Pneimonija un svarīgākais, kas par šo slimību jāzina

Pneimonija un svarīgākais, kas par šo slimību jāzina

Laikapstākļiem kļūstot drēgnākiem, bet imunitātei novājinoties, pavisam nemanāmi var piezagties dažādi vīrusi, kas ierosina sauukstēšanos, bronhītu vai pat gripu. Līdz galam neizārstētas šīs slimības var radīt komplikācijas. Viena no tādām ir pneimonija. Raksta turpinājumā uzzināsiet, kas ir pneimonija, kā tā izpaužas un kāpēc var izraisīt pat dzīvību apdraudošu stāvokli.

Plaušu pneimonija – kas tā ir?

Pneimonija jeb plaušu karsonis ir akūta slimība ar strauju attīstības gaitu – ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, nespēks, dažkārt arī elpas trūkums. Pamatā plaušu karsoni izraisa noteiktas baktērijas jeb pneimokoki. Veselam cilvēkam tie atrodas uz elpceļu gļotādas, taču, imunitātei pazeminoties, sāk strauji vairoties un izraisa plaušu iekaisumu. Īpaši smagi ar plaušu karsoni var slimot vecāka gadagājuma cilvēki, mazi bērni, smēķētāji, kā arī tie, kuriem jau ir kāda hroniska slimība. Atkarībā no pneimonijas ierosinātāja, tai ir vairāki veidi un līdz ar to arī atšķirīgākas ārstēšanas metodes. 

Abpusēja plaušu pneimonija

Abpusēja jeb totāla plaušu pneimonija jau ir dzīvībai bīstams stāvoklis. Tas nozīmē, ka bojājums jau ir izplatījies pa abām plaušām, līdz ar to organisms paša spēkiem vairs nespēj sevi apgādāt ar skābekli kā rezultātā rodas skābekļa bads. Arī Covid izraisīta pneimonija var būt abpusēja un šādos gadījumos ārstēšanās mājas apstākļos nav iespējama. Cilvēku nogādā slimnīcā un pievieno mākslīgās elpošanas iekārtām. Mediķi stingri uzrauga pacienta veselības stāvokli.

Bazāla pneimonija

Bazālas pneimonijas gadījumā, veicot rentgenogrammas izmeklējumu, ir redzams, ka kādā no plaušu daļām ir izveidojies infekcijas izraisīts iekaisums (perēklis), tādēļ ārstēšana paredz antibiotiku lietošanu. Tāpat slimošanas laikā ir jādzer daudz šķidrums, lai palīdzētu organismam attīrīties no gļotām. 

Bezsimptomu pneimonija

Bezsimptomu jeb latenta pneimonija nozīmē, ka slimība noris bez specifiskām pazīmēm – klepus un saklausāmiem trokšņiem plaušās. Slimību ir iespējams diagnosticēt, veicot, piemēram, datortomogrāfijas, plaušu rentgenogrammas izmeklējumu vai nododot asins analīzes, kurās tiek atspoguļoti arī iekaisuma rādītāji.

 

Diemžēl no saslimšanas ar plaušu karsoni nav pasargāts neviens – arī bērni. Pneimonija zīdainim ir uzskatāma par dzīvību apdraudošu stāvokli. Pneimonija bērniem tiek ārstēta stingrā pediatra, pneimonologa un infekcijas slimību speciālistu uzraudzībā, taču ļoti būtiska loma slimības diagnostikas un ārstēšanās procesā ir tuviniekiem. Jo savlaicīgāk plaušu karsonis tiek atklāts, jo lielāka iespēja, ka to varēs pilnībā izārstēt, neatstājot sekas uz turpmāko dzīvi. 

Kā slimību atpazīt?

Katram no pneimonijas veidiem ir atšķirīga simptomātika un ārstēšanās ilgums, kas lielā mērā ir atkarīgs no slimnieka vecuma un esošajām blakusslimībām. Tipiskās plaušu pneimonijas simptomi ir klepus, drebuļi, galvassāpes, sāpes krūtīs un paaugstināta ķermeņa temperatūra. Savukārt, atipiskās pneimonijas pazīmes var izpausties tikai kā neliels klepus kombinācijā ar normālu vai minimāli paaugstinātu  temperatūru. 

 

Sirdzējiem ir novērojamas arī intoksikācijas pazīmes, piemēram, izteikts nogurums, nespēks, apetītes trūkums vai slikta dūša. Tāpat var būt sāpes krūtīs vai pat elpas trūkums. Tieši tāpēc mājas aptieciņā noderīgs būs pulsa oksimetrs jeb ierīce, kas mēra skābekļa piesātinājumu asinīs.

Pneimonijas ārstēšana

Jāņem vērā, ka šo slimību pašu spēkiem, nevēršoties pie ārsta, izārstēt neizdosies. Ja pneimonija laikus netiek atklāta un ārstēta, tā var radīt ne vien nopietnus un paliekošus veselības sarežģījumus, bet arī veicināt letālu iznākumu, tāpēc vēl jo īpaši visā ārstēšanās laikā ir rūpīgi jāseko līdzi ārsta norādījumiem.

 

Ja plaušu karsoni ir izraisījušas baktērijas, būs nepieciešams antibiotiku kurss. Medikamenti ir jālieto visu noteikto terapijas laiku, neatkarīgi no pašsajūtas uzlabošanās. Savukārt, ja pneimoniju ir izraisījis vīruss, ārstējošais ārsts antibiotiku vietā izrakstīs pretvīrusa medikamentus.

 

Lai ātrāk atgūtu spēkus, ļaujiet savam organismam pilnvērtīgi atpūsties, kā arī uzņemiet pietiekoši daudz šķidruma (vismaz 2 – 3 litri dienā). Lūk, daži no padomiem, ja no pneimonijas ārstējaties mājās:

 

  • drudzi ir iespējams kontrolēt ar nesteroīdajiem pretiekaisuma līdzekļiem, piemēram, ibuprofēnu;
  • bez ārsta ziņas medikamentus pret klepu nav atļauts lietot;
  • maksimāli saudzējiet savu organismu, tāpēc, ja ikdienā smēķējat, šis ir īstais brīdis, lai to pārtrauktu darīt;
  • ventilējiet plaušas, veicot elpošanas vingrojumus un ik pa brīdim pieceļoties stāvus pozīcijā.

 

Atveseļošanās pēc pneimonijas katram norit individuāli, jau atkal ņemot vērā slimības gaitu un katra individuālos faktorus. Kādam būs nepieciešama rehabilitācija, bet cits atgūt spēkus spēs pats, iespējami ātri atgriežoties ierastajā dzīves ritmā.

Labākā profilakse – imunitātes stiprināšana

Arī šajā gadījumā imunitātes stiprināšanai ir būtiska nozīme, tāpēc iesakām ievērot sabalansētu uzturu, uzņemt pietiekoši daudz šķidruma, nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm svaigā gaisā, rūpēties par kvalitatīvu miegu un pilnvērtīgu atpūtu.


Kā jau noskaidrojām, pneimonija var tikt ārstēta arī mājas apstākļos. Simptomu mazināšanai un veselības stiprināšanai medikamentus un uztura bagātinātājus iegādājieties par īpaši draudzīgām cenām Latvijā lielākajā interneta aptiekā – InternetAptieka.lv!

Saistīti raksti

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Celiakija kā to noteikt un kā ar to sadzīvot

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk