Dzelzs deficīts ir viens no visizplatītākajiem uzturvielu deficītiem pasaulē

Dzelzs deficīts ir viens no visizplatītākajiem uzturvielu deficītiem pasaulē

Katram ceturtajam pasaules iedzīvotājam ir anēmija, un dzelzs deficīts skar vairāk nekā divus miljardus cilvēku.

Lielākoties dzelzs deficīts rodas no neatbilstoša dzelzs daudzuma uzņemšanas, asins zuduma vai arī abiem faktoriem kopā.  Tas var rasties arī fizioloģisku iemeslu dēļ, kad organismā pieaug dzelzs patēriņš, īpaši, pusaudžu vecumā vai grūtniecības laikā.

Pārtikā sastopama divu veidu dzelzs: hēma un nehēma dzelzs. Hēma dzelzi satur dzīvnieku valsts produkti – sarkanā gala, mājputnu gaļa un zivis. Hēma dzelzs ir asins olbaltuma hemoglobīna un muskuļaudu olbaltuma mioglobīna sastāvdaļa.

Hēma dzelzs līmenis atkarīgs no gaļas veida. Visvairāk hēma dzelzs ir sarkanā un pārstrādātā gaļā, bet vismazāk – vistas gaļā. Sarkanajā gaļā hēma dzelzs ir vairāk tādēļ, ka tā satur daudz mioglobīna.

Savukārt augu valsts produktos, piena produktos (kas dzelzi satur ļoti maz) un olās sastopama nehēma dzelzs.

Zināms, ka no pārtikas cilvēka organismā uzsūcas 20–40% hēma dzelzs un tikai 1–10% nehēma dzelzs.

Pētījumos pierādīts, ka hēma dzelzs zarnu traktā uzsūcas efektīvāk kā ne–hēma dzelzs. Tas tādēļ, ka vielmaiņas procesā iesaistās specifiski hēma transportieri, to aizgādājot tieši asinsritē. Savukārt ne–hēma dzelzs absorbcija notiek citādi, vispirms trīsvērtīgajai dzelzi pārveidojoties par divvērtīgo dzelzi.

Lai mazinātu dzelzs deficītu, parasti rekomendē dzelzi saturošus uztura bagātinātājus. Taču nereti no uzņemtā preparāta uzsūcas tikai no 1 līdz 10% dzelzs.  “Liekas” (neabsorbētas) dzelzs dēļ uztura bagātinātāji mēdz kairināt kuņģi un zarnu traktu.

GlobiFer ir pirmais un vienīgais uztura bagātinātājs Latvijā, kas satur hēma dzelzi. Tā ir dabiskas izcelsmes, no hemoglobīna. Globifer labi uzsūcas organismā – apmēram 15-45%, līdz ar to nav nepieciešams lietot lielas devas. Šis uztura bagātinātājs nerada daudz “liekas” dzelzs, tādēļ blakusparādības – vemšana, aizcietējums, slikta duša un sāpes vēderā, sastopamas ievērojami retāk.

GlobiFer® 14 mg ieteicams: sievietēm, kuras plāno grūtniecību, grūtniecēm, sievietēm menstruāciju laikā un pirms menopauzes, cilvēkiem, kuriem, lietojot ne-hēma dzelzs uztura bagātinātāju, ir blakusparādības, sportistiem, gados veciem cilvēkiem, pie svara zuduma vai apetītes trūkuma, kas saistīta ar onkoloģisku ārstēšanu, kā arī ja bijis asins zudums, piemēram, operācijas vai kuņģa-zarnu trakta slimību gadījumā.

Globifer nesatur glutēnu un laktozi.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Saistīti raksti

Minerālviela tavai veselībai - magnijs

Lasīt vairāk

Palīgs cīņā pret nogurumu - dzelzs

Lasīt vairāk

Vai zināji, ka katram trešajam iedzīvotājam Latvijā trūkst D vitamīns?

Lasīt vairāk