Kādus vitamīnus un uztura bagātinātājus ieteicams lietot sportistiem un aktīva dzīvesveida piekritējiem?

Kādus vitamīnus un uztura bagātinātājus ieteicams lietot sportistiem un aktīva dzīvesveida piekritējiem?

Vitamīni sportistiem pilda divas funkcijas. Pirmā – ar vitamīnu pareizu lietošanu var uzlabot kopējo sportista sniegumu, un otrā – rūpes par vispārējo veselību, jo sportojot cilvēks patērē daudz vairāk uzturvielas nekā ikdienā.

Neatkarīgi no tā, vai brauc ar velo, skrien vai cilā svarus, ieteicams ik pa laikam nodot analīzes un pārliecināties, vai visi vitamīni un minerālvielas ir pietiekamā līmenī. Uzturvielu trūkums var pasliktināt sportiskos rezultātus, līdz ar to būs grūtāk sasniegt savus mērķus.

Ar pārtiku sportisti uzņem ieteicamās dienas devas uzturvielām, tomēr vitamīni aktīviem cilvēkiem ir īpaši jāpieskata, jo sportojot kļūst intensīvāka vielmaiņa, rodas papildus svīšana un notiek pastiprināta uzturvielu izvade arī ar urīnu.

Sportojot, ar sviedriem tiek zaudēts aptuveni litrs ūdens stundā, bet kad ārā ir karsts, šis daudzums var dubultoties vai pat trīskāršoties. Līdz ar sviedriem no ķermeņa izdalās arī dažādi mikroelementi un tiek zaudēti arī ūdenī šķīstošie vitamīni, piemēram, B grupas vitamīni. Lai būtu droši, ka tiek uzņemts viss nepieciešamais, uztura bagātinātāji sportistiem tiek radīti speciāli, lai nodrošinātu papildus uzturvielas.

 

Vitamīni, kuriem jāpievērš īpaša uzmanība

B12 vitamīns

B12 vitamīns palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu. Katra ķermeņa šūna ir atkarīga no B12 vitamīna, jo tas nodrošina pareizu šūnu dalīšanos un sarkano asinsķermenīšu veidošanos. Tāpēc šis ir ļoti svarīgs vitamīns sportiskajam sniegumam. Trūkums var izraisīt vājumu, nogurumu un pat psiholoģisku spriedzi.

Šis vitamīns galvenokārt atrodams dzīvnieku izcelsmes produktos, bet arī sēnēs un aļģēs. Vēl labi B12 vitamīna pārtikas avoti ir zivis, gaļa, mājputni, olas un piens.

 

D vitamīns

D vitamīns, pazīstams kā “saules vitamīns”, jo tas tiek ražots ādā, absorbējot saules gaismu. D vitamīns veicina kalcija un fosfora normālu uzsūkšanos, un šie minerāli ir ļoti svarīgi kaulu veselībai. Tas palīdz arī uzturēt normālu kalcija līmeni asinīs un ir nepieciešams normālai muskuļu darbībai, tāpēc D vitamīns īpaši vajadzīgs sportistiem, lai uzturētu kaulu veselību un ātrāk atkoptos no dažādām traumām.

D vitamīns atrodams sierā, olu dzeltenumā un sēnēs.

 

Magnijs

Līdz pat 65% sportistu saskarās ar magnija deficītu. Magnijs palīdz mazināt nogurumu un nespēku un nodrošina elektrolītu līdzsvaru. Par magnija trūkumu organismā liecina nogurums, ātri zūdoša enerģija pie slodzes, muskuļu sāpes, grūtības atjaunoties pēc slodzes, krampji muskuļos.

Magniju visbagātākie ir zaļie lapu dārzeņi, arī avokado, vīģes un banāni satur magniju.

 

Dzelzs

Šis ir ārkārtīgi svarīgs vitamīns sportista organismā. Sportojot palielinās nepieciešamība ķermeni un orgānus strauji apgādāt ar skābekli, un tas ir vistiešākais dzelzs uzdevums – tas veicina normālu skābekļa transportēšanu organismā. Pēc intensīva treniņa dzelzs daudzums organismā var samazināties pat par 6%, tāpēc dzelzs līmeņa regulāra pārbaude organismā sportistiem ir ļoti nozīmīga.

Dzelzi var uzņemt ar sēklām, griķiem, liellopa gaļu un riekstiem.

 

Vitamīns C

Labi zinām, ka vitamīns C ir ļoti svarīgs, lai stiprinātu imunitāti. Lai gan ilgtermiņā sports uzlabo imūnsistēmas noturību, pretēji populāriem uzskatiem intensīvas sportiskas aktivitātes novājina imūnsistēmu, jo tiek patērēta liela enerģija, lai ķermenis atjaunotos pēc slodzes. Tāpēc C vitamīns ir svarīgs jebkuram sportistam imunitātes stiprināšanai.

C vitamīnu var atrast dažādos augļos – apelsīnos un kivi, kā arī zaļajos dārzeņos un paprikā.

 

Par to, kādus vitamīnus un cik lielās devās nepieciešams uzņemt, ieteicams konsultēties ar savu ārstu pēc analīžu veikšanas. Iespējams, pietiks tikai ar izmaiņām uzturā, bet var noderēt arī uztura bagātinātāji, kas dos nepieciešamo papildus uzturvielu devu. Šim mērķim radīti arī uztura bagātinātāji sportistiem, lai nodrošinātu visu nepieciešamo.

Ieskaties InternetAptieka.lv tiešsaistes aptiekas piedāvājumā! Iepērcieties InternetAptieka.lv un saņemiet pirkumu ar piegādi bez maksas!

 

UZTURA BAGĀTINĀTĀJS. UZTURA BAGĀTINĀTĀJS NEAIZSTĀJ PILNVĒRTĪGU UN SABALANSĒTU UZTURU!

Saistīti raksti

Minerālviela tavai veselībai - magnijs

Lasīt vairāk

Palīgs cīņā pret nogurumu - dzelzs

Lasīt vairāk

Vai zināji, ka katram trešajam iedzīvotājam Latvijā trūkst D vitamīns?

Lasīt vairāk