Pareiza mazuļa aprūpe un barošanas veidi
Nav šaubu, ka bērna pirmais dzīves gads ir vissvarīgākais un visatbildīgākais, jo šajā periodā viņš strauji aug un mainās. Vidēji gadā bērns izaug par aptuveni 30 cm! Tas ir milzīgs lēciens, kas neatkārtosies ne kādā citā pieauguma periodā. Vienlaikus ar izaugsmi, tiek izveidoti fiziskās un emocionālās veselības pamati, bērns iepazīstas ar apkārtējo pasauli – lūk, tāpēc ir tik svarīgi jau no dzimšanas ieviest pareizu mazuļa aprūpi.
Barošanas veidi
Dzīvē mēdz būt dažādas situācijas, tādēļ ir dažādi veidi, kā barot mazuli. Pirmais un visizplatītākais barošanas veids ir zīdīšana, kas nodrošina mazulim dabisku un veselīgu uzturu. Dažreiz mātes piena nav pietiekami, un tad tiek izmantoti mākslīgie maisījumi, kas nodrošina nepieciešamās uzturvielas. Ir arī situācijas, kad bērni tiek baroti kombinēti – gan ar mātes pienu, gan mākslīgajiem maisījumiem. Papildus tam, kad mazulis sasniedz noteiktu vecumu, tiek ieviesti piebarojumi, piemēram, augļu biezeņi un dārzeņu biezeņi, lai nodrošinātu nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas.
Barošana ar krūti
Ikviena māmiņa zina, ka mazulim nav nekā labāka par mātes pienu. Mātes piens ir barības vielu visvērtīgākais avots, kas mazulim nepieciešamas pareizai augšanai un attīstībai. Tas satur arī imūnās šūnas, kas pasargā bērnu no infekcijām, kamēr viņa ķermenis vēl nav spējīgs to nodrošināt. Barošanas laikā starp māti un mazuli tiek izveidota spēcīga emocionāla saikne, tas ir vēl viens veids, kā sniegt mazulim savu mīlestību un rūpes. Mammas, ja jums vien ir iespēja zīdīt, neliedziet sev un mazulim šo prieku!
Zīdīšanas laikā jums jāievēro princips "pēc pieprasījuma", savukārt vidējais intervāls starp barošanu ir 3 stundas. Bet, ja bērnam ir grūti izturēt šādu intervālu, tas nekas - jūs varat barot biežāk, jo mātes piena asimilācijas ātrums ir ļoti augsts. Tas viss ir atkarīgs no situācijas: iepriekšējā barošanā bērns nespēja uzņemt pietiekami daudz ēdiena un, protams, tad viņš kļūs izsalcis nedaudz agrāk.
Mākslīgā ēdināšana
Tomēr ir arī gadījumi, kad māte nevar barot bērnu ar krūti. Tas var būt dažādu iemeslu dēļ, piena var nepietikt vai tā var nebūt vispār. Šajā gadījumā māte saskaras ar nepieciešamību izvēlēties mākslīgo maisījumu zīdaiņiem. Kā izvēlēties piemērotu un kvalitatīvu maisījumu?
Bērnu pārtikas, proti, mākslīgo maisījumu zīdaiņiem, tirgus ir ļoti liels. Visi maisījumi ir pielāgoti, tas ir, to sastāvs ir sabalansēts un ņem vērā bērna vajadzības atkarībā no vecuma. Bet maldīgi būtu domāt, ka starp maisījumiem nav atšķirību un katrs no tiem derēs mazulim. Bērni var ļoti dažādi reaģēt uz maisījumiem pat ar līdzīgu sastāvu! Tāpēc ir ļoti svarīgi atbildīgi pieiet pie maisījuma izvēles, vispirms konsultējieties ar pediatru. Ne vienmēr izdodas izvēlēties maisījumu ar pirmo reizi, piemēram, ja bērnam ir tendence uz kolikām, aizcietējumiem un atgrūšanu. Protams, ir maisījumi, kas īpaši paredzēti bērniem ar gremošanas traucējumiem. Bet tie ir ļoti specifiski pēc garšas, un daudzi mazuļi no tiem atsakās, it īpaši pēc tam, kad viņi jau ir izmēģinājuši parasto saldo maisījumu.
Mammas, no kā, jūsuprāt, tiek izgatavoti zīdaiņu maisījumi? Mēs esam pārliecināti, ka jūs nosauksiet pienu kā pirmo sastāvdaļu, un jums būs pilnīga taisnība. Interesanti, ka agrāk govs pienu izmantoja gandrīz visos maisījumos, bet pēdējā laikā arvien biežāk par pamatu tiek ņemts kazas piens, un tam ir vairāki iemesli. Jā, mums tas nav gluži pierasts, bet daudzos aspektos tam ir vairāk priekšrocību kā govs pienam. Bet mūsu senči par to zināja, un viņi baroja vājus mazuļus tieši ar kazas pienu, ja viņu mātei nebija pietiekami daudz pašas piena. Un galu galā šādi mazuļi attīstībā bija pārāki par saviem vienaudžiem, kuriem tika dots govs piens. Tas ir saistīts ar to, ka kazas piens pēc sastāva ir tuvāks mātes pienam, un bērna ķermenis to labāk uztver.
Tagad nav grūti atrast maisījumu jaundzimušajiem uz kazas piena bāzes - gluži pretēji, tirgū to ir diezgan daudz. Šī pārtika ir piemērota bērnu barošanai jau no dzimšanas, ja mātei nepietiek vai nav piena it nemaz. Lielisks kazas piena mazuļu pārtikas piemērs ir Kabrita.
Kabrita ražots Nīderlandē, un šī zīmola produkti tiek pārdoti visā pasaulē. Kabrita produkti ir piemēroti veseliem bērniem un bērniem ar viegliem gremošanas traucējumiem - aizcietējumiem, kolikām un atgrūšanu, kad šīm problēmām nav nepieciešams īpašs uzturs. Dažreiz zīdaiņiem ar līdzīgām gremošanas problēmām jāpiedāvā kazas piena formula, un šie simptomi var izzust. Ir pierādīts, ka kazas pienu un uz tā bāzes ražotus produktus cilvēka organisms uzsūc vieglāk, tāpēc māmiņu vidū arvien populārāki kļūst maisījumi uz kazas piena bāzes.
Higiēna
Higiēnas jautājumam, rūpējoties par mazuli, vienmēr jābūt pirmajā vietā. Bieži vien mazuļa sliktais garastāvoklis ir tieši saistīts ar šo konkrēto problēmu. Tāpēc ir tik svarīgi rūpīgi izvēlēties higiēnas preces – autiņbiksītes, salvetes un citus mazuļu kopšanas līdzekļus.
Autiņbiksītes
Māmiņas, atcerieties: autiņbiksītes nav izdevumu postenis, uz kura vajadzētu ietaupīt, jo lētu autiņbiksīšu izvēle ir cieši saistīta ar ādas problēmām. Pareizais autiņš ir elpojošs, no mīksta materiāla (īpaši iekšpusē), tam ir elastīgas lentes. Pārāk cieši pieguļoši var izraisīt ādas berzi, tāpēc autiņbiksītes ir jāizvēlas atbilstoši izmēram. Ja esat visu pareizi noteicis, tas palīdzēs izvairīties no noplūdēm. Mainiet autiņbiksītes ik pēc 3-4 stundām vai uzreiz pēc tualetes apmeklējuma. Ir lieliski, ja mazulis var vismaz pāris stundas dienā atpūsties no autiņbiksītēm – ādai vajadzētu elpot. Un bērnu salvetes palīdzēs to sakārtot.
Salvetes
Ir milzīgs skaits bērnu salvešu veidu. Žēl, ka ne visām ir dabīgs sastāvs, bet bērna āda ļoti atsaucas uz jebkuru ķīmiju. Tāpēc, izvēloties šo higiēnas līdzekli, jāpievērš uzmanība tam, kādas vielas satur impregnētājs. Jāizvairās no sekojošiem komponentiem: parabēniem, alkohola (etanola), smaržvielām, konservantiem, silikona.
Ziedes, krēmi, pūderi
Visbiežāk šādus līdzekļus izmanto gadījumos, ja jau ir kādas problēmas ar ādu. Visizplatītākais no tiem ir ar autiņbiksītēm saistīti izsitumi. Šādā situācijā palīdzēs ziede uz cinka bāzes, to vajadzētu uzklāt divas reizes dienā uz tīras, sausas ādas. Lai izārstētu kairinājumu, iegādājieties krēmu ar dekspantenolu. Un ar autiņbiksītēm saistītu izsitumu profilaksei var izmantot pūderi, tas ir pilnīgi drošs bērnam, jo satur tikai talku vai cieti, cinku un augu sastāvdaļas. Pūdera darbības mehānisms ir ļoti vienkāršs – tas noņem lieko mitrumu un sausina ādu.
Mīļās māmiņas, pirmais mazuļa gads ir visbrīnišķīgākais un neaizmirstamākais laiks. Pareiza pieeja mazuļa aprūpei palīdzēs izvairīties no daudzām problēmām un pilnībā izbaudīt šo maigo mirkli, jo tas ir tik īslaicīgs!