Kādus līdzekļus ieteicams lietot pret matu izkrišanu?
Par bieziem, kupliem un stipriem matiem droši vien sapņo gandrīz katrs. Tikai dažiem šāda dāvana tiek pasniegta no dabas un saglabājas labā stāvoklī līdz pat cienījamam vecumam. Tomēr citiem, jo sevišķi mūža otrajā pusē, pie šī jautājuma jāpiestrādā vairāk. Cik lielā mērā tas pašu spēkiem ir iespējams? Vai mūsdienās ir pieejami neapstrīdami efektīvi līdzekļi pret matu izkrišanu? Par to raksta turpinājumā.
Kas ietekmē matu biezumu un struktūru ?
Patīk mums tas vai nē, bet matu biezumu pamatā nosaka ģenētika. Tālāk jau to ietekmē arī citi faktori – dzīvesveids, uzturs, dažādas saslimšanas un arī pareiza matu kopšana.
Normāli uz cilvēka galvas matainās daļas atrodas vidēji 100 – 150 tūkstoši matu folikulu, un dzīves laikā jauni folikuli neveidojas. Interesanti, ka mata aktīvā augšanas fāze ilgst 1 līdz 7 gadus, bet “miera fāze” – vien divas nedēļas, bet pēc tam mats 2 līdz 4 mēnešu laikā izkrīt. Tas, ka dienā izkrīt 20 līdz 100 mati, ir pilnīgi normāla parādība.
Iemesli, kāpēc izkrīt mati pastiprināti, var būt dažādi: slimība (piemēram, gripa, pneimonija, vīrusu infekcija, HIV, un citas), tās ārstēšanā lietotie medikamenti, vai arī kāda vitāli svarīga elementa iztrūkums organismā – tie var būt proteīni, cinks, silīcijs, selēns, varš, dzelzs, neaizvietojamās taukskābes, vitamīni.
Tāpat par iemeslu pastiprinātai matu izkrišanai var būt endokrīnas sistēmas disfunkcija, kas sievietēm raksturīga pēcdzemdību periodā vai pārtraucot lietot hormonālo kontracepciju, kā arī – stress un psihoemocionāla spriedze.
Tautas līdzekļi pret matu izkrišanu
Sievietes visos laikos ir centušās savus matus padarīt biezus, spodrus un mirdzošus, izmantot visus tobrīd pieejamos līdzekļus, kas gan, no mūsdienu viedokļa raugoties, bija diezgan ierobežoti. Ir dzirdēts par daudzām atjautīgām metodēm “iz vecmāmiņu pūra lādes”. Piemēram – matus baro un stiprina maskas veidā uzklāta jēla ola, majonēze vai maizes putriņa, bet neredzētu mirdzumu piešķir skalošana nātru novārījumā. Pret matu izkrišanu palīdzot gan sīpolu sula, gan ābolu sidra etiķis.
Daudzi ārsti gan uz šāda veida metodēm skatās ar zināmu skepsi – kaitīgas tās neesot, bet jūtamu ārstniecisku efektu arī nav ko gaidīt. Ārstnieciskais šampūns pret matu izkrišanu, pie kura sastāva nopietni strādājusi vesela zinātnieku komanda, būtu daudz racionālāka izvēle.
Pārtikas produktos derīgās vielas ir pārāk mazā koncetrācijā, lai ārīgi uzklātā veidā sniegtu kādu terapeitisku efektu. Gan saviem matiem, gan organismam kopumā palīdzēsim daudz labāk, ja vairāk sekosim uzturam – gan lai pietiekamā daudzumā uzņemtu visas vērtīgās sastāvdaļas un vitamīnu, gan arī – izvairoties no nevēlamu ķīmisku elementu klātbūtnes, un, ja nepieciešams, lietojot arī papildus vitamīnus un uztura bagātinātājus.
Ja nu tomēr ir interese izmēģināt kādu tautas metodi, varat izvēlēties kādu no šīm:
-
galda etiķis pie skalojamā ūdens patiešām spēj padarīt matus mīkstākus un zīdainākus;
-
alveja vai tās produkti pret matu izkrišanu diži nepalīdzēs, bet tā spēj labi nomierināt sausu un niezošu galvas ādu;
-
gan patīkama, gan Iedarbīga būs regulāra galvas pašmasāža, jo tā palīdz apasiņot matu folikulas.
Matu kopšana un ārstēšana mūsdienās
Jāsaka, ka salīdzinot ar iepriekšējām paaudzēm, mūsdienu sievietes ir nesalīdzināmi labākā situācijā arī matu kopšanas jomā. Mums ir pieejami gan daudz kvalitatīvāki un saudzējošāki matu kopšanas līdzekļi, gan arī daudz efektīvāku metožu klāsts problēmu situācijām – šampūns pret matu izkrišanu, dažādi balzami, losjoni, serumi un vitamīni pret matu izkrišanu, speciālas ārstnieciskās ampulas.
Nopietnāku matu problēmu gadījumā ieteicams vērsties pie ārsta – trihologa, kurš sastādīs jums matu atveseļošanas terapijas kursu, un kura arsenālā cīņā pret matu izkrišanu jau ir nopietna kalibra ieroči, ieskaitot plazmas injekcijas, cilmes šūnu izmantošanu un matu transplantāciju.
Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!