Nepatīkamā osteoporoze: cēloņi, simptomi un riska faktori
Viena no biežāk diagnosticētajām kaulu slimībām mūsdienās ir osteoporoze, saukta arī par trauslo kaulu slimību. Pēc Pasaules Veselības organizācijas definīcijas, slimībai ir hronisks, progresējošs raksturs un tās ietekmē samazinās kaulu minerālais blīvums, parādās kaulu mikrostruktūras izmaiņas, kauli kļūst trauslāki un palielinās kaulu lūzumu risks.
Slimības bīstamība slēpjas tajā, ka tā ir grūti konstatējama. Bez īpašiem simptomiem, tā pamazām var grauzt un bojāt kaulus daudzu gadu garumā un osteoporoze novēlotā stadijā tiek atklāta vien pēc kaulu lūzuma.
Kaulu strukturālās izmaiņas, līdz ar vecumu, ir normāla parādība, tomēr tas nenozīmē, ka no osteoporozes nav iespējams izvairīties. Mazinot vai izslēdzot riska faktorus un laikus parūpējoties par savu kaulu veselību, saslimšanas risku var krietni mazināt. Savukārt spējot atpazīt simptomus un uzsākot savlaicīgu ārstēšanu, iespējams izvairīties no smagiem un nopietniem kaulu bojājumiem un vecumdienas sagaidīt ar prieku!
Osteoporozes cēloņi
Noteikti katrs dzīves laikā ir dzirdējis kādu sakām: “Jādzer piens, lai būtu stipri kauli”. Kā zināms, mūsu kauli ir dzīvi un tie aug un attīstās kamēr vien stiepjamies garumā. Taču pārstājot augt, kaulu attīstība neapstājas. Tā turpinās līdz aptuveni 30 gadu vecumam, kad kauli sasniedz tā saucamo kaulu masas maksimumu.
Neskaitot balsta un kustību funkciju nodrošināšanu, mūsu kauli pilda arī vēl kādu nozīmīgu funkciju. Proti, tiem ir uzdevums uzglabā kalcija rezerves. Tieši kalcijs nodrošina mūsu kaulu veselību un, ja dažādu faktoru ietekmē tiek novērots kalcija deficīts vai kalcijs organismā nespēj pilnvērtīgi uzsūkties, tad iespējamība vecumdienās saslimt ar osteoporozi ir daudz lielāka.
Tieši tāpēc bērniem un pusaudžiem straujas augšanas periodā, jauniešiem, kā arī sievietēm grūtniecības un krūts barošanas periodā līdz 30 gadu vecumam ir tik ļoti svarīgs pilnvērtīgs, uzturvielām bagāts uzturs un kvalitatīvi kalcija avoti, kas nepieciešamības gadījumā, papildināti ar kalciju saturošiem uztura bagātinātājiem.
Osteoporoze ir slimība, kas lielākoties skar cilvēkus pēc 50 gadu vecuma. Tomēr, lai gan novecošanās ir dabisks process, ne visiem vecumdienās ar šo slimību nākas saskarties. Statistikas dati rāda, ka osteoporoze pēc menopauzes iestāšanās skar apuveni ⅓ sievietes un ⅕ senioru vecuma vīriešus.
Ne tikai novecošanās procesi ir slimību veicinošs faktors. Ir virkne citu cēloņu un riska faktoru, kas var pastiprināt vai izraisīt pāragru vai strauju osteoporozes attīstību. Osteoporozes attīstību ietekmē gan ģenētiskās īpatnības un iedzimtības faktors, gan fizisko aktivitāšu līmenis visas dzīves garumā, tāpat arī ēšanas paradumi, piemēram, veģetārā, vegānā vai cita veida ilgstoša diēta var būt osteoporozi veicinošs faktors. Kafija un osteoporoze arī savā starpā draudzējas, jo pārmērīga kofeīnu saturošu dzērienu uzņemšana kavē kalcija uzsūkšanos, tāpat arī trekni, taukaini ēdieni, alkohols.
Saslimšanu ar osteoporozi var veicināt arī dažādas hroniskas saslimšanas, piemēram, astma un citas plaušu slimības, onkoloģiskās saslimšanas, diabēts, nieru vai endokrīnas slimības un dažādu medikamentu (piemēram, kortikosteroīdi, antikoagulanti, onkoloģijā vai psihiatrijā pielietotie medikamenti) lietošana.
Foto: freepik.com/Freepik
Kā izpaužas osteoporoze?
Osteoporoze ir viltīga slimība, jo nepamanīta, var ilgus gadus bojāt kaulu veselību, padarot tos porainus, trauslus un veicinot lūzumu risku. Ar osteoporozes izraisītiem kaulu lūzumiem vecumā pēc 50 gadiem saskaras ļoti liela daļa cilvēku. Kaulu lūzumi senioru vecumā ir grūti un ilgi ārstējami, turklāt nereti var izraisīt arī invaliditāti. Tieši tāpēc slimības savlaicīgai diagnostikai ir ļoti liela nozīme.
Tieši kaulu lūzums, diemžēl, ir biežākais iemesls, kas sekmē osteoporozes diagnosticēšanu. Taču agrīnā stadijā par to var liecināt arī smaganu atkāpšanās, trausli nagi un vājš tvēriens. Tomēr slimību agrīni diagnosticēt pēc paša novērojumiem ir grūti, tāpēc mūsdienu medicīna piedāvā drošu veidu savlaicīgai osteoporozes diagnostikai – osteodensitometriju jeb kaulu minerālā blīvuma (KMB) mērījumu.
Pārbaudes laikā ar vāju rentgenstarojumu tiek veikta mugurkaula skriemeļu, augšstilbu un apakšdelmu kaulu mērījumi. Ar ģimenes ārsta nosūtījumu, osteodensitometrijas izmeklējumi tiek veikti par valsts līdzekļiem un ir nepieciešams, lai uzsāktu osteoporozes ārstēšanu un saņemtu valsts kompensētos medikamentus osteoporozes ārstēšanai.
- Piascledine 300 mg: medikaments pieder simptomātiskas, lēnas darbības terapijas zāļu grupai (raksturīga iedarbība pēc zināma laika) osteoartrīta ārstēšanai. Piascledine sastāvā ir nepārziepojamo avokado un sojas pupiņu eļļa. Zāļu pilnīgu iedarbību var novērot pēc vairākām nedēļām, un parasti tā turpinās pēc ārstēšanās pārtraukšanas. Medikaments paredzēts lietošanai pieaugušajiem no 18 gadu vecuma, pa vienai kapsulai dienā, ēšanas laikā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Foto: freepik.com/Freepik
Osteoporozes profilakse
Lai mazinātu osteoporozes saslimšanas risku, svarīga gan riska faktoru izslēgšana, gan profilakse:
- Kalcija, fosfora un D vitamīna deficīta novēršana. Svarīgi atcerēties – ja D vitamīns nav normas līmenī, lai cik bagātīgi tiktu uzņemti kalciju saturošie produkti, kalcijs organismā neuzsūcas vai uzsūcas minimāli.
- Smēķēšanas, alkohola un citu kaitīgo vielu izslēgšana.
- Regulāras fiziskās aktivitātes.
- Pilnvērtīgs, sabalansēts uzturs un izvairīšanās no pārspīlētām, ilgstošām diētām.
Parūpējies par savu kaulu veselību, kopā ar InternetAptieka.lv!
Vitamīnus, uztura bagātinātājus vai medikamentus osteoporozes profilaksei un ārstēšanai ātri, ērti un vienkārši iegādājies InternetAptieka.lv!
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI