Gripas sezona - kā pasargāt sevi no tās

Gripas sezona - kā pasargāt sevi no tās

Gripas sezona nemanāmi mums piezogas katru gadu, un nekad nevar zināt, kurš padosies un būs nākamais saslimšanas upuris. Neatkarīgi no tā, kādus piesardzības pasākumus Jūs veicat, dzīvojot mūsdienu pasaulē, pastāv risks saskarties ar patogēniem, jo tie ir mums visapkārt.

Labākais veids, kā novērst sezonālo gripu, ir vakcinācija katru gadu, bet arī labi veselības ieradumi, piemēram, klepus un šķaudienu aizsegšana un roku mazgāšana, bieži var palīdzēt apturēt baktēriju izplatīšanos un aizturēt elpošanas slimību, piemēram, gripu, izplatīšanos. Protams, ir arī gripas pretvīrusu zāles, ko var izmantot gripas ārstēšanai un profilaksei. Turpmāk sniegtie padomi un ieteikumi palīdzēs jums uzzināt par pasākumiem, ko varat veikt ikdienā, lai aizsargātu sevi un citus no gripas un palīdzētu apturēt baktēriju izplatīšanos.

Izvairieties no cieša kontakta

Kad esi slims ar gripu, ir svarīgi palikt mājās un izvairīties no publiskām vietām, lai novērstu infekcijas izplatīšanos. Ierobežo kontaktu ar citiem ģimenes locekļiem, īpaši bērniem un vecāka gadagājuma cilvēkiem, lai pasargātu viņus no saslimšanas. Klepojot un šķaudot, vienmēr lieto papīra salveti vai elkoni, lai neizplatītu vīrusu ar gaisa pilieniem. Regulāri mazgā rokas ar ziepēm un ūdeni vismaz 20 sekundes, lai samazinātu mikrobu izplatību. Dezinfekcijas līdzekļus izmanto, lai notīrītu virsmas, kurām bieži pieskaras, piemēram, durvju rokturus, tālvadības pultis un telefona ekrānus.

Palieciet mājas, ja ir gripa

Paliekot mājās, kad esi slims ar gripu, tu palīdz novērst slimības izplatīšanos citiem cilvēkiem, kas varētu būt uzņēmīgāki pret komplikācijām. Ārpus mājas vīruss var viegli izplatīties uz citiem cilvēkiem, īpaši slēgtās telpās un vietās, kur pulcējas daudz cilvēku, piemēram, darbā vai sabiedriskajā transportā. Slimības laikā tavs ķermenis ir novājināts, un, atrodoties mājās, tu vari nodrošināt sev nepieciešamo atpūtu un atjaunošanos. Atpūšoties mājās, tu vari ātrāk atgūties un samazināt slimības ilgumu. Palikšana mājās arī nozīmē, ka vari vieglāk kontrolēt simptomus, lietojot medikamentus un saņemot nepieciešamo aprūpi. Izvairīšanās no sociāliem kontaktiem palīdz aizsargāt īpaši jutīgās grupas, piemēram, mazuļus, vecākus cilvēkus un personas ar hroniskām slimībām. Slimības izplatības ierobežošana palīdz arī veselības aprūpes sistēmai, samazinot pārmērīgu noslodzi uz slimnīcām un medicīnas iestādēm gripas sezonas laikā.

Nosedziet muti un degunu

Šķaudiet un klepojiet tīrā salvetē un nekavējoties izmetiet to – nelieciet to atpakaļ kabatā vai neatstājiet to uz galda, jo arī tas var izplatīt infekciju tālāk. Ja jums nav pie rokas salvete, nekad nešķaudiet un neklepojiet virsū savai plaukstai, drīzāk šajā brīdī aizsedziet muti ar rokas locījuma vietu jeb elkoņa iekšdaļu. Tas palīdzēs ierobežot infekcijas izplatīšanos, jo neviens Jūs visticamāk nesveicinās aiz elkoņa.

Mazgājiet, mazgājiet un vēlreiz mazgājiet rokas!

Tieši ar roku palīdzību vīrusi izplatās visvairāk. Slimību periodā un aukstajās sezonās mazgājiet tās divreiz biežāk – it īpaši, ja ikdienā nākas sveicināties ar rokas spiedienu, vai arī, strādājot birojā, nākas pieskarties koplietošanas priekšmetiem, piemēram, durvju rokturiem, pildspalvai, biroja tējkannai utt. Regulāri nomazgājiet rokas ar ziepēm un diezgan karstu ūdeni, jo baktērijām tas nepatīk. Ja nav pieejas ziepēm un ūdenim, izmantojiet alkohola bāzes roku dezinfekcijas līdzekli.

Izvairieties aiztikt acis, degunu vai muti

Gripas saslimšanas laikā jāizvairās aiztikt degunu, acis un muti, jo no šīm zonām vīrusi viegli iekļūst organismā. Rokas pieskarās dažādām virsmām, piemēram, durvju rokturiem, tastatūrām vai mobilajiem telefoniem. Pieskaroties sejai, vīruss var viegli pārvietoties no rokām uz gļotādu, kas atrodas acīs, degunā un mutē, tādējādi izraisot infekciju. Pat ja esi jau saslimis, pieskaršanās šīm zonām var veicināt vīrusa izplatīšanos tālāk un pasliktināt simptomus. Izvairīšanās no sejas aiztikšanas palīdz arī samazināt sekundāro infekciju risku, kas var rasties, ja baktērijas iekļūst caur bojātu gļotādu. Lai efektīvi samazinātu inficēšanās risku, regulāri mazgā rokas ar ziepēm un ūdeni vai lieto roku dezinfekcijas līdzekli. Rokas jāmazgā īpaši rūpīgi pēc klepošanas, šķaudīšanas vai deguna šņaukšanas. Šie profilakses pasākumi palīdz gan aizsargāt sevi, gan apkārtējos cilvēkus no gripas izplatības.

Lietojiet daudz šķidruma un zupas

Karstie ēdieni un dzērieni ir ideāli piemēroti šim gadalaikam. Siltu šķidrumu dzeršana, piemēram, tējas, zupas vai buljona, palīdz mazināt saaukstēšanās un gripas simptomus, palīdzot atbrīvot gļotu aizsprostojumus un stimulējot to plūsmu. Turklāt, tā palīdz uzturēt jūsu hidratācijas līmeni normas robežās, kas var arī samazināt saslimšanas risku ar klepu vai iesnām. Palīdziet Jūsu gremošanai, izvairoties no aukstiem ēdieniem un atdzesētiem dzērieniem, tā vietā pieturieties pie silta ūdens dzeršanas visas dienas garumā.

Noturiet D vitamīna līmeni

Ir atklāta saikne starp augšējo elpceļu infekcijām un zemu D vitamīna līmeni. Mūsu D vitamīna līmenis šajā gadalaikā var kristies, jo dienas ir īsākas un mēs pavadām mazāk laika ārpusē. Tātad, lai izsargātos no klepus un citām elpceļu infekcijām, jāēd daudz D vitamīna bagāti pārtikas produkti tādi kā eļļas bagātas zivis, piemēram, tunci, skumbriju un lasi, liellopu gaļu, sieru un olas. Arī rīsu un sojas piens var palīdzēt pacelt D vitamīna līmeni.

Bagātini savas plaušas ar skābekli

Gripas laikā ir nepieciešams regulāri vēdināt telpas, lai samazinātu vīrusa koncentrāciju gaisā un samazinātu inficēšanās risku citiem mājiniekiem. Svaigs gaiss palīdz izvadīt no telpām vīrusus un baktērijas, kas var būt uzkrājušies slēgtā vidē. Dodoties svaigā gaisā, ja veselība to atļauj, var uzlabot pašsajūtu un veicināt ātrāku atveseļošanos, jo organisms saņem nepieciešamo skābekli. Pastaigas svaigā gaisā var arī palīdzēt mazināt stresa līmeni un uzlabot garastāvokli, kas ir svarīgi slimības laikā. Svarīgi ir arī izvēlēties mazāk apmeklētas vietas, lai izvairītos no citu cilvēku inficēšanas un saudzētu savu veselību.

Praktizē citus labus, veselību stiprinošus paradumus

Tīriet un dezinficējiet bieži aizskartās virsmas mājās, darbā vai skolā, īpaši, ja kāds ir slims. Kārtīgi izguļaties, esat fiziski aktīvs, samaziniet stresu, dzeriet pietiekami daudz šķidruma, jo arī aukstajos gadalaikos tas nepieciešams tik pat ļoti kā vasarā, kā arī ēdiet barojošu, bet veselīgu pārtiku, lai uzņemtu pietiekami daudz organismam nepieciešamās uzturvielas.

Vitamīnu lietošana ikdienā ir svarīga, lai uzturētu optimālu imūnsistēmas darbību un vispārējo veselību. Ikdienas vitamīnu uzņemšana nodrošina organismam nepieciešamās uzturvielas, kas palīdz cīnīties ar infekcijām un slimībām. Slimošanas laikā, piemēram, ar gripu, vitamīni, īpaši C un D vitamīns, var būt izteikti svarīgi, jo tie veicina ātrāku atveseļošanos un simptomu mazināšanos. Vitamīnu uzņemšana var arī palīdzēt samazināt slimības ilgumu un novērst komplikācijas, stiprinot ķermeņa dabiskās aizsargspējas. Regulāra vitamīnu lietošana palīdz uzturēt enerģijas līmeni un nodrošina nepieciešamo atbalstu ķermenim, lai tas spētu efektīvi darboties ikdienā un slimības laikā.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Atceries parūpēties par sevi ne tikai kritiskā situācijā, bet arī ikdienā, jo – veselā miesā vesels gars!

 

Saistīti raksti

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk