ATOPISKĀ DERMATĪTA CĒLOŅI

ATOPISKĀ DERMATĪTA CĒLOŅI

Atopiskais dermatīts ir hroniska daudzfaktoru slimība, ko diagnosticē aizvien biežāk, jo īpaši attīstītajās valstīs. Aprēķini liecina, ka šī slimība skar 15–20% bērnu un 1–3% pieaugušo. Diemžēl tā apgrūtina pacientu un viņu aprūpētāju ikdienas dzīvi. Ziemas periodā ādas stāvoklis var pasliktināties vēl vairāk, radot papildu ādas kopšanas problēmas. Ja arī jūs ciešat no atopiskā dermatīta (AD), aicinām iepazīties ar mūsu rokasgrāmatu un uzzināt, kā atvieglot AD simptomus un novērst to turpmākus saasinājumus.

ATOPISKĀ DERMATĪTA CĒLOŅI

Atopiskais dermatīts parasti ir iedzimta slimība, kas izpaužas kā ādas bojājumi pārmērīga sausuma, apsārtuma, mezglveida izsitumu jeb papulu vai pat atvērtu brūču veidā. Tos pavada nepārtraukta nieze, liekot pacientam kasīt bojājumus, kas tikai pasliktina ādas stāvokli vēl vairāk. Šos simptomus izraisa epidermas aizsargslāņa defekts un ādas dabisko aizsargspēju traucējumi. Slimība ir saistīta arī ar traucētu proteīna filagrīna darbību. Filagrīns nepieciešams normālai ādas šūnu struktūrai. Tā trūkums samazina ādas mitruma līmeni un vājina savienojumu starp ādu veidojošajām šūnām. Salīdzinot ar to cilvēku ādu, kuri necieš no AD, atopiska āda nespēj nodrošināt pietiekamu aizsardzību pret mikroorganismiem un alergēniem. Šīs vielas viegli šķērso ādas aizsargslāni un veicina slimības reakciju. Jau pie pirmajiem AD simptomiem ir nepieciešams nekavējoties rīkoties un uzsākt ārstēšanos, lai novērstu ādas stāvokļa pasliktināšanos un infekcijas. AD parasti saista ar dažāda veida alerģijām. Tāpēc nepieciešams noteikt jutīguma izraisītājus un izvairīties no tiem, lai tie neizraisa vēl lielāku kaitējumu.

KĀDI FAKTORI IZRAISA AD SIMPTOMU SAASINĀJUMU?

Atopiskas ādas stāvokli var pasliktināt vairāki faktori. Bez šaubām, ļoti svarīgi ir apkārtējā vidē esošie alergēni un kairinātāji. Te jāmin noteikti metāli (ieskaitot niķeli), cigarešu dūmi, ziepes un mazgāšanas līdzekļi, smaržvielas, noteikti audumi (vilna, poliesters) un daudzas citas vielas, tostarp kosmētikas sastāvā esošās vielas. Būtisks faktors ir ādas sausums, jo tas ievērojami vājina ādu. Sausa ādu kļūst raupja, tā pastiprināti lobās un sasprēgā un biežāk niez, kas izraisa pastāvīgu rīvēšanu un kasīšanu. Vēl viens faktors ir emocionālā spriedze, lai gan tas, kā tieši stress ietekmē atopisku ādu vēl nav pilnībā noskaidrots. Taču slimība pati par sevi, acīmredzami, izraisa stresu. Neatkarīgi no pacienta vecuma, nevienam nepatīk pārmērīgs ādas sausums un savilktas ādas sajūta, nemaz nerunājot par pastāvīgu niezi.

KĀPĒC JŪSU ATOPISKĀS ĀDAS STĀVOKLIS VAR PASLIKTINĀTIES ZIEMAS PERIODĀ?

Ziema ir ārkārtīgi grūts periods mūsu ādai vairāku iemeslu dēļ. Parasti vispirms min nepieciešamās centrālās apkures izraisīto sauso gaisu mājās. Par laimi šo problēmu var mazināt, iegādājoties kvalitatīvu gaisa mitrinātāju. Vēl viens faktors ir siltās drēbes. Risku palielina ne tikai vilnas apģērbs, bet arī ķermeņa svīšana zem vairākām ziemas apģērba kārtām. Sviedri rada kairināšanu un diskomfortu atopiskiem pacientiem. Vēl viens faktors, kas pastiprina AD simptomus, ir ilgstoša sildīšanās karstā vannā, kas mūs patīkami sasilda aukstā dienā, taču ir ļoti neveselīga ādai. Mūsu labsajūtu negatīvi ietekmē arī īsās dienas un gaismas trūkums, vairāk pakļaujot mūs stresam. Tas viss noved pie nepatīkamiem simptomiem.

ATOPISKAS ĀDAS KOPŠANA ZIEMĀ

Atopiskais dermatīts var turpināties vairākus gadus, un dažiem pacientiem šī problēma saglabājas arī pieaugušā vecumā. Šī diagnoze nozīmē to, ka kamēr slimība nav atkāpusies, ādai nepieciešama sistemātiska un pastāvīga profilaktiska kopšana. Īpaši svarīgi ir kompensēt ādas dabiskās aizsargspējas, lietojot specializētus produktus, ko sauc par emolientiem jeb mīkstinošām vielām. Tiem ir mitruma līmeni atjaunojoša, mitrinoša un mīkstinoša iedarbība uz ādu. Turklāt, emolienti stiprina ādas aizsardzības funkcijas, apgrūtinot alergēnu un mikroorganismu nokļūšanu organismā. Emolientu losjonu vai krēmu atopiskas ādas kopšanai var lietot atsevišķi vai kopā ar ārsta izrakstītiem stiprākas iedarbības preparātiem. Taču jāņem vērā, ka emolienti mazina nepieciešamību lietot kortikosteroīdu preparātus, kas palīdz atvieglot AD saasinājumus, bet tos jālieto īpaši piesardzīgi.

EMOLIENTU JEB MĪKSTINOŠAIS KRĒMS – KO IZVĒLĒTIES ZIEMĀ?

Kā pasargāt ādu no sala, vēja, sausa gaisa un citiem AD izraisītājiem? Visu ziemu regulāri lietojiet Emotopic emolientu aizsargkrēmu. Tas ir piemērots lietošanai jau no pirmās dzīves dienas un papildus veicina tādu sausuma riskam visvairāk pakļauto ādas zonu kā rokas, elkoņi un ceļi, atjaunošanos. Krēms efektīvi novērš ādas sausumu, sniedzot ilglaicīgu un daudzpusīgu barojošu un mitrinošu ietekmi. Tam ir bagātīgs sastāvs, kas balstās uz unikālu eļļu kombināciju - kaņepju sēklu eļļa, rapšu eļļa un keramīdi. Produkts veido aizsargplēvi uz ādas virsmas, pasargājot to no ārējo faktoru nelabvēlīgās ietekmes, ar ko mums nākas saskarties ziemā – vēja, sala, sausa gaisa vai kairinātajiem. Krēms efektīvi atvieglo traucējošos sausas ādas simptomus: raupjumu, apsārtumu un lobīšanos.

Ziemā ieteicams, lai pa rokai būtu produkts, ko izmantot simptomu saasināšanās gadījumā. Šāds produkts ir nomierinošais un mīkstinošais emolientu krēms, kas mazina ādas sausumu, apsārtumu, niezi un ādas alerģiskās reakcijas. Uzklājot krēmu uz epidermas bojātā lipīdu aizsargslāņa, tā īpaši koncentrētais emolientu formulas sastāvs atjauno dabisko fizioloģisko noturību pret kairinājumu, vienlaicīgi mazinot niezi, dedzināšanu un apsārtumu. Produkta sastāvā esošās dabiskās eļļas, piemēram, kaņepju sēklu eļļa, rapšu eļļa un avokado eļļa, nodrošina ādai nepieciešamās vērtīgās uzturvielas, ieskaitot vitamīnus un nepiesātinātās taukskābes. Tā ietekmē jūs iegūstat jūtami mīkstāku epidermu, lielāku komfortu un gludāku ādu.

Atopiskas ādas kopšana pieaugušajiem un bērniem ir nopietns izaicinājums, bet šo procesu var būtiski atvieglot, regulāri lietojot mīkstinošās vielas jeb emolientus. Jūsu āda būs noturīgāka pret nelabvēlīgiem faktoriem un iespējamie recidīvi kļūs maigāki. Protams, nedrīkst aizmirst par to, ka izteiktu simptomu gadījumā Jums ir jāvēršas pie ārsta un jāseko ārsta norādījumiem. Tas jums palīdzēs ātri atbrīvoties no diskomforta sajūtas.

 

Saistīti raksti

Nesvīsti pat karstā laikā!

Lasīt vairāk

Kā sagatavot ādu rudenim!

Lasīt vairāk
Uzzini par DSD matu kosmētikas unikālajām īpašībām!

Uzzini par DSD matu kosmētikas unikālajām īpašībām!

Lasīt vairāk