Svarīgākie vitamīni vīriešiem un viņu dzīves kvalitātei

Svarīgākie vitamīni vīriešiem un viņu dzīves kvalitātei

Vēsturiski, diemžēl, ir iegājies, ka postsociālisma zemēs, tai skaitā arī Latvijā, vīrieši savai veselībai un labsajūtai ikdienā nevelta pietiekoši daudz uzmanības, atrunājoties ar darbu, stresu, nogurumu. Pēdējā laikā gan šī tendence pamazām mainās uz labo pusi – arvien vairāk vīriešu ierobežo kaitīgos ieradumus, sāk nodarboties ar sportu un uzturā iekļauj vairāk veselīgu produktu.

Taču jāatceras, ka visas nepieciešamās minerālvielas un vitamīni vīriešiem ir ļoti būtiski, jo īpaši lielas fiziskas slodzes gadījumā, bet uzņemt tos tikai ar uzturu ne vienmēr ir iespējams. 

Mediķi un uztura speciālisti ir izpētījuši, ka ideālā gadījumā cilvēka organismam ikdienā būtu jāuzņem 13 vitamīni un 16 minerālvielas. Lai arī vīriešiem un sievietēm ir līdzīgi anatomiskie un fizioloģiskie procesi, bet tajā pat laikā katra organismam ir savas specifiskās vajadzības.

Kāpēc vitamīni vīriešiem ir tik svarīgi?

Vitamīni un minerālvielas ir būtiskas uzturvielas, kas nepieciešamas normālai ķermeņa funkcionēšanai. Ja salīdzinām savu ķermeni ar mašīnu, tad katrs vitamīns un minerālviela ir kā zobratiņš vai eļļa – katrs ir savā vietā, veic savu funkciju, bet visi kopā nodrošina vienmērīgu mehānisma darbību.

Vitamīnu komplekss vīriešiem – būtiskākās nianses

Tipiskākās tieši vīriešiem raksturīgās īpatnības, kas jāņem vērā sastādot ēdienkarti un piemeklējot piemērotākos vitamīnus un uztura bagātinātājus ir – paaugstināta fiziskā slodze darbā vai sportā, paaugstināts stresa līmenis ikdienā, augstāks sirds un asinsvadu slimību risks salīdzinājumā ar sievietēm, liekais svars, smēķēšana, tendence uz agrīnu matu zaudēšanu, kā arī reproduktīvā funkcija – pietiekams testosterona līmenis un spermas kvalitāte.

Kādi tad ir svarīgākie “vīriešu vitamīni”, kuru klātesamībai ikdienas uzturā vajadzētu sekot un nepieciešamības gadījumā lietot papildus?

  • B grupas vitamīni - B2, B6, B12 – palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu – palīdz pārvērst uzņemtās barības vielas enerģijā, kā arī uzlabo imūnsistēmas un nervu sistēmas darbību, palīdz samazināt nogurumu un nespēku. Lielāka varbūtība, ka B grupas vitamīnu nepietiek ikdienas uzturā, ir vegāniem un veģetāriešiem.
  • D vitamīns - mūsu platuma grādos ar mazo saulaino dienu skaitu to pietiekošā daudzumā dabiski sintezēt ir problemātiski, taču tas vīriešiem ir vajadzīgs, lai mazinātu osteoporozes risku, jo veicina labāku kalcija uzsūkšanos organismā un palīdz uzturēt kaulu un zobu veselību, kā arī normālu muskuļu un imūnsistēmas darbību.
  • C vitamīns – uzlabo imunitāti, veicina kolagēna veidošanos, kas savukārt ir svarīgs kaulu, zobu, skrimšļu, ādas un asinsvadu sistēmas veselībai. Tāpat tas mazina nogurumu un nespēku, palīdz nomierināt nervu sistēmu un uzlabo dzelzs uzsūkšanos. Īpaši par papildus C vitamīna uzņemšanu jāpiedomā smēķētājiem.
  • A vitamīns – plašāk zināms kā vitamīns redzes uzlabošanai, taču tas arī palīdz uzturēt normālu ādas un gļotādu veselību, un imūnsistēmas darbību.
  • E vitamīns – spēcīgs antioksidants, kam ir arī pozitīva ietekme uz ādas stāvokli.

Tā kā uzņemt visus nepieciešamos vitamīnus tikai ar pārtiku ir grūti, labs risinājums ir kompleksie vitamīni vīriešiem, kuru izstrādātāji jau ir padomājuši gan par vīrieša organisma specifiskajām vajadzībām, gan optimālām katra vitamīna devām.

Vitamīni vīriešiem un viņu reproduktīvajai veselībai

Līdztekus sasniegumiem karjerā un pašrealizācijai, vīrieša dzīvē būtiska ir arī tēva loma – spēja radīt veselīgus pēcnācējus, un tam ir nepieciešami veselīgi spermatozoīdi.

Svarīgākais vitamīns potencei ir cinks, jo tas iesaistīts galvenā vīriešu hormona - testosterona – ražošanā, veicina normālu auglību un reprodukciju. Cinka deficīts ir viens no iemesliem, kāpēc samazinās libido un ejakulāta apjoms. Noderīgs reproduktīvajai funkcijai ir arī selēns, kas veicina normālu spermatoģenēzi.

Kopumā jāatceras, ka kvalitatīvai dzimumdzīvei un spējai radīt pēcnācējus izšķiroši svarīgs ir vispārējais veselības stāvoklis, ko savukārt nodrošina sabalansēts uzturs, atpūta un kustības ikdienā, kvalitatīvs miegs, kā arī visu pārējo iepriekš minēto vitamīnu pietiekams daudzums organismā.   

Vitamīni vīriešiem pēc 50 – kam jāpievērš uzmanība ?

Mēdz teikt, ka pirmo pusi dzīves mēs daudz nedomājot tērējam dabas piešķirtos spēka un veselības resursus, bet otrajā pusē mēģinām saglābt, kas vēl glābjams .. Šī neapdomīgā stratēģija Latvijā diemžēl īpaši attiecas uz stipro dzimumu.

Jaunībā mūsu ķermenis pats daudz aktīvāk izstrādā vai uzņem no pārtikas produktiem visas nepieciešamās uzturvielas, un cilvēks diezgan labi jūtas, arī pie tā īpaši nepiestrādājot.

Taču kungiem labākajos gados, ja vien tas nav darīts jau iepriekš, būtu pēdējais laiks piedomāt gan pie ikdienas kustībām un sabalansētas ēdienkartes, gan arī vitamīnu un mikroelementu pietiekamības organismā.

Iepriekš pieminētajiem visas dzīves garumā svarīgajiem A, B, C, D un E, ieteicamie vitamīni vīriešiem pēc 50 iekļauj arī kalciju kaulu un zobu veselībai, magniju normālai vielmaiņai, enerģijai un nervu sistēmas darbībai, Omega 3 taukskābes sirds un asinsvadu slimību profilaksei un probiotikas normālai kunģa un zarnu trakta darbībai.

Vai ir vēl citi vitamīni enerģijai vīriešiem?  

Varš, dzelzs un tiamīns palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu. Koenzīmam Q10 ir būtiska loma organisma enerģijas ieguves procesos. Uzturēt modrību, fiziskās un garīgās darba spējas palīdz arī austrumu tautas līdzeklis ženšeņš.

Ieskatieties InternetAptieka piedavājumā - vitamīni vīriešiem ir pieejami plašā klāstā par labāko cenu un ātru piegādi!

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Saistīti raksti

Minerālviela tavai veselībai - magnijs

Lasīt vairāk

Palīgs cīņā pret nogurumu - dzelzs

Lasīt vairāk

Vai zināji, ka katram trešajam iedzīvotājam Latvijā trūkst D vitamīns?

Lasīt vairāk