Nātrene, kontaktdermatīts un angioedēma – kādas izskatās alerģijas pumpas un izsitumi?

Nātrene, kontaktdermatīts un angioedēma – kādas izskatās alerģijas pumpas un izsitumi?

Niezošas pumpas un izsitumi var ne tikai radīt būtisku diskomfortu, bet arī liecināt par nopietnām veselības problēmām – infekcijām, autoimūnām saslimšanām un alerģijām pret noteiktiem alergēniem un kairinātājiem. Savlaicīga un atbilstoša alerģijas pumpu ārstēšana var palīdzēt izvairīties no ādas bojājumiem un smagāku simptomu attīstības. Tādēļ zināšanas par to, kādas izskatās alerģijas pumpas vai izsitumi un kas tās izraisa, var uzlabot dzīves kvalitāti, kontrolējot alerģiju simptomu saasināšanos nākotnē.

Kas ir alerģijas pumpas?

Alerģijas pumpas un izsitumi uz ādas ir vieni no visbiežāk sastopamajiem simptomiem vieglai vai mērenai alerģiskai reakcijai uz dažādiem alergēniem, kas sastopami apkārtējā vidē, pārtikā un sadzīves ķīmijā. Alerģijas izraisa organisma imūnsistēmas aizsargājoša pretreakcija pret ķermeņa saskari ar šiem kairinātājiem. Tomēr alērgēni, kas izraisa alerģiskas reakcijas, un pašas reakcijas simptomu izpausmes var būt ļoti daudzveidīgas un individuālas, jo šie aspekti ir atkarīgi no katra cilvēka imūnsistēmas jutīguma. 

Kādi  faktori veicina alerģisku pumpu un izsitumu veidošanos?

Alerģijas pumpas izraisa imūnsistēmas reakcija pret ķermenim kaitīgām vielām jeb alergēniem, kas var izpausties kā nieze, apsārtums un izteikti izsitumi. Reakcija uz dažādiem alergēniem var būt ļoti atšķirīga, jo cilvēku individuālā jutība pret dažādiem alergēniem nav vienāda. Imūnsistēmas reakciju veicina gan ģenētiski, gan vides, dzīvesveida un veselības stāvokļa faktori. Taču visbiežākie alerģisku pumpu un izsitumu izraisītāji ir:

 • Ķīmiskas vielas

Kosmētika, tīrīšanas līdzekļi, krāsas un citas ķīmiskas vielas var izraisīt alerģiskus kontaktdermatītus tiešā saskarē ar ādu.

 • Pārtika

Alerģijas var attīstīties jebkurā vecumā, taču ar pārtikas alerģijām visbiežāk saskaras tieši bērnībā. Pārtikas alerģijas var izraisīt zemesrieksti, rieksti, zivis un jūras veltes, olas, piena produkti, soja, kā arī pārtikas produktu sastāvā esoši sulfīti, lipekļi, sinepju un seleriju daļiņas.

 • Metālu klātbūtne

Pat bižutērijas izgatavošanā plaši izmantotais niķelis var izraisīt alerģisku reakciju. Izplatīti alergēni ir arī hroms un kobalts.

 • Medikamenti

Penicilīns, antibiotikas un pretiekaisuma medikamenti atsevišķos gadījumos var izraisīt alerģiskas reakcijas. Medikamentu izraisītas alerģijas visbiežāk attīstās, cilvēkam pieaugot un novecojot.

 • Putnu spalvas un putekļu ērcītes

Paklājos, mīkstajās mēbelēs, gultas veļā, kā arī spilvenos ar putnu spalvu pildījumu var uzkrāties putekļi, kuros var atrasties arī putekļu ērcītes – mikroskopiski organismi, kas barojas no ādas atmirušajām daļiņām. To izkārnījumi ir galvenais alerģiju izraisošais kairinātājs. Patstāvīga saskare ar šo alergēnu var attīstīt hroniskas alerģijas. 

 • Augi

Ja augu ziedputekšņi ir bieži izplatīti sezonālu alerģiju izraisītāji, tad tādu augu kā efejas, latvāņu, koriandra un citu čemurziežu ģints augu indīgā sula satur ādu kairinošas daļiņas, kas var izraisīt kontaktdermatītam raksturīgo niezi un izsitumus.

 • Mājdzīvnieki

Kaķi un suņi var būt būtisks alergēnu avots mājsaimniecībā, jo to spalvas, ādas atmirušās šūnas, siekalas un urīns var izraisīt nopietnas alerģiskas reakcijas jutīgiem cilvēkiem.

 • Latekss

Lateksu izmanto daudzos medicīniskajos personīgās higiēnas produktos. Tā sastāvā esošie proteīni var izraisīt alerģisku reakciju, izpaužoties kā kontaktdermatīts vieglākās formās saskares zonās ar ādu. Ādas kairinājums no lateksa var attīstīties dažu stundu vai pat dienu laikā kopš saskares brīža.

 • Saules gaismas reakcija ar ķīmiskiem savienojumiem

Saules gaisma atsevišķos gadījumos, saskaroties ar noteiktiem ķīmiskiem savienojumiem ādas kopšanas līdzekļos, smaržās, medikamentos vai augu sulā, kas nonākusi uz ādas, reaģē, izraisot fotodermatītu – apsārtumu, pietūkumu, niezi un izsitumus.

Cik dažādas var būt alerģijas pumpas un izsitumi?

Alerģijas pumpas un izsitumus var izraisīt ne tika daudzveidīgs alergēnu spektrs no pārtikas sastāvdaļām līdz sadzīves ķīmijai, medikamentiem un vides apstākļiem, bet tie var arī atšķirīgi izpausties, pateicoties individuālajai imūnsistēmas aizsargreakcijai pret noteiktiem kairinātājiem. Visbiežāk sastopamie alerģisko pumpu un izsitumu veidi ir:

 • Nātrene (urtikārija)

Nātrene var parādīties jebkurā ķermeņa daļā kā niezoši sarkani vai bālgani ādas izsitumi vai pūslīši. Atkarībā no nātrenes ierosinātāja un individuālās imūnsistēmas pretreakcijas nātrene var būt gan īslaicīga, gan hroniska.

 • Ekzēma (atopiskais dermatīts)

Ekzēma ir hroniska reakcija, kas var saasināties stresa vai vides faktoru ietekmē un visbiežāk skar elkoņus, ceļus, seju un kaklu, izpaužoties kā sausa, niezoša un apsārtusi āda.

 • Kontaktdermatīts

Kontaktdermatīta izsitumi parādās tieši tajā pašā vietā, kur āda ir saskārusies ar alergēnu vai kairinošu vielu. Tiek izdalīts alerģiskais kontaktdermatīts, kad alerģisko reakciju ir izraisījusi imūnsistēmas aizsargreakcija pret noteiktu alergēnu, un irratīvais kontaktdermatīts, kas rodas pēc ādas saskares ar kairinātāju. 

 • Fotodermatīts

Fotodermatīts var izpausties kā izteikts apsārtums, izsitumi vai ādas pastiprināta lobīšanās, ko ir izraisījusi alerģiska saules gaismas reakcija ar ādas kopšanas līdzekļu, medikamentu un augu sulā esošiem ķīmiskajiem savienojumiem.

 • Angioedēma

Dziļāko ādas slāņu pietūkums, kas līdzinās nātrenei, taču izpaužas zemākajos ādas slāņos. Andioedēma bieži skar tādus sejas apvidus kā zonas ap acīm un lūpām.

 • Fiksēts medikamentu izsitums

Alerģiska reakcija, kas izpaužas kā viens vai vairāki apsārtuši, niezoši un sāpoši izsitumu plankumi, kas parādās pie noteiktu medikamentu lietošanas.

 • Pārtikas alerģijas izsitumi

Šīs alerģijas pumpas bērniem un atsevišķos gadījumos arī pieaugušajiem var būt līdzīgas nātrenei vai kontaktdermatītam, parādoties īsi pēc alergēnu saturošas pārtikas lietošanas uzturā.

Lai atpazītu alerģijas pumpas un izsitumus, ir jāpievērš uzmanība gan izsitumu veidam, gan to parādīšanās likumsakarībām, saskaroties ar dažādiem alergēniem un kairinošām vielām. Tomēr precīzu diagnozi var noteikt tikai ārsts pēc veikto testu un analīžu rezultātiem. Alerģijas var palīdzēt noteikt asins analīzes un ādas testi, kuru laikā zemākajos ādas slāņos tiek ievadīti iespējamie alergēni un novērota ādas reakcija uz tiem.

Kā ārstēt alerģiskas pumpas un izsitumus?

Alerģisko pumpu un izsitumu izraisīta nieze var būt ļoti mokoša. Lai ārstēšanas rezultāts būtu efektīvs un ilglaicīgs, būtiski ir noteikt pareizu diagnozi un veikt atbilstošu ārstēšanu, izmantojot ārsta noteiktus medikamentus. Alerģisko pumpu ārstēšanu var iedalīt vairākos posmos:

1. Alergēna identifikācija

Efektīvas ārstēšanas pamatā ir diagnostika. Pēc alergēna noskaidrošanas ir iespējams ne tikai izstrādāt individuālu ārstniecības plānu, bet arī izvairīties no atkārtotiem alerģiju saasinājumiem, veicot pielāgojumus dzīvesveidā un ēdienkartē.

2. Atbilstošu medikamentu lietošana

Katra alerģisko izsitumu veida ārstēšana un simptomu kontrole var atšķirties. Pieejams arī plašs pretalerģisku medikamentu klāsts ar tādām aktīvajām vielām kā antihistamīni, kortikosteroīdi un dekongestanti. Medikamentu sastāvs nosaka specifiskus lietošanas gadījumus, iespējamās blakusparādības un pieļaujamās mijiedarbības ar citām zālēm. Tieši tādēļ pirms pretaleģijas medikamentu lietošanas uzsākšanas ir nepieciešams konsultēties ar ārstu un farmaceitu par konkrētajai situācijai vispiemērotāko zāļu lietošanu un uzmanīgi izlasīt medikamentu lietošanas instrukciju. InternetAptieka.lv piedāvājumā atradīsi populārākos pretalerģijas medikamentus, tai skaitā:

 • Tavegyl tabletes satur aktīvo vielu klemastīnu, kas ir prethistamīna līdzeklis un palīdz mazināt tādas ādas alerģiskas reakcijas kā apsārtumu, izsitumus, niezi un pietūkumu, kā arī kukaiņu kodumu vai dzēlienu simptomus. Pieaugušajiem un pusaudžiem, kas vecāki par 12 gadiem medikamenta dienas deva ir viena tablete no rīta un viena vakarā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.                                                                                                  Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu instrukciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! 

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.

 

 • Zyrtec tablešu galvenā sastāvdaļa ir cetirizīna dihidrohlorīds. Šīs pretalerģijas zāles palīdz ārstēt nātreni un atvieglot deguna un acu asarošanas simptomus sezonālā un pastāvīgā alerģiskā rinīta gadījumos. Pieaugušajiem un pusaudžiem, kas vecāki par 12 gadiem, ieteicamā medikamenta dienas deva ir 1 tablete. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.                                                                                                             Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu instrukciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! 

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.

 

 • Allergosan krēms kā aktīvo vielu satur hloropiramīna hidrohlorīdu. Šo krēmu var lietot, lai novērstu niezi un samazinātu apsārtumu, tūsku un izsitumus kukaiņu kodumu, kontaktdermatīta un citu niezošu ādas iekaisumu gadījumos. Allergosan krēms plānā kārtiņā ir jāuzklāj uz alerģijas izsitumu skartajām ādas zonām 2-3 reizes dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.                                                                                                             Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu instrukciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! 

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.

 

 • Fenistil gels satur dimetindēna maleātu, kas pieder pie antihistamīnu grupas. Fenistil gelu lieto, lai mazinātu izsitumu, nātrenes, kukaiņu kodumu, saules apdegumu un virspusēju apdegumu izraisītu niezi. Gels 2-4 reizes dienā ir jāuzziež uz skartās ādas zonas. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam. Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu instrukciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! 

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.

 

3. Piemērotu ādas kopšanas līdzekļu izmantošana

Maigi ādas kopšanas līdzekļi bez smaržvielām un krāsvielām, hipoalerģiski mitrinātāji jutīgai ādai un vēsas kompreses var palīdzēt nomierināt sakairināto ādu, mazināt niezi un pietūkumu, kamēr medikamenti novērsīs alerģisko iekaisumu.

4. Simptomu uzraudzība

Konsultācijas ar ārstējošo ārstu ir svarīgas, ne tikai uzsākot alerģisko pumpu un izsitumu ārstēšanu, bet arī aktīvās ārstēšanas laikā un periodā pēc ārstēšanas, jo ļauj sekot līdzi ķermeņa reakcijai uz ārstēšanā izmantotajiem medikamentiem un alerģisko simptomu attīstībai. Nepieciešamības gadījumā alergologs var ieteikt arī papildu ārstēšanas metodes. 

Papildu regulārām vizītēm pie speciālista svarīgi ir arī uzturēt veselīgu dzīvesveidu un izvairīties no zināmiem alergēniem. Pārliecinies, ka Tavas mājas un darba vide ir droša, izmantojot piemērotus gaisa filtrus, un bieži veic telpu uzkopšanu! Ja alerģijas simptomi kļūst nepanesami vai ja rodas jauni simptomi, nekavējies sazināties ar savu ārstu! Atceries, ka savlaicīga un atbilstoša ārstēšana var būtiski uzlabot dzīves kvalitāti un novērst smagāku veselības problēmu rašanos nākotnē.

Reklāma. Reklāmas devējs SIA “PANPHARMACY”

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk