Hemoroīdu ārstēšana un profilakse

Hemoroīdu ārstēšana un profilakse

Kas ir hemoroīdi?

Runājot par hemoroīdiem, mēs tos parasti saistām ar dažādiem specifiskiem simptomiem, piemēram, niezi, sāpēm, tūsku, dedzināšanas sajūtu un/vai asiņošanu, tomēr patiesībā hemoroīdi ir ikvienam – neatkarīgi no tā, vai cilvēkam ir minētie simptomi.

Hemoroīdi ir taisnās zarnas un anālās atveres asinsvadi. To funkcija ir ne tikai šī reģiona apasiņošana, bet arī vēdera izejas atvieglošana un izkārnījumu aizturēšana. Simptomi rodas tad, kad ir radies šo asinsvadu un to apkārtējo audu iekaisums, kā arī minētie asinsvadi ir paplašinājušies.

Iemesli var būt dažādi - piepūle vēdera izejas laikā, īpaši pacientiem, kam ir hronisks aizcietējums, ilgstoša stāvēšana kājās vai sēdēšana, kas traucē asiņu atteci, liekais svars, piepūle dzemdību laikā un grūtnieču dzemdes spiediens uz starpenes reģionu.

Vai varu ko darīt, lai neparādītos hemoroīdi?

Hemoroīdu parādīšanās nepieļaušana ne vienmēr ir iespējama. Tie ir atkarīgi ne tikai no ārējiem faktoriem, bet daļēji arī no pārmantotiem gēniem. Citiem vārdiem sakot, ja jūsu tēvs vai māte cieš vai ir cietuši no hemoroīdiem, ir lielāka iespējamība, ka tā būs arī jums.

Tomēr ir pasākumi hemoroīdu profilaksei vai vismaz to parādīšanās aizkavēšanai, piemēram, izvairīšanās no liekā svara uzkrāšanās, veselīgs dzīvesveids un uzturs, kas kavē aizcietējuma rašanos (liela šķidrumu daudzuma dzeršana un uztura papildināšana ar produktiem, kas satur daudz šķiedrvielu). Tas arī palīdz atvieglot vēdera izeju bez piepūles un bez pārmērīga spiediena, slaukoties ar papīru, tomēr vislabāk ir nomazgāties ar ūdeni vai izmantot mitrās salvetes.

Kafija, alkoholiskie dzērieni, tabaka un asi ēdieni var izraisīt hemoroīdu simptomus. Tādēļ tie jālieto uzmanīgi, īpaši ja jums ir tendence uz hemoroīdu bojājumiem. Ja ilgstoši jābūt vienā pozā, piemēram, darbā, ieteicams vismaz reizi stundā izkustēties vai mazliet pastaigāties.

 

 

Kas varētu notikt, ja hemoroīdu problēma netiek risināta?

Ja ārstēšana netiek uzsākta laikā, hemoroīdi var iegūt progresējošu formu, kur būs nepieciešama ķirurģiska ārstēšana.

Vienlaicīgas slimības, piemēram, caureja, kolīts, krona slimība var veicināt anālos plīsumus, kas var vēl vairāk pasliktināt pacienta stāvokli ar hemoroīdiem un veicināt tuvējo audu infekcijas un iekaisuma procesus.

Vai tad, ja ir iekaisuši hemoroīdi, jāizvairās no fiziskas slodzes?

Ja jums ir hemoroīdi, no sportošanas nav jāizvairās. Speciālisti iesaka 30 minūtes fiziskas slodzes vismaz piecas dienas nedēļā. Tas ir pareizi, tomēr ir daži sporta veidi, ar kuriem acīmredzamu iemeslu dēļ jānodarbojas piesardzīgi.

Hemoroīdu ārstēšana

Papildus ieteiktiem ar higiēnu un uzturu saistītiem pasākumiem hemoroīdu parādīšanās profilaksei ir ieteicamas sēdvannas 10–15 minūtes pēc vēdera izejas. Pie akūta hemoroīda iekaisuma nevajadzētu karsēties pirtī, braukt ar velosipēdu, iedzīvoties aizcietējumos…

Hemoroīdu ārstēšanai ir pieejami dažādi risinājumi – tabletes, svecītes, krēmi un ziedes.

Lai iegūtu lielāku efektivitāti hemoroīdu ārstēšanā, ir iespējams lokāli lietojamas zāles (svecītes un krēmus) kombinēt ar sistēmisko zāļu - venotonisko tablešu lietošanas kursu.

Kad parādās pirmie hemoroīda simptomi: diskomforts, sāpes, asiņošana, pēc iespējas ātrāk jāsazinās ar speciālistu, lai izvēlētos efektīvāko ārstēšanu.

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk