Vitamīni sievietēm – visiem vecumiem un dzīves posmiem

Vitamīni sievietēm – visiem vecumiem un dzīves posmiem

Vitamīni neapšaubāmi ir nepieciešami abu dzimumu cilvēkiem, tomēr sievietes ķermenim, kas dažādos dzīves posmos piedzīvo paaugstinātu slodzi un pārvērtības, ir arī savas specifiskas uzturvielu vajadzības. Grūtniecība, zīdīšana, atjaunošanās, menopauze – tas viss atstāj savu ietekmi uz sievietes ķermeni, tādēļ arī ikdienā lietojamie vitamīni sievietēm ir jāizvēlas, ņemot vērā šīs īpatnības.

Tirgū piedāvāto vitamīnu un uztura bagātinātāju klāsts ir ārkārtīgi plašs, un tajā nav nemaz tik viegli orientēties. Lasot daudzos aprakstus, brīžam tā vien šķiet, ka ik dienas būtu jāizdzer vesela burciņa tablešu, lai visas organisma sistēmas būtu veselas un apmierinātas. Kompleksie vitamīni sievietēm varētu palīdzēt šo izvēli atvieglot, jo tajos jau ir apvienoti sievietes ķermenim būtiskākie elementi pareizajās devās.

Kāds ir optimālais  vitamīnu komplekss sievietēm?

Daba cilvēku ir tā iekārtojusi, ka jaunībā, aptuveni līdz 25 gadu vecumam organisms visas svarīgās uzturvielas spēj izstrādāt vai uzņemt ar ikdienas pārtiku pats, ja vien nav kādi specifiski apstākļi, piemēram, veselības problēmas, paaugstināta fiziskā slodze vai grūtniecība. Taču, sasniedzot 30 gadus un vēlāk jau būtu ieteicams padomāt par to, kā savam ķermenim palīdzēt papildus. 

Lai darītu to saprātīgi un maksimāli efektīvi, būtu labi zināt, kādi tad ir svarīgākie sieviešu vitamīni un uztura piedevas.

  • Kalcijs kaulu un zobu veselībai – diemžēl sievietēm kauli kļūst trauslāki biežāk un ātrāk nekā vīriešiem, un osteoporozes risks ir pat četras reizes augstāks;
  • Enerģijai un nervu sistēmai - vairumam pieaugušo sieviešu ikdiena ir gana aktīva un noslogota, tādēļ kompleksie vitamīni enerģijai sievietēm palīdzēs enerģijas krājumu atjaunošanai, bet B grupas vitamīni, jo sevišķi B6 un B12 veicinās normālu nervu sistēmas darbību;
  • D vitamīns - saules gaismas hroniski trūkst praktiski visiem mūsu platuma grādu iedzīvotājiem, bet organismam D vitamīns ir viens no būtiskākajiem, jo palīdz uzturēt normālu muskuļu un imūnsistēmas darbību, kā arī kaulu un zobu veselību;
  • Dzelzs - daudzas sievietes neatkarīgi no vecuma cieš no dzelzs deficīta. Īpaša uzmanība tam būtu jāvelta grūtniecēm, aktīvām sportistēm, veģetārietēm/vegānēm vai pēc menstruāciju cikla;
  • Folijskābe - labi vitamīni sievietēm. Ne tikai grūtniecēm un tām, kas vēlas tādas kļūt, ir folijskābi saturošie jeb folāti, kas palīdz nodrošināt normālu enerģijas ieguves vielmaiņu, mazināt nogurumu un nespēku, veicina normālu imūnsistēmas darbību, veicina normālas psiholoģiskās funkcijas.

Vitamīni sievietēm pēc 40 – lai jaunība turpinās vēl ilgi

Apgalvojums, ka četrdesmit ir jaunie trīsdesmit, nav bez pamata – lielākā daļa mūsdienu četrdesmitgadnieču ir aktīvas, dzīvespriecīgas, ziedošas sievietes.

Tiesa, šis ir tas vecums, kad izteiktāk parādās mūsu dzīvesveida sekas, tādēļ, domājot par veselību, skaistumu un dzīves kvalitāti nākotnē, galvenais uzsvars būtu jāliek uz sabalansētu uzturu, pēc iespējas vairāk kustībām, svaigu gaisu, labu miegu, aizraujošiem hobijiem un kaitīgu ieradumu ierobežošanu.

Ievērojot visu iepriekš minēto, mūsu ķermenis, ilgtermiņā novērtēs un pateiksies arī par šo vitamīnu un uztura piedevu lietošanu:

  • Zivju eļļa, kas ir vērtīgo Omega 3 tauksābju avots
  • Kolagēns, kas nepieciešams kauliem un normālai ādas darbībai, 
  • Koenzīms Q10
  • E vitamīns

Vitamīni sievietēm pēc 50 – vai kaut kas būtiski mainās ?

Arī fakts, ka vairums sieviešu šajā dzīves posmā piedzīvo menopauzi, vēl nav iemesls sevi norakstīt. Sievietēm, kas arī līdz tam ir pamatā ievērojušas aktīva un veselīga dzīvesveida ieteikumus, ir lielas izredzes menopauzes izpausmes pārdzīvot samērā viegli. Arī mūsdienu medicīna un menopauzes vitamīni spēj piedāvāt ļoti efektīvas iespējas, kā saglabāt dzīves kvalitāti šajā pārejas posmā un pēc tam.

Daži būtiskākie ieteikumi nobriedušām sievietēm:

  • Palieliniet ikdienas kalcija devu! Šajā vecumā strauji samazinās kaulu un muskuļu masa, un palielinās osteoporozes un kaulu lūzumu risks, tādēļ mediķi uzņemtā kalcija daudzumu iesaka pat divkāršot – līdz 1000mg diennaktī.
  • Ja vēl papildus nelietojiet B12 vitamīnu, tad sāciet to darīt!
  • Noteikti papildus uzņemiet D vitamīnu, jo pēc šī vecuma samazinās organisma spēja to izstrādāt.

Līdzīgi ir arī ieteicamākie vitamīni sievietēm pēc 60 gadiem. Bez jau pieminētajiem kalcija, D un B vitamīniem un kolagēna, dāmām šajos brieduma gados ieteicams arī K vitamīns, magnijs, probiotikas, šķiedrvielas, kā arī  smiltsērkšķu produkti un turmeriks.

Kādus vitamīnus lietot menopauzes laikā?  

Ginekologu visbiežāk ieteiktie vitamīni menopauzei ir magnijs, kalcijs, D un K vitamīni, kolagēns, kā arī dažādi homeopātiskie preparāti.

InternetAptieka piedāvājumā ir vitamīni sievietēm dažādiem mērķiem un vecuma kategorijām. Ieskatieties un izvēlieties sev piemērotākos!

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Saistīti raksti

Minerālviela Tavai veselībai – kas ir magnijs?

Minerālviela Tavai veselībai – kas ir magnijs?

    Samazinoties magnija apjomam organismā, tiek ietekmēta ne tikai nervu sistēmas un ...

Lasīt vairāk

Palīgs cīņā pret nogurumu - dzelzs

Lasīt vairāk

Speciāliste: Dzelzs deficīta anēmijas dēļ cilvēks var zaudēt saikni ar realitāti

Lasīt vairāk