Apstājies kuņģis: simptomi un ieteicamie soļi to novēršanai
Dzīvesveida un veselības problēmas var izraisīt kuņģa apstāšanos jeb gremošanas traucējumus, kam raksturīgas vājas un nepietiekamas kuņģa muskuļu kustības, aizkavējot ēdiena normālu sagremošanu un pārnesi uz zarnu traktu. Ja apstājies kuņģis, simptomi veicina nopietnu diskomfortu. To ātrai un efektīvai novēršanai nav nepieciešamas sarežģītas ārstēšanas metodes.
Kas raksturīgs kuņģa darbības traucējumiem?
Palēninoties kuņģa muskuļu aktivitātei un ēdiena sagremošanas ātrumam, kuņģī var palielināties kuņģa skābums un sākties ēdiena rūgšanas process, radot labvēlīgu vidi zarnu mikroflorai kaitīgu baktēriju attīstībai. Tādēļ, saskaroties ar situāciju, kad nestrādā kuņģis, var parādīties:
- slikta dūša;
- smaguma sajūta pēc ēšanas;
- vēdera uzpūšanās;
- grēmas un sāpes vēderā;
- pat pēc nelielām ēdienreizēm var parādīties pārēšanās sajūta.
Visbiežāk uzskaitītie simptomi var parādīties ne tikai maltītes laikā vai īsi pēc tās, bet arī tukšā dūšā.
Kā rīkoties, ja nestrādā kuņģis?
Kuņģa darbības traucējumus jeb sajūtu, ka apstājies kuģis, var izraisīt:
- stress;
- nesabalansēts uzturs;
- dažādas gremošanas sistēmas saslimšanas;
- medikamentu lietošanas blaknes.
Visbiežāk simptomus, kas rodas, ja ir apstājies kuņģis, var palīdzēt atvieglot ar mājas apstākļos viegli īstenojamiem pasākumiem - izmaiņām uzturā, vieglām fiziskām aktivitātēm un pilnvērtīgu atpūtu.
Simptomiem nepārejot pāris dienu laikā un kļūstot izteiktākiem, ieteicams vērsties pēc medicīniskās palīdzības, jo tie var liecināt arī par citām veselības problēmām, piemēram, kuņģa čūlu, gastrītu vai barības vielu uzsūkšanās traucējumiem.
Kā atpūta var palīdzēt simptomu ārstēšanā?
Pirmais solis, saskaroties ar palēninātu kuņģa muskuļu darbību, ir papildus pārtikas neuzņemšana, dodot laiku kuņģim atgūties un sagremot jau uzņemto ēdienu.
Palīdzēt ēdienam pārvietoties cauri gremošanas sistēmai un samazināt spiediena sajūtu kuņģī var palīdzēt atpūta ērtā sēdus vai pusguļus pozīcijā, muguru atbalstot ar spilvenu. Vēlams izvairīties no pilnas guļus pozīcijas, jo tā var pastiprināt grēmas un izraisīt kuņģa skābes refluksu, kad kuņģa skābe nonāk barības vadā, izraisot dedzinošu sajūtu.
Vai fiziskās aktivitātes var palīdzēt mazināt diskomfortu?
Plānojot, ko darīt, ja apstājies kuņģis, noderīgas var būt arī vieglas fiziskas aktivitātes, kas stimulē gremošanas sistēmas darbību, palīdzot ēdienam ātrāk pārvietoties pa gremošanas traktu. Īsa pastaiga var mazināt vēdera uzpūšanos un smaguma sajūtu. Tomēr jāatceras, ka intensīva slodze tieši pretēji pastiprinās diskomfortu.
Kā pielāgot uzturu?
Atkarībā no traucējumu ierosinātāja kuņģa apstāšanās simptomi var ilgt no pāris stundām līdz pat vienai vai divām dienām. Tādēļ svarīgi zināt, ko ēst, ja nestrādā kuņģis.
Lai nesaasinātu simptomus, ieteicams izvairīties no taukainiem, ceptiem un pikantiem ēdieniem, bet ēdienreizēs, kad ir uzlabojusies pašsajūta, izmantot maigus un viegli sagremojamus ēdienus nelielās porcijās, nepārslogojot kuņģi. Var ēst:
- vārītus dārzeņus, piemēram, ķirbi, burkānus un kartupeļus;
- rīsus;
- liesu vistas un tītara gaļu;
- auzu pārslas.
Kādēļ ir jāpalielina šķidruma patēriņš?
Silts ūdens un zāļu tējas var palīdzēt uzlabot kuņģa darbību. Ja ūdens atšķaida kuņģa skābes un veicina gremošanu, tad silta kumelīšu, piparmētru vai ingvera tēja var palīdzēt nomierināt kuņģa muskuļus un mazināt vēdera uzpūšanos. Ieteicams ūdeni vai tēju dzert lēnām un mazos apjomos, lai neradītu papildu diskomfortu.
Kāda ir probiotiku un gremošanas fermentu nozīme simptomu ārstēšanā?
Probiotikas un gremošanas fermenti var būt ļoti efektīvi līdzekļi kuņģa apstāšanās simptomu atvieglošanā. Abi preparātu veidi palīdz uzlabot gremošanas sistēmas darbību, taču katram no tiem ir atšķirīga loma simptomu ārstēšanā. Tādēļ pirms to lietošanas ir ieteicams konsultēties ar veselības speciālistiem.
Probiotikas
Probiotikas palīdz atjaunot zarnu mikrofloras līdzsvaru un uzturēt veselīgu gremošanas ritmu. Situācijās, kad stresa vai infekciju dēļ ir izjaukta gremošanas sistēmas normāla darbība, probiotikas var uzlabot gremošanu, mazināt vēdera uzpūšanos un smaguma sajūtu. Veselīgas gremošanas uzturēšanai InternetAptieka.lv daudzveidīgajā medikamentu un uztura bagātinātāju klāstā atradīsi:
- Linex kapsulas, kas satur trīs dažādu sugu dzīvotspējīgas liofilizētas pienskābās baktērijas. Linex kapsulas lieto kā profilaktisku līdzekli vai palīglīdzekli dažādu gremošanas traucējumu situācijās, palīdzot līdzsvarot zarnu mikrofloru un uzturot to funkcijas. Pieaugušajiem un bērniem, kas vecāki par 12 gadiem, ieteicams lietot pa divām kapsulām trīs reizes dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu instrukciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.
- LIVEO 4 pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu ar vismaz 4 miljardiem pienskābo baktēriju Lactobacillus rhamnosus un bifidobaktēriju Bifidobacterium koloniju veidojošām vienībām. Ieteicams lietot pa vienai kapsulai dienā.
Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!
- LYL BIOTIC, 14 kapsulas atjauno mikrofloru un veicina labvēlīgo baktēriju veidošanos zarnās, uzlabo gremošanu, palīdz nodrošināt normālu vielmaiņu, novērš aizcietējumu rašanos. 1 LYLBIOTIC kapsula satur 34 miljardus to pašu baktēriju, kas mīt cilvēka kuņģa - zarnu traktā un ar to ir pietiekami pieaugušajam un bērniem no 12 gadu vecuma.
Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!
Gremošanas fermenti
Gremošanas fermentu papildu uzņemšana palīdz ātrāk un efektīvāk sagremot uzņemto pārtiku, tādējādi atvieglojot kuņģa darbu. Šie preperāti var būt noderīgi situācijās, kad kuņģis ir apstājies pārēšanās vai taukainu ēdienu dēļ. Atbilstoši lietoti gremošanas fermenti palīdz mazināt smaguma sajūtu, gāzu veidošanos un vēdera uzpūšanos. Pret kuņģa dedzināšanu, sāpēm un diskomfortu InternetAptieka.lv plašajā un daudzveidīgajā medikamentu piedāvājumā gremošanas sistēmai atradīsi:
- Mezym 10000V tabletes kā aktīvo vielu satur cūkas aizkuņģa dziedzera pulveri un to lieto aizkuņģa dziedzera gremošanas fermentu veidošanās un izdalīšanās traucējumu gadījumos. Ieteicamo devu nosaka individuāli, taču visbiežāk ieteicams lietot pa divām līdz četrām tabletēm ēšanas laikā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
- Kreon 10000V kapsulu aktīvā sastāvdaļa ir pankreatīns, kas ir barības sagremošanai nepieciešams enzīmu maisījums. Ieteicamā medikamenta deva tiek mērītā lipāzes vienībās. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu instrukciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.
Svarīgi
Ilgstoša gremošanas traucējumu ignorēšana var ne tikai turpināt pasliktināt dzīves kvalitāti, bet ar veicināt smagu veselības problēmu attīstību. Tādēļ neatliec simptomu ārstēšanu un vērsies pēc medicīniskās palīdzības, ja simptomi nemazinās un parādās:
- intensīvas akūtas sāpes;
- atkārtota vemšana;
- dehidratācijas pazīmes;
- stipras grēmas;
- nepamatots svara zudums.
InternetAptieka.lv piedāvājumā pret kuņģa dedzināšanu, sāpēm un diskomfortu vienmēr par izdevīgām cenām atradīsi efektīvus medikamentus un uztura bagātinātājus gremošanas sistēmas veselības uzturēšanai.
Reklāma. Reklāmas devējs SIA “PANPHARMACY”