Saules aizsargkrēmi SPF 15, 30, 50 un 100 – kāda ir atšķirība?

Saules aizsargkrēmi SPF 15, 30, 50 un 100 – kāda ir atšķirība?

Kāda ir atšķirība starp saules aizsargkrēmiem SPF 15, 30, 50 un 100?

Kad iestājas vasara – ikvienam gribas atgūt sen kāroto iedegumu un baudīt silto sauli ūdenstilpju tuvumā vai piemājas dārzā. Pirms nodoties sauļošanās priekiem, nepieciešams nodrošināties ar pilnvērtīgu aizsardzību, novēršot saules negatīvo ietekmi uz ķermeni. Saules aizsarglīdzekļi ir svarīgs veids, kā aizsargāt ādu no kaitīgajiem saules stariem, taču piedāvājumā pieejamais klāsts ir ļoti plašs. Kā izvēlēties starp saules aizsargkrēmiem SPF 15, 30, 50 un 100? Uzzini šajā rakstā!

Saules ultravioletais starojums – kā iedalās?

UV starojums ir atkarībā no to garuma iedalās trīs veidos:

  1. UVC. Tie ir īsākie viļņi, kas ir visbīstamākais UV starojuma veids. Tomēr atmosfēra to pilnībā absorbē, tāpēc tas nesasniedz zemes virsmu;
  2. UVB. Vidēja viļņa garuma UVB ir ļoti bioloģiski aktīvi viļņi, ko atmosfēra absorbē tikai daļēji. Šie UV stari veicina apdeguma rašanos;
  3. UVA. Garākie viļņi veido aptuveni 95% no UV starojuma, kas nonāk Zemes virsmā. Ādas zemāko slāņu sasniegšanas rezultātā tiek bojāti saistaudi, kas veicina novecošanos, grumbu veidošanos un ādas elastīguma zaudēšanu.

 Izvairies no dienas stundām, kad saules gaisma ir visspēcīgākā

Laika posmā no plkst. 11:00 – 16:00 saule ir viskarstākā un arī UV starojums ir visspēcīgākais, tāpēc ieteicams šajās dienas stundās neuzturēties ārā vai pavadīt laiku ēnainā vietā.  Īpaši šajā laikā saulē nav ieteicams uzturēties vecāka gadagājuma cilvēkiem, hronisku slimību pacientiem un bērniem. Vasarā vislabāk aktivitātes ārā – sportošanu, pastaigas, izbraucienu ar velosipēdu plānot vai nu agrāk no rīta, vai pēcpusdienā, kad saules ietekme vairs nav tik spēcīga.

SPF marķējums uz saules aizsargkrēmiem – kas tas ir?

SPF (Sun Protection Factor) ir saules aizsardzības faktors, kas tiek izteikts skaitļa formā un norāda, cik lielu aizsardzību pret UVB starojumu tas sniedz.

SPF tiek aprēķināts, dalot saules starojuma devu, kas nepieciešama ādas apsārtumam, ja ir uzklāts saules aizsargkrēms, ar devu, kas nepieciešama apsārtuma izraisīšanai bez aizsardzības krēma. Piemēram, ja ādas apdegšana ar uzklātu saules aizsargkrēmu prasa 15 reizes ilgāku laiku nekā bez tā, SPF ir 15.

Iegādājoties saules aizsargkrēmu, uz iepakojuma jābūt norādītam šim skaitlim, un atšķirība starp skaitļiem ir vienkārša – jo augstāks ir skaitlis, jo lielāku aizsardzību pret UV stariem tas sniedz.

Saules aizsargkrēmi SPF 15, 30, 50+, 100

Ņemot vērā šo korelāciju starp norādīto SPF skaitli un sniegto aizsardzību, var noteikt, cik augsta vai tieši pretēji – zema tā ir.

  • Zema aizsardzība ir tad, ja SPF mazāks par 15.
  • Vidēja aizsardzība ir tad, ja SPF robežās no 15 līdz 29.
  • Augsta aizsardzība tad, ja SPF ir no 30 līdz 49.
  • Ļoti augsta aizsardzība, ja SPF ir 50+.
  • Visaugstāko aizsardzību sniedz līdzeklis, ja SPF ir 100.

Cik lielu daļu no UV stariem bloķē SPF?

Dažādu SPF aizsargkrēmu aizsardzība ir sekojoša:

  • SPF 15 bloķē aptuveni 93% no visiem UVB stariem;
  • SPF 30 filtrē 97% UVB staru;
  • SPF 50 ir gandrīz pilnīgs UVB bloks ar aizsardzību līdz pat 98%;
  • SPF 100 ir pilnīga aizsardzība no saules radītiem ādas bojājumiem. Šāds līdzeklis ar UVB un UVA aizsardzību pasargā no aktīniskās keratozes un nemelanomas ādas vēža.

Atceries – aizsardzība pret saules negatīvo ietekmi ir nepieciešama ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem! Bērna āda ir vairākas reizes jutīgāka par pieaugušo ādu, tāpēc aizsardzība ir svarīga pat tad, ja ārā plānots atrasties salīdzinoši neilgu laiku.

Neaizmirsti, ka saules aizsargkrēms jālieto arī tad, ja ārā ir šķietami nomācies – mākoņi absorbē tikai daļu no UV filtriem, kā rezultātā tāpat ir iespējams apdegt. Lai saulaina, bez liekiem pārdzīvojumiem un traumām piepildīta vasara!

Saistīti raksti

Nesvīsti pat karstā laikā!

Lasīt vairāk

Kā sagatavot ādu rudenim!

Lasīt vairāk

Pēdu kopšana ar Health and Beauty kosmētiku

Lasīt vairāk