Paģiras no A līdz Z: vislabāk izvairīties vispār, bet kā tās atvieglot?

Paģiras no A līdz Z: vislabāk izvairīties vispār, bet kā tās atvieglot?

Nereti jautras ballītes mēdz noslēgties ar krietni vien mazāk jautriem rītiem, kad iepriekšējās nakts uzdzīves un pārmērīgas alkohola lietošanas rezultātā, nākas saskarties ar nepatīkamajiem pēcballīšu simptomiem jeb paģirām.

Paģiras ir fizisko simptomu kopums, kas rodas pēc pārmērīgas alkohola lietošanas. Tās var izpausties kā galvassāpes, slikta dūša, vemšana, reibonis, dehidratācija, jutība pret gaismu vai skaņām, asinsspiediena paaugstināšanās un sirds ritma traucējumi, svīšana nogurums un trauksme.

Lai gan lielākajā daļā gadījumu paģiras nav dzīvībai bīstams stāvoklis, tās var ievērojami pasliktināt pašsajūtu un traucēt ikdienas aktivitātēm. Par to, kā izvairīties no grūtajiem rītiem, kā atvieglot paģiras un kādi līdzekļi paģiru mazināšanai pieejami InternetAptieka.lv klāstā – lasi raksta turpinājumā! 

Kā izvairīties no paģirām jeb – ballējies ar mēru! 

Visiem zinām, ka vienīgais veids, kā izvairīties no paģirām, ir atsakoties no alkohola lietošanas pilnībā. Taču dažkārt arī tiem, kas ikdienā ar alkoholu neaizraujas un to lieto mēreni, jautras vakara gaitas laikā var gadīties izdzert dažas glāzītes par daudz. Lai izvairītos no nepatīkamajiem paģiru simptomiem vēlams:

  • alkoholu lietot mēreni: vīriešiem ballītes gaitā ieteicams nelietot vairāk par trīs, bet sievietēm – ne vairāk par divām standarta dzērienu glāzēm; 
  • nejaukt dzērienus: dažādi alkoholiskie dzērieni satur atšķirīgus ķīmiskos savienojumus, tāpēc ļoti svarīgi izvairīties no alkoholisko dzērienu jaukšanas, kas palielina smagu paģiru risku;  
  • izvairīties no smēķēšanas
  • kārtīgi paēst gan pirms, gan ballītes laikā: ēdiens palīdz palēnināt alkohola uzsūkšanos asinīs, tādejādi mazinot paģiru risku; 
  • uzņemt pietiekami daudz ūdens: alkohols dehidrē organismu, kā rezultātā pastiprinās paģiru simptomi, tāpēc ballītes vai svinību gaitā vēlams dzert ūdeni gan starp alkoholisko dzērienu lietošanas, gan pirms došanās pie miera; 
  • kustēties: ballītes laikā vēlams ieplānot arī fiziskas aktivitātes, piemēram, spēles vai dejas, tā veicinot alkohola ātrāku izvadi no organisma; 
  • izgulēties: miega laikā organisms atjaunojas un atbrīvojas no toksīniem, tāpēc svarīgi pilnvērtīgi izgulēties. 

Foto: freepik.com/Freepik 

Kā atvieglot paģiras, ja tomēr gadījies iedzert par daudz? 

Pirmais, kas jāatceras – paģiras jeb alkohola abstinence ir normāla ķermeņa reakcija, kas brīdina, ka alkohols lietots par daudz, tāpēc jārēķinās, ka paģiras nepāries pāris stundu laikā, īpaši, ja alkohols lietots lielā apjomā.

Visbiežāk paģiru simptomi izzūd 10–24 stundu laikā, taču dažkārt viegli simptomi var saglabāties arī nākošajā dienā. Svarīgi organismam ļaut atpūsties un atjaunoties, lai izvairītos no imunitātes pasliktināšanās un hronisku kaišu saasinājuma, pret ko alkohola novājināts organisms ir uzņēmīgāks. Diemžēl nav vienas noteiktas formulas, kas palīdzēs mazināt paģiras, taču nākošā rīta diskomfortu var palīdzēt mazināt tautā zināmas metodes un līdzekļi, tostarp:

  • šķidruma uzņemšana: dehidrācijas simptomus palīdzēs mazināt šķidruma uzņemšana visas dienas garumā, ūdeni, sulu vai buljonu dzerot pamazām, jo strauja šķidruma uzņemšana var pastiprināt sliktu dūšu un veicināt vemšanu; 
  • vieglas brokastis: lai gan paģiras bieži vien neveicina ēstgribu, tomēr svarīgi atjaunot mikro un makro uzturvielu līdzsvaru, kas mazinās paģiru intensitāti, tāpēc vieglas brokastis un uzkodas dienas gaitā palīdzēs; 
  • kafija vai tēja: kofeīnu saturoši dzērieni, mērenā daudzumā, var palīdzēt mazināt galvassāpes, nogurumu un nespēku, taču ļoti svarīgi tos nedzert tukšā dūšā, lai neveicinātu kuņģa kairinājumu; 
  • mērenas fiziskās aktivitātes svaigā gaisā: ja paģiras jau piemeklējušas, nākošajā dienā gan vairs nevajadzētu nodarboties ar intensīvām fiziskajām aktivitātēm, jo tas alkohola izvadi un organisma atjaunošanos nepaātrinās, taču pastaiga svaigā gaisā var atvieglot diskomfortu. 

Galvassāpes palīdzēs mazināt arī aptiekā pieejamie bezrecepšu medikamenti, savukārt gremošanas traucējumus un citus nepatīkamos simptomus var palīdzēt mazināt aktivētās ogles preparāti un uztura bagātinātāji paģiru mazināšanai.

  • Skaidrais rīts, 6 kapsulas: uztura bagātinātājs, kas satur dabiskos ārstniecības augu preparātus, piemēram, rozmarīnu, kas palīdz uzturēt normālu aknu funkciju, ingveru, kam piemīt  antioksidanta īpašības un piparmētru, kas atvieglo gremošanu un mazina nelabumu. Lieto pa 1–3 kapsulām, uzdzerot glāzi ūdens, pēc alkohola lietošanas vai dodoties pie miera. 
  • Alco-Bye, 135 ml: uztura bagātinātājs, kas piemērots pēc alkohola lietošanas un paģiru atvieglošanai. Cigoriņa saknes, dižzirdzenes saknes un rozmarīna lapu ekstrakti palīdz organismam nodrošināt normālu aknu funkcionēšanu. Cigoriņi palīdz detoksikācijas procesos, ingvera saknes, kanēļkoka miza un lielā dadža saknes – veicina normālu glikozes metabolismu. 

Savukārt lielais dadzis veicina asins attīrīšanos un smilakses saknes un muskata sēklas palīdz uzlabot gremošanu. Sastāvā ir arī medus, kas ir ogļhidrāta glikozes avots. 20g medus satur vidēji 7 g glikozes. Glikoze ir enerģijas avots smadzenēm un centrālajai nervu sistēmai. Preparātu pēc vēlēšanās var atšķaidīt ar ūdeni vai sulu. Maksimālā diennakts deva 150 g (135 ml).

  • Formula Vitale aktivēta ogle, 20 kapsulas: smalkgraudainas struktūras ogle ar augstu porainību. Nelietot kuņģa un zarnu trakta čūlu un asiņošanas gadījumā. Pieaugušajiem un bērniem no 12 gadu vecuma lietot 1–3 kapsulas dienā, uzdzerot lielu daudzumu ūdens, 1–1,5 stundas pirms vai pēc galvenās ēdienreizes. 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

  • Aspirin C (aspirīns), 10 putojošās tabletes: pretsāpju un temperatūru pazeminošs līdzeklis, kuru lieto simptomātiskai galvas, zobu, kakla, menstruāciju, muskuļu un locītavu, muguras sāpju un vāju artrīta sāpju mazināšanai. Sāpju un drudža mazināšanai vispārējas saaukstēšanās un drudža gadījumā. Pieaugušajiem vienas reizes deva ir 1 – 2 putojošās tabletes. Ja nepieciešams, vienas reizes devu var atkārtot ar 4 – 8 stundu intervālu. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. 

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Foto: freepik.com/Freepik 

Uzlabo pašsajūtu, mazini paģiras un stiprini veselību, kopā ar InternetAptieka.lv! 

Līdzekļi paģiru mazināšanai, preparāti un medikamenti sāpju un gremošanas traucējumu novēršanai, kā arī uztura bagātinātāji un vitamīni organisma stiprināšanai InternetAptieka.lv.  Iepērcies ātri, ērti un izdevīgi, un savu pasūtījumu saņem jau nākošajā darba dienā!

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk