Pazīmes, kas liecina, ka tev var būt dzelzs trūkums
Dzelzs deficīts ir viens no visizplatītākajiem uzturvielu trūkumiem, turklāt tieši sievietes visbiežāk saskaras ar dzelzs trūkumu organismā. Dzelzs ir izšķirošs hemoglobīna (proteīns, kas palīdz sarkanajām asins šūnām nodot skābekli visā ķermenī) ražošanā. Tātad tā trūkums ietekmē visu organismu un fizisko labsajūtu, turklāt var izraisīt arī anēmiju. Turpmākajā rakstā tiks uzskaitīti dažādas pazīmes, kas var liecināt par dzelzs trūkumu organismā. Ja jūti, ka šīs pazīmes atbilst Tev, vērsies pie sava ārsta un pieprasi ferritīna testu, kas noteiks dzelzs rezerves organismā.
Jūties noguris un izsmelts
Visbiežāk sastopamais dzelzs deficīta simptoms, iespējams, ir arī vissarežģītāk pamanāmais, jo sievietes ir pieradušas, ka viņām ir vētraina dzīve un nogurums. Bieži vien nogurums tiek pieņemts kā daļa no dzīves, tomēr dzelzs deficīts samazina skābekļa pieplūdi audiem, līdz ar to atņemot ķermenim vajadzīgo enerģiju. Ja tavs “normālais” nogurums liek tev justies vājai, ātri nokaitināmai vai jūti nespēju koncentrēties, vai no rīta ir grūti piecelties, dzelzim (jeb tā trūkumam) ar to var būt kaut kāda saistība. Galu galā ir iemesls, kāpēc cilvēkiem, kuru dzelzs deficīts virzās uz anēmiju, bieži ir teikts, ka viņiem ir “nogurušas asinis”.
Bāla āda no dzelzs trūkuma
Hemoglobīns sniedz asinīm sarkano krāsu, līdz ar to ādai piešķirot rozā nokrāsu. Tas nozīmē, ka zems proteīna līmenis var padarīt tevi bālu. Gaiša sejas āda ir viegli pamanāma. Neatkarīgi no sejas ādas toņa, ja jūsu lūpu, smaganu un apakšējo plakstiņu iekšpuse ir mazāk sarkana nekā parasti, iespējams, vainojams ir zems dzelzs rādītājs. Arī zili loki zem acīm var liecināt, ka jums ir dzelzs deficīts asinīs.
Elpas trūkums
Neatkarīgi no tā, cik dziļi tu elpo, ja tavs skābekļa līmenis ir zems, jutīsi, ka tev ātri vien sāk pietrūkt gaisa. Ja pamani, ka pietrūkst elpas, darot to, ko parasti dari bez liekas piepūles – kāpšana pa trepēm, ikdienas treniņš u.c., vari vainot dzelzs trūkumu savā organismā.
Ja organismam trūkst dzelzs, samazinās hemoglobīna līmenis asinīs, un tas var ietekmēt spēju nodrošināt pietiekamu skābekļa piegādi muskuļiem un audiem. Hemoglobīns ir olbaltumviela, kas transportē skābekli no plaušām uz ķermeņa šūnām. Ja hemoglobīna līmenis ir zems, ķermenis izjūt skābekļa trūkumu, un tas rada nogurumu, reiboni un pat sirdsklauves. Dzelzs deficīts var arī pasliktināt imūnsistēmas darbību, padarot cilvēku uzņēmīgāku pret infekcijām. Līdz ar to enerģijas līmenis krītas, un ikdienas aktivitātes kļūst arvien grūtākas. Ja šie simptomi ir izteikti, ieteicams veikt asins analīzes, lai noskaidrotu dzelzs un hemoglobīna līmeni, kā arī konsultēties ar ārstu par iespējamiem uztura bagātinātājiem vai diētas pielāgošanu.
Nemierīgo kāju sindroms
Nevari pārtraukt dīdīties? Saskaņā ar Džona Hopkinsa medicīnu, aptuveni 15% cilvēkiem ar nemierīgo kāju sindromu ir dzelzs deficīts. Jo zemāks ir dzelzs līmenis, jo sliktāki ir simptomi. Nemierīgo kāju sindroms ir stāvoklis, kas var būtiski ietekmēt cilvēka miega kvalitāti un ikdienas dzīves komfortu. Cilvēkiem ar šo sindromu bieži ir grūtības ilgstoši sēdēt vai gulēt mierā, jo viņus pastāvīgi moka nepatīkama vēlme kustēties. Šie simptomi parasti saasinās vakaros un naktīs, tādējādi ietekmējot miegu un izraisot nogurumu dienas laikā. Dzelzs deficīts šajā gadījumā var būt būtisks faktors, jo tas ietekmē smadzeņu dopamīna līmeni – ķīmisku vielu, kas saistīta ar kustību kontroli. Pētījumi liecina, ka dzelzs piedevas var palīdzēt samazināt simptomus, īpaši, ja tie saistīti ar dzelzs trūkumu organismā. Papildus dzelzs deficītam, sindroma cēloņi var būt arī ģenētiski faktori, nieru slimības vai noteikti medikamenti. Ir pieejami dažādi ārstēšanas veidi, taču vispirms jākonsultējas ar ārstu, lai noteiktu labāko pieeju konkrētam gadījumam.
Galvassāpes no dzelzs trūkuma
Cilvēka ķermenis, kurš cieš no dzelzs trūkuma organismā, strādā citādāk, nekā vesela cilvēka ķermenis, proti, organisms kā prioritāti nosaka smadzenes un prioritāri piegādā tām skābekli, bet vēljoprojām dzelzs deficīta gadījumā skābeklis tiek piegādāts nepietiekamā daudzumā, līdz ar to smadzeņu artērijas var uzbriest, izraisot galvassāpes.
Tieksme ēst vielas, kas nav parasta pārtika
Vēlme pēc neierastām lietām arī var būt dzelzs trūkuma pazīme. Cilvēks sāk just vēlmi ēst krītu, mālu, netīrumus, papīru vai ledu. Par laimi, lielākā daļa sieviešu izvēlas ledu. Vēlme pēc neierastām lietām, kā, piemēram, krīta, māla, netīrumiem, papīra vai ledus, ir medicīniski pazīstama kā pika – ēšanas traucējums, kas bieži vien norāda uz barības vielu trūkumu organismā. Dzelzs deficīta gadījumā cilvēks nereti izjūt neparastas alkas, kas šķiet paradoksālas un ir neizskaidrojamas ar racionālu prātu. Šādas vēlmes var būt ļoti spēcīgas un traucējošas ikdienas dzīvē, jo tās bieži noved pie kaitīgu vielu patēriņa. Šo paradumu var pamanīt arī citi, kas savukārt var izraisīt apmulsumu vai sociālu diskomfortu. Par laimi, dzelzs trūkumu ir iespējams diagnosticēt un ārstēt, ieviešot pareizu uzturu vai uztura bagātinātājus. Speciālisti iesaka regulāri veikt veselības pārbaudes, lai agrīni noteiktu iespējamos barības vielu trūkumus un tos savlaicīgi novērstu.
Jūties noraizējies bez iemesla
It kā dzīvē jau nebūtu pietiekami daudz stresa – dzelzs deficīts var likt tev uztraukties nepamatoti. Skābekļa trūkums uzbudina ķermeņa simpātisko nervu sistēmu, kas ir gluži kā ķermeņa gāzes pedālis. Pat nopelnītas atpūtas brīžos tu vari justies nemierīgi.
Matu izkrišana no dzelzs trūkuma
Dzelzs nepietiekamība organismā, it īpaši, ja tas sākas ar pilnīgu dzelzs deficīta anēmiju, var izraisīt matu izkrišanu. Tas ieslēdz izdzīvošanas režīmu, proti, ķermeņa kanāli sūta skābekli atbalstīt vitāli svarīgās funkcijas, nevis tās, kas saglabā matus neskartus. Bet nevajag uzreiz satraukties par plikpaurību – tiek zaudēti aptuveni tikai 100 matiņi dienā.
Nagu šķelšanās
Ja nagi šķeļas, ir mīksti un viegli lūstoši, arī tas var liecināt par dzelzs trūkumu tavā organismā.Ja nagi šķeļas, ir mīksti un viegli lūstoši, arī tas var liecināt par dzelzs trūkumu tavā organismā. Dzelzs ir svarīgs minerāls, kas palīdz stiprināt nagus, ādu un matus. Ja organismam trūkst dzelzs, tas var radīt arī citus simptomus, piemēram, nogurumu, elpas trūkumu un galvassāpes. Turklāt dzelzs deficīts var ietekmēt vispārējo imunitāti, padarot ķermeni mazāk izturīgu pret infekcijām un citām slimībām. Pievēršot uzmanību savam uzturam un iekļaujot dzelzi saturošus produktus, piemēram, liesu gaļu, spinātus un pupiņas, iespējams uzlabot nagu stāvokli. Dažos gadījumos, īpaši, ja uzturā trūkst dzelzs avotu vai ir grūtības to uzsūkt, var palīdzēt arī dzelzs piedevas. Konsultējies ar ārstu, lai noteiktu, vai tev nepieciešams papildu dzelzs, un atrast optimālu devu, kas atbilst tavam veselības stāvoklim.
Vairāk jākontrolē dzelzs daudzums organismā:
- Ja tev ir stipras mēnešreizes
Sievietēm pirmais dzelzs deficīta cēlonis ir pārāk stipras mēnešreizes, jo tiek zaudēts pārāk daudz asiņu, aizvietota apmēram puse no tām, un pēc tam nākamajā mēnesī atkal zaudēts pārāk daudz. Katru mēnesi šajā periodā nav labi, ja asins daudzums ir lielāks par divām līdz trīs piepildītām ēdamkarotēm. Izmēģini tampona testu: ja tampons ir jāmaina biežāk nekā ik pēc divām stundām, konsultējies ar savu ginekologu.
- Ja esi veģetārietis vai vegāns
Viss dzelzs netiek uzņemts vienādi. Ķermenis labāk absorbē dzelzi, kas nāk no sarkanās gaļas, jeb liellopa gaļas, aknām, mazāk no mājputnu gaļas, zivīm, bet divas līdz trīs reizes efektīvāk nekā dzelzi no augiem. Tu joprojām vari iegūt pietiekami daudz dzelzs ar rūpīgu maltītes plānošanu. Tumši lapu zaļumi, veseli graudaugi un pākšaugi ir bagāti ar dzelzi, lieto tos kopā ar C vitamīna bagātiem pārtikas produktiem, piemēram, papriku, ogām un brokoļiem, lai palielinātu dzelzs absorbciju. Ņem vērā, ka dzelzs grūtāk absorbējas, ja pārtikā lieto kalcija saturošus produktus, kafiju, un zaļo tēju. Šie produkti izvada dzelzi no organisma, tādēļ vismaz 30 minūtes pēc dzelzs saturošu produktu uzņemšanas nav ieteicams lietot kalcija saturošus produktus.
- Ja esi stāvoklī
Lai bērns varētu attīstīties mammas vēderā, arī viņam ir nepieciešams dzelzs, ko viņš ņem no māmiņas rezervēm. Turklāt daudzas sievietes dzemdību laikā zaudē ievērojamu daudzumu asinis, kas var samazināt dzelzs daudzumu. Jebkurai grūtniecei un māmiņām, kas baro ar krūti, ir jākontrolē dzelzs daudzums organismā, jo tas ir ļoti būtisks gan mazuļa, gan mammas veselībai. Noteikti šajos periodos ieteicams palielināt dzelzs devas daudzumu.
- Ja tev ir celiakija vai zarnu iekaisuma slimība
Pat ja savā diētā uzņem pietiekamu dzelzs daudzumu, šīs slimības var kavēt uzturvielu absorbēšanu (tajā skaitā dzelzi). Šie apstākļi izraisa gremošanas trakta iekaisumu un bojājumus. Ja tev ir diagnosticēta kāda no šīm slimībām, konsultējies ar ārstu par to, kā vari palielināt dzelzs absorbciju.
Kāds ir nepieciešamais dzelzs daudzums un kā to uzņemt?
Dzelzs nepieciešamība visiem nav vienāda, īpaši sievietēm. Sievietēm vecumā no 19 līdz 50 gadiem parasti ir nepieciešami 18 mg dienā. Grūtniecēm nepieciešamības daudzums pieaug līdz pat 27 mg. Māmiņām, kas baro bērnu ar krūti vajadzētu uzņemt tikai 9 mg. Turklāt daudzums mainās atkarībā arī no mēnešreižu stipruma. Sievietēm virs 50 gadiem jeb pēc menopauzes ir nepieciešami tikai 8 mg dienā. Tas nav grūti sasniedzams mērķis – viena lēcu, spinātu, liellopu gaļas, riekstu, vistas vai aunazirņu porcija dos jums vismaz pāris miligramus. [Dati iegūti no health.com.]
Kad runa ir par dzelzi, vairāk ne vienmēr ir labāk. Lai gan lielākā daļa uzmanības tiek pievērsta dzelzs deficītam, ir bažas arī par dzelzs pārslodzi – pētījumi liecina, ka tas var bojāt iekšējos orgānus un paaugstināt diabēta, sirdslēkmes un vēža risku, īpaši vecāka gadagājuma cilvēkiem. Mēģini uzņemt sev nepieciešamo dzelzs dienas devu, bet nesatraucies pirms laika par to, ka esi uzņēmusi par daudz vai par maz ieteiktajam rādītājam. Seko līdzi savam uzturam un rūpējies par savu veselību, lai justos labi ik dienu!
InternetAptieka.lv popularākie dzelzs uztura bagātinātāji:
TecnoFer Plus 30 mg, 20 kapsulas Palīdz nodrošināt un uzturēt optimālu dzelzs līmeni organismā un mazināt dzelzs deficītu sievietēm grūtniecības laikā. TecnoFER Plus unikāls, patentēts sastāvs nodrošina maksimālu bioloģisko pieejamību, dzelzs uzsūkšanas spēju organismā un vēl labāku gremošanas trakta panesamību, neizraisot kuņģa un zarnu trakta kairinājumu. Nesatur laktozi un lipekli.
Floradix dzelzs šķīdums, 500 ml Satur augu ekstraktus un augļu sulu koncentrātusDzelzs, B2, B6, B12 un C vitamīni palīdz samazināt nogurumu un nespēkuFloradix DZELZS produkts, satur dzelzi dzelzs glikonāta formā, kas ir īpaši viegli absorbējama forma. Floradix DZELZS ir viegli lietot, tas palīdz nodrošināt dzelzs un B1, B2, B6, B12 un C vitamīnu līdzsvaru. Tā kā šīs uzturvielas ir jau izšķīdinātas, tās, salīdzinot ar tabletēm, no gremošanas sistēmas tiek absorbētas ātrāk. Floradix DZELZS satur īpaši atlasītus augu ekstraktus un vairākus augļu sulu koncentrātus ar patīkamu garšu.
Olimp Labs Chela - Ferr Med, 30 kapsulas Jaunākās paaudzes dzelzs. Ar augstu uzsūkšanās spēju, hipoalerģisks
FerrochelTM dzelzs aminoskābju helāti, nekairina kuņģi
Chela-Ferr® MED+ ir FerrochelTM dzelzs komplekss (aminoskābju helātu veidā) ar augstu uzsūkšanās spēju, kas ir labi panesama dzelzs forma palielinātā devā, kas paredzēts normāla dzelzs līmeņa uzturēšanai un dzelzs deficīta mazināšanai sievietēm grūtniecības laikā. Piemērots veģetāriešiem/vegāniem.
Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!