Palīgs cīņā pret nogurumu - dzelzs

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem apmēram 30% no pasaules iedzīvotājiem jeb 2 miljardi cilvēku cieš no dzelzs trūkuma (anēmija) organismā. Šī saslimšana skar vairāk cilvēku nekā citas slimības. Neskatoties uz to, ka slimības izpausmes ir grūti nosakāmas, šī slimība var radīt dažādas komplikācijas, kas var izraisīt pat priekšlaicīgu nāvi.

 

Hemoglobīns.

Anēmiju raksturo samazināts hemoglobīna un hematokrīta līmenis. Līdz ar to notiek sarkano asins ķermenīšu jeb eritrocītu samazināšanās. Hemoglobīns atrodas eritrocītos, kuri apgādā visu organismu ar skābekli. Dzelzs ir ļoti svarīga hemoglobīna uzbūves sastāvdaļa. Ja organismā nav pietiekošā daudzumā dzelzs, tad nevar veidoties pietiekamā daudzumā hemoglobīns. Līdz ar to samazinās eritrocītu skaits. Ja organismam netiek pietiekoši piegādāts skābeklis, nenotiek pilnvērtīga organism šūnu darbība.

 

Dzelzs pret nogurumu.

Dzelzs nodrošina sirds, aknu un gremošanas sistēmu darbību, taču tās trūkuma rezultātā ķermenis zaudē imunitāti, var rasties grūtības koncentrēties darbam. Cilvēks var justies noguris, pat ja citas saslimšanas nav vērojamas. Simptomi, kas raksturotu anēmiju bieži ir vispārēji un parādās ļoti lēnām, pakāpeniski un slimības sākumu nemaz nevar pamanīt. Daži simptomi, kas var norādīt uz dzelzs trūkumu organismā:

  • Miegainība;
  • Trausli mati un nagi;
  • Bāla āda un gļotāda;
  • Tumši loki zem acīm;
  • Vispārējs nogurums;
  • Aizdusa;
  • Apetītes zudums;
  • Galvassāpes, reiboņi, troksnis ausīs;
  • Pastāvīga aukstuma sajūta.

Vispārēja noguruma un nespēka gadījumā, nereti nespējam atrast loģisku iemeslu šīm sajūtām, „norakstot” slikto pašsajūtu uz saspringto un stresa pilno ikdienu. Taču tam var būt pavisam vienkāršs, ar aci nesaskatāms iemesls- dzelzs trūkums. Dzelzs trūkumu organismā var noteikt tikai laboratoriski. Dzelzs trūkumam pakļauti kā vīrieši, tā sievietes. Tomēr vislielākais risks iedzīvoties dzelzs trūkumā ir sievietēm menstruāciju laikā. Ne visām sievietēm asinis spēj pietiekami ātri atjaunoties, un arī ar pārtikā esošo dzelzs daudzumu nevar pienācīgi kompensēt zudušo. Nereti sievietes ar spēcīgām menstruācijām dodas pie ginekologa, jo spēcīgā asiņošana un līdz ar to dzelzs trūkums varnorādīt uz dažādām ginekoloģiskām saslimšanām. Dzelzs trūkums organsmā var rasties arī no pārlieku lielas fiziskās slodzes, tāpēc arī vīrieši, kuri aktīvi sporto, var ciest no dzelzs trūkuma organismā.

Papildus dzelzs nepieciešams gadījumos, kad plānotas operācijas, kas nozīmē asins zudumus un grūtniecēm, lai nodrošinātu veselīgu augļa attīstību.

 

Pētījumi par dzelzi.

Ir veikti dažādi pētījumi, lai novērtētu dzelzs nepieciešamību organismā. Šveices zinātnieki pēc nejaušības principa izvēlējās 200 sievietes, kuras sūdzējās par hronisku nogurumu un kurām asins analīzēs uzrādījās salīdzinoši zems hemoglobīna līmenis. Daļai sieviešu deva 80 miligramus dzelzs dienā, daļai- placebo. Pēc 12 nedēļām abās grupās sievietēm bija vērojama veselības uzlabošanās, tomēr grupā, kurā tika lietots dzelzs, rādītāji bija krietni labāki. Dzelzs lietotāju grupā noguruma rādītāji samazinājās gandrīz uz pusi, bet placebo grupā noguruma rādītāji samazinājās par 29%.

Nogurums ir subjektīvi mērāma „lieta” un skaidrojums tam, kāpēc bija vērojami uzlabojumi placebo grupā ir dažādi. Viens no skaidrojumiem varētu būt tas, ka pētījuma laikā sievietes pievērš sev un savai veselībai pastiprinātu uzmanību, veltīja vairāk laika miegam, kas vispārēji uzlaboja sieviešu pašsajūtu. Zinātnieki secināja, ka tad kad hronisku nogurumu nevar izskaidrot ar veselības stāvokļa pasliktināšanos, vajag pārbaudīt dzelzs daudzumu asinīs.

 

Dzelzs pašsajūtas uzlabošanai.

InternetAptieka.lv piedāvā preparātu Floradix® DZELZS, kas ir uztura bagātinātājs, kas satur dzelzs (II) glukonātu, C vitamīnu, svarīgākos B grupas vitamīnus, kā arī augu ekstraktus un augļu sulu koncentrātus. Floradix® DZELZS nesatur konservantus, krāsvielas un alkoholu. Nerada aizcietējumus. Floradix® DZELZS uzlabos vielmaiņu un imunitāti, nodrošinās organisma apgādi ar skābekli, veicinās hemoglobīna veidošanos, veicinās organisma augšanas procesus, regulēs B12 vitamīna līmeni asinīs, uzlabos ādas krāsu un stiprinās organismu. Ieteicams lietot sievietēm jebkurā vecumā, īpaši grūtniecēm un barojošām māmiņām, sportistiem, veģetāriešiem, kā arī bērniem un pusaudžiem. Floradix® DZELZS pieejams 250ml un izdevīgā 500ml iepakojumā.

Saistīti raksti

Minerālviela tavai veselībai - magnijs

Lasīt vairāk

Vai zināji, ka katram trešajam iedzīvotājam Latvijā trūkst D vitamīns?

Lasīt vairāk

Speciāliste: Dzelzs deficīta anēmijas dēļ cilvēks var zaudēt saikni ar realitāti

Lasīt vairāk