Agrīnās grūtniecības pazīmes

Agrīnās grūtniecības pazīmes

Ja sieviete ļoti labi atpazīst savu ķermeni, dažkārt izmaiņas, kas varētu liecināt par grūtniecības iestāšanos, iespējams pamanīt vēl pirms gaidāmajām mēnešreizēm. Taču lielākā daļa sieviešu pirmajās nedēļās krasas izmaiņas nenovēro, tāpēc aizdomas rodas vien brīdī, kad sieviete konstatē menstruāciju kavēšanos.

Grūtniecības pazīmes katrai sievietei izpaužas individuāli un dažkārt vienīgā pazīme, kas liecina par gaidāmā mazuļa ieņemšanu, patiešām ir vien pirmajos mēnešos iztrūkstošās mēnešreizes. Tomēr aptuveni 70 % sievietes jau no 5.–6. grūtniecības nedēļai saskaras ar pirmajām grūtniecības pazīmēm, kas nereti saglabājas visu pirmo grūtniecības trimestri un daļa var saglabāties arī visu grūtniecības laiku. 

Kādas ir biežākās agrīnās grūtniecības pazīmes un kad un kā pareizi veikt grūtniecības testu mājas apstākļos – par to visu šajā rakstā! 

Pirmās grūtniecības pazīmes 

Plānotas grūtniecības gadījumā ir tikai saprotama topošās māmiņas vēlme pēc iespējas ātrāk gūt apstiprinājumu gaidāmajam notikumam, tāpēc īpaši aktuāli kļūst jautājumi par to, kādas pazīmes varētu liecināt par grūtniecības iestāšanos un pēc cik dienām parādās pirmās grūtniecības pazīmes.

Nav divu vienādu grūtniecību, tāpēc paļauties uz to, ka par gaidāmo grūtniecību liecinās tās pašas pazīmes, kas iepriekšējās grūtniecībās vai radu un draudzeņu pieredze, nevajadzētu. Turklāt grūtniecības pazīmes 1.–2. grūtniecības nedēļā izpaužas reti un lielākajā daļā gadījumu parādās vien ap 5.–6. grūtniecības nedēļu.

Foto: freepik.com/Freepik 

Izteikts nogurums 

Nogurums ir nespecifiska pazīme un sākotnēji aizdomas nerada. Tomēr ar grūtniecību saistītais nogurums ir daudz izteiktāks, to pavada miegainība un spēku izsīkums un šķietami nekas nespēj uzlabot pašsajūtu.

Nogurums un miegainība skaidrojami ar straujo hormona progesterona līmeņa pieaugumu grūtniecības sākumposmā. Bez citām nozīmīgām funkcijām sievietes ķermenī, grūtniecības laikā progesterons atbild par dzemdes sagatavošanu iespējamajai grūtniecībai, veicina embrija implantāciju un veiksmīgu grūtniecības norisi, kā arī sagatavo piena dziedzerus laktācijai. 

Mēnešreižu trūkums un asiņošana 

Lai gan mēdz būt gadījumi, kad sievietes par grūtniecības iestāšanos uzzina krietni novēloti, jo mēnešreizes grūtniecības sākumā it kā noritējušas bez nekādām izmaiņām, tomēr tas ir maldīgs pieņēmums, jo līdz ar grūtniecības iestāšanos menstruāciju norise vairs nav iespējama.

Tomēr neliela smērēšanās jeb brūngani, iesārti izdalījumi grūtniecības sākumposmā un arī turpmākajos grūtniecības mēnešos patiešām var parādīties. Tas var liecināt par augļa implantāciju, kas dažkārt var izraisīt nelielu asiņošanu, par placentas augšanu un polipa vai kāda neliela asinsvada plīsumu pēc dzimumakta, kas nerada draudus grūtniecībai.

Taču tikai ginekologs varēs noteikt smērēšanās iemeslu un izvērtēt bīstamību, tāpēc vēlams pēc iespējas ātrāk sazināties ar ārstu un ieplānot ārpuskārtas apskati. Savukārt spēcīga asiņošana, ko pavada asas sāpes, var liecināt par to, ka iespējama ārpusdzemdes grūtniecība vai grūtniecības pārtraukšanās jeb spontānais aborts, tāpēc šādā gadījumā ar steigu jādodas uz slimnīcu vai jāsazinās ar neatliekamo medicīnisko palīdzību. 

Jutīgas, pietūkušas krūtis vai krūtsgali

Hormonālo izmaiņu ietekmē var palielināties krūšu un krūšgalu jutīgums, krūtis var piebriests, kļūt smagākas un pat sāpīgas. Daļa sieviešu šādas sajūtas piedzīvo katru mēnesi pirms gaidāmajām mēnešreizēm, taču, ja iestājusies grūtniecība, krūšu jutīgums saglabājas un nereti mazinās tikai pēc pirmā trimestra beigām. 

Bieža urinēšana 

Grūtniecības sākumposmā hormonālo izmaiņu ietekmē palielinās asins plūsmu caur nierēm, tāpēc urīnpūslis piepildās ātrāk, liekot sievietēm biežāk urinēt. Biežāka vēlme urinēt saglabājas visu grūtniecības laiku, turklāt grūtniecībai progresējot tā kļūst izteiktāka. To izraisa gaidāmā mazuļa augšana un attīstība, kā rezultātā rodas spiediens uz mazā iegurņa orgāniem. 

Slikta dūša, vemšana

Tā saucamais rīta nelabums, kas grūtnieci var piemeklēt ne tikai no rītiem, bet arī citā dienas periodā, var parādīties no otrās līdz desmitajai grūtniecības nedēļai. Slikta dūša ar vai bez vemšanas mēdz mazināties vai pilnībā pāriet sasniedzot otro grūtniecības trimestri, taču dažkārt var nomocīt visu grūtniecības laiku. 

Nepatika pret konkrētiem pārtikas produktiem 

Garšas izmaiņas, tāpat kā smaržas pastiprināšanās un jutīgums pret noteiktiem aromātiem, arī var liecināt par grūtniecības iestāšanos. Var parādīties nepatika gan pret ēdieniem, kas līdz šim ir garšojuši vai tieši otrādi, parādīties izteikta kāre pēc noteiktiem produktiem vai ēdieniem. 

Galvassāpes un garastāvokļa maiņas  

Strauja hormonu līmeņa paaugstināšanās ir iemesls, kāpēc daļa grūtnieces pirmajās grūtniecības nedēļās saskaras ar pēkšņām galvassāpēm. Arī  izteiktas garastāvokļa maiņas var būt viena no grūtniecības pazīmēm.

Tomēr svarīgi atcerēties, ka daudzi no šiem simptomiem var būt arī citu veselības stāvokļu pazīme, tos var izraisīt hormonālās kontracepcijas maiņa, stress un citi faktori, tāpēc nevajadzētu izdarīt priekšlaicīgus secinājumus. Ja ir pamats aizdomām par iespējamu grūtniecību, vēlams veikt grūtniecības testu un tad vērsties pie sava ārsta, lai to apstiprinātu.

Foto: freepik.com/Freepik 

Grūtniecības tests: kad to veikt? 

Mājās lietojams grūtniecības tests nosaka hCG jeb cilvēka horiongonadotropīnu urīnā, kas strauji palielinās līdz ar apaugļošanos. Lai testa rezultāti būtu maksimāli precīzi, to vēlams veikt aptuveni 2–3 dienas pēc gaidāmo mēnešreižu kavēšanās, testa veikšanai izmantojot pirmo rīta urīnu. Taču pozitīvs grūtniecības tests var parādīties arī ātrāk vai vēlāk, turklāt neregulāra cikla gadījumā testu vēlams atkārtot ik pēc 2–3 dienām.

Ja mēnešreizes tā arī nesākas, taču grūtniecības tests ir negatīvs, vēlams ar steigu doties pie sava ginekologa vai nodot hCG asins analīzes kādā no tuvākajām laboratorijām. Rūpējoties par grūtniecības norisi un topošā mazulīša drošību, jaunās māmiņas nereti nomoka arī jautājumi par to, ko nedrīkst darīt pirmajos grūtniecības mēnešos.

Ieteikumus topošajām māmiņām, par to kā rīkoties grūtniecības sākumposmā, SPKC mājas lapā sagatavojusi Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja, ginekoloģe Dace Matule. Savukārt mazulīša attīstībai un grūtniecības norisei palīdzēs sekot grūtniecības kalendārs

Testi, kas noderēs plānojot grūtniecību  

Grūtniecības pazīmes un topošo grūtniecību palīdzēs apstiprināt testi grūtniecības noteikšanai, savukārt bērniņa plānošanas periodā noderēs InternetAptieka.lv nopērkamie ovulācijas un auglības testi.

Maria Express tests grūtniecības noteikšanai, 1 gb.: ļauj noteikt grūtniecību tās agrīnajā stadijā regulāra cikla gadījumā, sākot no pirmās dienas pēc gaidāmo menstruācijas datuma aizkavēšanās. Ja cikls nav regulārs, tests ir jāatkārto 15 vai vairāk dienas pēc apaugļošanās.

SwimCount vīriešu spermas fertilitātes tests, 1 gb. : ērti lietojams spermas auglības un kvalitātes noteikšanas tests lietošanai mājās. Tas sniedz ātru un precīzu atbildi par vīrieša auglību. Testu izstrādājuši pētnieki, kas neauglības noteikšanas jomā darbojas vairāk kā 15 gadus – viņi ir izstrādājuši un patentējuši mājas testu, kas dod precīzu rezultātu par vīriešu auglības potenciālu.

Maria Before Baby ovulācijas tests, 3 gb. : pati vienkāršākā un drošākā ovulācijas laika noteikšanas metode, ir izmantojot ovulācijas testu. "Maria Before Baby" sniedz saprotamu, viegli nolasāmu rezultātu, kas parāda, vai tuvākajā laikā gaidāma ovulācija.

Foto: freepik.com/Freepik 

Viss topošajām un jaunajām māmiņām InternetAptieka.lv! 

Vitamīni un uztura bagātinātāji grūtniecēm un jaunajām māmiņām, grūtnieču jostas, dzemdību komplekti, krūšu kopšanas piederumi, autiņbiksītes un piena maisījumi un citas nepieciešamās preces jaunajām māmiņām un mazuļiem vienuviet InternetAptieka.lv

Saistīti raksti

Topošās māmiņas ēdienkarte nedēļai

Lasīt vairāk

Kādas māmiņas ATKLĀJUMS – Colief Infant Drops laktāzes enzīma pilieni zīdaiņiem – IESAKĀM iepazīties visām mammām!

Lasīt vairāk

Iesnas mazulim: palīdzam bez raizēm

Lasīt vairāk