Skarlatīna bērniem: kas vecākiem par šo slimību jāzina un kā to ārstē?

Skarlatīna bērniem: kas vecākiem par šo slimību jāzina un kā to ārstē?

 

Skarlatīna bērniem: kas vecākiem par šo slimību jāzina un kā to ārstē? 

 

Foto: freepik.com/Freepik 

 

Nupat klāt jau arī rudens, kad skolas solā atgriežas skolnieki, kā arī tie pirmsskolas vecuma bērni, kuri vasaras periodu nepavada bērnu dārzā. Līdz ar straujo laikapstākļu un vides maiņu, šis ir tas periods, kad sāk izplatīties dažādas augšējo elpceļu infekcijas slimības, tajā skaitā arī skarlatīna. Tieši rudens, ziema un arī pavasaris ir periods, kad bērni ar skarlatīnu slimo visvairāk. 

 

Skarlatīna jeb tautā sauktais šarlaks ir akūta streptokoka baktērijas izraisīta infekciju saslimšana. To izraisa tieši A grupas ß hemolītiskais streptokoks, kas ir arī vairāku citu augšējo elpceļu infekciju slimību izraisītājs ( piemēram, respiratori sincitiālais vīruss, angīna un citas). 

 

Skarlatīna pārsvarā tiek pieskaitīta pie bērnu slimībām, jo aptuveni 90 % gadījumu ar to slimo tieši bērni vecumā līdz 16 gadiem. Skarlatīna bērniem visbiežāk tiek konstatēta tieši vecumā no 5 līdz 15 gadiem jeb pirmsskolas un skolas vecuma bērniem, un tā ir plaši izplatīta visā pasaulē. Kas vecākiem jāzina par šo slimību, kādi ir skarlatīnas simptomi, kāda ir ārstēšanas gaita un kā no šīs slimības izvairīties – par to visu vairāk raksta turpinājumā! 

Skarlatīna bērniem – bīstama, ja netiek savlaicīgi un pareizi ārstēta 

Agrāk skarlatīnu jeb šarlaku uzskatīja par ļoti nopietnu bērnu saslimšanu, taču mūsdienās, kad pieejamas antibiotikas un citi medikamenti, slimība vairs reti noris smagā formā. Lai arī mūsdienās ārstēšanas gaita ir vieglāka, taču ir ļoti svarīgi, lai skarlatīna bērniem tiktu savlaicīgi un pareizi izārstēta. Pretējā gadījumā slimība var izraisīt ļoti nopietnas komplikācijas, kas ietekmē sirds, nieru, locītavu un nervu sistēmas veselību un funkcijas, tāpat var tikt skarti arī citi orgāni. 

 

Svarīgi atcerēties, ka mīts par to, ka pēc skarlatīnas izslimošanas veidojas imunitāte, ir maldīgs. Pārslimojot šo slimību, imunitāte neveidojas – ar to iespējams inficēties atkārtoti. Tāpēc ikdienā nepieciešams ievērot higiēnu – pareizu un regulāru roku mazgāšanu, stiprināt imunitāti un pēc iespējas izvairīties no sabiedriskām vietām aktīvajā gripas un citu vīrusa infekciju periodā. 

Kādi ir skarlatīnas simptomi? 

Skarlatīnas inkubācijas periods ir aptuveni 2 līdz 7 dienas. Atsevišķos gadījumos slimība var tikt izslimota asimptomātiski, tāpēc arī pavisam vieglu augšējo elpceļu slimību izraisītu simptomu gadījumā ir vērts pielietot streptokoku pašnoteikšanas testu. Tas palīdzēs novērstu infekcijas izplatības risku, kā arī pozitīva testa gadījumā vecāki ar bērnu varēs savlaicīgi doties pie ārsta, lai novērstu iespējamo komplikāciju attīstību un to negatīvu ietekmi uz bērna organismu. 

 

Skarlatīnas simptomi: 

 

  • paaugstināta ķermeņa temperatūra; 
  • galvassāpes; 
  • sāpes kaklā; 
  • palielinātas mandeles, kas klātas ar aplikumu jeb balti izsitumi uz kakla
  • palielināti limfmezgli. 

 

Pēc laika, dažu stundu vai aptuveni 2 līdz 3 dienu periodā, parādās arī spilgti sārti punktveida izsitumi uz bērna ķermeņa. Izsitumus izraisa streptokoka baktērijas izdalīts toksīns. Izsitumi strauji izplatās pa bērna seju, kaklu, vēderu, rokām un kājām, kā arī padusēs, cirkšņos un citos ķermeņa ieloku ādas laukumos. 

 

Tāpat slimībai raksturīgi simptomi ir sārti vaigi, kas klāti ar izsitumiem un bāls laukums ap bērna muti, kas veido slimībai raksturīgo bālu trijstūri. Slimības sākumposmā uz bērna mēles redzams balts aplikums, taču pēc laika mēle pakāpeniski kļūst spilgti sārta. 

 

Pēc tam, kad izsitumi pazuduši, kas parasti neatstāj pigmentāciju vai citas redzamas pazīmes, aptuveni 4. – 7. slimības dienā sākas ādas lobīšanās. Visizteiktāk ādas lobīšanās vērojama uz plaukstām un pēdām. Ādas lobīšanās var ilgt pat vairākas nedēļas. 

 

Foto: freepik.com/Freepik 

Slimības izplatība 

Kā atzīst ārsti un farmaceiti, bieži nākas dzirdēt jautājumus: “Vai angīna ir lipīga?”, “Vai skarlatīna ir lipīga?”. Jā šīs ir lipīgas infekciju slimības, tāpēc, lai izvairītos no to tālākas izplatības, slimības periodā jāievēro mājas režīms un ļoti rūpīga personīgā higiēna. Bērni nedrīkst apmeklēt skolu vai bērnu dārzu, kā arī pēc iespējas jāizvairās no citām sabiedriskām vietām. 

 

Skarlatīnas infekcijas avots ir tikai slimnieks vai streptokoka baktērijas nēsātājs un tā izplatās gaisa pilienu ceļā. Visbiežāk bērni saslimst, ja slimnieks vai baktērijas nēsātājs uzklepo vai uzšķauda. Tāpat saslimt iespējams neievērojot higiēnu – dzerot no slimnieka krūzītes, lietojot vienus traukus, slaukoties ar vienu roku dvieli vai saskaroties zobu birstēm, kas biežāk notiek tieši bērnu dārzos. 

STREPA'LERT® pašnoteikšanas streptokoku tests 

Foto: InternetAptieka.lv 

 

Aptiekā šobrīd pieejams streptokoku pašnoteikšanas tests STREPA'LERT®. Ar testa palīdzību iespējams noteikt A grupas streptokoka baktēriju esamību organismā. Testu ieteicams lietot, kad parādās pirmie augšējo elpceļu infekciju slimību simptomi (apsārtis, sāpīgs kakls, sāpes ķermenī, paaugstināta ķermeņa temperatūra). 

 

Pirms testa lietošanas nepieciešams rūpīgi izlasīt lietošanas instrukciju un ievērot precīzas parauga ņemšanas norādes. 

Kā ārstēt skarlatīnu? 

Skarlatīna bērniem vieglā formā var tikt ārstēta mājās. Ārstējošais ārsts izraksta antibiotiku kursu, savukārt kakla sāpju vai temperatūras mazināšanai pirmajās dienās var lietot pretsāpju un 

pretdrudža medikamentus, kas paredzēti bērniem. Bērnam slimības laikā vajadzētu uzturēties atsevišķā istabā, ievērot mājas un gultas režīmu, kā arī pastiprināti dzert šķidrumu un ēst viegli sagremojamu, vitamīniem un minerālvielām bagātu ēdienu. 

 

Smagas slimības gaitas gadījumā nepieciešama hospitalizācija. Visu ārstēšanas periodu nepieciešams regulāri konsultēties ar ģimenes ārstu, kas lemj par papildu medikamentu vai citu preparātu nozīmēšanu un to lietošanas ilgumu. 

Kā iespējams izvairīties no saslimšanas? 

Tā kā speciālas vakcīnas pret A grupas streptokoku šobrīd nav, tad vienīgais veids ir izvairīties no bērnu dārza vai skolas apmeklēšanas, ja tiek konstatēta slimības izplatība. Tāpat svarīgi ievērot personīgo higiēnu, regulāri mazgāt un dezinficēt rokas. 

 

Lai stiprinātu imunitāti, ieteicams papildus uzņemt arī imunitāti stiprinošus uztura bagātinātājus un vitamīnus. Profilaktiski var palīdzēt C vitamīns un D vitamīns, zivju eļļa, kā arī citi uztura bagātinātāji, kurus, atkarībā no bērna vecuma, ieteiks ārsts vai farmaceits. 

 

Atceries! Termometrs ir tā medicīnas prece, kurai jābūt ikvienā mājas aptieciņā, lai savlaicīgi konstatētu slimību jau agrīnā tās stadijā un visu slimības gaitu varētu sekot līdzi bērna ķermeņa temperatūras rādījumiem. Ja bērna ķermeņa temperatūra pārsniedz 39 °C, nepieciešams sazināties ar ģimenes ārstu. 

 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu! 

InternetAptieka.lv – pasargā savus bērnus un citus ģimenes locekļus no saslimšanas jau laikus! 

Lai arī skarlatīna bērniem mūsdienās pārsvarā noris vieglā formā, tomēr svarīgi stiprināt bērna un visu ģimenes locekļu veselību, lai no slimības pēc iespējas izvairītos. Īpaši svarīgi no jebkādām elpceļu infekciju slimībām sargāt jaundzimušos un zīdaiņus, kā arī bērnus ar hroniskām elpceļu un plaušu slimībām, astmu. 

 

Ienāc InternetAptieka.lv un iegādājies vitamīnus, uztura bagātinātājus un streptokoka pašnoteikšanas testu par izdevīgām cenām jau tagad! 

 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk