Kā atpazīt rudens alerģiju
Visbiežāk alerģiskas elpceļu alerģijas tiek jauktas ar saaukstēšanās simptomiem. Iesnas, aizlikts deguns un klepus var ilgt līdz pat 10 dienām, kā arī izslimojot nopietnākas saslimšanas klepus var turpināties arī ilgāk. Tomēr, ja simptomi ir ilgstoši, tie var veicināt ne tikai deguna blakusdobumu iekaisumu, bet arī hroniska klepus veidošanos. Brīdī, kad esam izstaigājuši ārstus, lai noskaidrotu šķietamās slimības cēloņus, bet ārsti nav spējuši noteikt viennozīmīgus cēloņus, būtu īstais laiks doties pie alergologa.
Saaukstēšanās parasti sākas pēkšņi un ir īslaicīga- nedēļas laikā sajūtas uzlabojas. Alerģija visbiežāk turpinās ilgāk un simptomi nepāriet līdz pat sezonas beigām.
Rudenī tāpat kā pavasarī zied dažādi augi, kuru ziedputekšņi mēdz kairināt arī elpceļus. Pārsvarā, tās ir dažādas nezāles – balandas, vībotnes. Tāpat, cilvēki aukstajā laikā aizvien vairāk uzturas iekštelpās, kas tiek mazāk vēdinātas. Slikti vēdinātās telpās mājo putekļu ērcītes, dzīvnieku spalvas, pelējuma sēne. Telpās ar kondicionieriem bieži alerģiju izraisītāji ir tieši sausais gaiss vai sadzīves ķīmija.
Izplatītākie alerģijas simptomi:
Kņudinoša sajūta kaklā. Saaukstēšanās gadījumā izjutīsim sāpes kaklā, savukārt alerģijas gadījumā, tā būs kņudēšana, kas liks “krekšķināt”
Klepus un šķavas – lai arī abi simptomi var būt raksturīgi alerģijām, klepus būs biežāk novērojams pie saaukstēšanās, savukārt alerģiju gadījumā šķaudīšana bez klepus.
Nieze- saaukstēšanās gadījumā niezei nevajadzētu būt izteiktai un tā varētu būt deguna rajonā, savukārt alerģijas gadījumā niezēt var acis, deguns un mutes rajons.
Ja ciet no ziedputekšņu alerģijām, tad šie ieteikumi Tev palīdzēs:
- Īpaši vējainā laikā, pēc iespējas, atrodies iekštelpās. Ziedputekšņi tiek pārnēsāti pat 200-300 km rādiusā, tādēļ vējainā laikā, alerģiski cilvēki tos jutīs pat lielpilsētas centrā.
- Nēsā saulesbrilles – ziedputekšņi uzreiz neiekļūs acīs.
- Vedini telpas agrās rīta stundās vai pēc lietus, kad dēļ mitruma putekšņi ir smagi un nepārvietojas tik viegli;
- Veļu žāvē iekštelpās;
- Rūpējies par mājdzīvnieku higiēnu, ja tie dzīvojas ārā.
Ja alerģisku reakciju Tev izraisa atrašanās iekštelpās, tad:
- Vēdini telpas, lai tajās samazinātu putekļu daudzumu;
- Rūpējies par pareizu gaisa mitrumu – sauss gaiss kairina elpceļu;
- Izmanto tīrīšanas līdzekļus, kas nesatur smaržvielas un ir antialerģiski
Ja alerģijas simptomus izjūti īpaši spēcīgi palīdzēs vien medikamentoza terapija – piedāvājumu skati šeit
Pirms zāļu lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultēties pie ārsta vai farmaceita.
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI