D vitamīns – kas, kāpēc un kur?

D vitamīns tehniski nemaz nav vitamīns, jo cilvēkiem ir spēja to ražot pašiem saules gaismas iedarbībā. Tā ir taukos šķīstoša vitamīna savienojumu grupa, kas ietver D-1, D-2 un D-3 vitamīnus.

D vitamīnam ir vairākas svarīgas funkcijas. Iespējams, vissvarīgākie ir kalcija un fosfora absorbcijas regulēšana un normālas imūnsistēmas funkcijas veicināšana. Pietiekama daudzuma D vitamīna iegūšana ir svarīga kaulu un zobu normālai augšanai un attīstībai, kā arī tiek pastiprināta rezistence pret noteiktām slimībām. Ja organisms neuzņem pietiekami daudz D vitamīna, pastāv risks saslimt ar kaulu anomāliju, piemēram, mīkstiem kauliem vai trausliem kauliem (osteoporoze).

Kā zināt, kad trūkst vitamīns?

D vitamīna deficīta simptomi pieaugušajiem:

 • nogurums, sāpes un slikta pašsajūta;
 • stipras kaulu vai muskuļu sāpes vai vājums, kas var radīt grūtības, kāpjot pa kāpnēm vai ceļoties no grīdas vai zemāka krēsla;
 • stresa lūzumi, jo īpaši kājās, iegurņa un gūžas kaulos

Latvijā saule gadā spīd 1790 stundas (74,6 pilnas dienas), kas ir ap pusi no iespējamā saules spīdēšanas ilguma (skaidrā laikā), kas vien jau nozīmē, ka mūsu klimatam raksturīgajos apstākļos saules gaismu izdodas noķert retāk, īpaši jau vēsajos gadalaikos, līdz ar to arī D vitamīns noteikti tiek uzņemts daudz mazāk, nekā, piemēram, vasarā. Ārsti var diagnosticēt D vitamīna deficītu, veicot vienkāršas asins analīzes. Ja tiek diagnosticēts D vitamīna deficīts, ārsts, visticamāk, ieteiks ikdienā papildus lietot D vitamīna uztura bagātinātājus vai pie lielāka D vitamīna trūkuma ieteiks lietot D vitamīna tabletes vai šķidrumu. Tomēr pašam būtu ikdienā jāraugās, lai saņemtu pietiekamu saules gaismu un uzņemtu vitamīnu arī ar ēdienu, bet neaizmirst karstā saulē lietot SPF un UV aizsargājošus ādas krēmus. Karstā saulē vēlams uzturēties ne ilgāk kā 15 min līdz 1h bez saules aizsarglīdzekļiem, atkarībā no ādas tipa.

 

Turpinājumā uzskaitījām trīs pārsteidzošas D vitamīna priekšrocības:

 1. D vitamīns cīnās ar slimībām

Papildus primārajiem ieguvumiem pētījumi liecina, ka D vitamīnam var būt nozīme arī:

 • samazinot multiplās sklerozes risku;
 • samazinot iespēju saslimt ar sirds slimībām;
 • palīdz uzturēt muskuļu un imūnsistēmas darbību;
 • piedalās kaulu, zobu veselības saglabāšanā. (nepieciešams normālai kaulu augšanai un attīstībai bērniem, jo veicina kalcija un fosfora normālu uzsūkšanos un izmantošanu)
 1. D vitamīns samazina depresiju

Pētījumi rāda, ka D vitamīnam var būt svarīga loma garastāvokļa regulēšanā un depresijas novēršanā. Vienā pētījumā zinātnieki konstatēja, ka cilvēki ar depresiju, kuri saņēma D vitamīna piedevas, pamanīja, ka viņu simptomi samazinās.

Citā pētījumā par cilvēkiem, kuriem ir fibromialģija, pētnieki konstatēja, ka D vitamīna deficīts bija biežāk sastopams tajos, kas arī piedzīvoja trauksmi un depresiju.

 1. D vitamīns palielina svara zudumu

Ja jūs mēģināt zaudēt svaru vai novērst sirds slimības, apsveriet iespēju papildināt diētu ar D vitamīna piedevām.

Vienā pētījumā cilvēki, kas lietoja ikdienas kalcija un D vitamīna piedevas, varēja zaudēt lielāku svaru nekā pacienti, kas saņēma placebo (neiedarbīgas vielas sniegšana pacientam ārstniecības nolūkos, saistīta ar paša pacienta ticības efektivitāti). Zinātnieki teica, ka papildus kalcija un D vitamīna iedarbībai samazinājās arī apetīte. Citā pētījumā cilvēkiem ar lieko svaru, kuri saņēma D vitamīna papildinājumu, samazinājās sirds slimību riska rādītājs.

Kā uzņemt D vitamīnu?

Kā jau minēts iepriekš, ķermenis dabiski rada D vitamīnu, ja tas ir tieši pakļauts saules gaismas iedarbībai. To var arī uzņemt caur noteiktiem pārtikas produktiem un piedevām, lai nodrošinātu adekvātu vitamīna līmeni asinīs. Sekojoši pārtikas produkti satur D vitamīnu:

 • lasis
 • sardīnes
 • olas dzeltenums
 • garneles
 • graudaugi
 • jogurts

 

Katru dienu var būt grūti uzņemt pietiekami daudz D vitamīna, izmantojot saules iedarbību un ēdot šos produktus, tāpēc D vitamīna uztura bagātinātāji var palīdzēt sasniegt nepieciešamo devu. Jūs varat atrast D vitamīna bagātinātājus mūsu mājaslapā: D Vitamīni

 

Ēdīsim veselīgi un gozēsimies pavasara saulītē, lai noķertu D vitamīnu!

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Saistīti raksti

Minerālviela tavai veselībai - magnijs

Lasīt vairāk

Palīgs cīņā pret nogurumu - dzelzs

Lasīt vairāk

Vai zināji, ka katram trešajam iedzīvotājam Latvijā trūkst D vitamīns?

Lasīt vairāk