Epšteina-Barra vīruss: infekcijas saslimšana, kuru vērts atpazīt

Epšteina-Barra vīruss: infekcijas saslimšana, kuru vērts atpazīt

Vīrusu slimību izplatība īpaši pieaug vēsajos gada mēnešos, taču no tām pasargāti neesam arī vasaras periodā. Gripa un paragripa, Covid-19, enterovīrusi un Koksaki vīruss, kā arī virkne citas vīrusu izraisītas saslimšanas var uzbrukt jebkurā brīdī. Vienīgais, ko varam darīt, lai izvairītos no saslimšanas vai mazinātu smagu slimības gaitu, ir stiprināt savu un savu tuvinieku imunitāti, ievērot personīgo higiēnu un aktīvajā vīrusu periodā atcerēties par distancēšanos sabiedriskās vietās.

Savlaicīga profilakse un organisma stiprināšana, kā arī pret atsevišķiem vīrusiem pieejamās vakcīnas, ir veids kā varam sevi pasargāt. Taču ne mazāk svarīgi ir slimību savlaicīgi atpazīt, lai novērstu ne tikai tālāku vīrusa izplatību, bet arī laikus uzsāktu ārstēšanu, izvairoties no smagas slimības gaitas un iespējamām komplikācijām.

Lai gan plaši izplatīts, tomēr vēl aizvien daudziem nezināms ir Epšteina-Barra vīruss. Šis vīruss ir izplatīts visā pasaulē un kā rāda dati, aptuveni 90 % pieaugušo ir vīrusa nēsātāji jeb dzīves laikā to ir izslimojuši. Kādi ir Epšteina-Barra vīrusa tipiskie simptomi, kā izvairīties no saslimšanas un kā to ārstēt – par to visu raksta turpinājumā! 

Epšteina-Barra vīruss jeb infekciozā mononukleoze 

EBV jeb infekciozā mononukleoze pieder herpes vīrusu grupai. Organismā Epšteina-Barra vīruss vairojas imūnajās šūnās, mutes, rīkles gļotādā un siekalu dziedzeros. Savukārt vīrusa ierosinātā infekciozā mononukleoze izplatās arī liesā, aknās un limfmezglos. Lai gan nepazīstamais nosaukums varētu šķist biedējošs, lielākajā daļā gadījumu saslimšana ar šo vīrusu norit vieglā formā un nemaz netiek diagnosticēta, jo simptomi ir līdzīgi citām augšējo elpceļu saslimšanām.

Visbiežāk ar Epšteina-Barra vīrusu slimo bērni un pusaudži, tāpēc to mēdz dēvēt par bērnu slimību. Tomēr, ja vīruss netiek izslimots bērnībā, ar to iespējams inficēties arī pieaugušajiem. Lielākoties Epšteina-Barra vīruss bērniem norit vieglā formā. Pēc tam, kad vīruss izslimots, tas organismā paliek latentajā formā visu mūžu un atkārtota inficēšanās notiek reti.

Slimības smagākā forma ir infekciozās mononukleozes sindroms un tam raksturīgie simptomi, kas arī ir biežākais iemesls, kāpēc slimnieks vēršas pēc palīdzības pie ģimenes ārsta. Balstoties uz simptomiem, ārsts nozīmē veikt Epšteina-Barra vīrusa analīzes. Tomēr svarīgi atcerēties, ka infekciozās mononukleozes izpausmes var izraisīt ne tikai Epšteina-Barra vīruss, bet arī tādas slimības kā citomegalovīruss (CMV), HIV, toksoplazmoze un citi hepatītu vīrusi. Tāpēc konstatējot simptomus, ļoti svarīgi doties pie ārsta savlaicīgi, lai izslēgtu citu slimību risku. 

Kādi ir Epšteina-Barra vīrusa simptomi 

Kā jau minēts, daļā gadījumu slimība var noritēt asimptomātiski vai vieglā gaitā, kad slimības simptomi ir līdzīgi tipiskiem saaukstēšanās simptomiem. Taču smagākai slimības gaitai un infekciozās mononukleozes sindromam raksturīgi sekojoši simptomi:

  • iekaisis kakls, var būt arī aplikums uz mandelēm; 
  • izteikti palielināti limfmezgli zem žokļa, cirkšņos, padusēs;
  • ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 39–40 °C, turklāt paaugstināta temperatūra var saglabāties ilgstoši, pat līdz 2 nedēļām; 
  • apgrūtināta elpošana caur degunu; 
  • ādas izsitumi, pietūkuši plakstiņi, sejas tūska; 
  • liesas un aknas palielināšanās, kas var izraisīt velkošas sāpes labajā paribē, grūtības gulēt uz sāniem. 

Var parādīties arī tādi nespecifiski simptomi kā galvassāpes, bezmiegs, izteikts nogurums, kas var saglabāties vēl ilgi pēc citu simptomu izzušanas.

Foto: freepik.com/Freepik 

Vīrusa izplatība un kā no tā izvairīties 

Epšteina-Barra vīruss pārsvarā izplatās gaisa pilienu ceļā un atrodoties ļoti ciešā kontaktā ar slimnieku. Visbiežāk saslimšana notiek skūpstoties vai dzimumakta laikā, slimniekam uzšķaudot vai uzklepojot, saskaroties ar inficētā higiēnas vai galda piederumiem, dzerot no vienas pudeles, krūzītes utml.

Pret Epšteina-Barra vīrusu vakcīna nav pieejama, tāpēc vienīgais veids, kā sevi vai bērnus iespējams pasargāt no saslimšanas, ir rūpīgi ievērojot personīgo higiēnu un distancēšanos vīrusu periodā. Ļoti svarīga ir tieši vecāku iesaiste un atbildīga attieksme, bērniem regulāri atgādinot, ka nedrīkst izmantot citu cilvēku zobu birsti, galda piederumus, dzert no vienas pudeles vai krūzītes. Savukārt pieaugušajiem jāatceras, ka aktīvajā vīrusu periodā vēlams izvairīties no ļoti cieša kontakta ar svešiem bērniem, īpaši zīdaiņiem, lai pasargātu mazuļus no saslimšanas riska. 

Iespējamās Epšteina-Barra vīrusa sekas

Atkarībā no slimības gaitas, vīrusam raksturīgie simptomi pazūd aptuveni 2–3 nedēļu laikā. Taču dažkārt slimības gaita var ieilgt pat vairākus mēnešus, simptomiem neregulāri parādoties un atkal norimstot.

Precīzi noteikt to, kādas varētu būt Epšteina-Barra vīrusa sekas uz organismu un veselību ilgtermiņā ir grūti. To ietekmē gan tas, cik spēcīga ir katra slimnieka imūnsistēma, gan ģenētiskie faktori. Tomēr Epšteina-Barra vīrusa izraisītās infekciozās mononukleozes sindroms dažādos pētījumos tiek saistīts arī ar tādu nopietnu slimību iespējamu attīstību kā neiroloģiskās saslimšanas, multiplo sklerozi un audzējiem. 

Kā norit ārstēšana? 

Epšteina-Barra vīrusam nav specifisku zāļu, tāpēc ārstēšana norit līdzīgi kā gripas, saaukstēšanās un citu elpceļu vīrusu infekciju gadījumā. Antibiotiku terapija Epšteina-Barra vīrusa gadījumā nav efektīva un to nozīmē tikai parādoties citām komplikācijām, kuru ārstēšanai ģimenes ārsts var lemt par antibiotiku kursa uzsākšanu. Lai mazinātu simptomus un atvieglotu pašsajūtu ieteicams:

  • ievērot miera režīmu; 
  • pastiprināti uzņemt šķidrumu;
  • kakla sāpju gadījumā lietot sūkājamās tabletes vai kaklā pūšamos līdzekļus;
  • temperatūras mazināšanai var lietot drudzi un temperatūru mazinošus medikamentus. 

Foto: freepik.com/Freepik

Parūpējies par savu un savu tuvinieku veselību kopā ar InternetAptieka.lv! 

Izvairies no Epšteina-Barra vīrusa un citām saslimšanām laikus! Iegādājies visus nepieciešamo savas un savu ģimenes locekļu imunitātes un vispārējās veselības stiprināšanai InternetAptieka.lv! Vitamīni, uztura bagātinātāji un medikamenti gripas, saaukstēšanās un vīrusu simptomu mazināšanai par vienmēr izdevīgām cenām!

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk