Kašķis jeb Skabioze: kā to atšķirt no citām ādas slimībām?

Kašķis jeb Skabioze: kā to atšķirt no citām ādas slimībām?

Gluži tāpat kā pedikuloze jeb utainība, arī kašķis ir viena no tām kaitēm, kas sabiedrībā izraisa kaunu un līdz ar to – saistīta ar dažādiem aizspriedumiem. Tomēr ar kašķi var saslimt jebkurš, jebkurā vecumā, neatkarīgi no piederības kādam sociālajam slānim. Tā kā nereti valda uzskats, ka šī slimība mūsdienās vairs nav aktuāla, simptomi sākotnēji tiek saistīti ar citām ādas kaitēm un vien pēc neveiksmīgiem pašārstēšanās mēģinājumiem, ārsta kabinetā atklājas pārsteidzošā diagnoze ‘Skabioze’’ jeb kašķis.

Tomēr atpazīstot simptomus un laikus uzsākot ārstēšanu, kašķis ir viegli ārstējama kaite un no nepatīkamajiem simptomiem iespējams atbrīvoties dažu dienu laikā. Kas izraisa kašķi, kādi ir tipiskie kašķa simptomi, kā ārstēt kašķi mājas apstākļos un kad nepieciešama nopietnāka ārstēšana – par to visu raksta turpinājumā! 

Kas izraisa kašķi un kā notiek inficēšanās? 

Sarunvalodā ‘kašķis’, taču medicīniski ‘skabioze’  ir ļoti lipīga ādas slimība, ko izraisa inficēšanās ar sīkiem parazītiem – kašķa ērcītēm (Sarcoptes scabiei). Kašķa ērcīte ir mikroskopisks parazīts, kas ar aci nav saskatāms, tomēr izvērtējot simptomus un ādas stāvokli, kā arī  nepieciešamības gadījumā veicot dermatoskopijas vai laboratoriskos izmeklējumus, dermatologs ātri spēj noteikt problēmas vaininieku.

Nonākot uz ādas, aptuveni 30 minūšu laikā ērcīte ieurbjas virsējā zemādas slānī, kur mātīte uzsāk oliņu dēšanu. Organismam reaģējot uz parazītu izdalītajiem ekskrementiem, siekalām un to oliņām, parādās alerģiska reakcija – kašķim raksturīgie simptomi.

  • Visbiežāk ar kašķi inficējas tieši bērni un pusaudži, jo visstraujāk skabioze izplatās atrodoties ciešā kontaktā ar inficēto – apskaujoties, rotaļājoties utml. Bērnu dārzi, skolas, sporta un interešu izglītības iestādes, pansionāti ir tipiskākā kašķa izplatības vide. 

Tomēr ar kašķi iespējams inficēties arī  saskaroties ar priekšmetiem vai apģērbu, ko iepriekš izmantojis kašķa pārnēsātājs. Ar kašķi var inficēties gan sabiedriskajā transportā, īpaši vasarā, kad izvēlamies plānāku apģērbu, kas atsedz plašākus kailas ādas laukumus, gan apģērbu veikalos, uzlaikojot drēbes, gan trenažieru un sporta zālēs, pieskaroties durvju rokturiem utml.

Vienam ģimenes loceklim inficējoties ar kašķi un laikus neuzsākot ārstēšanu, visbiežāk ar to inficējas arī citi ģimenes locekļi. Tieši tāpēc kašķa profilakses pamatā ir personīgās higiēnas ievērošana: bieža roku mazgāšana, izvairīšanās izmantot svešus dvieļus, higiēnas priekšmetus, apģērbu.

Foto: freepik.com/Freepik 

Kašķis: simptomi 

Pēc pirmreizējas inficēšanās ar kašķi nepatīkamie simptomi var parādīties jau 2 nedēļu laikā, taču mēdz būt gadījumi, kad pirmie simptomi tiek novēroti vien pēc vairākiem mēnešiem. Savukārt atkārtotas saslimšanas gadījumā simptomi parādās jau dažu dienu laikā.

  • Tipiskākais kašķa simptoms ir ļoti izteikta ādas nieze, kas īpaši pastiprinās tieši vakaros un naktīs, kad kašķa ērču mātīte uz ādas veido tādas kā ejas jeb tuneļus, kuros tā dēj oliņas. 
  • Nieze var pastiprināties arī svīstot, ejot siltā dušā, vanna vai saunā. 
  • Slimībai izplatoties, uz ādas parādās pavisam nelieli pūslīši un izsitumi, kas atrodas 2–5 mm attālumā viens no otra
  • Kašķa ērcīšu invāzijai izplatoties, uz ādas var parādīties arī kreveļaini izsitumi
  • Visbiežāk kašķa izraisīti ādas bojājumi parādās uz plaukstām, pirkstu starpās, uz vēdera, rokām, kājām, cirkšņos, ap dzimumorgāniem, padusēs, bērniem var novērot arī  ādas bojājumus uz galvas, pēdām, sejas. 

Kā norit ārstēšana? 

Nereti kašķa simptomus mēdz jaukt ar alerģiju, psoriāzi vai citām ādas kaitēm, tāpēc parādoties jebkādiem nepatīkamiem simptomiem un ādas bojājumiem, nekavējoties nepieciešams apmeklēt savu ģimenes ārsta vai dermatologa, lai uzstādītu pareizo diagnozi un uzsāktu diagnozei atbilstošu ārstēšanu.

  • Ja vecākiem parādās jebkādas aizdomas par kašķi, bērnam nekavējoties jāpārtrauc apmeklēt izglītības iestāde, lai izvairītos no slimības tālākas izplatības. 

Ja skabioze tiek apstiprināta, noteikti jābrīdina izglītības iestādes darbinieki. Bērnu dārzā vai skolā drīkst atgriezties tad, kad visi simptomi izzuduši. Tieši tas pats jāievēro arī pieaugušajiem.

Kā jau minēts iepriekš, laikus konstatēts, kašķis viegli pakļaujas ārstēšanai, ja vien tiek ievēroti visi ārsta norādījumi. Ierasti kašķis tiek ārstēts ar uz ādas aplicējamiem medikamentiem. Kašķa ārstēšanai InternetAptieka.lv klāstā ir pieejama 33 %  sēra ziede pret kašķi, kā arī Permetrīna gēls kašķa ārstēšanai ar antibakteriālu iedarbību. Taču smagas kašķa saslimšanas gadījumā var tikt nozīmēti arī iekšķīgi lietojami medikamenti.

Sēra RFF 333,3 mg/g ziede: ziede kašķa ārstēšnai. Lieto ieziežot visu ķermeņa virsmu, izņemot seju, no kakla līdz kāju pirkstgaliem uz 12 stundām, ieteicams vakaros. Pēc 12 stundām ziedi nepieciešams nozmazgāt. Procedūru atkārto divas naktis pēc kārtas un pēc tam vēl divas reizes pēc divu nedēļu pārtraukuma, lai novērstu iespējamo recidīvu. Līdz 2 gadu vecumam lietošana nav ieteicama. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.

Permetrīns LMP gels ar baktericīdu, 40 g:  ārīgi lietojams pretkašķa līdzeklis ar antibakteriālu iedarbību. Lieto kašķa un to pavadošo ādas infekciju slimību ārstēšanai pieaugušajiem un bērniem no 2 mēnešu vecuma. Bērniem preparātu lietot tikai pēc ārsta norādījuma. Nelielu daudzumu ziedes plānā kārtā uzziež uz ādas kašķa skartajās vietās un iemasē ādā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! 

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Foto: freepik.com/Freepik 

Kā rīkoties, ja ģimenē kāds inficējies ar kašķi? 

Viens no svarīgākajiem nosacījumiem veiksmīgai kašķa ārstēšanai, ir noteiktu higiēnas procedūru ievērošana.

  • Ja ģimenē konstatēta inficēšanās ar kašķi, ārstnieciskā terapija profilaktiski jāveic visiem ģimenes locekļiem vienlaikus. 
  • Visa gultasveļa, dvieļi un apģērbs, kas lietots pēdējās nedēļas laikā, jānomaina un jāpārmazgā vismaz 60 grādu temperatūrā. 

InternetAptieka.lv – viss Tavai un Tavu tuvinieku veselībai! 

Medikamenti kašķa un citu ādas problēmu ārstēšanai un simptomu novēršanai, kā arī kopjošā kosmētika gan bērniem, gan pieaugušajiem plašā klāstā, par vienmēr izdevīgām cenām InternetAptieka.lv!

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! 

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Saistīti raksti

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk