Kas ir hemoroīdi: īss delikātās problēmas skaidrojums
Savlaicīgi neatpazīts un neārstēts hemoroīdu iekaisums var būtiski samazināt dzīves kvalitāti un ierobežot ikdienas aktivitātes. Noteiktos apstākļos iekaisums var progresēt ļoti strauji, tādēļ, lai hemoroīdi nekļūtu par hronisku veselības problēmu, ir svarīga agrīna simptomu atpazīšana, zinot, kas ir hemoroīdi, un mērķtiecīga rīcība.
Īsi par hemoroīdiem
Hemoroīdi ir taisnās zarnas un anālās atveres asinsvadu mezglveida paplašinājumi, kuru funkcija ir ne tikai šī reģiona apasiņošana, bet arī vēdera izejas atvieglošana un izkārnījumu aizturēšana. Tiek izšķirti iekšējie hemoroīdi, kas atrodas taisnajā zarnā, un ārējie hemoroīdi – ap anālo atveri. Atšķirīga to atrašanās vieta ietekmē gan to, kā izskatās hemoroīdi, gan cik jūtami tie ir iekaisuma gadījumā.
Iekšējie hemoroīdi
Tā kā iekšējie hemoroīdi atrodas taisnās zarnas iekšpusē, tie parasti nav ne redzami, ne sajūtami, jo iekšējos hemoroīdus klāj anālā gļotāda, kurā ir mazāk sāpju receptoru. Taču, iekšējiem hemoroīdiem piepamstot, tie var izslīdēt no anālās atveres jeb prolapsēt. Prolapsēti hemoroīdi, kas izskatās kā sarkanas un pietūkušas mezglainas struktūras, var radīt diskomfortu un asiņošanu.
Ārējie hemoroīdi
Ārējie hemoroīdi izskatās kā nelieli, ieapaļi, zilgani sārti un mīksti veidojumi ap anālo atveri. Ārējiem hemoroīdiem iekaistot, tie var izraisīt sāpes, niezi un pietūkumu, īpaši situācijās, kad tajos veidojas asins receklis, padarot ārējos hemoroīdus cietus un sāpīgus. Trombozēti hemoroīdi bieži rada ļoti intensīvas sāpes.
Kā attīstās hemoroīdu iekaisums?
Hemoroīdu iekaisums attīstās pakāpeniski situācijās, kad veselības stāvokļa vai dzīvesveida dēļ tiek ilgstoši traucēta normāla asinsrite taisnās zarnas apvidū un palielinās spiediens uz asinsvadu pinumiem šajā zonā. Pastāvīgais spiediens veicina vēnu paplašināšanos, vēnu sieniņu vājināšanos un asinsrites stagnāciju, kas noved pie asins uzkrāšanās un hemoroīdu iekaisuma. Iekaisums tiek iedalīts četrās stadijās no vieglākas līdz smagākai, savstarpēji atšķiroties pēc simptomu intensitātes.
Pirmā stadija ar vieglu iekaisumu
Šajā stadijā hemoroīdi ir tikai nedaudz palielināti, tādēļ iekaisuma izraisītie simptomi ir viegli. Var sajust vai pamanīt:
- Vieglu niezi vai dedzinošu sajūtu taisnās zarnas apvidū.
- Nelielu diskomfortu zarnu iztukšošanās laikā.
- Nelielus, spilgi sarkanus asinspilienus uz tualetes papīra vai izkārnījumiem. Asiņošana šajā iekaisuma stadijā ir periodiska un parasti nesāpīga.
Otrās stadijas progresējošais iekaisums
Otrajā stadijā iekaisušie hemoroīdi sāk izslīdēt ārpus anālās atveres izkārnīšanās laikā, bet pēc tam paši atgriežas sākotnējā stāvoklī. Raksturīgākās hemoroīdu pazīmes šajā iekaisuma attīstības stadijā ir:
- Pastiprināta asiņošana, kas var būt biežāka nekā pirmajā stadijā.
- Pārejošs pietūkums vai smaguma sajūta anālās atveres apvidū.
- Intensīvāka nieze vai dedzināšanas sajūta.
- Nelielas sāpes, kas parādās zarnu iztukšošanās laikā vai pēc tās.
Trešā stadija ar izteiktu iekaisumu
Iekaisumam sasniedzot trešo attīstības stadiju, hemoroīdi var prolapsēt jeb izslīdēt no anālās atveres un vairs neatgriezties atpakaļ sākotnējā stāvoklī. Taču tos ar maigu uzspiedienu var iestumt atpakaļ pats vai ārsts, ja hemoroīdi ir ļoti sāpīgi. Trešajā stadijā simptomi kļūs intensīvi un var izpausties kā:
- Pamanāms un jūtams pietūkums ap anālo atveri.
- Pastāvīga nieze un diskomforts, kas var ierobežot ikdienas aktivitātes.
- Sāpes, īpaši fiziskās slodzes laikā vai ilgstoši sēžot.
- Regulāra un intensīva asiņošana.
Smags un hronisks iekaisums ceturtajā stadijā
Ilgstoši ignorējot hemoroīdu simptomus, hemoroīdu iekaisums var attīstīties līdz hroniskam stāvoklim, kurā izslīdējušos hemoroīdus vairs nav iespējams ievietot atpakaļ anālajā atverē. Situācijās, kad attīstījušies smagi hemoroīdi, simptomi ietver:
- Pastāvīgas intensīvas sāpes.
- Izteiktu pietūkumu un cietus izciļņus ap anālo atveri.
- Pastāvīgu asiņošanu, kas var izraisīt anēmiju.
- Pastiprinātu infekciju un trombozes risku.
Kā nepieļaut iekaisuma progresēšanu?
Ja hronisks aizcietējums, aptaukošanās, mazkustīgs dzīvesveids, grūtniecība vai smaga fiziska slodze ir ierosinājusi hemoroīdu iekaisumu, svarīgi rīkoties savlaicīgi. Viegla un mērena iekaisuma gadījumā simptomus efektīvi novērsīs hemoroīdu ārstēšana mājas apstākļos, kombinējot lokāli lietojamus medikamentus ar dzīvesveida izmaiņām, taču, iekaisumam kļūstot smagam un hemoroīdiem izslīdot, jau būs nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Tādēļ ieteicams hemoroīdu ārstēšanu uzsākt, tiklīdz tiek pamanīti pirmie simptomi.
Kādi medikamenti palīdzēs atvieglot hemoroīdu simptomus?
Hemoroīdu izraisītas sāpes un diskomfortu var mazināt ar lokāliem un sistēmiskiem medikamentiem, kas mērķēti uz iekaisuma, pietūkuma, niezes un sāpju mazināšanu. Šim mērķim InternetAptieka.lv daudzveidīgajā efektīvo medikamentu klāstā pret hemoroīdiem atradīsi:
- Detralex 500mg tabletes ar aktīvajām vielām diosmīnu un flavonoīda hesperidīnu. Šis medikaments ir asinsvadus aizsargājošs līdzeklis, kas palīdz palielināt vēnu tonusu un mazo asinsvadu pretestību. Hemoroīdu iekaisuma gadījumā ieteicams lietot pa sešām tabletēm dienā pirmās četras dienas, bet nākamās trīs dienas – pa četrām tabletēm. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
- Procto-Glyvenol supozitorijus, kas paredzēti iekšējo un ārējo hemoroīdu ārstēšanai. Pateicoties aktīvajām vielām tribenozīdam un lidokaīnam, šis medikaments palīdz tūlītēji mazināt hemoroīdu izraisīto niezi, dedzinošo sajūtu un sāpes. Akūtu sāpju gadījumā ieteicams lietot pa vienam supozitorijam divas reizes dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
- Procto-Glyvenol krēmu ar aktīvajām vielām tribenozīdu un lidokaīnu. Šis medikaments palīdzēs atvieglot hemoroīdu izraisītu niezi, dedzinošo sajūtu un sāpes. Akūtu simptomu gadījumā Procto-Glyvenol krēmu uzziež divas reizes dienā – no rīta un vakarā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu instrukciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.
Kad vērsties pēc medicīniskās palīdzības?
Ja simptomi, ārstējot hemoroīdus mājas apstākļos, nemazinās pēc 7-10 dienām, bet pasliktinās, ir jāvēršas pie ārsta pēc palīdzības. Par veselības stāvokļa pasliktināšanos vai iespējamām komplikācijām var liecināt:
- intensīva asiņošana;
- drudzis un drebuļi;
- strutaini izdalījumi vai apkārtums, kas var norādīt uz infekciju;
- anēmijas pazīmes – bālums, pastiprināts vājums un reibonis.
Noderīgi
Lai varētu efektīvi kontrolēt hemoroīdu simptomu attīstību, ir svarīgi novērst simptomus pastiprinošus faktorus. Viens no tādiem ir neatbilstošs uzturs, kas nesatur zarnu veselībai nepieciešamās uzturvielas. Tādēļ InternetAptieka.lv piedāva ērti un izdevīgi iegādāties ne tikai nepieciešamos medikamentus, bet arī uztura bagātinātājus, kas palīdzēs mazināt noteiktu uzturvielu deficītu organismā.
Reklāma. Reklāmas devējs SIA “PANPHARMACY”.