Folskābes trūkums var būt bīstamāks kā šķiet!

Folskābes trūkums var būt bīstamāks kā šķiet!

Lai cik aizņemtas būtu mūsu dienas, rūpes par veselību nedrīkst atstāt uz pēdējo brīdi, tāpēc ikdienas rutīnā ir vēlams iekļaut veselīgas paražas, tajā skaitā rūpes par folskābes pietiekamību organismā. Folskābes trūkums izpaužas ne tikai kā traucējums fizioloģiskos procesos, tas var radīt noguruma sajūtu un ietekmēt psiholoģiskās funkcijas. Īpaši lielu uzmanību folskābes pietiekamībai jāpievērš bērniņa gaidīšanas laikā, kad tās nozīme ir vēl jo spēcīgāka. Kas ir folskābe, ko ietekmē tās trūkums organismā un kā papildināt organisma rezerves, lai izvairītos no bažām – par to šī raksta turpinājumā.

Kas ir folskābe

Folskābe ir vitamīns, kas šķīst ūdenī un ir svarīgs fundamentālu organisma pamatfunkciju pilnvērtīgai veikšanai, tas ir nepieciešams eritrocītu – sarkano asinsķermenīšu – veidošanai. Tas pieder B grupas vitamīniem un tiek dēvēts par vitamīnu B9. Šajā vitamīnā ietilpst:

  • folāti – dabiski sastopami vitamīni, kurus uzņem ar pārtiku, īpaši spinātiem, zaļiem lapu salātiem, Briseles kāpostiem un citiem zaļumiem, pilngraudu rupjmaizi, gaļu un olām; Vislielākais šī vitamīna daudzums ir liellopu aknās: 0,59mg uz 100g produkta, turklāt to drīkst lietot regulāri, bet ievērojot mērenību;
  • folijskābe – pārtikā dabiski nav sastopama un cilvēka organisms to nesintezē, tāpēc tā ir jāuzņem lietojot uztura bagātinātājus vai vitamīnu kompleksus, kuru sastāvā ir šis vitamīns.

Jāņem vērā, ka pārtikas sagatavošanas procesa laikā folskābe sadalās, tāpat tai nepatīk skāba vide un temperatūra virs 80 grādiem – ēdiena pārgatavošana vērtīgā vitamīna daudzumu tajā var samazināt.

Folskābes trūkums organismā un tā simptomi

Folāti un folskābe veselībai nozīmē daudz, bet tās trūkumā iedzīvoties ir ļoti viegli. Folskābe veicina asinsradi, normālu imūnsistēmas darbību, palīdz nodrošināt šūnu dalīšanās procesu, palīdz mazināt nogurumu un nespēku, veicina normālas normālas psiholoģiskās funkcijas un veicina mātes audu veidošanos grūtniecības laikā.  Sākotnēji tās trūkums var izpausties kā:

·      bālums,

·      enerģijas trūkums, nogurums,

·      nomāktība un depresija,

·      galvas reibšana,

·      elpas trūkums,

·      garšas traucējumi,

·      atmiņas traucējumi,

·      un citas pazīmes.

Ilgstošs folskābes deficīts var izraisīt daudz nopietnākas sekas, piemēram, anēmiju jeb mazasinību. InternetAptieka.lv atgādina – šādas pazīmes var būt arī citu veselības problēmu radītas, tāpēc, lai pārliecinātos par folskābes trūkumu, ir nepieciešams konsultēties ar ārstu un veikt nepieciešamās analīzes!

Ja analīzēs secināts, ka organismā ir folskābes trūkums, kopā ar ārstu vai citu medicīnas speciālistu jāvienojas par plānu, kā rezerves atgūt. Vēlams kombinēt veselīgu, vitamīniem bagātu uzturu un uztura bagātinātājus.

InternetAptieka.lv pieejami vairāk kā 10 dažāu veidu folskābes.Atliek vien izvēlēties sev piemērotāko un to saņemt mājās ar bezmaksas piegādi jau nākamajā dienā.

 

Folskābe un grūtniecība

Kā minēts iepriekš, folskābes daudzumam īpaši vērīgi jāseko līdzi pirms bērniņa plānošanas un grūtniecības laikā, jo tās trūkums var kavēt asins šūnu veidošanos, kas ir nepieciešama ne tikai māmiņai, bet arī gaidāmajam mazulim. Vitamīna trūkuma sekas var izraisīt mazasinību grūtniecei, tas var būt cēlonis iedzimtiem defektiem bērnam: mugurkaula, smadzeņu,  funkcionalitātes un citiem traucējumiem, tajā skaitā NCD (nervu caurulītes defektam).

Lai iespējami samazinātu šī vitamīna trūkuma izraisītās sekas un pazemināta folskābe neradītu liekas bažas, ieteicams sekot līdzi tā līmenim organismā un nepieciešamības gadījumā lietot folskābi saturošu pārtiku un uztura bagātinātājus jau bērniņa plānošanas laikā jeb pirms grūtniecības iestāšanās. Piemēram, ir zināms, ka nervu caurulītes slēgšanās notiek jau 3. – 4. grūtniecības nedēļā1, tas ir laiks, kad lielā daļā gadījumu grūtniecība vēl nav konstatēta.

Izdevīgi folskābes līdzekļu piedāvājumi pieaugušajiem un bērniem

Lai folskābes trūkums nekļūtu par apgrūtinājumu, laicīgi jāpārliecinās par tā rezervēm organismā un nepieciešamības gadījumā krājumi jāpapildina. InternetAptieka.lv ir mūsdienīgs, ērts un drošs veids kā ātri tikt pie uztura bagātinātājiem, nemaksājot par piegādi, jo tā visiem pasūtījumiem tiek nodrošināta bez maksas – jebkurā vietā Latvijā, neatkarīgi no pasūtījuma summas.

InternetAptieka.lv klāstā ir pieejama folskābe atsevišķi vai kompleksos ar citiem vitamīniem un minerālvielām - vairāk kā desmit variantos, no kuriem īsto varēs atrast gan lietošanai pieaugušajiem, gan bērniem. Piedāvātais folskābes līdzekļu cenu diapazons ir no Eur 1,77 līdz Eur 26,95. Lai izvēlētos piemērotākos preparātus, darba laikā iespējams sazināties arī ar interneta aptiekas farmaceitiem telefoniski, Whatsapp vai online čatā. Rīgas iedzīvotāji un viesi var izmantot iespēju un apmeklēt aptieku arī klātienē: aptieka Rīgā atrodas Pulkveža Brieža ielā 8 un Dzelzavas ielā 120M.

Apskatiet mūsu piedāvājumu un izvēlieties piemērotāko!

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Saistīti raksti

Minerālviela tavai veselībai - magnijs

Lasīt vairāk

Palīgs cīņā pret nogurumu - dzelzs

Lasīt vairāk

Vai zināji, ka katram trešajam iedzīvotājam Latvijā trūkst D vitamīns?

Lasīt vairāk