Koksaki vīruss – kas par to jāzina?

Koksaki vīruss – kas par to jāzina?

Daļa vīrusu ir ar sezonālu raksturu, un viens no tiem ir koksaki vīruss, kas Latvijā visaktīvāk plosās vasarā un rudens sākumā. Ar šo vīrusu visbiežāk inficējas bērnudārza vecuma bērni (bērni līdz 5 g.v.), retos gadījumos pusaudži un pieaugušie. Kas ir šis vīruss, kādi ir tā infekcijas simptomi, vai tas ir lipīgs un kā to ārstēt, uzzini raksta turpinājumā!

Kas ir koksaki vīrusa infekcija?

Koksaki vīrusi ir daļa no enterovīrusu grupas (grupā ietilpst arī poliovīrusi un A hepatītu izraisošais vīruss), un tie dzīvo cilvēka gremošanas sistēmā. Inficēšanās ar šiem vīrusiem var notikt nenomazgātu roku dēļ vai pieskaroties virsmai, kas bijusi saskarē ar izkārnījumiem (uz virsmas šie vīrusi var izdzīvot pat vairākas dienas).

Tāpat māmiņas var inficēt savus jaundzimušos dzemdību laikā vai īsi pēc tam. Jaundzimušie ir smagas infekcijas augsta riska grupā, un viņiem simptomi var attīstīties 2 nedēļu laikā kopš dzemdībām.

Visbiežāk koksaki vīrusa infekcijas izpaužas ar vieglai gripai līdzīgiem simptomiem un pāriet bez ārstēšanas, tomēr dažos gadījumos saslimšana var noritēt smagāk.

Koksaki vīruss – simptomi un pazīmes

Saslimšana ar koksaki vīrusu var izpausties ar dažādiem simptomiem. Apmēram pusei inficēto bērnu var nebūt simptomu, kas norādītu uz saslimšanu, taču arī asimptomātiskie slimnieki izplata vīrusu. Citiem var pēkšņi parādīties drudzis, galvassāpes, muskuļu sāpes, reizēm arī sāpošs kakls, diskomforta sajūta vēderā vai nelabums. Bieži vien bērnam augsta temperatūra var būt vienīgais simptoms, un vairumā šādu gadījumu drudzis turas 3 dienas un tad pazūd.

Ietekme uz citām ķermeņa daļām

Inficēšanās ar koksaki vīrusu var izpausties arī citur ķermenī, tostarp kā:

  • plaukstu, pēdu un mutes slimība, kas ir koksaki vīrusa sindroms, kas rada sāpīgas sarkanas tulznas rīklē, uz mēles, smaganām, cietajām aukslējām, vaigiem, plaukstām un pēdām;
  • herpangīna – rīkles iekaisums ar sarkaniem gredzeniem apvilktām tulznām un čūlām uz mandelēm un mīkstajām aukslējām (dziļāk mutes dobumā, tuvāk rīklei);
  • hemorāģiskais konjunktivīts – infekcija, kas skar acu baltumus, un tā parasti sākas ar acu sāpēm, kas drīz pāriet apsārtušās, ūdeņainās acīs ar pampumu, jutību uz gaismu un miglainu redzi.

Dažos gadījumos koksaki vīruss var izraisīt smagākas infekcijas, tostarp:

  • vīrusu meningītu – smadzeņu apvalku, kas ietver galvas un muguras smadzenes, infekciju;
  • encefalītu – smadzeņu infeciju;
  • miokardītu – sirds muskuļa infekciju.

Šīs infekcijas nepieciešams ārstēt slimnīcā, jo tās ir bīstamas dzīvībai.

Vai koksaki vīruss ir lipīgs?

Diemžēl atbilde uz šo jautājumu ir – jā, ļoti lipīgs. Inficēšanās notiek ne tikai saskarē ar nemazgātām rokām vai virsmām, kas bijušas saskarē ar fēcēm, bet arī var notikt ar pilienu palīdzību, inficētam cilvēkam šķaudot vai klepojot.

Ja infekcijas uzliesmojums skar kādu kopienu, visaugstākais inficēšanās risks ir bērniem līdz 5 gadu vecumam. Vīruss visefektīvāk izplatās pulcēšanās vietās – bērnudārzos, skolās un vasaras nometnēs. Inficētie cilvēki vīrusu visvairāk izplata pirmajā saslimšanas nedēļā.

Cik ilga ir slimības gaita?

Infekcijas un simptomu ilgums ir atkarīgs no koksaki vīrusa veida, ar kuru persona inficējusies, un simptomu tipa. Bērnus, kurus skāris tikai drudzis, temperatūra var atgriezties normas robežās 24h laikā, bet vidēji šis simptoms saglabājas aptuveni 3 dienas. Plaukstu, pēdu un mutes slimība parasti norit 2-3 dienas, vīrusu meningīta ārstēšana var aizņemt 3-7 dienas.

Vai koksaki vīrusu infekcijas var novērst?

Vakcīnas pret koksaki vīrusiem nav. Vislabākā aizsardzība pret infekciju ar šiem vīrusiem ir bieža, rūpīga roku mazgāšana, tādēļ atgādiniet savai ģimenei regulāri un kārtīgi mazgāt rokas, it sevišķi pēc tualetes apmeklējuma, zīdaiņa pamperu nomaiņas, pirms ēšanas un pirms ēst gatavošanas. 

Bērnudārzos koplietošanā esošās rotaļlietas vajadzētu bieži dezinficēt, jo vīruss uz priekšmetiem var izdzīvot vairākas dienas.

Bērnus, kas ir saslimuši ar koksaki vīrusu izraisītām infekcijām, būtu nepieciešams turēt mājās vismaz nedēļu, lai samazinātu vīrusa izplatību.

Koksaki vīrusa ārstēšana

Koksaki vīrusu ārstē simptomātiski. Atkarībā no infekcijas tipa un simptomiem, ārsts var izrakstīt zāles, kas palīdzētu slimniekam justies komfortablāk, bet tās nebūs antibiotikas, jo tās iedarbojas uz baktērijām, nevis vīrusiem.

Ir svarīgi, lai mājās būtu pieejams bērnu termometrs, lai noteiktu, cik liels drudzis ir mazajam. Bērniem pret temperatūru virs 39 grādiem var dot temperatūru mazinošus medikamentus, bet nevajadzētu temperatūru “nosist” zem 38 grādiem, tas sarežģīs atveseļošanās procesu (paaugstināta temperatūra ir veids, kā organisms “izkarsē” vīrusus un pats sevi ārstē), bet tas ir pie nosacījuma, ja bērns jūtas labi ar šādu temperatūru. Jāatceras likt bieži padzerties, lai izvairītos no atūdeņošanās riska. Tāpat, konsultējoties ar ģimenes ārstu, slimniekam var dot paracetamolu vai ibuprofēnu saturošus medikamentus, lai mazinātu sāpes.

InternetAptieka.lv pieejami dažādi produkti temperatūras mazināšanai bērniem:

Ibugard suspensija 100 mg / 5 ml, zemeņu Šīm zālēm ir sāpes atvieglojoša, ķermeņa temperatūru pazeminoša un pretiekaisuma iedarbība. Šīs zāles ir izstrādātas, lai zīdaiņiem, maziem bērniem un bērniem īslaicīgi ārstētu tādus simptomus kā dažādas izcelsmes (arī vīrusu infekcijas) radītu drudzi; vieglas līdz vidēji stipras dažādas izcelsmes sāpes: galvassāpes, kakla iekaisuma izraisītas sāpes vai vīrusu infekcijas izraisītas muskuļu sāpes; kustību aparāta traumu (sastiepumu vai locītavu dislokācijas) izraisītas muskuļu, locītavu un kaulu sāpes; mīksto audu traumas izraisītas sāpes; sāpes pēc operācijas; zobu sāpes, sāpes pēc zoba izraušanas; galvassāpes (arī migrēna); vidusauss iekaisuma izraisītas ausu sāpes (tikai pēc ārsta ieteikuma). Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultēties pie ārsta vai farmaceita.

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Paramax Junior 250 mg, 10 tabletes Paramax Junior 250 mg.PARAMAX lieto īslaicīgai drudža un vieglu vai vidējas intensitātes sāpju – galvassāpju, zobu sāpju, menstruālu sāpju, muskuļu, locītavu, postoperatīvu sāpju ārstēšanai.  Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultēties pie ārsta vai farmaceita.

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Paracetamols Ratiopharm 125mg, 10 supozitoriji šīs zāles paredzētas bērniem vecumā no 6 mēnešiem līdz 2 gadiem. Paracetamol-Ratiopharm supozitorijus lieto, lai ārstētu: vieglas un vidēji stipras sāpes, drudzi. Bez konsultēšanās ar ārstu vai zobārstu Paracetamol-Ratiopharm supozitorijus drīkst lietot tikai 3 dienas un šajā instrukcijā norādītajās devās.  Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.

Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultēties pie ārsta vai farmaceita.

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

 

 

Lielākā daļa koksaki vīrusa inficēto bērnu pilnībā izveseļojas dažu dienu laikā bez medikamentu palīdzības, taču, ja gadījumā tie ir nepieciešami, termometru vai vajadzīgos medikamentus temperatūras pazemināšanai un sāpju mazināšanai iegādājieties InternetAptieka.lv ar piegādi līdz namdurvīm! Šādi ne tikai parūpēsieties par bērna labsajūtu, bet arī par to, lai koksaki vīruss neizplatītos tālāk.

Saistīti raksti

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk