Kā tikt vaļā no aukstumpumpas: padomi un ārstēšana
Aukstumpumpas ir nepatīkams un nevēlams viesis, kas var parādīties jebkurā brīdī, radot ne tikai estētiskas neērtības, bet arī fizisku diskomfortu. Herpes vīrusa infekcija pasaulē pazīstama jau izsenis, bet par vīrusu to sāka dēvēt tikai pagājušā gadsimta 40. gados. To izraisa 1. tipa (HSV-1) herpes vīruss, ar ko iespējams inficēties jebkurā vecumā. Pēc inficēšanās, herpes vīruss organismā var ilgstoši dzīvot neaktīvā stāvoklī, un visbiežāk vīrusa aktivizāciju izsauc hronisks stress, nogurums un novājināta imunitāte.
Šajā rakstā par to, kas tieši ir herpes, kā tikt vaļā no aukstumpumpas un kādi līdzekļi vīrusa uzliesmojuma ārstēšanai pieejami InternetAptieka.lv kāstā!
Kas ir aukstumpumpas?
Herpes vīrusam ir divi galvenie veidi, bet tikai 1. tipa (HSV-1) herpes vīruss parasti izraisa aukstumpumpas. Tiek lēsts, ka šo vīrusa paveidu pārnēsā vairāk nekā 60 % pasaules iedzīvotāju, bet ne visiem pārnēsātājiem parādās ārēji simptomi. Tāpat arī zināms, ka vīruss ir ārkārtīgi lipīgs un ar to inficējas cieša kontakta ceļā, piemēram, skūpstoties. Pēc inficēšanās vīruss organismā paliek uz mūžu.
Aukstumpumpas ir ar šķidrumu pildītas sarkanas tulznas, kas parādās uz lūpām vai citur uz sejas, parasti aptuveni vienā vietā, un turas apmēram vienu vai divas nedēļas. Parasti neilgu laiku pirms aukstumpumpa uzmetas, jūtama kņudinoša, dedzinoša sajūta. Tad arī jāsāk domāt par ārstēšanu, lai veiksmīgāk tiktu galā ar uzliesmojumu.
Aukstumpumpa uz lūpas, deguna vai citviet uz sejas uzrodas tad, kad imūnsistēma ir novājināta, tāpēc arī tas bieži notiek gada aukstajos mēnešos. Citi faktori, kas palielina iespēju vīrusam aktivizēties:
- saaukstēšanās, citas slimības;
- liels stress;
- vēja un saules iedarbība;
- hormonāli traucējumi, menstruācijas.
Turklāt maldīgs ir uzskats, ka aukstumpumpas veidojas tieši vēsajos un mitrajos gada mēnešos. Ja imunitāte ir novājināta, herpes vīruss var aktivizēties arī vasarā, piemēram, ilgstoši peldoties un baudot ūdens aktivitātes vai uzturoties tiešos saules staros.
Herpes vīrusa uzliesmojuma tipiskās pazīmes
Aukstumpumpas dzīves cikls iedalāms vairākos posmos.
- Pirmais posms ir izteikta nieze un tirpšanas sajūta.
- Pēc tam parādās ar šķidrumu pildītas tulznas, kas satur vīrusu. Šajā stadijā infekcija ir īpaši lipīga.
- Pēc laika pūslīši pārsprāgst, veidojot nepatīkamas, sāpīgas čūlas.
- Kad tās izžūst, bojātajā ādas apvidū atkal rodas nieze, ādas plaisāšana.
- Ar laiku krevele nokrīt un vieta, kur aukstumpumpa bijusi, sadzīst.
Svarīgi atcerēties, ka ja aukstumpumpas uzliesmojuma laikā rodas tādi simptomi kā miglaina redze, sūrstošas acis vai citi redzes traucējumi, nekavējoties jāsazinās ar ārstu. Herpes vīruss var izraisīt paliekošu redzes zudumu, ja to laikus neārstē.
Kā tikt vaļā no aukstumpumpas?
Diemžēl, profilaktiski līdzekļi, kas pasargātu no inficēšanās ar herpes vīrusu nepastāv, un vienīgais veids kā izvairīties no inficēšanās ar herpes vīrusu, ir cenošoties izvairīties no cieša kontakta ar infekcijas pārnēsātājiem. Tomēr, ja vīruss jau ir organismā un jūtamas pirmās aukstumpumpas tuvošanās pazīmes, jāsāk laikus domāt par to, kā tikt vaļā no aukstumpumpas.
Efektīvākais palīgs būs speciāli aukstumpumpu ārstēšanai pieejamās pretvīrusu ziedes, kuras jāuzklāj, tiklīdz parādās pirmās uzliesmojuma pazīmes. Savukārt nepatīkamos simptomus var palīdzēt mazināt arī citi līdzekļi:
- alvejas želeja vai alvejas lūpu balzams, kas mazinās sāpes;
- aptiekā nopērkams plāksteris, kas var paātrināt dzīšanu un maskēs vīrusa radīto defektu;
- ledus gabaliņš vai auksta komprese, kas nomierinās vīrusa skarto ādu;
- vazelīns, kas mazinās niezi.
Aukstumpumpas ārstēšana ir nepatīkams process, kas nereti aizņem aptuveni divas nedēļas. Šajā laikā būtiski atcerēties par rūpīgu roku higiēnu un pumpas svarīgi lieki neaiztikt, lai mazinātu risku infekcijai izplatīties. Taču viens no vissvarīgākajiem aukstumpumpas profilakses soļiem, ir imunitātes stiprināšana. Labākie veidi, kā to darīt:
- ievērot veselīgu ēdienkarti, kā arī regulāru ēdienreižu režīmu;
- ikdienā uzņemt vismaz 2 litrus ūdens;
- ievērot miega režīmu;
- nodarboties ar regulārām fiziskām aktivitātēm;
- nepieciešamības gadījumā papildus lietot vitamīnus un uztura bagātinātājus, kas palīdzēs stiprināt imunitāti un vispārējo organisma veselību;
- pēc iespējas mazināt stresu.
Foto: pixabay.com/Pixabay
Aptieku līdzekļi, kas palīdzēs tikt vaļā no aukstumpumpas
- Medrull Invisible Herpes neredzams plāksteris pret aukstumpumpām: neredzami, vienreiz lietojami poliuretāna plāksteri, kas pārklāti ar hipoalerģisku līmi un piesātināti ar tējas koka eļļu. Tējas koka eļļai piemīt antibakteriālas un antispetiskas īpašības. Medrull Invisible plāksteri palīdzēs aizsargāt aukstumpumpas skarto vietu no ārējās vides iedarbības un mazina infekcijas izplatības risku. Plāksteris jāuzklāj uz sausas aukstumpumpas, to iepriekš attīrot no krēmu vai gēlu atliekām. Lai mazinātu infekcijas izplatību, pirms un pēc plākstera uzlikšanas jāievēro roku higiēna. Plāksterus ieteicams lietot, līdz herpes skartais ādas laukums ir pilnībā sadzijis.
- Silicea gēls pret aukstumpumpām, 5 g: gēla sastāvā ir tīrs silīcija minerālgēls, kas palīdz mazināt herpes vīrusa izraisītos kairinājuma simptomus jau vienas stundas laikā. Silīcija minerālgēls iedarbojas uz šķidrumu, kas veidojas herpes pūslīšos, to sasaistot. Silicea gēls ir ērti dozējams, un pēc aplicēšanas, tas veido ilgstošas iedarbības gēla kārtu. Saistot herpes vīrusa sekrētu, pūslīši pamazām izžūst, tādejādi tiek apturēta vīrusa tālāka izplatīšanās, izzūd tirpšana, nieze un dedzināšana, kā arī tiek paātrināti dzīšanas procesi. Tīrs silīcija minerālgēls ir labi panesams. Gēlu uzklāj pēc vajadzības līdz 5 reizēm dienā, līdz herpes skartie ādas laukumi ir pilnībā sadzijuši.
- Urgo gēls aukstumpumpām, 3 ml: gēls veido neredzamu un izolējošu aizsargplēvīti, kas ir iedarbīga pret aukstumpumpām jebkurā attīstības stadijā, un paredzēts aukstumpumpu profilaksei un ārstēšanai. URGO gēla sastāvā iekļautās aktīvās vielas palīdz remdēt kņudēšanu, niezi un dedzināšanu, ierobežo aukstumpumpas attīstību un herpes pūslīšu un kreveļu veidošanos, veicina dzīšanas procesus un ierobežo herpes vīrusa tālāku izplatību.
URGO gēlu jāsāk lietot līdz ar pirmo simptomu parādīšanos (kņudēšana, nieze, dedzināšanas sajūta), un lietošana jāturpina līdz aukstumpumpas pilnīgai izzušanai. Gēlu nav ieteicams uzklāt uz aukstumpumpām, kas ir lielākas par 1 cm, bakteriālas infekcijas gadījumā vai bakteriālas infekcijas riska gadījumā, ka arī hronisku un onkoloģisko slimību gadījumā. Gēla lietošana grūtniecības un bērna zīdīšanas periodā nav ieteicama, un to drīkst lietot bērniem no 6 gadu vecuma. Ja 7 dienu laikā nav redzami uzlabojumi, nepieciešams sazināties ar ārstu.
- Dr.Leopolds Comsi aerosols, 20 ml: līdzeklis pirmajai palīdzībai dažādas izcelsmes ādas bojājumu, apdegumu, izsitumu mazināšanai un novēršanai, zobu sāpju un smaganu jutīguma mazināšanai, kā arī aukstumpumpu bojājumu profilaksei un ierobežošanai no 12 gadu vecuma. Sastāvā iekļautas tādas sastāvdaļas kā propoliss, spirts, glicerīns un mentols, kas dezinficē, atvēsina, mazina apsārtumu, ādas jutīgumu un niezi, mīkstina un veicina bojāto ādas laukumu dzīšanu.
Pēc nepieciešamības lieto 2–4 reizes dienā, uzsmidzinot līdzekli uz bojātajiem ādas laukumiem un ļaujot nožūt. Līdzekli nedrīkst lietot tiešā acu tuvumā. Dr.Leopolds Comsi aerosols nav piemērots lietošanai grūtniecēm un sievietēm mazuļa zīdīšanas periodā, ārēju ādas laukumu apstrādē – bērniem līdz 1 gada vecumam, lietošanai mutes dobumā vai aukstumpumpu profilaksei – bērniem līdz 12 gadu vecumam.
- Zovirax Duo 50 mg/10 mg/g pret aukstumpumpām, 2 g: krēma sastāvā ir divas aktīvās vielas – aciklovīrs un hidrokortizons. Aciklovīrs ir pretvīrusu līdzeklis, kas palīdz cīnīties ar aukstumpumpas izraisošo vīrusu, savukārt hidrokortizons ir vieglas iedarbības steroīds, kas mazina ar aukstumpumpām saistīto iekaisumu. Zovirax Duo krēmu lieto uz lūpām un ap lūpām esošo aukstumpumpu agrīno pazīmju un simptomu ārstēšanai, kā arī lai mazinātu aukstumpumpu pūslīšu veidošanos. Pat tad, ja notiek aukstumpumpas pārveidošanās par pūslīti, Zovirax Duo saīsina dzīšanas laiku apmēram par pus dienu vai dienu, salīdzinot ar gadījumiem, kad lietots aktīvās vielas nesaturošs krēms.
Zovirax Duo krēms piemētos lietošanai pieaugušajiem un bērniem no 12 gadu vecuma. Krēms jālieto līdz 5 reizēm dienā, ievērojot apmēram 3–4 stundu intervālu. Krēmu ieteicams sākt lietot tiklīdz parādās pirmās pazīmes – kņudēšana, apsārtums un nieze. Ja 5 dienu laikā simptomi nemazinās, nepieciešams konsultēties ar ārstu. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita!
ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
Foto: pixabay.com/Pixabay
Jāatceras, ka herpes vīruss nav nekāds retums un par to nevajag kaunēties. Lai mazinātu infekcijas uzliesmojumus, pirmkārt, svarīgi stiprināt savu imunitāti un vispārējo veselību, savukārt līdzekļus aukstumpumpas mazināšanai nepieciešams sākt lietot jau laikus, tā izvairoties gan no nepatīkamajiem simptomiem, gan estētiskajām neērtībām. Līdzekļi dažādu ādas problēmu atvieglošanai plašā klāstā, par vienmēr izdevīgām cenām InternetAptieka.lv! Piegāde līdz mājām vai ofisam bez maksas!