Kāda zivju eļļa piemērotākā?
Zivju eļļa ir pasaulē viens no pieprasītākajiem uztura bagātinātājiem. Ir dažādas zivju eļļas. Ir tādas, kas radītas no mencu aknām, tādas, kas no zivju ķermeņiem un pat tādas, kas no haizivs aknām. Ir zivju eļļas, kas radītas bērniem, grūtniecēm un vecāka gadagājuma ļaudīm.. Kā neapjukt milzīgajā klāstā un izvēlēties sev atbilstošāku zivju eļļas veidu?
Kā izvēlēties zivju eļļu?
Izvēloties, kādu zivju eļļu lietot, ir vērts pievērst uzmanību dažādiem faktoriem. Zivju eļļu var iedalīt divos veidos- vienu eļļu veidu iegūst no mencu aknām, kas ir bagāta ar A un D vitamīniem un satur Omega3 taukskābes. Otrs zivju eļļas veids tiek iegūts no trekno zivju ķermeņiem un lielā koncentrācijā satur Omega3 taukskābes, bet šīs eļļas sastāvā nav vitamīni, ja vien ražošanas procesā tie nav pievienoti. Tāpēc pēdējo var lietot visu laiku, nebaidoties no avitaminozes vai lietot papildus kādus citus uztura bagātinātājus (piemēram, grūtnieces kompleksos vitamīnus).
Svarīgi, lai zivju eļļa būtu iegūta iespējami tīrā vidē. Ziemeļatlantijas okeāns, joprojām ir viens no tīrākajiem pasaulē. Vērtīgs Omega3 taukskābju avots ir treknās zivis- sevišķi dziļūdens- sardīnes, siļķes, skumbrijas, zobenzivis, anšovi, tunči un laši. Tomēr der atcerēties par iespējamo zivju piesārņotību- jo lielāka zivs, jo ilgāk tā dzīvo – jo vairāk uzkrāj sevī smagos metālus un citas cilvēka organismam nevēlamas vielas. Tāpēc vērtīgākā zivju eļļa tiek iegūta tieši no mazajām zivtiņām- anšoviem, sardīnēm un skumbrijām. Atbildīgi ražotāji informē no kādām zivīm eļļa iegūta.
Zivju eļļas svarīgs rādītājs ir tajā iekļauto taukskābju daudzums, jo tas ir lielāks, jo vērtīgāka zivju eļļa. Omega3 taukskābes ir katras šūnas sastāvā, iesaistītas visās orgānu sistēmās. Tāpēc arī Omega3 taukskābju trūkums organismā var izpausties dažādu simptomu veidā.
Omega3 ārstnieciskās īpašības.
Taukskābju pozitīvās īpašības nav uzskaitāmas, jo tās piedalās gandrīz visos organisma darbības procesos. Omega3 taukskābes nepieciešamas normālai organisma attīstībai un augšanai. Bez tam Omega3 ir ļoti nepieciešamas, lai organisms veiksmīgi varētu cīnīties ar infekcijām. Omega3 taukskābes ir atzīts antioksidants, kas samazina brīvo radikāļu skaitu organismā. Brīvie radikāļi izraisa priekšlaicīgu organisma novecošanos, tie rodas no vides piesārņojuma, ultravioletā starojuma un tabakas dūmiem.
Acu audos doksaheksaenskābes (DHS) sastāvs ir visaugstākais salīdzinot ar citiem orgāniem, tāpēc DHS ir ļoti svarīga redzei neatkarīgi no vecuma. Tam ir īpaši liela nozīme, lai nodrošinātu tīklenes pilnvērtīgu uzbūvi un darbību. Tāpēc arī topošajām māmiņām ir nepieciešams lietot zivju eļļu, jo arī grūtniecības laikā labvēlīgi ietekmē acs, smadzeņu un centrālās nervu sistēmas attīstību gaidāmajam mazulim.
Sirds un asinsvadu sistēmai Omega3 palīdz samazināt „slikto holesterīnu asinīs”, aizsargā no trombu veidošanās un sirds ritma traucējumiem, mazina aritmiju un asinsspiedienu, kā arī uzlabo artēriju vispārējo stāvokli un aizsargā no aterosklerozes.
Locītavās mazina to stīvumu, sāpīgumu un nogurumu, aizkavē to deformāciju.
Zivju eļļa palīdzēs uzlabot arī ārējo izskatu- tā mazina ādas sausumu un stiprina matus un nagus. Omega-3 taukskābes, barojot matu folikulas, veicina arī matu ātrāku augšanu un novērš to izkrišanu.
Palīdzēs ādas slimību profilaksē, jo Omega3 ietilpst katras ādas šūnas apvalkā. Zivju eļļa palīdzēs arī smadzeņu darbībai. Tā uzlabo smadzeņu asins apgādi, stimulē dažādas smadzeņu funkcijas, piemēram, uzlabo atmiņu un koncentrēšanās spējas. Pierādīts, ka cilvēki, kas regulāri lieto zivju eļļu, daudz retāk cieš no depresijas. Tas saistāms ar smadzenēs atrodamo serotonīnu, sauktu arī par laimes hormonu. Serotonīns ietekmē cilvēka noskaņojumu, radošumu, apetīti. Tā kā Omega3 nepiesātinātās taukskābes palīdz serotonīnu pārstrādāt, tad pie samazināta Omega3 taukskābju daudzuma kļūst mazāks arī serotonīna līmenis smadzenēs. Zivju eļļa palīdz mazināt bērnu hiperaktivitāti.
Haizivs aknu eļļa.
Haizivs aknu eļļa ir dabas līdzeklis veselības stiprināšanai. Šo eļļu gadsimtiem ilgi izmantojuši jūras piekrastes iedzīvotāji kā ārstniecisko līdzekli infekcijas slimību, alerģiju un ilgstoša stresa gadījumos. Haizivs aknu eļļu deva slimniekiem rehabilitācijas periodā, lai ātrāk atgūtu spēkus.
Omega-3 poli-nepiesātinātajām taukskābēm ir pozitīva ietekme uz asins lipīdu sastāvu, eikosanoīdu sintēzi, kas regulē organisma imūno statusu, asins recēšanas procesus, uzlabo mikrocirkulāciju un palīdz regulēt asinsvadu tonusu, novēršot sirds ritma traucējumus un hipertonijas attīstību. Ir konstatēts, ka, pievienojot haizivs aknu eļļu diētai, arteriālajamis asinsspiedienam ir tendence samazināties.
Haizivs aknu eļļas sastāvā (AKG), šie ir vienīgie antioksidanti, kas spēj iekļūt šūnās. AKG piemīt unikāla spēja saistīt un izvadīt no organisma brīvos radikāļus, kas jau izgājuši caur šūnu membrānai un izraisa bojājumus šūnu līmenī.
Skvalēns pazemina kopējā holesterīna un zema blīvuma lipoproteīnu līmeni asinīs, palīdz novērst tauku pangu veidošanos un asinsvadu aizsprostošanos. Skvalēnam ir izteikts pretiekaisuma un antioksidanta efekts: tas piesaista skābekli un ar to baro audus, tādējādi novēršot brīvo radikāļu destruktīvu iedarbību uz organisma šūnām.
Haizivs aknu eļļa Tavai veselībai.
Īslandes uzņēmums LYSI, kurš zivju eļļas ražošanā darbojas jau vairāk kā 70 gadus, radījis haizivju aknu eļļu kapsulās, palīdz uzturēt labu veselību, kā arī atjauno spēkus. Eļla iegūta no Tasmānijas piekrastē dzīvojošu haizivju aknām.
Haizivs aknu eļļa tiek uzskatīta par īpaši labvēlīgu imūnai sistēmai, jo tā ir bagāta ar alkilgliceroliem, kas ir dabīgs imunostimulators un ietilpst šūnu membrānu sastāvā.
Alkilgliceroliem ir labvēlīga ietekme dažādu dermatītu un psoriāzes gadījumos, paaugstinot un nostiprinot imūno sistēmu. Nodrošina organisma aizsardzību pret dažādām infekcijām.
Haizivs aknu eļļas sastāvā ir skvalēns un skvalamīns. Skvalēns ir polinepiesātināts šķidrais ogļūdeņradis, kam piemīt antioksidanta un pretiekaisuma īpašības, turklāt tas ir arī spēcīgs imunostimulators, uztver skābekli un ar to piesātina audus un orgānus. Savukārt skvalamīns nepieciešams cilvēkiem ar imūnsistēmas problēmām.