Viss par Covid-19 sertifikātu

Viss par Covid-19 sertifikātu

 

Tagad jau kādu laiku esam apraduši ar jauno dzīves realitāti pandēmijas apstākļos. Sejas maskas, regulāra roku dezinficēšana, telpu vēdināšana un dažādi citi drošības pasākumi mums ir pazīstami jau kopš pandēmijas sākuma Latvijā, no kura pagājuši teju divi gadi. Viens no jaunākajiem ieviesumiem mūsu ikdienā ir Covid-19 sertifikāts. Šobrīd tas ir vajadzīgs daudzās dzīves situācijās, piemēram, apmeklējot lielveikalu, universitāti vai kafejnīcu. Šeit aprakstīsim to, kas jāzina cilvēkam, kam ir savs Covid-19 sertifikāts.

Kas īsti ir sertifikāts?

Digitālais Covid-19 sertifikāts ir apliecinājums tam, ka persona ir vakcinējusies pret Covid-19, veikusi analīzes vai arī šo slimību pārslimojusi. Šobrīd pieejami trīs veidu digitālie sertifikāti:

  • Sertifikāts par veikto vakcināciju pret Covid-19;
  • Sertifikāts par Covid-19 laboratorisko analīžu rezultātiem;
  • Sertifikāts par Covid-19 pārslimošanas faktu.

Ja sertifikāts ir izsniegts par pirmās vakcīnas devas saņemšanu, bet konkrētajai vakcīnai nepieciešamas divas devas, ar šādu sertifikātu nevarēs saņemt pakalpojumus vai apmeklēt pasākumus tā sauktajā “zaļajā” jeb epidemioloģiski drošajā vidē. Ar pirmās devas sertifikātu var apliecināt darba devējam vai kādam citam, ka vakcinācijas kurss ir uzsākts.

Katram sertifikātam ir unikāls QR kods, kas ir kā digitāls paraksts jeb apliecinājums par sertifikātā iekļautās informācijas ticamību.

Kā saņemt un uzrādīt sertifikātu?

Sadarbspējīgu sertifikātu sagatavo un izsniedz elektroniski vai papīra formātā. Elektroniski sertifikātu var saņemt vietnē https://covid19sertifikats.lv/, autentificējoties ar kādu no Latvijas valsts portāla piedāvātajiem veidiem. Šajā sistēmā jāpieprasa izveidot savu sertifikātu, kuru var lejupielādēt savā ierīcē, piemēram, telefonā kā attēlu. 

Elektroniski ģenerēto sertifikātu ir iespējams arī izdrukāt. Tiem cilvēkiem, kas ikdienā līdzi nenēsā viedierīces, tas būs labs variants. Sertifikātu papīra formātā var pieprasīt un saņemt ārstniecības iestādē, kurā veikta vakcinācija, kā arī citās ārstniecības iestādēs, tāpat arī vienotajā valsts un pašvaldības klientu apkalpošanas centrā. To var izdrukāt arī pats.

Kad pienāks laiks uzrādīt savu sertifikātu, atbildīgā persona noskenēs QR kodu ar īpašu aplikāciju, un tādējādi arī redzēs, vai sertifikāts ir derīgs un autentisks. Papildus sertifikātam ir jāuzrāda savs personu apliecinošs dokuments – pase vai personas apliecība. Bērni līdz 15 gadu vecumam var uzrādīt skolēna apliecību vai dzimšanas apliecību, bet ja līdzi ir kāds no vecākiem, var uzrādīt vecāka pasi, kurā ir ieraksts par bērnu.

Sertifikāts tiem, kas vakcināciju veikuši ārpus Latvijas

Digitālos Covid-19 sertifikātus Latvijā var saņemt arī iedzīvotāji, kuri vakcinējušies ārvalstīs, ja tiem ir tiesības uz Latvijā apmaksātu vakcināciju pret Covid-19 un tie ir vakcinēti ar Eiropas Zāļu aģentūras vai Pasaules Veselības organizācijas atzītu vakcīnu. Šādā situācijā jāvēršas pie Nacionālā veselības dienesta ar dokumentu, kas apliecina vakcīnas saņemšanu. Dokumenti tiks pārbaudīti un dati ievadīti sistēmā, un pēc tam digitālais sertifikāts būs pieejams vietnē https://covid19sertifikats.lv/

Kur un cik ilgi sertifikāts ir derīgs?

Digitālo sertifikātu var izmantot visā Latvijas Republikas teritorijā. Latvijā izsniegto sertifikātu atpazīs arī citās ES dalībvalstīs, un arī vairākas valstis ārpus Eiropas Savienības ir pievienojušās ES Digitālajai COVID sertifikātu sistēmai. Informācija par dalībvalstīm tiek aktualizēta un publicēta Eiropas Komisijas tīmekļvietnē.

Patlaban Latvijā vakcinācijas sertifikātam nav noteikts derīguma termiņš, bet iespējams, ka tas drīzumā mainīsies. Tādā situācijā iespējams, ka sertifikātu varēs atjaunot, tikai saņemot papildu vakcīnas devu.

Pārslimošanas sertifikāta derīguma termiņš ir 180 dienas pēc testa veikšanas.

Vairāk informācijas un aktuālās izmaiņas meklē tīmekļvietnē www.covid19.gov.lv.

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk