Kādus vitamīnus nedrīkst lietot kopā, lai nemazinātu to iedarbību?

Kādus vitamīnus nedrīkst lietot kopā, lai nemazinātu to iedarbību?

Sabalansēta vitamīnu un minerālvielu uzņemšana organismā ir nepieciešama daudzu dzīvībai un veselībai būtisku organisma funkciju netraucētai darbībai. Vitamīni un minerālvielas iedarbojas ne tikai individuāli, palīdzot nodrošināt kādas organisma sistēmas normālu darbību, bet arī savstarpēji mijiedarbojoties, veicinot vai kavējot to uzsūkšanos. Tādēļ ir svarīgi zināt, kādus vitamīnus nedrīkst lietot kopā un kādēļ. 

Kā savstarpēji mijiedarbojas vitamīni un minerālvielas? 

Noteiktu vitamīnu un minerālvielu savstarpēja mijiedarbība ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kas ir jāņem vērā, lai nodrošinātu optimālu uzņemto barības vielu uzsūkšanās efektivitāti un mazinātu, piemēram, magnija deficīta vai B vitamīna deficīta riskus un citu vitamīnu un minerālvietu trūkuma sekas. Vitamīni un minerālvielas organismā var mijiedarboties:

  • sinerģiski jeb darbojoties kopā, lai uzlabotu abu mikroelementu uzsūkšanās un iedarbības efektivitāti;
  • konkurējot uz vieniem un tiem pašiem uzsūkšanas un transportēšanas mehānismiem organismā;
  • kavējot citu vitamīnu un minerālvielu bioloģiskās funkcijas organismā, it īpaši, ja tiek lietoti pārmērīgi lielās devās.

Kādus uztura bagātinātājus nav ieteicams lietot kopā?

Savas veselības un labsajūtas uzlabošanai, lietojot papildu vitamīnus un minerālvielas, svarīgi pievērst uzmanību šiem trim aspektiem:

  • ieteicamajai uztura bagātinātāja devai;
  • preperāta lietošanas laikam;
  • ieteicamajai kombinācijai ar citiem uztura bagātinātājiem.

Šo aspektu ievērošana palīdzēs izvairīties no iespējamajiem negatīvajiem efektiem, ko varētu izraisīt savstarpēji nepiemērotu vitamīnu un minerālvielu vienlaicīga uzņemšana.

C un B12 vitamīni

Pārmērīgas C vitamīna devas var samazināt B12 vitamīna iedarbības efektivitāti, jo samazina B12 vitamīna stabilitāti un uzsūkšanos. Tādēļ šos vitamīnus ieteicams lietot atsevišķos diennakts laikos, piemēram, B12 vitamīnu no rīta un C vitamīnu pēcpusdienā vai vakarā.

K un E vitamīni

E vitamīna uzņemšana lielās devās var kavēt K vitamīna spēju piedalīties asins recēšanas procesā, paaugstinot asiņošanas risku. Šo vitamīnu mijiedarbība ir īpaši bīstama cilvēkiem ar asinsreces problēmām un tiem, kuri lieto asins šķidrinātājus. Lai novērstu nevēlamās blaknes, ieteicams:

  • konsultēties ar ārstu par veselībai drošām vitamīnu devām;
  • vienmēr ievērot atbilstošas E vitamīna devas;
  • ievērot atšķirīgus abu vitamīnu uzņemšanas laikus, mazinot tiešu E un K vitamīnu mijiedarbību.

D vitamīns un kalcijs ar dzelzi 

D vitamīna klātbūtne palielina kalcija uzsūkšanās efektivitāti, taču šī kombinācija var ierobežot dzelzs uzņemšanu organismā, veicinot dzelzs deficīta attīstību. Tādēļ, lai novērstu dzelzs un kalcija savstarpējo konkurenci, ieteicams gan ievērot atšķirīgus lietošanas laikus, gan uzņemt dzelzi tukšā dūšā vai kopā ar C vitamīnu, kas, savukārt, palielina dzelzs uzsūkšanās efektivitāti.

Magnijs ar kalciju, cinku, dzelzi vai fosforu 

Visas šīs minerālvielas savstarpēji konkurē par vieniem un tiem pašiem uzsūkšanās un transportēšanas procesiem organismā. Pārāk lielas kalcija un cinka devas kavē magnija uzsūkšanās efektivitāti, bet pārmērīgs magnija patēriņš samazina dzelzs un fosfora uzņemšanu organismā. Tādēļ līdzsvara saglabāšanai organismā ir rūpīgi jāievēro gan ieteicamās devas, gan atšķirīgi uzņemšanas laiki.

Cinks ar varu vai dzelzi 

Ja ilgstoši tiek pārmērīgi uzņemts cinks, organismā var veidoties vara deficīts, jo būtiski samazinās vara uzsūkšanās efektivitāte. Savukārt pārmērīgas dzelzs devas – veicinās cinka trūkumu. Tādēļ šīs minerālvielas nav ieteicams lietot vienlaicīgi un starp lietošanas reizēm ir jāatstāj vismaz dažas stundas.

Kā droši uzņemt trūkstošos mikroelementus? 

Lai arī ar sabalansētu un pilnvērtīgu uzturu būtu jānodrošina organisms ar visiem vitamīniem un minerālvielām, tomēr dažādu veselības un dzīvesveida faktoru dēļ var veidoties šo svarīgo mikroelementu iztrūkums organismā.

Minerālvielu un multi vitamīnu kompleksi ir viens no efektīvākajiem un populārākajiem veidiem, kā droši uzņemt trūkstošos vitamīnus un minerālvielas, izvairoties no nevēlamām vitamīnu mijiedarbības blaknēm, jo šie uztura bagātinātāji satur sabalansētas vitamīnu un minerālvielu proporcijas un to lietošana ir vienkārša. InternetAptieka.lv daudzveidīgajā vitamīnu un minerālvielu piedāvājumā atradīsi:

  • Biofarmācija CA+K+MG+ZN ar vitamīnu D3 un vilkābeli, kas satur tikai aktīvās vielas – kālija citrātu, kalcija citrātu, magnija citrātu, cinka citrātu, vitamīnu D3 un vilkābeles ogu ekstraktu. Šis ir plašas iedarbības preperāts ar neitrālu garšu, kas palīdz uzturēt sirds, kaulu, muskuļu un imūnsistēmas veselību.
  • Doppelherz Aktiv Magnijs 400+Folskābe+B grupas vitamīni, kas ir komplekss līdzeklis, ko lietot, lai palīdzētu veicināt normālu sirds, muskuļu un nervu sistēmas darbību. Doppelherz Aktiv tabletes kā aktīvās vielas satur B1, B6 un B12 vitamīnus, kā arī magnija oksīdu un folskābi.
  • Livol MULTI vitamīni vīriešiem satur 22 vērtīgu vitamīnu un minerālvielu kombināciju, kas palīdz visaptveroši rūpēties par vīrieša veselību. Uztura bagātinātājs satur A,B,C, D, E vitamīnus un tādas minerālvielas kā kalciju, magniju, dzelzi, cinku, selēnu un molibdēnu. Livol MULTI vitamīni vīriešiem paredzēti imunitātei, garīgajām darba spējām, seksuālajai veselībai, hormonu un nervu sistēmas darbībai.
  • Livol MULTI vitamīni sievietēm, kas satur A, B, C, D un E vitamīnus, kā arī magniju, dzelzi, cinku, kalciju, varu, mangānu un selēnu sabalansētās devās, lai palīdzētu uzturēt optimālu sievietes veselību. Livol MULTI sievietēm vitamīni palīdzēs novērst vitamīnu un minerālvielu trūkumu, stiprināt organisma dabīgo aizsargsistēmu un saglabāt vitalitāti.

 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Svarīgi! 

Multivitamīnu un minerālvielu kompleksi visbiežāk tiek veidoti kā universāli un vispusīgi piemēroti produkti, taču cilvēkiem, kam ir specifiskas uztura vai veselības stāvokļa prasības, daudz efektīvāki var būt specializēti uztura bagātinātāji noteiktu vitamīnu un minerālvielu uzņemšanai. Tādēļ pirms uztura bagātinātāju iegādes ieteicams konsultēties ar ārstu! InternetAptieka.lv plašajā produktu kāstā ērti un izdevīgi atradīsi visu nepieciešamo savas veselības un labsajūtas uzturēšanai.

Saistīti raksti

Minerālviela Tavai veselībai – kas ir magnijs?

Minerālviela Tavai veselībai – kas ir magnijs?

    Samazinoties magnija apjomam organismā, tiek ietekmēta ne tikai nervu sistēmas un ...

Lasīt vairāk

Palīgs cīņā pret nogurumu - dzelzs

Lasīt vairāk

Speciāliste: Dzelzs deficīta anēmijas dēļ cilvēks var zaudēt saikni ar realitāti

Lasīt vairāk