Kas ir melanoma, kā tā veidojās, kādi ir riski un kā no tās izvairīties preventīvi?
Melanoma ir ne tikai bīstamākais ādas vēžu paveids, bet arī viens no visagresīvākajiem vēža veidiem pasaulē. Nesekojot līdzi savas ādas veselībai, melanoma var attīstīties pavisam nemanot un strauji izplatīties arī uz citiem orgāniem. Kā rāda dati Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā, laika periodā no 2012. – 2021. gadam Latvijā katru gadu no šīs onkoloģiskās saslimšanas miruši vidēji 72 cilvēki, savukārt 2022. gadā miruši 69 melanomas slimnieki. Turklāt saslimstība ar melonomu pēdējos gados tiek novērota arvien jaunākiem pacientiem.
Lai izvairītos no melanomas, svarīgi izprast šīs slimības riska faktorus, veikt regulāras veselības pārbaudes un vismaz reizi gadā apmeklēt dermatologu. Raksta turpinājumā par to, kādi ir melanomas riska faktori, kā tā veidojas un kā preventīvi sevi pasargāt no šīs bīstamās slimības!
Kas ir melanoma un kā tā veidojas?
Melanoma ir ļaundabīgs ādas audzējs, kas attīstās no pigmenta šūnām – melanocītiem, kas atrodas epidermā jeb ārējā ādas slānī. Šīs šūnas ražo melanīnu, kas piešķir ādai tās krāsu un pasargā to no ultravioletā starojuma. Jo biežāk āda tiek pakļauta UV staru ietekmei, jo vairāk palielinās melanīna sintēze, kas ar laiku var veicināt melanomas veidošanos.
Pastiprināta melanīna sintēze rada risku mutācijām melanocītu šūnās un tieši mutācijas rezultātā melanocītu šūnas uzsāk nekontrolētu augšanu un dalīšanos. Visbiežāk melanoma attīstās dzimumzīmēs. Dzimumzīmes ir labdabīgi pigmentšūnu veidojumi jeb melanocīta sakopojumi, tomēr dažādu faktoru ietekmē dzimumzīmē ar laiku var veidoties izmaiņas jeb tā var kļūt atipiska.
Šādos gadījumos dzimumzīmē var attīstīties melanoma, taču melanoma var veidoties arī vietā, kur iepriekš dzimumzīme nav bijusi. Jāatceras arī, ka lai gan visbiežāk melanoma veidojas tieši ādā, tomēr tā var veidoties arī citās ķermeņa daļās, kur atrodas melanocīti – acīs, gļotādā, zarnās, smadzeņu apvalkos.
Sākotnēji melanoma izplatās horizontāli, epidermas virsējā slāni. Taču ar laiku tā izplatās un ieaug dziļākos ādas slāņos, līdz nokļūst līdz asinsvadiem vai limfvadiem. Ar asinsriti vai limfu tā strauji tālāk izplatās arī citos orgānos, veidojot metastāzes. Ja melanoma tiek diagnosticēta laikus, kamēr tā nav izplatījusies dziļajos ādas slāņos, iespēja, ka ārstēšana noritēs veiksmīgi, ir daudz augstāka.
Kas veicina melanomas veidošanos?
Ir vairāki faktori, kas veicina melanomas veidošanos, taču visbiežāk slimības attīstību izsauc vairāku faktoru kopums. Melanomas attīstības risku veicina tādi faktori kā:
- Ādas tips: cilvēki ar gaišu ādu, kas viegli apdeg saulē, ir pakļauti lielākam melanomas riskam;
- Vecums: cilvēkiem vecumdienās ir lielāks melanomas saslimšanas risks;
- Daudz dzimumzīmju: ļoti liels dzimumzīmju daudzums vai lielas, neparastas formas vai krāsas dzimumzīmes;
- Iedzimtība: saslimšanas risks būtiski palielinās, ja ģimenes anamnēzē ir melanomas slimnieki;
- Dzīvesveids: smēķēšana un citu kaitīgu vielu lietošana;
- Saules apdegumi: bieži saules apdegumi, īpaši bērnībā, turklāt svarīgi saprast, ka melanīna palielināšanās ādā, kas veido iedegumu, arī ir ādas bojājuma pazīme;
- Solārija apmeklējumi: solārijs ir mākslīgs UV starojums, kas uz mūsu ādu iedarbojas vienlīdz kaitīgi, kā dabīgais UV.
Foto: freepik.com/Freepik
Kā sevi preventīvi pasargāt no melonomas?
Tādus faktori kā iedzimtību, ādas tipu vai vecumu nav iespējams ietekmēt. Tomēr pirmkārt, ļoti svarīgi regulāri apmeklēt ģimenes ārstu, vērot savas ādas stāvokli un jebkuru neparastu ādas izmaiņu gadījumā, nekavējoties doties pie dermatologa. Tas ļaus savlaicīgi diagnosticēt saslimšanu un uzsākt nepieciešamo ārstēšanu. Taču sevi varam pasargāt, veicot dzīvesveida korekcijas un ievērojot vairākus piesardzības pasākumus, tostarp:
- ierobežojot saules jeb UV staru ietekmi, izvairoties no atrašanās tiešos saules staros, īpaši dienas vidū, kad saule ir visspēcīgākā;
- aptuveni 10–20 minūtes pirms došanās ārpus telpām, nepieciešams uzklāt plaša spektra SPF sauļošanās aizsargkrēmus, izvēloties krēmu, kam ir pēc iespējas augstāks SPF aizsargfaktora skaitlis jeb SPF indekss (SPF 30, SPF 50);
- ilgstoši uzturoties ārā, sauļošanās krēms atkārtoti jāuzklāj ik pēc 2 stundām, pēc katras peldēšanās vai intensīvas svīšanas;
- saules aizsarglīdzekļi uz sejas jāuzklāj arī ziemā, savukārt vasarā – arī dienās, kad ir apmācies;
- maksimāli jācenšas izvairīties no ādas apdeguma riska, taču ja tomēr gadījies apdegt, ādai jāuzklāj kvalitatīvs pēc sauļošanās krēms, kas veicinās ādas atjaunošanos;
- arī acis jāsargā no UV staru kaitīgās ietekmes, vasarā nēsājot cepuri un saulesbrilles ar 100 % UVA vai UVB aizsardzību;
- jācenšas pēc iespējas izvairīties no solāriju apmeklējumiem.
Kas ir SPF krēmi un kā tie palīdz mazināt melanomas saslimšanas risku?
Aptiekās pieejams plašs saules aizsarglīdzekļu klāsts un uz katra no tiem ir norādīts SPF indekss. SPF jeb Sun Protective Filter ir starptautiska saules aizsargfaktora mērvienība, kas norāda uz to cik ilgi, lietojot konkrēto līdzekli, drīkst uzturēties saules staros, izvairoties no apdeguma riska. Tomēr svarīgi ir atcerēties, ka SPF krēmi nenodrošina pilnīgu aizsardzību pret sauli. Ir svarīgi ievērot arī citus saules aizsardzības pasākumus.
- La Roche Posay Anthelios Uvmune SPF 50+ 50 ml: viegls fluīds ar ārkārtīgi augstu UVA un UVB staru aizsardzību. Fluīda sastāvā ir Mexoryl 400 UV filtrs, kas pasargā arī pret īpaši gariem UVA stariem. Fluīds piemērots jutīgai un sauli nepanesošai ādai, tas ir dermatoloģiski un oftalmoloģiski pārbaudīts, ar hipoalerģisku sastāvu un ilgstoši izturīgs pret ūdeni, sviedriem un smiltīm. Vairāk produktu - La Roche Posay.
- Eucerin Sun sensitive protect kids izsmidzināms sauļošanās losjons bērniem ar SPF 50+, 200 ml: īpaši izstrādāts sauļošanās līdzeklis bērniem no 3 gadu vecuma, kas nomierina jutīgu ādu un aizsargā to no saules radītiem apdegumiem un saules izraisītiem ilgtermiņa bojājumiem. Līdzeklis ir piemērots arī atopiskai ādai. Uzlabotā spektra tehnoloģija apvieno platjoslas un fotostabilus UVA/UVB filtrus, ļoti augstai aizsardzībai pret UV starojumu ar likohalkonu A, lai neitralizētu UVA un HEVIS gaismas radītos brīvos radikāļus. Vairāk produktu - Eucerin.
- Bioderma Photoderm Nude Touch SPF50+, gaišs tonis, 40 ml: saules aizsarglīdzeklis ar dabisku toni, kas veido matējošs pārklājumu. Minerālu UVA/UVB aizsargfiltri kombinācijā ar Cellular Bioprotection patentu nekavējoši un noturīgi aizsargā ādu no UV starojuma. Cellular Bioprotection™ patents aktivē ādas dabiskos aizsargmehānismus, aizsargā šūnas un novērš priekšlaicīgu novecošanu. Vairāk produktu - Bioderma.
Foto: freepik.com/Freepik
Sargā savu un savu tuvinieku ādas veselību, kopā ar InternetAptieka.lv!
Pasargā sevi un savus tuviniekus no melanomas riska, lietojot kvalitatīvus saules aizsarglīdzekļus! Saules aizsargkrēmi, losjoni un eļļas, līdzekļi pēc sauļošanās un saules aizsarglīdzekļi bērniem, kā arī kosmētika ādas un ķermeņa kopšanai InternetAptieka.lv par vienmēr izdevīgām cenām.