5 iedarbīgi veidi, kā ārstēt klepu

5 iedarbīgi veidi, kā ārstēt klepu

Klepošana ir normāls un dabisks reflekss, kas ķermenim palīdz attīrīt elpceļus no kairinātājiem, gļotām vai svešķermeņiem slimības vai aizrīšanās gadījumā. Klepus var būt gan akūts, īslaicīgs, gan hronisks un, lai gan klepus var izraisīt diskomfortu, traucējot ikdienas gaitās un nereti ietekmējot arī miega kvalitāti, tomēr tas var pasargāt no smagām un nopietnām elpceļu problēmām.

Klepus cēloņi var būt dažādi, sākot no saaukstēšanās un elpceļu vīrusu saslimšanām, līdz bakteriālām infekcijām, alerģijām un astmai. Klepu var izraisīt arī skābes atviļņa slimība, smēķēšana un apkārtējās vides piesārņojums. Tieši tāpēc svarīgi atpazīt klepus veidu un cēloni, tā pielāgojot atbilstošu ārstēšanas terapiju. Piemēram, gadījumos, kad klepu izraisa skābes atviļņa slimība, lietot klepu mazinošos medikamentus nebūs nekādas jēgas.

Hroniska klepus gadījumā jāvēršas pie sava ģimenes ārsta, taču, ja klepus ir saaukstēšanās vai elpceļu vīrusu saslimšanas simptoms, vieglos gadījumos to var mēģināt ārstēt paša spēkiem. Par to, kā atšķirt klepus veidu un kā ārstēt klepu mājas apstākļos, raksta turpinājumā! 

Kāpēc klepus jāārstē atbilstoši klepus veidam? 

Ir divi galvenie klepus tipi: 

  • Sauss klepus: kairinošs klepus, kas parasti neizraisa gļotu izdalīšanos. To var izraisīt saaukstēšanās, vīrusu infekcijas, alerģijas, astma vai smēķēšana.
  • Mitrs jeb produktīvs klepus: klepus, kura laikā izdalās gļotas. To var izraisīt vīrusu saslimšanas, bakteriālas infekcijas, bronhīts vai skābes atviļņa slimība. 

Atkarībā no klepus tipa, ārstēšana būtiski atšķiras. Piemēram, sausa klepus mazināšanai pirmās dienas var izmantot klepus nomācošus medikamentus, kas mazinās diskomfortu, kairinājumu kaklā un atvieglos nakts miegu. Savukārt mitra klepus gadījumā ļoti svarīgi veicināt elpceļu attīrīšanos un klepu nomācošus medikamentus lietot nedrīkst. Nereti saslimšanas sākumposmā klepus ir sauss, taču pēc laika attīstās produktīvs jeb mitrs klepus.

Tāpēc gadījumos, kad piemeklējis sauss klepus, ne vienmēr uzreiz jāmēģina tas mīkstināt, lietojot atkrēpošanās medikamentus, jo ir iespēja, kas tie pat pastiprinās klepu un paildzinās slimības norisi. Tāpēc pirmais, kas jādara – jācenšas uzņemt pēc iespējas vairāk šķidrumu un diskomfortu mazināt, lietojot mitrinošus preparātus uz augu eļļu bāzes vai kairinājumu mazinošas sūkājamās pastilas.

Ja ir aizdomas, par to, ka klepu izraisa skābes atviļņa slimība, alerģija vai bakteriālā infekcija, jākonsultējas ar ģimenes ārstu, kas nozīmēs tālākos izmeklējumus un atbilstošu ārstniecisko terapiju. Akūta bakteriāla bronhīta gadījumā var būt nepieciešama antibiotiku terapija.

Foto: freepik.com/Freepik 

Dažādi veidi, kā ārstēt klepu mājās

  1. Šķidruma uzņemšana 

Pirmā lieta, ko darīt, kad kādu no mājiniekiem piemeklējis klepus, ir pievērst uzmanību ūdens patēriņam. Par labu nāks ūdens, siltas zāļu tējas, kā arī citi negāzēti dzērieni. Papildu šķidrumu var uzņemt arī ar ēdienu, piemēram, siltām zupām un buljoniem, kā arī augļiem un dārzeņiem. Ūdens palīdzēs organismam funkcionēt labāk, kā arī veicinās krēpu šķidrināšanu un izvadīšanu no elpceļiem.

 Silta zāļu tēja ar medu un ingveru var uzlabot pašsajūtu, savukārt, lai mazinātu sausu klepu, kas izraisa sāpes un diskomfortu, var dzert Islandes ķērpju, kumelīšu ziedu, Altejas saknes, ceļtekas un priežu pumpuru ārstnieciskās tējas. 

  1. Gaisa mitrināšana 

Noteikti par labu nāks arī telpu gaisa mitrināšana, tā mazinot kairinājumu, ko  iekaisušajai elpceļu gļotādai rada sauss gaiss. Īpašu uzmanību gaisa mitrināšanai jāpievērš apkures sezonā. Gaisa mitrināšanai var izmantot speciāli tam paredzētus mitrinātājus, kas nopērkami elektropreču veikalos. Pieejami arī mazāki un lētāki varianti, ko sauc par ēterisko eļļu difuzoriem.

Šāda veida difuzoros, līdz ar ūdeni, tvertnē vari iepilināt nelielu daudzumu ēteriskās eļļas. Atkarībā no eļļas, pieejamas ēteriskās eļļas, kas attīrīs gaisu no vīrusiem un baciļiem, piemēram, citrona, priedes vai citronzāles ēteriskās eļļas. Savukārt klepus mazināšanai un elpceļu attīrīšanai palīdzēs piparmētras, eikalipta, tējaskoka, mirtes vai timiāna ēteriskās eļļas. 

  1. Inhalācijas 

Viens no veidiem, kā ārstēt klepu mājas apstākļos, ir inhalācijas. Inhalācijas palīdzēs mitrināt elpceļus sausa, sēcoša, lēkmjveidīga klepus gadījumā. Agrāk tvaika inhalācijas mājas apstākļos veica, bļodā ielejot karstu ūdeni, kam pievienota kumelīšu vai citu ārstniecības augu tēja. Pārliecoties pāri bļodai un apsedzot galvu ar dvieli, tad kādu laiku jāpavada elpojot tvaiku. Tomēr pielietojot šo metodi, jāievēro piesardzība, jo pārlieku karsti tvaiki rada applaucēšanās risku.

Mūsdienās aptiekās pieejami speciāli elpceļu mitrināšanai paredzēti inhalatori, kuros var lietot dažādus uzlējumus, ēteriskās eļļas, sāls šķīdumu vai jebkurus citus ārsta nozīmētus inhalāciju medikamentus. Tomēr pirms inhalatoru lietošanas, iepriekš obligāti nepieciešams konsultēties ar savu ģimenes ārstu. 

  1. Dabīgi aptieku preparāti 

Kad piemeklējis klepus, ne vienmēr uzreiz jālieto medikamenti, kas paredzēti klepus mazināšanai. Sākotnēji, kā arī slimības noslēgumā, kad pēc slimības aktīvā posma nereti vēl atkārtojas īslaicīgas klepus epizodes, var pietikt tikai ar iekšķīgi lietojamiem dabiskiem līdzekļiem. Islandes ķērpja tabletes vai citas sūkājamās pastilas palīdzēs mitrināt kakla gļotādu, tā mazinot kairinoši niezi kaklā.

Aptiekās pieejami arī dabīgie sīrupi, kuru sastāvā ir ceļtekas lapu, anīsa, meža priedes, Islandes ķērpju, Altejas saknes, ārstniecības žodzenes, efejas lapu un citu ārstniecības augu ekstrakti, kas palīdzēs nomierināt un mitrināt iekaisušu, kairinātu elpceļu gļotādu, mazinās aizsmakumu vai veicinās krēpu izdali. Taču pirms jebkura sīrupa iegādes, vēlams konsultēties ar farmaceitu par konkrētā sīrupa sastāvu un iedarbību.

Gļotādas mitrināšanai var lietot arī kaklā pūšamos aerosolus, kuru sastāvā ir eļļas ar mitrinošu, iekaisumu mazinošu iedarbību, piemēram, kliņģerīšu ziedu, smiltsērkšķu, piparmētras un tējaskoka eļļas. Savukārt aerosoli ar propolisu atvieglos kakla iekaisumu un iedarbosies antispetiski. 

  1. Imunitātes stiprināšana 

Viens no svarīgākajiem soļiem, saskaroties ar jebkuru saslimšanu, ir imunitātes stiprināšana. Papildus vēlams uzņemt C vitamīnu un citus imunitāti stiprinošus preparātus un pirms medikamentu lietošanas, vieglas saslimšanas gadījumā vēlams doties iespēju organismam pacīnīties un pašam tikt galā ar saaukstēšanos. 

Kā atvieglot mokošu klepu naktīs?

Nereti dienas laikā klepus epizodes atkārtojas retāk un aktivizējas tieši naktīs. Lai atvieglotu mokošu klepu naktīs, ieteicams:

  • gulēt ar nedaudz paceltu galvu: tas var palīdzēt novērst gļotu uzkrāšanos kaklā; 
  • izvairieties no kofeīnu saturošu dzērienu lietošanas vakarā: tie var kairināt elpceļus un pasliktināt klepu; 
  • lietot medu: dažas tējkarotes medus var nomierināt kakla sāpes, tā mazinot nepatīkamo kņudoņu kaklā; 
  • pirms gulēšanas izvēdināt guļamistabu: vēss, svaigs gaiss mazinās kairinājumu un palīdzēs iemigt. 

Miera režīms un dzīvesveids 

Ļoti vienkārša lieta, par ko diemžēl bieži vien aizmirstam, ir kārtīga atpūta un miegs jebkuras slimības un iekaisuma gadījumā. Ja ķermenis būs noslogots, atveseļošanās noteikti aizņems daudz ilgāku laiku. Lai izvairītos no elpceļu saslimšanām, svarīgi ievērot veselīgu un aktīvu dzīvesveidu. Arī tad, ja gadījies saslimt, taču ķermeņa temperatūra nav pārlieku augsta, vēlams pēc iespējas doties pastaigās vai pat veikt vieglus vingrinājumus svaigā gaisā, tā veicinot atkrēpošanos.

Tāpat svarīgi uzņemt veselīgu un uzturvielām bagātu uzturu, taču ja ir aizdomas par kādu uzturvielu trūkumu, vēlams konsultēties ar ģimenes ārstu vai farmaceitu, kas ieteiks veselības stāvoklim un dzīvesveidam piemērotākos uztura bagātinātājus un vitamīnus. Īpaša uzmanība jāpievērš D vitamīna līmenim, kas lielai daļai Latvijas iedzīvotāju ir pazemināts. Kā zināms, bez citām funkcijām, D vitamīna līmenis būtiski ietekmē arī mūsu imūnsistēmas darbību.

Tomēr, ja ieteikumi, kā ārstēt klepu mājās apstākļos nelīdz un klepus nemazinās ilgāk kā divas nedēļas, nepieciešams sazināties ar savu ģimenes ārstu!

Foto: freepik.com/Freepik 

Parūpējies par savu veselību, kopā ar InternetAptieka.lv! 

Bezrecepšu medikamenti gripas un saaukstēšanās simptomu ārstēšanai un mazināšanai, plašs dabīgo preparātu klāsts, kā arī vitamīni un uztura bagātinātāji visai ģimenei InternetAptieka.lv! Ja nepieciešama farmaceita konsultācija, InternetAptieka.lv piedāvā iespēju sazināties ar atsaucīgajiem InternetAptieka.lv farmaceitiem attālināti, izmantojot WhatsApp vietni, platformu mājas lapā vai sazinoties telefoniski! 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk
Vienīgais pretsāpju gels ar 12h iedarbību!

Vienīgais pretsāpju gels ar 12h iedarbību!

Lasīt vairāk