Kā cīnīties ar ērcēm?

Kā cīnīties ar ērcēm?

Ērces ir sīki posmkāji, kas bieži sastopami zālājos, mežos un krūmājos, un tās var radīt nopietnus draudus gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem. Latvijā īpaši aktīvas tās kļūst pavasarī un vasarā, kad temperatūra paaugstinās, un mitrie apstākļi nodrošina ērcēm labvēlīgu vidi. Ērces var pārnēsāt dažādas slimības, piemēram, Laima slimību un ērču encefalītu, tādēļ ir svarīgi zināt, kā ar tām cīnīties un kā pasargāt sevi un savus tuviniekus.

Lai mazinātu ērču risku, vislabāk ir izvēlēties piemērotu apģērbu, ja uzturaties vietās, kur tās sastopamas. Garas piedurknes un bikses, kuras var ievilkt zeķēs, var novērst ērču piekļuvi ādai. Papildu drošībai ieteicams izmantot ērču atbaidīšanas līdzekļus uz apģērba un ādas. Pēc uzturēšanās dabā noteikti pārbaudiet ķermeni un drēbes, lai laikus pamanītu un noņemtu ērces, ja tās ir pieķērušās.

Interesanti fakti par ērcēm:

Ērces ir daudzveidīgas un senas radības, kas spēlē būtisku lomu dabas ekosistēmā, tomēr cilvēkiem tās bieži vien saistās ar dažādām slimībām un nepatīkamiem kodumiem. Lai gan ērču aktīvā sezona ierasti ir vasarā, izpratne par to uzvedību un dzīves ciklu var palīdzēt mums labāk pasargāties no iespējamiem riskiem.

  • Ērces (Acari) ir zirnekļveidīgo (Archnida) apakšklase;
  • Fosilais ieraksts liecina, ka ērces pastāv jau aptuveni 90 miljoni gadu;
  • Ērces pārnēsā ne tikai encefalītu un Laimas slimību, bet arī citas slimības;
  • Pastāv plašs simptomu klāsts, kas parasti parādās tikai vairākas dienas un pat nedēļas pēc ērces piesūkšanās. Simptomi ir atkarīgi no konkrētās ērces pārnēsātajiem mikrobiem.
  • Ne visas ērces barojas no cilvēkiem;
  • Visvairāk kodumu izraisa tieši ērču mātītes vai jauni tēviņi, jo tēviņi pēc pārošanās parasti iet bojā;
  • Vislielākā iespēja sastapt ērci ir tieši aizaugušos lapu koku mežos;
  • Lauksaimniecības zemēs ērces nav manītas (rapšu lauki, rudzu lauki);
  • Ērču sezona sākas no aprīļa līdz pat septembrim (aktīvākais periods: maijs-jūlijs);
  • Ērcēm patīk mitras un siltas vietas;
  • Ērces var izraisīt alerģiju no sarkanās gaļas;
  • Ja ērces nesaņem sev nepieciešamās asins maltītes, tās agrāk vai vēlāk iet bojā, taču ir sugas, kas spēj iztikt bez asinīm pat gadu un vairāk;
  • Pasaulē ir vairāk nekā 800 ērču sugu, bet zināms, ka tikai divas ērču sugas – Ixodidae (cietās ērces) un Argasidae (mīkstās ērces) – var pārnēsāt slimības cilvēkiem.

Ērces mums parasti izraisa negatīvas asociācijas, rūpes un satraukumu dodoties baudīt silto vasaras sezonu. Gan jau daudziem pavīdējusi doma, cik labi būtu, ja šīs radības neeksistētu vai izmirtu, tomēr arī ērces dabai dod savu labumu un daba bez tām nevar pastāvēt. Ērces un citi augsnes dzīvnieki nodrošina lapu satrūdēšanu un koku barošanos, kā arī tās ir barība citiem kukaiņiem un dzīvniekiem. Tomēr tas nemazina faktu, ka ērces cilvēkam atsevišķos gadījumos ir bīstamas un var izraisīt dažādas slimības – gan sāpīgas un pamanāmas, gan ir pat konstatēti nāves gadījumi. Nevajag sabīties par ātru – ir dažādi veidi, kā pasargāt sevi no ērču piesūkšanās, un, pat ja neizdodas izvairīties no šīm radībām, savlaicīgi vēršoties pie ārsta sūdzību gadījumā, slimību var ārstēt vai samazināt tās sekas.

Kā aizsargāt sevi un bērnus no ērcēm?

Ērču sezona ir īpaši svarīgs laiks, kad pievērst uzmanību aizsardzībai, jo tās var pārnēsāt nopietnas slimības. Uzturoties dabā, ir būtiski sekot profilakses ieteikumiem, lai pasargātu gan sevi, gan bērnus no potenciāliem kodumiem. Šeit ir daži praktiski padomi, kā efektīvi izvairīties no ērcēm un mazināt risku tām pieķerties:

  • Šajā sezonā, atrodoties dabā, mežā, to tuvumā, pļavās noteikti ieteicams ik pa brīdim pārbaudīt gan sevi, gan līdzcilvēkus vai nekur nerāpo vai nav piesūkusies ērce.
  • Dodoties pastaigās, noteikti jāaizsargā sevi ar garu apģērbu, kurš pieguļ ādai, lai ērce netiktu zem apģērba. Noteikti parūpējaties, lai bikšu gali noteikti ir iekšā apavos vai zeķēs, jo ērces parasti pieķeras pie kājām. Izvēlieties gaišu apģērbu, lai ērces vieglāk pamanīt.
  • Pēc pārrašanās mājās, pārbaudiet savu ķermeni, īpaši paduses, locītavas aiz ceļiem un citas siltas un mitras vietas, kur ērcēm patīk iemitināties.
  • Izmantojiet kukaiņu atbaidīšanas līdzekli, kurā ir vismaz 10% līdz 30% DEET, lai aizsargātu pret iespējamajiem kodumiem gan sevi, gan bērnus, kas vecāki par 2 gadiem. Vienmēr rūpīgi sekojot norādījumiem par lietošanu.
  • Izvairieties no ērču zonām, kas tiek apzīmētas ar zīmi.

Kā rīkoties, ja ir piesūkusies ērce?

Ir svarīgi pēc iespējas ātrāk izvilkt ērci – jo ilgāk tā ir piesūkusies, jo lielāka iespēja, ka tiks pārvadīta arī slimība, ja ērce to pārnēsā. Seko šiem soļiem, lai pareizi izvilktu ērci:

  1. Izmantojiet pinceti, lai stingri satvertu ērci pie galvas vai mutes, pēc iespējas tuvāk ādai un nesaspiežot ērces ķermeni, jo tad tā saturs var nonākt koduma vietā, līdz ar to palielinot iespējamību saslimt ar ērces pārnēsāto slimību. Visvienkāršāk to ir izdarīt ar speciālām ērču izvilkšanas knaiblītēm, kas pieejamas arī mūsu mājaslapā kopā ar citiem aizsarglīdzekļiem, kurus vari apskatīt ŠEIT
  2. Satverto ērci maigi un pakāpeniski ir jāvelk uz āru, līdz tā ir izvilkta. Ērces griešana vai citāda kustināšana neatvieglo ērces izvilkšanu, jo mutes daļa ir dzeloņaina. Patiesībā šāda veida darbības var noraut ērces galvu vai muti, tādējādi palielinot infekcijas izredzes.
  3. Nomazgājiet rokas un koduma vietu ar ziepēm un ūdeni.
  4. Dezinficējiet koduma vietu ar spirtu.

Ja nu nākas pamanīt ērci, kad knaiblītes vai pincete nav pieejama, ir arī alternatīvas izvilkšanas metodes:

  • Apsien ērces galviņu ar diegu un velc to ārā aiz diega galiem.
  • Uz vates gabaliņa uzspiedtiet šķidrās ziepes un uzlieciet virsū ērcei apmēram 15 – 20 sekundes. Ērcei vajadzētu pašai atlaist upuri un pieķerties vates gabaliņam

Kad ērce ir izvilkta, nekādā gadījumā nesamīciet to, jo tas var atbrīvot patogēnus. Apsveriet iespēju to uzglabāt vismaz 30 dienas cieši noslēgtā traukā vai plastmasas plēvītē vai ar skoču pielīmējiet uz papīra, lai saslimšanas gadījumā varētu pārbaudīt ērci. Pēc tam to varat noskalot izlietnē vai tualetē.

Gadījumi, kad vajadzētu saņemt medicīnisko aprūpi:

  • Ērce varētu būt piesūkusies vairāk nekā 24 stundas;
  • Daļa no ērces paliek ādā;
  • Izveidojas jebkāda veida izsitumi (īpaši sarkans gredzenveida izsitums vai sarkani punkti uz plaukstas locītavām un potītēm);
  • Koduma vieta izskatās inficēta (palielināts siltums, pietūkums, sāpes vai izdalās strutas);
  • Parādās simptomi, piemēram, drudzis, galvassāpes, nogurums, stīvs kakls, mugura vai muskuļi, vai parādās locītavu sāpes.

Uzmanies no mazajām negantajām radībām un rīkojies apdomīgi!

 

Saistīti raksti

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk