Kā atmest smēķēšanu: ar kādām metodēm un kādiem līdzekļiem vari sev palīdzēt

Kā atmest smēķēšanu: ar kādām metodēm un kādiem līdzekļiem vari sev palīdzēt

Šķiet ikvienam ir zināms, ka smēķēšana ir kaitīga veselībai un lielākoties to apzinās ne tikai nesmēķētāji, bet arī paši smēķētāji. Tomēr, kā rāda SPKC pieejamie dati par  2022. gadu, Latvijā vēl aizvien ikdienā smēķē aptuveni 48,4 % vīriešu un 19,5 % sieviešu.

Turklāt situāciju neuzlabo arī elektrisko cigarešu un tabakas karsēšanas ierīču plašais piedāvājums, kas smēķētājiem šo kaitīgo ieradumu padarījis ērtāku un pieejamāku. Un, lai arī smēķēšanas kaitīgums nav apstrīdams, tomēr nikotīna atkarība ir hroniska slimība. Pārtraukt šo ieradumu var būt ļoti grūti, taču ne neiespējami. Kā atmest smēķēšanu, ar kādām blakusparādībām jārēķinās un kādas metodes un līdzekļi var palīdzēt šajā cīņā – par to raksta turpinājumā! 

Kāpēc atmest smēķēšanu ir tik grūti? 

Kāpēc, izvērtējot visus kaitīgos faktorus, lielākā daļa tomēr nespēj pretoties kārtējam cigaretes dūmam? Pirmkārt, jānošķir nikotīna un citu tabakā esošo vielu ietekme uz organismu. Tabaka satur dažādas kancerogēnas un cita veida vielas, kas ļoti nopietni kaitē organisma veselībai, palielinot gan dažādu hronisku, gan neārstējamu kaišu risku. Taču tieši nikotīns ir viela, kas izraisa atkarību. Nikotīns asinīs uzsūcās ļoti ātri, pēc aptuveni 20 sekundēm tas jau iedarbojās uz receptoriem smadzenēs, kas ir jutīgi pret nikotīnu.

Nikotīns stimulē dopamīna jeb ‘laimes hormona’ izdali, kā rezultātā jūtama ne tikai labsajūta un viegla eiforija, bet arī atslābums un miers. Nikotīna iedarbība uz organismu ilgst aptuveni 20 minūtes. Jo ilgāk un biežāk tiek smēķēts, jo īsāka kļūst nikotīna iedarbība, kā rezultātā veidojas nikotīna atkarība.

Turklāt ir divu veidu nikotīna atkarība. Viena no tām ir psiholoģiskā atkarība, kas veidojas ieviešot šo paradumu kā ikdienas rituālu, piemēram, smēķējot stresa situācijas, atpūšoties draugu kompānijā, vakaros pēc garas darba dienas utt. Psiholoģiskā atkarība ir automātisku, atkārtotu rīcību kopums.

Otrs veids ir fiziskā atkarība, ko veidojusi nikotīna iedarbība uz centrālo nervu sistēmu. Turklāt pastāv arī pasīvā smēķēšana, kad cigaretes dūmi tiek ieelpoti no degošas cigaretes un citas personas izelpotiem cigarešu dūmiem. Bērniem, kas ikdienā bijuši pakļauti pasīvajai smēķēšanai, ir daudz lielāka iespēja ar laiku kļūt par aktīvajiem smēķētājiem, turklāt pasīvā smēķēšana veselībai nodara ne mazāk lielu kaitējumu kā aktīvā. 

Smēķēšanas atmešanas blakusparādības 

Smēķēšanas atmešana lielākajā daļā gadījumu būs saistīta arī ar nepatīkamām blakusparādībām. Gluži tāpat kā citu narkotisko vielu, arī nikotīna atmešanas ietekmē veidojas abstinences simptomi, kas, atkarībā no smēķēšanas stāža, var būt ļoti grūti pārvarami.

Visizteiktāk abstinences simptomi tiek novēroti pirmās nedēļas pēc atmešanas, tieksmei mazinoties aptuveni 3–4 nedēļu laikā. Turklāt atsevišķi simptomi un īslaicīga vēlme var parādīties pat vairākus mēnešus pēc smēķēšanas atmešanas.

Visbiežāk tiek novēroti tādi simptomi kā:

  1. Paaugstināta uzbudināmība: pirmajās dienās pēc atmešanas tiek novērota viegla uzbudināmība, aizkaitināmība un trauksme, kas bieži vien ir nepatīkama ne tikai pašam smēķētājam, bet arī līdzcilvēkiem un ģimenes locekļiem. 
  2. Nemiers: šis simptoms saistīts ar psiholoģisko atkarību, proti, pārtraucot smēķēt, parādās nemiers un bezmērķības sajūta, nezinot, ko iesākt situācijās un brīžos, kas agrāk tika saistīti ar smēķēšanu.
  3. Nomāktība un depresīvas domas: pirmo mēnesi pēc atmešanas bieži vērojams depresīvs noskaņojums, kas saistīts ar dopamīnu stimulējošā nikotīna iztrūkumu. 
  4. Traucēts miegs: nereti tiek novēroti arī miega traucējumi, murgi un bezmiegs, kā rezultātā parādās nogurums, miegainība un grūtības koncentrēties ikdienas darbiem. 
  5. Ēstgribas pieaugums: bieži atmetot smēķēšanu tiek novērota pastiprināta ēstgriba, kā rezultātā var veidoties svara pieaugums. 
  6. Klepus, sausa mute, aizcietējums vai caureja: fiziskie simptomi, kas parādās pirmajās dienās pēc smēķēšanas atmešanas un mazinās aptuveni nedēļas laikā. 

Foto: freepik.com/Freepik 

Kā atmest smēķēšanu: metodes un līdzekļi cīņā ar atkarību 

  1. Pirmais solis kā atmest smēķēšanu, ir sapratne par to, ka smēķēšana patiešām ir kaitīga. Ja šī atziņa nav gūta, atmest smēķēšanu nav iespējams. Sākumā vērtīgi izveidot sarakstu, kurā tiek atzīmēti visi plusi, kas saistās ar smēķēšanas atmešanu, sākot ar veselības un izskata uzlabojumiem, līdz finansiāliem ieguvumiem un to, kā tas ietekmēs līdzcilvēkus un ģimenes locekļus. 
  2. Nākošais solis ir saistīts ar gribasspēku un apņēmību. Vēlams izvirzīt konkrētu motivāciju vai mērķi, balstoties iepriekš sastādītajā ieguvumu sarakstā. Kādam mērķis ir uzlabot veselību, kādam – ietaupīt naudu, citam – smēķēšanas ietekme uz bērniem vai dzīves biedru. 
  3. Cīņā ar nikotīna atkarību, svarīgi iepriekš informēt arī tuviniekus. Pirmajās nedēļās līdzcilvēku atbalsts ir ļoti svarīgs, pavadot pēc iespējas vairāk laika kopā ar draugiem vai ģimeni, aizpildot laiku ar patīkamām nodarbēm un izvairoties no situācijām, kas iepriekš veicinājušas vēlmi uzsmēķēt. 
  4. Pirmajās atmešanas dienās svarīgi ieplānot dažādas nodarbes, kas palīdzēs būt aizņemtam. 
  5. Abstinences simptomu pārzināšana ļauj izprast ķermeņa reakcijas. Simptomi liecina tikai par to, ka organisms pamazām atbrīvojas no atkarības. Abstinences periodā svarīgi maksimāli mazināt piekļuvi cigaretēm, pastiprināti uzņemt šķidrumu, ēst daudz augļus, ogas un dārzeņu, ja nepieciešams, košļāt košļājamo gumiju, pēc iespējas vairāk uzturēties svaigā gaisā un nodarboties ar fiziskām aktivitātēm. 
  6. Ja smēķēšanu paša spēkiem tomēr neizdodas atmest, vēlams vērsties pie ģimenes ārsta vai narkologa, kas izrakstīs konkrētus medikamentus un nozīmēs ārstēšanas kursu. Tāpat vari vērsties arī pie farmaceita, kas ieteiks nikotīnu aizvietojošus bezrecepšu līdzekļus, piemēram, Nicorette košļājamās gumijas, plāksterus vai aerosolus. 

Nicorette Freshmint 4 mg: gumiju lieto, lai ārstētu atkarību no tabakas, mazinot tieksmi pēc nikotīna un abstinences simptomus. Viena košļājamā gumija satur 20 mg nikotīna sveķu kompleksu, kas atbilst 4 mg nikotīna. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.

Nicorette plāksteri 25 mg/16h: plāksteris ir nepamanāms un ērts, vienreiz dienā lietojams līdzeklis smēķēšanas atmešanai, lai mazinātu tieksmi pēc nikotīna un tā trūkuma radītos simptomus. Ārstēšana ilgums ar Nicorette invisipatch plāksteriem parasti ir 12 nedēļas. Uzsākot ārstēšanu, smēķēšana pilnībā jāpārtrauc jau pirmajā ārstēšanas dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. 

 

Foto: freepik.com/Freepik

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Vienas noteiktas formulas, kā atmest smēķēšanu nav, tāpēc šis process katram ir individuāls. Tomēr cīņā ar smēķēšanu, kā jebkuru citu atkarību, svarīgi saņemt atbalstu. Lai uzzinātu vairāk par to, kā atmest smēķēšanu un, kur vērsties pēc palīdzības, aicinām iepazīties ar informāciju SPKC izveidotajā informatīvajā bukletā ŠEIT! Savukārt, lai iegādātos bezrecepšu līdzekļus, kas palīdzēs atmest smēķēšanu, ieskaties InternetAptieka.lv piedāvājumā!

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Saistīti raksti

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk