Kas ir hemoglobīns un kāda ir tā norma?

Kas ir hemoglobīns un kāda ir tā norma?

Hemoglobīns nepieciešams gandrīz visu organisma normālu funkciju nodrošināšanai, tāpēc tā daudzumam vienmēr ir jābūt normas līmenī – ne par daudz un ne par maz! Kas ir hemoglobīns, kāda ir hemoglobīna norma sievietēm, vīriešiem un bērniem un kā rūpēties par tā pietiekamību organismā – lasi šī raksta turpinājumā.

Kas ir hemoglobīns un kāpēc tas ir nepieciešams organismam

Hemoglobīns ir proteīns, kas satur dzelzi. Tā galvenais uzdevums organismā ir transportēt skābekli no plaušām uz audiem, tieši tāpēc tā nozīme ir neatsverama. Hemoglobīns atrodas eritrocītos – sarkanajās asins šūnās – tieši šis proteīns ir atbildīgs par asins sarkano krāsu. Lai organisma šūnas saņemtu pietiekoši daudz skābekļa, jārūpējas, lai tiktu uzturēta pietiekama hemoglobīna norma.

Kā zināt, vai organismā ir normāls hemoglobīna līmenis?

Hemoglobīna līmeni ietekmē ļoti daudz dažādu faktoru – diēta, pastiprināta asiņošana mēnešreižu laikā, menopauze, dažādu medikamentu lietošana, smēķēšana, celiakija un pat cilvēka atrašanās vieta (augstuma virs jūras līmeņa) utt.

Vienkāršākais un drošākais veids kā pārliecināties par hemoglobīna līmeni un to, vai ir nepieciešams lietot dzelzi saturošus preparātus, ir asins analīzes. Hemoglobīna rādītāji tiek pārbaudīti gan pilnas, gan nepilnas asins ainas analīzēs. Tās jāietver regulārajās veselības pārbaudēs pie ģimenes ārsta un, ja nepieciešams, jāizvēlas līdzekļi, kas papildina organisma dzelzs rezerves.

Hemoglobīna norma pieaugušajiem un bērniem – kāda tā ir?

To, cik jābūt hemoglobīnam organismā, nosaka atsevišķi bērniem, vīriešiem, sievietēm. Par vidējo normālo līmeni nosaka:

·     13,5 - 18 g/dl vīriešiem;

·     12 – 15 g/dl sievietēm;

·     11 – 16 g/dl bērniem (daudzums atkarīgs no vecumgrupas);

·     grūtniecēm hemoglobīna daudzums tiek uzraudzīts īpaši rūpīgi, jo tas nepieciešams gan māmiņas, gan bērna organismam.

Ja hemoglobīna līmenis ir zemāks par nepieciešamo – var veidoties anēmija, kas tulkojumā no grieķu valodas nozīmē – asins trūkums. Anēmijas mēdz būt dažādas, tāpēc aizdomu gadījumā jāvēršas pie ārsta!

Kādas pazīmes norāda, ka asinīs ir pazemināts hemoglobīns

Par to, ka organismā ir zems hemoglobīns, liecina nogurums, nespēks, bālums, aizdusa un grūtības elpot, matu un nagu trauslums, garšas izmaiņas, pazemināta imunitāte un daudzas citas pazīmes. Šādi simptomi var liecināt par daudzām veselības problēmām, tomēr primāri nepieciešams pārliecināties par organisma pamata vajadzībām – tajā skaitā hemoglobīna normu.

Kā palīdzēt organismam uzturēt hemoglobīna līmeni?

Uzturēt normālu hemoglobīna līmeni iespējams uzturot pietiekošas dzelzs rezerves. Tieši dzelzs veicina sarkano asinsķermenīšu un hemoglobīna normālu veidošanos. Ieteicamā dienas deva ir:

·     sievietēm apmēram 18mg;

·     vīriešiem apmēram 8mg;

·     bērniem apmēram 10mg.

Sievietēm bērniņa gaidīšanas laikā nepieciešamā dienas deva bieži ir lielāka, to nosaka grūtniecību uzraugošais ārsts.

Kā uzņemt dzelzi, kas tik ļoti nepieciešams hemoglobīna līmeņa uzturēšanai?

 

Dzelzs ir sastopams dažādos produktos, kurus nepieciešams ietvert ikdienas ēdienkartē. Visvairāk dzelzi satur:

· aknas un gaļas produkti,

· sojas produkti,

· dažādi rieksti un sēklas.

Tomēr jāņem vērā, ka produkti, kas satur dzelzi, jālieto atsevišķi no piena produktiem, tējas un kafijas, jo tas kavē dzelzs uzsūkšanos. Savukārt no augu valsts produktiem uzņemt dzelzi ir grūti tajos esošās fitīnskābes dēļ. Tas nozīmē – lai organisms saņemtu dzelzi no pārtikas, ir svarīgi ne tikai tas, kādus produktus izvēlas, bet arī kad un kā tos patērē. Papildus veids, kā paaugstināt hemoglobīnu asinīs, periodiski lietot piemērotus uztura bagātinātājus, kas jāizvēlas konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu.

InternetAptieka.lv populārākie dzelzs produkti:

TecnoFer Bambini pilieni bērniem, 30 ml TecnoFER palīdz nodrošināt un uzturēt optimālu dzelzs līmeni organismā, ja tā netiek pietiekami uzņemta ar uzturu un paaugstinātas nepieciešamības gadījumā. Tehnoloģiski progresīvs risinājums, kas nodrošina maksimālu bioloģisko pieejamību, kā arī augstu kuņģa un zarnu trakta panesību. Jaunākās paaudzes dzelzs: Vairāk nekā trīsreiz efektīvāka dzelzs uzsūkšanās.

Floradix dzelzs bērniem ar aveņu garšu, 250 ml Dzelzs, B1, B2, B6, B12 vitamīnu, niacīna un C vitamīna avots**Garīgās attīstības, uzmanības un atmiņas uzlabošanai a)Floradix dzelzs bērniem ir izstrādāts bērnu normālai garīgai attīstībai. Tā pamatā ir mūsu praksē pārbaudītais toniks Floradix ar dzelzi. Uztura bagātinātājs Floradix dzelzs bērniem nodrošina organisma apgādi ar viegli uzņemamu divvērtīgo dzelzi.

Floradix Dzelzs Floravital bez glutēna, 250 ml satur organisko dzelzi (II) no dzelzs glikonāta un B2, B6, B12 un C vitamīnus, kas palīdz samazināt nogurumu un nespēku. Dzelzs (kopā ar B6 un B12 vitamīniem) veicina normālu sarkano asinsķermenīšu veidošanos un dzelzs veicina arī normālu hemoglobīna veidošanos. Turklāt  C vitamīns uzlabo dzelzs absorbciju.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Vai var būt arī paaugstināts hemoglobīns?

Lai arī biežāk uzmanība tiek pievērsta dzelzs un tā izraisīta hemoglobīna trūkumam, ir faktori, kas veicina hemoglobīna pārslodzi. Pārlieku liels hemoglobīna daudzums ir tikpat nevēlams kā tā trūkums – tas var veicināt iekšējo orgānu bojājumus, paaugstināt diabēta, sirdslēkmes riskus u.c.

Kāpēc dzelzs preparātus ir izdevīgi iegādāties InternetAptieka.lv

Lai hemoglobīns asinīs būtu pietiekošā daudzumā kopā ar ārstu vai farmaceitu jāizvēlas piemērotākie dzelzs preparāti. Šādus līdzekļus ir izdevīgi iegādāties interneta aptiekā, kur nodrošināts:

  • ļoti plašs piedāvājums – vairāk kā četrdesmit dažādu līdzekļu, no kuriem piemeklēt pieaugušajiem vai bērniem piemērotus preparātus kapsulu, tablešu, pulveru vai tonika veidā;
  • pieejamas cenas – dzelzi uzturoši līdzekļi pieejami plašā cenu diapazonā sākot no 2 EUR;
  • bezmaksas piegāde – visā Latvijā neatkarīgi no pasūtījuma vērtības;
  • iespēja pasūtīt gan bezrecepšu, gan recepšu medikamentus!
  • iespēja sazināties ar farmaceitu – darba laikā nepieciešamības gadījumā ir iespējams online, telefoniski vai čatā konsultēties ar farmaceitu;
  • mūsdienīga iepirkšanās pieredze – interneta aptieka ir ērta, pārskatāma, ātra, ar daudzveidīgām filtrēšanas iespējām un drošu maksājumu sistēmu;
  • atlaides lojāliem klientiem.

Pārliecinieties par savu hemoglobīna līmeni un uzlabojiet to, parūpējoties par savas dzīves kvalitāti!

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Saistīti raksti

Minerālviela tavai veselībai - magnijs

Lasīt vairāk

Palīgs cīņā pret nogurumu - dzelzs

Lasīt vairāk

Vai zināji, ka katram trešajam iedzīvotājam Latvijā trūkst D vitamīns?

Lasīt vairāk