Lai pārvaldītu hipertensiju, jāmaina dzīvesveids: ​​diēta, vingrinājumi un stresa mazināšana

Lai pārvaldītu hipertensiju, jāmaina dzīvesveids: ​​diēta, vingrinājumi un stresa mazināšana

Paaugstināts asinsspiediens jeb hipertensija ir viena no visbiežāk sastopamajām saslimšanām. Turklāt mūsdienās ar šo kaiti slimo arvien jaunāki cilvēki. Par paaugstinātu asinsspiedienu sākotnēji nekas var neliecināt, taču tas ir nopietns riska faktors tādām smagām sirds un asinsvadu sistēmas slimībām kā insults, infarkts, stenokardija un citas.

Paaugstinātu asinsspiedienu visbiežāk konstatē apmeklējot ģimenes ārstu, tieši tāpēc profilaktiskām vizītēm ir liela loma hipertensijas kontrolē. Taču, ja slimība jau konstatēta, svarīgi veikt ne tikai regulāru asinsspiediena kontroli mājas apstākļos, bet ieviest profilaktiskus pasākumus hipertensijas mazināšanai. 

Arteriāla hipertensija: cēloņi un simptomi 

Arteriālā hipertensija jeb paaugstināts asinsspiediens ir stāvoklis, kad cilvēkam tiek novērota ilgstoša arteriālā spiediena paaugstināšanās. Asinsspiediena mērījumus veido divi rādītāji:

  • Sistoliskais jeb augšējais rādītājs, kas tiek noteikts sirds saraušanās brīdī, kad asinis rada maksimālu spiedienu uz artēriju sieniņām; 
  • Distoliskais jeb apakšējais rādītājs, kad tiek noteikts minimālais spiediens ar ko asinis spiež uz artērijām brīdī, kad sirds ir atslābusi. 

Par paaugstinātu asinsspiedienu uzskata mērījumu virs 140/90 mmHg. Normāls asinsspiediens ir 120/80 mmHg vai 110/70 mmHg. Paaugstināta asinsspiediena cēloņi ir dažādi, tajā skaitā arī iedzimtība, taču pārsvarā to ietekmē dzīvesveida faktori, piemēram:

  • neveselīgs uzturs;
  • pārlieku liels sāls daudzums uzturā;
  • mazkustīgs dzīvesveids; 
  • aptaukošanās;
  • smēķēšana; 
  • pārmērīga alkohola lietošana; 
  • ilgstošs stress. 

Paaugstināts hipertensijas risks ir arī cilvēkiem ar cukura diabētu un paaugstinātu holesterīna līmeni.

Par hipertensiju var liecināt tādi simptomi kā: 

  • galvassāpes;
  • krampji;
  • elpas trūkums;
  • samazināta slodzes tolerance; 
  • sāpes krūšu apvidū;
  • vemšana; 
  • paātrināta sirdsdarbība. 

Ilgstoši paaugstināts asinsspiediens ir nopietns kardiovaskulāro slimību riska faktors, tāpēc, lai izvairītos no tādām smagām slimībām kā insults, infarkts vai stenokardija, cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu regulāri jāseko līdzi saviem asinsspiediena rādītājiem. Savukārt hipertensijas ārstēšanai nepieciešams lietot medikamentus.

Regulārai asinsspiediena kontrolei nepieciešams aptiekās iegādājams asinsspiediena mērītājs, kas paredzēts lietošanai mājas apstākļos. Asinsspiediena mērījumi jāveic miera stāvoklī 2 reizes dienā, vēlams vienā un tajā pašā laikā no rītiem un vakaros.

  • Tonometrs Omron M3 + adapters S, automātiskais augšdelma asinsspiediena mērītājs piemērots lietošanai mājas apstākļos. Omron M3 asinsspiediena mērītājs veic ne tikai asinsspiediena mērījumus, bet nosaka arī sirds ritma traucējums. Ar šo modeli, piereģistrējot datumu un laiku, 2 lietotāji varēs saglabāt līdz pat 60 veiktajiem mērījumiem. “Easy Cuff” manšete paredzēta 22–42 cm augšdelma apkārtmēram. Omron M3 ir klīniski testēts un tam ir 5 gadu garantijas laiks.

Foto: freepik.com/Freepik 

Profilaksei – dzīvesveida izmaiņas 

Būtiskākais, kas jāņem vērā paaugstināta asinsspiediena gadījumā – nepieciešams ieviests dzīvesveida korekcijas.

  1. Kaitīgo ieradumu mazināšana un izslēgšana. Paaugstināta asinsspiediena gadījumā smēķēšana, pārmērīga alkohola, enerģijas dzērienu vai citu kaitīgu vielu lietošana ir pilnībā jāizslēdz. 
  2. Uztura korekcija. Jāseko līdzi ēdienreižu regularitātei, jāizslēdz taukainu, ceptu un treknu ēdienu lietošana. Tāpat jāierobežo limonāžu, balto miltu izstrādājumu, konditorejas izstrādājumu un saldumu lietošana ikdienā. Maltītēm jābūt sabalansētām, uzturā svarīgi iekļaut zaļumus, dārzeņus un augļus, zivis, linsēklu un olīveļļu. 
  3. Fiziskās aktivitātes. Mazkustīga dzīvesveids veicina aptaukošanās risku, līdz ar to svarīgi ikdienā iekļaut veselības stāvoklim un vecumam atbilstošas fiziskās aktivitātes. Vēlamas regulāras pastaigas svaigā gaisā, skriešana, riteņbraukšana vai nūjošana. 
  4. Stresa mazināšana. Ļoti svarīgi ikdienā sekot līdzi stresa līmenim, ieviest nomierinošas prakses, izvairīties no darba paaugstināta stresa apstākļos. 
  5. Regulārs, kvalitatīvs miegs un dienas režīms. Tāpat svarīgi ieviest veselīgu diennakts režīmu, gulēt iet vienā un tajā pašā laikā, pirms miega ierobežot zilo apgaismojumu (viedierīces) un pilnvērtīgi izgulēties. 

Konultējoties ar ģimenes ārstu vēlams izvērtēt piemērotāko uztura bagātinātāju lietošanu. Aptiekās pieejami gan kompleksie vitamīni sirds un asinsvadu sistēmas veselības uzturēšanai, gan dzelzs uztura bagātinātāji.

  • Olimp Labs Chela-Ferr Forte. Preparāta sastāvā ir FERROCHEL patentēta nehēma dzelzs forma Fe(II) + aminoskābes helāta veidā, kam piemīt tik pat laba bioaktivitāte un panesamība kā hēma dzelzij. Līdzekļa sastāvā ir arī folskābe, C, B6 un B12 vitamīni. Uztura bagātinātājs ir efektīvs un drošs dzelzs avots normāla dzelzs līmeņa uzturēšanai un dzelzs deficīta mazināšanai. Preparāts jālieto pa 1 kapsulai dienā, uzdzerot lielu daudzumu ūdens. 

 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Hipotensija 

Jāatceras, ka arī pazemināts asinsspiediens jeb hipotensija ir gana bieži sastopama kaite, ko nevajadzētu atstāt bez ievērības. Hipotensija var ietekmēt skābekļa līmeni organismā, tāpat ilgstošs zems asinsspiediens var izraisīt tādas veselības kaites kā nieru bojājumus, sirdsdarbības traucējumus, depresiju, nogurumu, nespēku, reiboņus un ģībšanu. 

 

Lai kontrolētu skābekļa līmeni asinīs un uzmanītu pulsu, aptiekās pieejami ērti izmantojami pulsa oksimetri.

  • EVOLU pirksta pulsa oksimetrs paredzēts ērtai arteriālā hemoglobīna skābekļa piesātinājuma (SpO2) un pulsa ātruma noteikšanai mājas apstākļos. Lai veiktu precīzu mērījumu, miera stāvoklī vienu pirkstu nepieciešams ievietot pirksta kamerā, atlaist skavu un nospiest ieslēgšanas pogu. Mērījumu var droši nolasīt, kad rādītāji uz ekrāna ir nostabilizējušies. 

Foto: freepik.com/Freepik 

Parūpējies par savu un savu ģimenes locekļu veselību kopā ar InternetAptieka.lv! 

Hipertensijas kontrolei un profilaksei iegādājies uztura bagātinātājus, vitamīnus, asinsspiediena mērītājus, pulsa oksimetrus un citas medicīnas preces ātri, ērti un izdevīgi InternetAptieka.lv!

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk