Vitamīni grūtniecēm – vai jālieto papildus un kādi?
Grūtniecība ir īpašs un nozīmīgs laiks sievietes dzīvē. No tā, vai topošā māmiņa saņems pilnvērtīgu uzturu, visus nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas, ir atkarīga gan veiksmīga grūtniecības norise, gan gaidāmā bērniņa veselība tuvākajā un tālākajā nākotnē.
Kuri vitamīni grūtniecības laikā ir vissvarīgākie?
Ginekologu ieskatā svarīgākie vitamīni grūtniecēm un topošo mazuļu attīstībai, jo īpaši grūtniecības pirmajos mēnešos ir B9 jeb folskābe. Tā veicina normālu imūnsistēmas darbību, asinsradi, palīdz mazināt nogurumu un nespēku. Ārsti pat iesaka folskābi nelielās, profilaktiskās devās lietot arī plānojot grūtniecību, vismaz trīs mēnešus iepriekš, bet pavisam noteikti – ja kavējas mēnešreizes un varētu būt aizdomas par grūtniecību.
Dabā folskābe ir dārzeņos, pilngraudu produktos, olās un riekstos, taču tikai ar uzturu vien pietiekamā daudzumā to uzņemt ir ļoti grūti, tāpēc ārsti mēdz jokot, ka to aptiekās vajadzētu pārdot komplektā ar grūtniecības testu.
Otrs svarīgais elements grūtniecības laikā ir dzelzs. Tā deficīts var radīt anēmiju, kas grūtniecei var izpausties kā galvassāpes, nogurums, nespēks, apātija un pavājināta imunitāte. Ja sievietes organismā grūtniecības laikā trūkst dzelzs, auglis nesaņem pietiekami daudz skābekļa, kas ne tikai ietekmē māmiņas pašsajūtu, bet var izraisīt arī priekšlaicīgas dzemdības un bērna attīstības traucējumus. Tāpēc sievietei visu grūtniecības laiku būtu jāseko līdzi savam hemoglobīna un feritīna līmenim asinīs.
Gandrīz visiem mūsu reģiona iedzīvotājiem, jo īpaši ziemas periodā trūkst D vitamīna, kas veicina normālu kalcija un fosfora uzsūkšanus, kā arī bērna kaulu un zobu attīstību. Tāpēc grūtniecība noteikti ir īstais brīdis, kad sākt to lietot papildus, ja tas vēl nav darīts līdz šim.
Grūtniecības laikā liela nozīme ir arī jodam, kas veicina normālu vairogdziedzera darbību, kā arī palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu, nervu sistēmas darbību, palīdz uzturēt ādas veselību. Ar jodu bagātas ir jūras zivis un jūras kāposti, tas ir arī pienā un olās, un ir pieejama arī ar jodu bagātināta sāls. Par papildus joda lietošanu ieteicams konsultēties ar savu ārstu.
Ja grūtniece ikdienā neēd zivis, būtu jānodrošina Omega 3 taukskābju papildus uzņemšana. Savukārt, ja māmiņa uzturā nelieto piena produktus, vajadzētu papildus lietot kalciju.
Kādi vēl vitamīni grūtniecēm ir svarīgi?
Grūtniecības laikā ir svarīgi arī, lai sievietes organismā pietiekamā daudzumā būtu vitamīni B6 un B12 olbaltumvielu vielmaiņas veicināšanai, C vitamīns imunitātei, kā arī magnijs. Šos elementus grūtniecēm ir iespējams un ieteicams uzņemt ar uztura produktiem, izņemot gadījumus, kad to papildus lietošanu nozīmējis ārsts.
Kādos gadījumos būtu ieteicami kompleksie vitamīni grūtniecēm?
Lai gan pastāv uzskats, ka lielāko daļu vajadzīgo uzturvielu grūtniecības laikā ir iespējams uzņemt, ēdot pilnvērtīgu, sabalansētu un dažādu pārtiku, tomēr vitamīnu loma jaunās māmiņas un augošā bērniņa veselībā ir tik nozīmīga, ka parasti jau pirmajā vizītē pie ārsta grūtniecei tiek nozīmētas asins analīzes, lai noskaidrotu esošās vitamīnu rezerves organismā un izvērtētu, kurus vitamīnus būtu nepieciešams uzņemt papildus.
Kompleksie grūtnieču vitamīni būtu ieteicami tad, ja sieviete pieder kādai no šīm grupām:
- Augsta riska grūtnieces, kam ir pazemināts svars vai citi iespējami riski veiksmīgai grūtniecības norisei, piemēram, anēmija, nepietiekams augļa masas pieaugums;
- Veģetārietes un vegānes;
- Grūtnieces ar laktozes nepanesamību;
- Grūtnieces ar nepietiekamu, ierobežotu vai vienveidīgu uzturu;
- Grūtnieces ar alkohola, narkotiku vai citu kaitīgu vielu atkarībām;
- Grūtnieces – pusaudzes;
- Ja ir atkārtota grūtniecība, kad intervāls starp dzemdībām ir mazāks par diviem gadiem;
- Ir vai ir bijusi vairāku augļu grūtniecība;
- Ja gaidību pirmajā trimestrī grūtniecei ir izteikta toksikoze, slikta pašsajūta, ēšanas vai zarnu darbības traucējumi.
- Ja grūtniecība iestājusies aktīvā vīrusu laikā vai brīdī, kad sievietes imunitāte ir pavājināta.
Kādi ir svarīgākie vitamīni zīdīšanas laikā?
Atjaunot spēku rezerves un imunitāti pēc dzemdībām palīdzēs tie paši grūtniecēm un jaunajām māmiņām domātie vitamīnu kompleksi. Īpaši svarīgi tos lietot, ja mazuli baro ar krūti. Speciālus vitamīnus matu un nagu stāvokļa uzlabošanai pēc dzemdībām lietot nav nepieciešams, bet barojošai māmiņai noteikti ir jāseko līdzi, lai uzturs būtu pilnvērtīgs un vitamīniem bagāts, un lai tajā pietiktu kalcija.
Vai vitamīnus grūtniecības laikā ir iespējams pārdozēt?
Ja vitamīni tiek uzņemti ar ikdienas pārtikas produktiem, tos pārdozēt praktiski nav iespējams. Arī labākie grūtnieču vitamīni satur sabalansētu vidējo, nevis augstāko pieļaujamo vitamīnu devu, tāpēc nenodarīs kaitējumu arī tad, ja vitamīni jau tiek uzņemti arī ar pilnvērtīgu uzturu. Taču nekontrolēti, neieklausoties ārstu un ražotāju rekomendācijās, vitamīnus lietot noteikti nevajag. Piemēram, pārmērīga D vitamīna deva grūtniecei var izraisīt nelabumu vai apetītes zudumu, B6 lielās devās var izraisīt krampjus mazajam, bet pārdozēts E vitamīns un dzelzs var kļūt toksisks. Papildus A vitamīns grūtniecības laikā vispār netiek rekomendēts.
Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!