Cukura diabēts – neredzams, bīstams, izplatīts

Cukura diabēts – neredzams, bīstams, izplatīts

Kā liecina Latvijas diabēta federācija mājaslapā paustā informācija, 50% - 80% no cilvēkiem, kuriem ir cukura diabēts, nemaz to nenojauš! Šī slimība spēj maskēties pazīmēs, kuras ikdienas skrējienā ir grūti pamanīt, taču pievēršot nedalītu uzmanību šo pazīmju klātbūtni saskatīt ir ļoti viegli. Lasiet tālāk, lai uzzinātu, kas ir cukura diabēts, kādas pazīmes norāda uz nepieciešamību pārbaudīties un kāpēc visu ārstēšanai nepieciešamo meklēt InternetAptieka.lv!

Kas ir cukura diabēts un ko tas nodara organismam

Cukura diabēts, ko tautē dēvē par cukurslimību, ir vielmaiņas traucējumu un pazemināta insulīna daudzuma savienojums organismā. Tā ir hroniska slimība, kuras dēļ glikoze nevar nonākt organisma šūnās, bet paliek asinīs, kā rezultātā var rasties virkne nopietnu veselības traucējumu – līdz pat trim reizēm lielāks insulta vai infarkta risks, traucēta asinsrite, nieru mazspēja un citas bīstamas sekas. Cukura diabētu iedala divos tipos:

* 1. tipa diabēts ir tad, ja organisms neražo insulīnu. Šim stāvoklim nav sakara ar dzīvesveidu, visbiežāk to konstatē jau bērnībā un tiek noteikta attiecīga rīcība;

* 2. tipa diabētu var uzskatīt par dzīvesveida sekām, kuru dēļ organismā insulīns nav pietiekošā daudzumā un organisms no uztura glikozi neuzņem.

Atšķirība starp pirmā un otrā tipa diabētu ir tāda, ka pirmo tipu parasti konstatē jau agrīnā vecumā, bet otrā tipa diabēts var aktualizēties arī vēlāk, tā pazīmes var būt gandrīz nemanāmas. Jāņem vērā, ka, piemēram, Latvijā 2021. gadā no 95 142 uzskaitē esošajiem diabēta pacientiem 88 933 ir tieši 2. tipa diabēta pacienti, tāpēc pazīmju pamanīšanai ir ļoti liela nozīme.*

Kādas pazīmes liecina, ka nepieciešams pārbaudīties

Pirmā tipa cukura diabēta gadījumā par raksturīgākajām pazīmēm uzskata nogurumu, bada sajūtu, svara zudumu, nervozitāti, bet, ja cilvēku piemeklējis 2. tipa cukura diabēts, pazīmes var būt nemanāmas – tieši šajā faktā slēpjas slimības bīstamība! Šī tipa diabēts visbiežāk piemeklē cilvēkus pēc četrdesmit gadu vecuma, tāpēc tādas pazīmes kā neizskaidrojams nogurums, slāpes, bieža urinēšana, tirpoņa kājās – var šķist nenozīmīgas. Agrīnā stadijā pazīmes var vispār neizpausties, tāpēc diabētu mēdz saukt arī par slēpto slimību. Protams, ir rādītāji, kas var norādīt uz diabēta risku, kā piemēram:

·      vecums 40+;

·      smēķēšana;

·      liekais svars;

·      zems fiziskās aktivitātes līmenis;

·      paaugstināts asinsspiediens;

·      paaugstināts holesterīna līmenis u.c.,

taču nav pamata uzskatīt, ka šo pazīmju neesamība ir atbrīvojums no diabēta, jo tā tas nav. Viens no drošiem veidiem, kā pārliecināties par savu veselību ir – vienu reizi gadā veikt glikozes līmeņa pārbaudes analīžu veidā un rezultātus pārrunāt ar savu ģimenes ārstu, vajadzības gadījumā laicīgi rīkojoties.

Kā dzīvot tālāk

Labākie medikamenti pret cukura diabētu ir kompleksa rīcība, kas ietver veselīgu dzīvesveidu, fiziskas aktivitātes, sabalansētu, regulāru uzturu un ārsta ieteiktus līdzekļus, ko var veikt arī profilaktiski. Pats galvenais ir nezaudēt dūšu un saglabāt pozitīvismu, jo mūsdienu medicīna, aktīvs dzīvesveids un piemērota ēdienkarte var daudz ko risināt.

Cukura diabēta ēdienkarte un  citas svarīgas nianses

Ēdienkarte ir viens no svarīgākajiem diabēta pacienta ikdienas rīkiem, ko izmantot situācijas uzlabošanai. Nav daudz tādu produktu, ko nedrīkst ēst cukura diabēta slimnieki, galvenais ir ievērot mērenību un veselības speciālista ieteikumus. Jāatceras, ka organismam patīk arī regularitāte un režīma ievērošana – iespēju robežās maltītes būtu jāietur vienā un tajā pašā laikā. Vēlamo produktu sarakstā ir

·      dārzeņi – paprika, tomāti, gurķi, zaļumi, kāposti, burkānu un citi. Ideāli, ja tie sastāda pusi no maltītes porcijas;

·      zivis – vislabāk treknās zivis;

·      liesa gaļa;

·      piena produkti;

·      lēnie ogļhidrāti, pie kuriem, pieder, piemēram, griķi un auzas;

·      augļi (bet jāņem vērā to dabiskais saldums!).

Vai glikozes līmeni var izmērīt mājas apstākļos?

Ja tas ir nepieciešams, mūsdienās glikozes līmeni ir iepsējams izmērīt arī mājas apstākļos.

Lai to izdarītu ir nepieciešami tam īpaši paredzēti medicīnas piederumi: lancetes, teststrēmeles un glikometri:

* ar lancetes ierīci pirkstā izveido dūrienu (pirmais asins piliens jānotīra!);

* teststrēmeles gals jānovieto asins pilienā un jāļauj tās absorbēt;

* jāļauj glikometram nolasīt rezultāti. InternetAptieka.lv ir pieejami dažādi glikometri;

Insulīna ievadīšanai izmanto insulīna injektora adatas.

InternetAptieka.lv – uzticams partneris medicīnas preču iegādei

Jebkuru medicīnas preču vai medikamentu regulārai iegādei jābūt ērtai, drošai, ātrai un izdevīgai. Tieši šīs četras galvenās īpašības nodrošina digitālā e – aptieka InternetAptieka.lv un tas ir īpaši svarīgi tiem, kuru dzīvē ir cukura diabēts. Šajā aptiekā ir plašs preču klāsts, tas pieejams par ļoti labām cenām, turklāt piegāde visas Latvijas teritorijā tiek nodrošināta bez maksas, neatkarīgi no pasūtījuma vērtības. Ļoti noderīga papildu priekšrocība ir iespēja darba laikā konsultēties ar atsaucīgiem farmaceitiem – to var darīt gan attālināti online čatā, telefoniski vai Whatsapp saziņā, vai arī dodoties uz aptiekām Rīgā Pulkveža Brieža ielā 8 vai Dzelzavas ielā 120M. Izbaudiet ērtības, ko nodrošina InternetAptieka.lv un esiet veseli!

*https://statistika.spkc.gov.lv/pxweb/lv/Health/Health__Saslimstiba_Slimibu_Izplatiba__Cukura_diabets/CDG015_tips_vecuma_grupa_dzimums.px/table/tableViewLayout2/

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk