Kā ātri izārstēt iesnas?
Tipiska rudens un ziemas liksta gan bērniem, gan pieaugušajiem ir iesnas, kas nereti parādās līdz ar vēsāka laika iestāšanos. Lai gan tā nav nopietnākā vai smagākā no kaitēm, šobrīd, kad pēc valstī noteiktajiem likumiem cilvēkiem ar saslimšanas pazīmēm jāpaliek mājās, ātri izārstēt iesnas var būt ļoti būtiski.
Iesnu veidi
Iesnas var izpausties dažādi – gan kā aizlikts deguns, gan kā deguna tecēšana, citreiz tam pievienojas arī šķaudīšana, un nereti šie simptomi pāriet no viena otrā un mainās slimības gaitā. Lai veiksmīgi iesnas izārstētu, pirms ķeršanās pie zāļu skapīša jānovēro un jāizvērtē simptomi, lai visprecīzāk noteiktu kā ātri izārstēt iesnas.
Vispirms jānosaka iesnu cēlonis – alerģijas, saaukstēšanās, vīruss, sauss gaiss vai pat stress. Alerģijas gadījumā noderēs antihistamīna līdzekļi, pārlieku sausu gaisu istabā var labot ar gaisa mitrinātāju, toties vīrusiem un nopietnākām saslimšanām jāārstē cēloņi.
Tas, cik ilgā laikā pāriet iesnas, atkarīgs no to cēloņa un ārstēšanas metodēm. Tautā mēdz teikt, ka neatkarīgi no tā, vai ārstē vai neārstē, tāpat iesnas nedēļas laikā pāries! Daļēja taisnība tur ir, jo lielai daļai cilvēku organisms ir gana stiprs, lai pats tiktu ar šo kaiti galā, bet tas iespējams tikai tad, ja tiek ievērots atpūtas režīms. Ja nav iespējas paņemt dažas brīvdienas, labāk tomēr konsultēties ar farmaceitu un ķerties pie palīglīdzekļiem.
Daži padomi kā ātri izārstēt iesnas
- Daudz laika pavadi guļot. Miega trūkums samazina organisma dabiskās aizsargspējas, tāpēc izgulēšanās ir būtiska ātrākai ārstēšanai. Ja iesnu dēļ pagulēt ir grūti, elpošanu var atvieglot, paceļot pagalvi par aptuveni divdesmit procentiem.
- Uzmanīgi un pareizi šņauc degunu. To nevajag darīt ar spēku un nedrīkst pūst gaisu caur abām nāsīm vienlaikus, labāk to darīt pa vienai, elpojot caur muti. Lai atvieglotu deguna tecēšanu, var lietot jūras ūdeni deguna skalošanai.
- Ievēro atpūtas režīmu. Dzer karstas tējas, ēd barojošas zupas un nododies patīkamām nodarbēm, kas nenoslogo prātu un ķermeni.
Aptiekās ir pieejami dažādi līdzekļi, kas palīdz mazināt iekaisumu, šķīdina gļotas un veicina elpceļu veselību. To skaitā ir deguna pilieni, aerosoli, ziedes, tabletes un citi. Vieglu iesnu gadījumā konsultācija ar farmaceitu būs tieši tas, kas vajadzīgs, lai atrastu sev piemērotāko līdzekli kā ātri izārstēt iesnas.
Ja iesnas ir ilgstošas un, lai neieslīgtu komplikācijās, ieteicams sazināties ar ģimenes ārstu, kas ieteiks preperātus pret iesnām, vadoties pēc pacienta veselības stāvokļa. Tas ir īpaši būtiski gadījumā, ja iesnas pieaugušajam nepāriet 10 dienu laikā vai rodas sāpes pieres daļā, problēmas ar redzi vai dzirdi, deguna asiņošana vai strutaini izdalījumi.
Otrivin deguna aerosols 0,1%,10 ml Deguna gļotādas tūsku mazinošs līdzeklis, kas ātri novērš deguna aizlikumu. Pieaugušajiem un pusaudžiem vecākiem par 12 gadiem. Satur aktīvo vielu ksilometazolīnu. Otrivin 0,1% lietošana nav ieteicama bērniem jaunākiem par 12 gadiem.Parastās devas ir šādas:Pieaugušajiem un pusaudžiem vecākiem par 12 gadiem1 aerosola deva katrā nāsī 3 reizes dienā pēc nepieciešamības. Nelietot vairāk par 3 devām dienā katrā nāsī. Pēdējo devu var lietot pirms nakts miera.
Olynth HA 1 mg/ml satur ksilometazolīnu, kas palīdz sašaurināt asinsvadus Jūsu degunā, samazinot deguna gļotādas tūsku un palīdzot Jums vieglāk elpot. Pieaugušie un bērni no 12 gadu vecuma.Ja vien ārsts vai farmaceits nav ieteicis citādāk, lietojiet vienu Olynth HA 1 mg/ml aerosola devu katrā deguna ejā līdz 3 reizēm dienā, maksimāli līdz 7 dienām ilgi.
Xymelin Menthol deguna aerosols, 10 ml. Xymelin Menthol lieto rinīta vai sinusīta izraisīta deguna aizlikuma simptomātiskai ārstēšanai. Iesnu (rinīta) gadījumā samazina deguna gļotādas tūsku.
Parastā deva ir šāda: Pieaugušie un bērni no 10 gadu vecuma: 1 aerosola deva katrā nāsī 2-3 reizes dienā.Ārstēšanu var turpināt līdz simptomu izzušanai, tomēr maksimālais ārstēšanās ilgums ir 10 dienas.
Vibrocil deguna pilieni, 15 ml. Vibrocil deguna pilieni satur līdzekli deguna tūskas mazināšanai (fenilefrīnu) un antihistamīna līdzekli (dimetindēnamaleātu). Vibrocil nodrošina ātru un ilgstošu aizlikta un tekoša deguna simptomu atvieglošanu, ko izraisa dažādas infekcijas vai alerģiski augšējo elpceļu traucējumi.
Vienmēr lietojiet šīs zāles tieši tā, kā aprakstīts šajā instrukcijā vai kā ārsts vai farmaceits Jums teicis (-kusi). Neskaidrību gadījumā vaicājiet ārstam vai farmaceitam. Bērni jaunāki par 1 gadu: lietošana nav ieteicama. Bērni no 1 līdz 6 gadu vecumam (pieaugušā uzraudzībā): pa 1-2 pilieniem katrā nāsī 3-4 reizes dienā. Bērni no 6 līdz 12 gadu vecumam ( pieaugušā uzraudzībā): pa 3-4 pilieniem katrā nāsī 3-4 reizes dienā. Pusaudži vecāki par 12 gadiem un pieaugušie: pa 3-4 pilieniem katrā nāsī 3-4 reizes dienā.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultēties pie ārsta vai farmaceita.
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Vieglu iesnu gadījumā ir arī dažādi tautas un homeopātiskie līdzekļi, kas var atvieglot simptomus. Piemēram, karstas zāļu tējas ar medu, kāju karsēšana ūdenī, kam pievienots sinepju pulveris, rīkles skalošana ar sālsūdeni, ķiploku krelles un citi. Paļauties uz tautas līdzekļiem ieteicams tikai tad, ja slimība nav īpaši nopietna un simptomi nepasliktinās.
Imunitāte
Nekad par ļaunu nenāk arī apzināti stiprināt imunitāti ikdienā, lai izvairītos no iespējamas saaukstēšanās un iesnām, it īpaši tuvojoties drēgnam un aukstam laikam.
- Ja māc nogurums vai regulāra slikta pašsajūta, ieteicams veikt analīzes, lai noskaidrotu, vai organismā netrūkst kādas svarīgas vielas.
- Profilaksei var lietot organisma aizsargspējas stiprinošus līdzekļus, kuru sastāvā ir C vitamīns. Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!
- Svarīgi ikdienā uzņemt daudz šķidruma un rūpēties par pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu, kurā ir daudz vitamīniem bagātu augļu un dārzeņu.
- Par ļaunu nenāks arī gaisa mitrinātājs vai difuzors, kuram var piepilināt savas mīļākās ēteriskās eļļas, kas mitrinās gan gaisu telpā, gan deguna gļotādu.
- Kvalitatīvs miegs, pastaigas svaigā gaisā un regulāra izkustēšanās ir vēl daži pašsaprotami labas imunitātes stūrakmeņi, pie kuriem ikdienā vajadzētu piedomāt ikvienam.
Vesels!