Veselīgs miegs un melatonīns organismā – ekstra vai ikdienas nepieciešamība

Veselīgs miegs un melatonīns organismā – ekstra vai ikdienas nepieciešamība

Nevienam nav noslēpums, ka regulārs un ciešs miegs ir gan labas pašsajūtas, gan veselības pamatā, taču ne katram ir zināms, cik nepieciešams ir melatonīns miegam un kāda ir tā nozīme aizmigšanas un ciešas gulēšanas procesā. Lasiet tālāk, lai uzzinātu, kas ir melatonīns, kā tas rodas un ko darīt, ja organismam vajadzīga palīdzība melatonīna ražošanā.

 

Miega fāzes – dažādas, bet visas vajadzīgas

Lai saprastu, cik liela nozīme ir miegam mūsu dzīvē, ir jāsaprot vienkārša formula – miega kvalitāte ietekmē to, cik labi un produktīvi esam savās nomoda stundās. Dažādas miega fāzes nakts laikā atkārtojas vairākkārt, tās nomainās no dziļā miega fāzēm (NREM jeb non-rapid eye movement) uz seklā miega fāzēm (REM jeb rapid eye movement) vairākas reizes. Viens miega cikls sastāv no seklā un dziļā miega fāzēm, kas ilgst apmēram 70 – 120 minūtes. Fāzes raksturo sekojoši:

·   1. fāze – sekla NREM miega fāze, kurā cilvēku viegli pamodināt no miega;

·   2. fāze – šajā fāzē samazinās smadzeņu viļņu aktivitāte, palēninās sirdsdarbība;

·      3. fāze – šī fāze ievada organismu dziļajā miegā;

·    4. fāze – tā saucamā Delta miega fāze, kurā organisma aktivitāte ir viszemākā. Cilvēks, kas pamodināts šajā miega fāzē, ir apjucis un nespēj aptvert notiekošo. Ja cilvēkam ir raksturīga runāšana vai staigāšana miegā, tas notiek tieši šajā fāzē;

·  5. fāze – smadzeņu viļņi šajā REM fāzē izskatās tāpat, kā esot nomodā, šajā miega fāzē cilvēks sapņo; 

Katrai no fāzēm ir nozīme dažādos organisma procesos, tāpēc ir svarīgi miega laikā vairākkārt piedzīvot tās visas. 

Kas miega laikā notiek organismā

Miega laikā organismā notiek ļoti daudz svarīgu procesu – tiek nostiprināts dienas laikā apgūtais, sakārtotas atmiņas, miegs palīdz ķermenim atpūsties un atveseļoties. Miegam ir liela nozīme arī imūnsistēmas balstīšanā, vielmaiņas līdzsvarošanā, tas nepieciešams gan mūsu fiziskajam ķermenim, gan emocionālajai pasaulei, tāpēc nevajag atlikt miegam paredzētās stundas. Lai aizmigšanas process būtu vieglāks un ātrāks, pie noteiktiem apstākļiem organismā izdalās melatonīns – vēstnesis, ka pienācis laiks atpūtai. Turpinājumā vairāk par to, kas ir melatonīns. 

Kas ir melatonīns un kā tas sadarbojas ar miegu

Melatonīns – miega hormons, palīdz mums līgani, bez grūtībām iemigt un gulēt, tas ir ļoti nepieciešams veselīgam miegam. Šo hormonu mūsu organisms izstrādā pats, tāpēc normālā situācijā tam būtu jāsaražojas pietiekamā līmenī bez ārējas iejaukšanās. Pastāv nosacījumi, kas palīdz miega hormonam izdalīties un, ja nepieciešams, mēs tam varam palīdzēt. Melatonīns un veids, kādā organisms to ražo, norāda – cilvēks ir daļa no dabas. To pierāda fakts, ka, iestājoties tumsai, nervu sistēma sūta hipofīzei sigālu, ka ir laiks ražot miega hormonu. Melatonīns veidojas nelielā smadzeņu veidojumā – hipofīzē, to ietekmē diennakts cikls un gaisma mums apkārt. Pavasarī un vasarā, kad gaismas ir daudz, melatonīns izdalās mazāk, savukārt, gada tumšajā laikā organisms ražo vairāk miega hormona. Ja raugāmies diennakts rimta ietvaros, visvairāk melatonīna organismā ir laikā no vieniem naktī līdz četriem no rīta, savukārt, dienas gaišajā laikā tas netiek ražots. Melatonīns bērniem (no apmēram 3. dzīves mēneša), pusaudžiem un pieaugušajiem normālā situācijā organismā tiek saražots pietiekošā daudzumā, taču senioriem (vai arī dzīvesveida iespaidā) var rasties situācijas, kad miega hormona rašanās ir traucēta, radot tādas sekas kā grūtības iemigt vai bezmiegu. 

Kā panākt, lai organismā rodas melatonīns

Kā minēts iepriekš, melatonīna daudzumu var ietekmēt gan vecums, gan dzīvesveids. Regulāri neizguļoties, pārāk bieži strādājot vai izklaidējoties diennakts tumšajā laikā, organisma dabiskā spēja ražot melatonīnu var tikt nojaukta. Labā ziņa – mēs paši varam darīt ļoti daudz, lai melatonīnu organismā vairotu tieši tad, kad tas nepieciešams. Iesākumam jāpiemin veselīgi ēšanas paradumi, fiziskas aktivitātes un dienas režīms, kas paredz pietiekoši daudz laika miegam. Vēl ļoti svarīgs ir pirms miega rituāls:

·   pāris stundu pirms došanās gulēt vēlams izvairīties no lieliem un maziem ekrāniem, kas izstaro spilgtu gaismu;

·  guļamistabā jābūt tikai nepieciešamākajām lietām, pie kurām noteikti nepieder TV, dators un citas ierīces;

·      guļamistabas gaisam jābūt svaigam;

·      pēdējā ēdienreize jāieplāno pāris stundu pirms gulēt iešanas;

·      vēlams, lai guļamistabā miega laikā būtu pilnīgi tumšs.

Ievērojot šos nosacījumus vajadzētu būt tā, ka iemigšana kļūst viegla, tomēr, ja dzīvesveids un pirms miega rituāli nepalīdz cīņā ar bezmiegu, vajag konsultēties ar ārstu vai farmaceitu par palīdzības iespējām.

Kāpēc miega cikls nobrūk

Miega cikls mēdz nobrukt vairāku iemeslu dēļ – naktīs strādājot, neguļot, izjūtot laika zonu maiņas radītu nogurumu, radot cita veida aizmigšanas grūtības. Īslaicīgas miega cikla izmaiņas cilvēks spēj pārvarēt pats, taču piedzīvojot miega trūkumu un traucējumus regulāri, var rasties gulēšanas traucējumi. Ja tiek piedzīvots ilgstošs bezmiegs vai aizmigšanas grūtības, konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu var izvēlēties piemērotu melatonīna līdzekli, lai organismam palīdzētu.

Līdzekļus melatonīna papildināšanai iespējams uzņemt papildus

Aptiekās pieejami dažādi līdzekļi tablešu, kapsulu un pastilu formās, tajos parasti ir melatonīns 10mg, 3mg, 2,5mg vai 0,5mg daudzumā, ko izvēlas atkarībā no lietotāja vecuma un citiem rādītājiem. Visbiežāk šis melatonīns ir mākslīgi sintezēts, taču tas ir identisks dabiskajam. Ja nepieciešama konsultācija, bet nav laika doties pie ārsta, padomu farmaceitam var vaicāt arī attālināti – InternetAptieka.lv farmaceiti atbildēs gan online čatā, gan telefoniski vai Whatsapp platformā. 

Līdzekļus veselīgam miegam iegūstiet InternetAptieka.lv 

Veselīgs miegs nav ekstra, tā ir ikdienas nepieciešamība! Ja kopā ar ārstu vai farmaceitu nonākat pie slēdziena, ka Jums vai kādam no ģimenes noderētu papildus melatonīns, noteikti ieskatieties InternetAptieka.lv piedāvājumā. Šajā e-aptiekā melatonīna tabletes, kapsulas un pastilas ir pieejamas cenu diapazonā no Eur 3,89 līdz Eur 18,19, vairāk kā desmit dažādu veidu, kas piemēroti gan bērniem, gan pieaugušajiem. InternetAptieka.lv atsaucīgie farmaceiti var sniegt konsultāciju attālināti online čatā, telefoniski vai Whatsapp, taču Rīgā aptiekas pieejamas arī klātienē: Pulkveža Brieža ielā 8 vai Dzelzavas ielā 120M. Vērtīgs bonuss ir bezmaksas piegāde visā Latvijā.InternetAptieka.lv aicina – iekārtojiet gulēšanai ērtu guļamtelpu un guliet saldi, lai gūtu spēkus nākošajai dienai! Ja tomēr mājas aptieciņā nepieciešams melatonīns, izvēlieties līdzekli InternetAptieka.lv!

 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Saistīti raksti

Minerālviela Tavai veselībai – kas ir magnijs?

Minerālviela Tavai veselībai – kas ir magnijs?

    Samazinoties magnija apjomam organismā, tiek ietekmēta ne tikai nervu sistēmas un ...

Lasīt vairāk

Palīgs cīņā pret nogurumu - dzelzs

Lasīt vairāk

Speciāliste: Dzelzs deficīta anēmijas dēļ cilvēks var zaudēt saikni ar realitāti

Lasīt vairāk