D vitamīna trūkums ietekmē organismu ilgtermiņā – uzziniet – kā

D vitamīna trūkums ietekmē organismu ilgtermiņā – uzziniet – kā

D vitamīns – saules un imunitātes vitamīns – ir viens no svarīgākajiem mūsu veselībai. Ja trūkst D vitamīna, pazīmes var būt nemanāmas, bet sekas ietekmē kaulu, zobu, imunitātes stāvokli, garastāvokli un arī kopējo veselību. Kāpēc D vitamīna trūkums ir nevēlams, kā tas ietekmē veselību, kāpēc tā uzņemšana svarīga gan pieaugušajiem, gan bērniem – par to lasāms turpinājumā.

 

Kas ir D vitamīns un kāpēc organismam tas nepieciešams

Mūsdienās par D vitamīnu saucam vitamīnu grupu, kurā ietilpst pieci dažādi D vitamīna veidi: pirmais ir D1, bet pēdējais D5. Populārākie šajā grupā ir ergokalciferols un holekalciferols, attiecīgi, D2 un D3 vitamīns. Tas ir taukos šķīstošs, tātad organisms var veidot tā rezerves. Šim vitamīnam ir vairākas svarīgas funkcijas, mūsu organismā tas:

·  palīdz uzturēt kaulu veselību;

·  palīdz uzturēt normālu muskuļu darbību;

·  palīdz uzturēt zobu veselību;

·  veicina imūnsistēmas darbību;

·  nepieciešams šūnu dalīšanās procesā, tāpēc ārkārtīgi svarīgs grūtniecības laikā;

·  veicina kalcija un fosfora normālu uzsūkšanos un izmantošanu. Kāpēc tik būtiska ir kalcija un fosfora uzsūkšanās funkcija? Jo kalcijs vajadzīgs ne tikai kaulu un zobu veselībai, bet arī normālai gremošanas fermentu darbībai, tas palīdz nodrošināt normālu nervu impulsu pārvaldi, palīdz uzturēt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu. Arī fosforam ir liela loma kaulu un zobu veselības uzturēšanā un enerģijas ieguves vielmaiņā.

Augstāk minēto iemeslu dēļ D vitamīns zīdainim jālieto jau no pirmajām dzīves dienām un par tā normālu daudzumu jārūpējas visas dzīves garumā, īpaši rudenī un ziemā, kad trūkst saules gaismas.

 

Kāpēc D vitamīna deficīts ir tik bīstams

Pazemināts D vitamīna līmenis var izpausties dažādi – nogurums un bieža slimošana ir tikai aisberga redzamā daļa. Ilgstoša D vitamīna trūkuma gadījumā ir traucēta kalcija un fosfora uzsūkšanās zarnās, kas, savukārt, var izraisīt muskuļu vājumu, krampjus, pastiprinātu nogurumu un depresiju. Mēģinot līdzsvarot kalcija līmeni, organisms “paņem” kauliem nepieciešamo kalciju, kā rezultātā var rasties osteoporoze pieaugušajiem vai rahīts bērniem. Osteoporoze ir slimība, kuras rezultātā samazinās kaulu masa, tie kļūst trausli, palielinās lūzumu un deformācijas risks. Lai no tā izvairītos, D vitamīns jāuzņem pietiekošā daudzumā.

 

D vitamīns – dienas deva, ja krājumi izsīkuši

Ja organismā ir D vitamīna trūkums, jārīkojas nekavējoties. Pastāv universāla formula, pēc kuras nosaka D vitamīna devu optimāla līmeņa atgūšanai: apmēram 70 – 80 SV uz vienu kilogramu ķermeņa svara. Tātad cilvēkam, kurš sver 70 kg dienas deva būtu 5000 SV. Kad optimālais līmenis atgūts, profilaksei un vitamīna uzturēšanai lieto līdz 2000 SV. Tomēr atcerieties, ka katram cilvēkam ārsts var noteikt citu D vitamīna normu! Tā ir atkarīga gan no vecuma un dzīvesveida, gan arī no esošā D vitamīna līmeņa.

 

Vai D vitamīna norma ir uzņemama ar ikdienas pārtiku un sauli

Latvijā D vitamīnu pietiekošā daudzumā ar saules gaismu uzņemt ir neiespējami, D vitamīns produktos arī nav bieži sastopams. Dabiski tas atrodas treknās zivīs, zivju aknās, dažās sēnēs, olās, nelielā daudzumā arī zaļumos, sierā un raugā, taču, ja analīzes rāda pazeminātu D vitamīna līmeni, jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu par piemērota uztura bagātinātāja izvēli.

 

 

Ja konstatēts D vitamīna trūkums, var palīdzēt uztura bagātinātāji

 

Foto: Freepik.com/ krosha_nastya

 

Ja analīzēs redzams, ka D vitamīna rādītāji nav iepriecinoši vai pat iestājies D vitamīna deficīts, tas jālieto papildus. InternetAptieka.lv atradīsiet vairāk kā simts dažādu līdzekļu, piemēram:

·  Nateo D 4000SV Pro pilieni ir D3 vitamīna šķīdums eļļā. Kā liecina nosaukums, viens piliens satur 4000 SV (starptautiskās vienības);

·    LYL sun D3 PROFESSIONAL 4000 SV sprejā izmantotais D vitamīns tiek iegūts no lanolīna. Spreja forma īpaši ērta tiem, kam tablešu vai kapsulu norīšana sagādā grūtības;

·     Lysi Omega-3 zivju eļļa ar D vitamīnu kompleksa sastāvā ir D3 vitamīns un Omega 3 taukskābes. Šis līdzeklis ir piemērots pieaugušajiem un arī bērniem, kuri var norīt kapsulas;

·   LIVOL EXTRA Vitamin D 4000SV kapsulas lieto normālas imūnsistēmas darbības veicināšanai;

·  VitirON D3 Olive SUN 4000IU sprejs satur D3 vitamīnu, līdzeklim ir augsta uzsūkšanās pakāpe, tas veidots uz olīveļļas bāzes. Katrā izsmidzināšanas reizē nodrošināta 4000 SV deva; 

D vitamīna līdzekļus izvēlieties InternetAptieka.lv

D vitamīna trūkums var piemeklēt ikvienu cilvēku jebkurā vecumā, tāpēc esiet vērīgi un pārbaudiet šī vitamīna daudzumu katrā veselības pārbaudē. Rudens un ziemas mēnešos atcerieties to lietot papildus. InternetAptieka.lv klāstā D vitamīns pieejams vairāk kā simts dažādos preparātos. Lai lietošana būtu ērta arī mazajiem, D vitamīns bērniem ir pieejams arī spreja un želejkonfekšu formā. Konsultējieties ar farmaceitu par labākā līdzekļa izvēli arī telefoniski, online čatā vai Whatsapp platformā! Ienāciet InternetAptieka.lv un izbaudiet zemas cenas un bezmaksas piegādi!

 

 

 Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Saistīti raksti

Minerālviela tavai veselībai - magnijs

Lasīt vairāk

Palīgs cīņā pret nogurumu - dzelzs

Lasīt vairāk

Vai zināji, ka katram trešajam iedzīvotājam Latvijā trūkst D vitamīns?

Lasīt vairāk