Ērces – 5 jautājumi un atbildes par šiem kukaiņiem
Ērces ir neatņemama dabas sastāvdaļa, kas, diemžēl, pārnēsā dažādas visai bīstamas slimības, populārākās no tām – laima slimība un ērču encefalīts. Lai radītu lielāku izpratni par šo kukaini un ar to saistītajiem riskiem, esam apkopojuši 5 svarīgus jautājumus un atbildes uz tiem. Iepazīsties ar šo informāciju turpinājumā!
1. Kā aizsargāties pret ērcēm?
Visefektīvākais veids būtu – neiet ārpus mājas un nelaist ārā mājdzīvniekus. Bet kas tā par dzīvi, sēžot četrās sienās, neejot pļavā pīt līgo vainagus, nemedījot baravikas rudenī un nedodoties piknikā. Līdzeklis pret ērcēm būs Tavs labākais draugs, turklāt tas var nebūt arī ķīmisks. Visi kukaiņi ir jutīgi uz dažādām smaržām, kas nozīmē, ka par aizsardzību pret ērcēm vari parūpēties arī ar ēterisko eļļu palīdzību.
Efektīvākās ēteriskās eļļas pret ērcēm ir:
- palmroze;
- ģerānija;
- lauru lapa;
- eikalipts;
- lavanda;
- citronzāle.
Lai pagatavotu eļļu ērču atbaidīšanai, 2 ēdamkarotēm bāzes eļļas (piemēram, kokosriekstu, jojobas, olīvu, avokado vai vīnogu kauliņu eļļa) pievieno 20 pilienus izvēlētās ēteriskās eļļas, labi samaisi, un gatavs.
Savukārt, ja vēlies pagatavot smidzināmu līdzekli, sajauc 30 ml ūdens ar 10 ml spirta un 10 pilieniem ēteriskās eļļas, kārtīgi saskalo, un paštaisīts dabisks līdzeklis pret ērcēm ir gatavs!
2. Kā izskatās ērces kodums?
Atkarībā no cilvēka imūnsistēmas, koduma izskats un reakcija pēc ērces koduma katram cilvēkam var būt citādāka – kamēr vienam, kad ērce pati atvienojas, paliek neliela sarkana pumpiņa, cita cilvēka imūnsistēma var noreaģēt, radot sarkanu pleķi un niezi.
3. Ko darīt, ja piesūkusies ērce?
Piesūkusies ērce ir jānoņem pēc iespējas drīzāk un uzmanīgāk - nekādā gadījumā nedrīkst saspiest tās vēderu, jo tas rada risku “iespiest atpakaļ” cilvēka ķermenī ne tikai viņa asinis, bet arī kādu no ērču pārnēsātajiem slimību izraisītājiem.
Lai pareizi noņemtu ērci:
- pirms procedūras dezinficē piesūkšanās vietu ar 70% (medicīnisko) spirtu;
- spirta piesūcināto vates gabaliņu dažas minūtes paturi uz ērces – tas atvieglos tās noņemšanu;
- ar smailu, smalku pinceti saņem ērci maksimāli tuvu ādai un, cenšoties to nesaspiest, lai tās iekšējais saturs neieplūstu atpakaļ koduma vietā, velc to ārā lēni un vienmērīgi. Vilkšanas virzienam jābūt perpendikulāram ķermenim;
- pēc kukaiņa noņemšanas, koduma vietu vēlreiz apstrādā ar spirtu vai jodu;
- obligāti nomazgā rokas.
Ja pincete ērču izvilkšanai nav pieejama, derēs arī diegs – izveido cilpu, ko novieto ap ērci maksimāli tuvu ādai, savelc cilpu un velc kukaini ārā perpendikulāri ķermenim.
Kad ērce ir noņemta, turpmāko mēnesi ir rūpīgi jāseko līdzi cilvēka veselības stāvoklim un regulāri jāapskata koduma vieta, vai ap to neparādās apsārtums (sarkans aplis) vai sarkanu, nelielu izsitumu pleķi (tie var parādīties jebkurā ķermeņa daļā).
NEKĀDĀ GADĪJUMĀ NEDRĪKST izmantot eļļu vai sviestu – ērce vēdera saturu atvems, un infekcijas risks palielinās, kā arī nedrīkst griezt, saspiest, dedzināt ērci vai mēģināt to izņemt ar pirkstiem!
4. Ko darīt, ja ērces galva paliek iekšā?
Nemēģiniet to dabūt laukā! Laika gaitā āda pati to izstums. Mēģinot to izbakstīt, ir risks radīt nevajadzīgu iekaisumu, brūcē ievazājot baktērijas.
5. Kādas slimības pārnēsā ērces?
Latvijā sastopamo ērču pārnēsāto slimību saraksts neaprobežojas ar ērču encefalītu un Laimas slimību jeb Laimboreliozi. Lai arī šīs ir populārākās un biežāk sastopamās ērču infekcijas slimības, retos gadījumos pastāv risks saslimt arī ar ērlihiozi, tularēmiju un Q drudzi, kā arī babeziozi, tiesa, ar to biežāk saslimst dzīvnieki, it sevišķi suņi.
Ērču encefalīts – simptomi, pazīmes, sekas
Saslimšanas risks ar ērču encefalītu ir liels. Ja pēc koduma ir notikusi inficēšanās ar ērču encefalītu izraisošo vīrusu, 3-28 dienu laikā (parasti 1-2 nedēļu laikā) var parādīties gripai līdzīgi simptomi:
- nespēks;
- stipras galvassāpes;
- paaugstināta temperatūra (38°C);
- sprandas stīvums;
- muskuļu un locītavu sāpes;
- reizēm arī acu sāpes.
Simptomi saglabājas apmēram no 1-8 dienām. Ja tomēr slimība norit vidēji smagā vai smagā formā, kad vīruss ir izplatījies smadzenēs un to apvalkos, papildus minētajiem simptomiem var novērot arī stipras galvassāpes, apziņas traucējumus, nelabumu, vemšanu, paralīzi, krampjus, līdzsvara traucējumus, reiboni, apziņas traucējumus, koncentrēšanās spējas un atmiņas pasliktināšanos. Šāda slimības gaita var beigties ar nāvi. Tāpat retos gadījumos ir iespējams, ka infekcija izplatās uz citiem orgāniem, izraisot hepatītu vai sirds iekaisumus.
Pēc encefalīta pārslimošanas, imunitāte saglabājas uz mūžu. Un, diemžēl, katrs trešais encefalītu pārslimojušais cilvēks turpmāk saskaras ar dažādiem veselības traucējumiem – galvas sāpēm, koncentrēšanās spēju samazināšanos, paralīzi u.tml.
Laimas slimība – simptomi, pazīmes, sekas
Saslimt ar Laimboreliozi vislielākais risks ir tad, ja ērce ir bijusi piesūkusies ilgāk par 12 stundām. Slimības simptomi attīstās 1-40 dienu laikā, bet visbiežāk 7-12 dienu laikā. Slimības sākumu raksturo:
- galvassāpes;
- nespēks;
- nelabums;
- traucēta ķermeņa jutība kukaiņa koduma vietā;
- temperatūras paaugstināšanās līdz 38 grādiem.
Šī stadija ilgst no 2 dienām līdz 1 nedēļai. Tāpat viena no pazīmēm ir sarkanas gredzenveida apsārtuma joslas izveidošanās ap koduma vietu. Tā parādās 3-30 dienu laikā pēc koduma un pēc kāda laika pazūd, tomēr ne vienmēr šo gredzenu var novērot.
Ja slimību neatklāj laicīgi un neārstē nekavējoties, pēc vairākām nedēļām, mēnešiem vai pat gadiem kopš inficētās ērces piesūkšanās, var rasties tādi vēlīnās Laimas slimības simptomi kā artrīts, nervu sistēmas bojājumi, sirds un asinsvadu sistēmas darbības traucējumi.
Laimas slimība un tās tipi
Atkarībā no tā, kur slimību izraisošā baktērija ir ieperinājusies, Laimas slimība var tikt iedalīta 4 tipos:
- dermatoborelioze – pie tās pieskaitāms gan sarkanais gredzendveida apsārtums, gan citi ādas bojājumi vēlākās slimības stadijās;
- borelioze ar kardioloģiskiem bojājumiem – ja infekcija nonākusi sirdī;
- reimatiska borelioze – rodas locītavu bojājumi, tostarp artrīts;
- neiroborelioze – izpaužas ar miega traucējumiem, reiboņiem, galvassāpēm, veģetatīviem traucējumiem (piemēram, bailēm no gaismas, trokšņa, kā arī svara zudums), reizēm arī ar sejas nerva bojājumu, osteohondrozes simptomiem.
Diemžēl, atšķirībā no encefalīta, pārslimojot Laimas slimību, cilvēkam neizveidojas imunitāte, kas nozīmē, ka ar šo slimību ir iespējams atkārtoti inficēties.
Ir ārkārtīgi svarīgi maksimāli ātri izvilkt piesūkušos ērci, tāpēc katrā mājas aptieciņā ir jābūt piemērotai pincetei, savukārt katrā ceļa somā – līdzeklis pret ērcēm. Iegādājieties tos InternetAptieka.lv, saņemiet ar piegādi uz mājām jebkurā vietā Latvijā un jūtieties droši dabā!