Kā atgūties pēc pārēšanās svētkos? 4 ieteikumi ikvienam!
Svētkos ikviens vēlas nobaudīt uz galda saklātos ēdienu traukus, sagādājot garšas kārpiņām patīkamu pārsteigumu ar tādiem našķiem, kurus ikdienas ēdienreizēs visticamāk neizvēlas. Bagātīgi klātie svētku galdi sev līdzi nes arī nevēlamas sekas – pārēšanos, kas rodas no pārmērīgas ēdiena uzņemšanas salīdzinoši īsā laika periodā. Kā ar to cīnīties, atgūstot iepriekšējo pašsajūtu pēc lielās izēšanās svētku laikā? Lasi un uzzini 4 vērtīgus ieteikumus, kas noderēs ikvienam – arī Tev!
Pārēšanās – pārlieku liela ēdiena uzņemšana īsā laikā
Pārēšanās sajūtu vismaz reizi dzīvē ir izjutuši daudzi – spiedoša sajūta vēderā, uzpūties vēders, slikta dūša, dedzināšana, smaguma sajūta, arī nelabums un pat aizcietējumi – tas viss liecina par pārēšanos. Pārēšanos veicina liela ēdiena daudzuma uzņemšana salīdzinoši īsā laika posmā, kā arī nepietiekama pārtikas sakošļāšana ēšanas laikā. Šāda sajūta ne vien rada diskomfortu, bet, kas ir būtiskāk – tā ir kaitīga cilvēka veselībai! Pārēdoties tiek pastiprināti noslogota visa gremošanas sistēma, un pārēšanās ilgtermiņā var radīt nopietnus orgānu funkciju traucējumus.
4 padomi cīņai ar pārēšanās sajūtu pēc svētkiem
1. Uzņem pastiprinātu daudzumu ar šķidrumu
Ar šķidrumu šajā gadījumā ir domāts tieši ūdens. Svētkos uzņemtā saldumu, arī treknu ēdienu un, iespējams, alkohola, deva būtiski palielina toksīnu daudzumu organismā. No tiem ir nepieciešams atbrīvoties, tāpēc nākamajā dienā noteikti jāuzņem pietiekams šķidruma daudzums. Ja iedomājies sulu vai kafiju, tad, nē, šajā gadījumā tas nelīdzēs – tā vietā dod priekšroku ūdenim un tējai bez cukura. Piemēram, piparmētru tēja vai fenheļa tēja mazinās vēdera uzpūšanos, un kumelīšu tēja palīdzēs organismam, pārstrādājot uzņemot ēdienu.
2. Ēd mazāk, bet biežāk
Apēdot lielu daudzumu ar pārtiku īsā laika periodā, kuņģis tiek izstaipīts. Ne vienmēr nepieciešams izgudrot jaunu riteni, tāpēc noteikti ieteicams pēc liela ēdiena daudzuma uzņemšanas to nākamajās dienās atpūtināt, vadoties pēc mūžsenā ieteikuma – ēd mazākas porcijas, bet biežāk. Tas palīdzēs gremošanas sistēmai pārstrādāt pārtiku, pārlieku nenoslogot organismu.
3. Nododies fiziskām aktivitātēm
Kustības, kustības un vēlreiz – kustības! Tās nekad nav nākušas par ļaunu, un īpaši noderīgas ir pēc pārēšanās. Labas pašsajūtas atjaunošanai pietiks ar neilgu, apmēram 30 minūšu garu, aktīvu pastaigu vai kādu citu aktivitāti, piemēram, skriešanu, vai kādu no ziemīgākām aktivitātēm dabā – slēpošanu vai slidošanu. Kustību rezultātā tiks uzlabota asinsrite, organismu apgādājot ar krietnu devu skābekļa, tādējādi uzlabojot arī gremošanas sistēmas darbību, normalizējot vēdera darbību. Kā arī, kas nav mazāk svarīgi – pēc liela daudzuma uzņemto kaloriju svētku laikā, nodarbojoties ar aktivitātēm varēsi no tām atvadīties!
4. Normalizē vēdera darbību
Nomierināt vēderu un uzlabot gremošanas sistēmas darbību un organisma pašsajūtu iespējams arī, izmantojot dažādus situācijai piemērotus preparātus – bezrecepšu medikamentus, ko var iegādāties aptiekās. Piemēram, lai novērstu:
- dedzināšanas sajūtu, kas radusies, uzņemot pārlieku daudz ceptus vai asus ēdienus, arī alkoholu, var lietot kādu no kuņģa skābes neitralizējošiem preparātiem;
- smaguma sajūtu vēderā, ko veicinājusi pārlieku daudz ēdiena un dzērienu uzņemšana, vari izvēlēties tādus bezrecepšu medikamentus, kuru sastāvā ir pankreatīns – gremošanas ferments, ar kura palīdzību tiek šķelti tauki un ogļhidrāti organismā;
Pirms zāļu lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultēties pie ārsta vai farmaceita. ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
- vēdera uzpūšanos, kad organismā notiek pastiprināta gāzu veidošanās, ieteicami būs medikamenti, kas sadala ēdienā un gremošanas trakta gļotās iesprostotos gāzu pūslīšus, radot viegluma sajūtu vēderā. Pirms zāļu lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultēties pie ārsta vai farmaceita. ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI