Antigēnu jeb ātrais tests – kādu izvēlēties?
Globālajai pandēmijai turpinoties un jauniem Covid-19 paveidiem aktīvi izplatoties, biežāk rodas vajadzība veikt testu, lai zinātu, vai nav gadījies inficēties ar lipīgo vīrusu. Šobrīd arī aptiekā iespējams iegādāties dažāda veida pašpārbaudes testus, ko var veikt saviem spēkiem, bez vajadzības doties uz laboratoriju vai gaidīt rindā. Apskatīsim, kas ir antigēnu testi, kādos gadījumos tos izmantot un ar ko atšķiras aptiekās pieejamie paštesti.
Kas ir antigēnu tests? Tas ir relatīvi vienkārši lietojams tests, ko izmanto SARS-COV-2 infekcijai noteikšanai. Tas izmaksā krietni lētāk nekā citi Covid-19 testi (aptiekā nopērkamie pašpārbaudes testi Latvijā lielākoties maksā vien dažus eiro) un sniedz lietotājam rezultātu īsā laikā – parasti tās ir 15-20 minūtes. Mājās lietojamiem pašpārbaudes testiem ir divu lietošanas veidu varianti – deguna uztriepe, ko paņem, uzmanīgi ievietojot smalku vates kociņu vismaz 2,5 cm dziļumā no nāss izejas, un siekalu tests, kura lietošana ir mazāk nepatīkama un būs vairāk piemērota bērniem un cilvēkiem, kuriem deguna uztriepes paņemšana ir apgrūtinoša. Pirms jebkura veida testa veikšanas mājās, rūpīgi jāizlasa lietošanas pamācība, jo nepareiza lietošana visdrīzāk nozīmēs nederīgu testa rezultātu.
Ātrais antigēnu tests ir šobrīd vienīgais ērti pieejamais palīglīdzeklis, lai noteiktu iespējamu inficēšanos ar Covid-19 mājas apstākļos. Lai gan pārsvarā šiem testiem precizitāte ir tuvu 100%, iespējams arī kļūdains rezultāts, it īpaši tad, ja tests lietots nepareizi. Ja gadījumā rodas šaubas par rezultātu, vislabāk doties veikt Covid-19 analīzes kādā no laboratorijām, kur rezultāts būs precīzāks un testa parauga savākšanu veiks medicīnas personāls.
Lai gan daudzviet ātrais antigēnu tests tiek izmantots darbavietā, lai noteiktu, vai darbinieks nav inficējies un var pildīt darba pienākumus, to var lietot mājas apstākļos gan reizēs, kad radušās aizdomas par iespējamu inficēšanos, parādījušies simptomi, kas ir līdzīgi koronavīrusa simptomiem (paaugstināta temperatūra, klepus, kakla sāpes, ožas vai garšas traucējumi, apgrūtināta elpošana, nogurums u.c.), nācies būt kāda saslimušā kontaktpersonai, kā arī pirms radu vai draugu apciemošanas, lai pārliecinātos, ka neesi asimptomātisks vīrusa pārnēsātājs.
Cīņā pret Covid-19 izplatību talkā nāks arī citi palīgi, neskaitot antigēnu un laboratoriskos testus, piemēram:
- kvalitatīvs roku dezinfekcijas līdzeklis, arī antibakteriālās ziepes;
- medicīniska sejas aizsargmaska vai respirators;
- virsmu dezinfekcijas līdzeklis.
Pašaizsardzības principi Covid-19 laikā paliek nemainīgi. Lai izvairītos no iespējamas saslimšanas un nepieciešamības pēc Covid-19 testa, atceries:
- ievēro 2 metru distanci;
- mazgā rokas;
- vēdini telpas;
- bez īstas vajadzības nedodies uz publiskām vietām un nepulcējies;
- paliec mājās, ja jūti slimības simptomus vai esi bijis saslimušā kontaktpersona;
- ievēro informatīvās norādes publiskās vietās;
- izpildi katra pakalpojuma sniedzēja vai pasākuma organizētāja norādījumus;
- ievēro tajā brīdī aktuālos noteikumus valstī.
Kā zināms, iespējams veikt arī Covid-19 laboratorisko testu, bet šobrīd rindas, lai veiktu testu laboratorijā ir pieaugušas līdz pat piecu un vairāk dienu gaidīšanas laikam. Antigēnu tests var noderēt īpaši tagad. Ja izjūti jebkādus saslimšanas simptomus, tad sagaidot savu laboratorisko testu var pārbaudīties ar ātrajiem antigēnu testiem, kurus nodrošina arī aptieka. Veicot šo testu mājas apstākļos vari pārliecināties, esi vai neesi saslimis ar Covid-19 un arī attiecīgi rīkoties.