Kas ir kolagēns un kā tas palīdz saglabāt ādas veselību?

Kas ir kolagēns un kā tas palīdz saglabāt ādas veselību?

Ādas, matu, locītavu, kaulu, saistaudu un asinsvadu veselība nav iedomājama bez optimāla kolagēna līmeņa organismā. Diemžēl gan dabisku, gan ārēju faktoru ietekmē organisms pastiprināti zaudē kolagēnu, veicinot priekšlaicīgu novecošanās pazīmju parādīšanos un apgrūtinot kustību brīvību. Kolagēna trūkumu organismā var palīdzēt novērst atbilstoši norādījumiem lietoti uztura bagātinātāji.


Kā kolagēns uztur mūsu ādu, kaulus un saistaudus veselus un elastīgus?

Kolagēns ir viens no svarīgākajiem cilvēka ķermeņa strukturālajiem proteīniem, kas atrodas ādā, kaulos, nagos, matos, cīpslās, skrimšļos un citos saistaudos. Šis proteīns ir nepieciešams ne tikai, lai nodrošinātu kaulu, matu, saistaudu izturību un ādas vai cīpslu elastību, bet arī palīdz audiem straujāk atjaunoties un veicina jaunu šūnu augšanu. Diemžēl novecošanās procesā ķermeņa spējas saražot nepieciešamo kolagēna daudzumu samazinās, tāpat kolagēna zudumu ķermenī var paātrināt arī nepilnvērtīgs uzturs, smēķēšana un pārmērīga UV starojuma ietekme.

 

Kāda ir kolagēna nozīme ķermenī?

Kolagēns ir daudzveidīgs proteīns, kas tiek iedalīts aptuveni 28 savstarpēji atšķirīgos proteīnu tipos. Pateicoties specifiskajām īpašībām, funkcijām un atrašanās vietai ķermenī, šie dažādie kolagēna tipi spēlē svarīgu lomu ķermeņa audu struktūras veidošanā un uzturēšanā, nodrošinot gan izturību, gan elastību. Tādēļ uz jautājumu, kas ir kolagēns, nav iespējams atbildēt pilvērtīgi bez kolagēna tipu uzskaitījuma. Daži no svarīgākajiem un ķermenī visizplatītākajiem kolagēna tipiem ir:

  • I tipa kolagēns

I tipa kolagēns ir visizplatītākais kolagēna tips cilvēka ķermenī, kas veido apmēram 90% no visiem kolagēniem. Šī tipa kolagēns atrodas ādā, cīpslās, saitēs, kaulos un zobu dentīnā. Tas nodrošina audu izturību pret stiepi.

  • II tipa kolagēns

Šis kolagēna tips galvenokārt atrodas skrimšļos, nodrošinot to elastību un izturību uz spiedi. II tipa kolagēns ir svarīgs locītavu veselībai.

  • III tipa kolagēns

Bieži atrodams kopā ar I tipa kolagēnu ādā, asinsrades orgānos, asinsvadu sieniņās, kā arī dažos saišu un muskuļu audos. III tipa kolagēns ir svarīgs asinsvadu veselībai.

  • IV tipa kolagēns

Atrodas galvenokārt bazālajās membrānās, kas ir sava veida filtrējošā barjera starp dažādiem audiem vai starp audiem un asinīm. IV tipa kolagēns ir būtisks, lai nodrošinātu šo membrānu struktūru un funkcionalitāti.

  • V tipa kolagēns

Šis kolagēna tips atrodas matos, placentā, kā arī noteiktos asinsvados un ādā. V tipa kolagēns palīdz veicināt šūnu un audu atjaunošanos.

  • X tipa kolagēns

Galvenokārt sastopams kaulos, kur tas veicina kaulu audu veidošanos un reģenerāciju. X tipa kolagēns ir svarīgs kaulu augšanas zonās, it īpaši pubertātes laikā.

Kā pamanīt kolagēna trūkumu organismā?

Ādas stāvokļa izmaiņas, plāni un lūstoši mati, kaulu, locītavu, saišu un muskuļu problēmas var būt simptomi zemam kolagēna līmenim organismā. Lai arī cilvēka ķermenis spēj saražot tā pilnvērtīgai funkcionēšanai nepieciešamo kolagēna apjomu, sasniedzot aptuveni 20-25 gadu vecumu, kolagēna dabiskais veidošanās process sāk palēnināties. Ik gadu ķermenis zaudē aptuveni 1-1.5 % kolagēna, bet tādi negatīvi faktori kā nepietiekams uzturs, smēķēšana, piesārņojums un saules UV starojums vēl vairāk paātrina kolagēna samazināšanos organismā. Vispamanāmāk kolagēna trūkumu izjūt āda un locītavas. Zaudējot kolagēnu, āda kļūst trausla, mazāk elastīga un sausāka, veicinot priekšlaicīgu grumbu un smalku līniju veidošanos uz ādas. Savukārt locītavās kolagēna trūkums samazina to elastību un kustību amplitūdu, padarot kustības stīvas un sāpīgas. Šo problēmu radītais diskomforts un muskuļu vājums ir galvenie iemesli, kāpēc jālieto kolagēns uztura bagātinātāju veidā.

Kā uzturēt atbilstošu kolagēna apjomu organismā?

Organismā dabisko kolagēna sintezēšanas procesu veicina veselīgs un pilnvērtīgs uzturs, kas bagāts ar olbaltumvielām, A un C vitamīniem, kā arī Omega-3, Omega-6 un Omega-9 taukskābēm. Kolagēna sintēzei nepieciešamās vērtīgās uzturvielas atrodamas zivīs, gaļas produktos, riekstos, sojā, avokado, olīveļļā, linsēklās, sezama sēklās, sīpolos, selerijās, lēcās, kakao un zaļajā tējā. Turklāt vienmērīgu kolagēna līmeni organismā palīdz uzturēt arī fiziskas aktivitātes, saudzīgi ādas kopšanas paradumi un ūdens lietošana. Taču aizvien biežāk, lai palīdzētu kompensēt kolagēna samazināšanos ķermenī, tiek izmantoti uztura bagātinātāji.

Kā pareizi izmantot kolagēnu saturošus uztura bagātinātājus?

Aptiekās pieejams daudzveidīgs kolagēnu saturošu preparātu klāsts tinktūru, kapsulu un pulveru veidā, kas satur tieši tādas pašas aminoskābes kā organismā sintezētais kolagēns. Lai arī, pateicoties īsākām aminoskābju ķēdēm, uztura bagātinātājos esošajam kolagēnam piemīt spēja vieglāk uzsūkties organismā, to lietošanā ir jāievēro piesardzība un norādītā deva. Izvēloties kolagēna preparātu, ir jāņem vērā gan tā lietošanas mērķis, gan uztura bagātinātāja veida piemērotība ikdienas paradumiem, jo šie preparāti ir jālieto ilgstoši. Visbiežāk kolagēnu saturošus uztura bagātinātājus ir jālieto vismaz 8-12 nedēļas, lai varētu novērtēt ādas, locītavu vai saistaudu stāvokļa uzlabojumus.

InternetAptieka.lv piedāvā daudzveidīgu, efektīvu  un inovatīvu kolagēnu saturošu preparātu klāstu locītavu, ādas un matu veselībai, piemēram:

LITOZIN®+KOLAGĒNS ļauj sajust tā pozitīvo efektu uz locītavu veselību jau 3 nedēļu laikā. Tas satur hidrolizētu II tipa kolagēnu, mežrozīšu ekstraktu, varu un C vitamīnu. Ieteicamā deva 1 tablete dienā ēšanas laikā pieaugušajiem un bērniem no 11 gadu vecuma palīdzēs saglabāt locītavu kustību brīvību, izturību un elastību.

Pulverveida ICONFIT Hydrolysed preparāts, kas satur unikālā ražošanas procesā bez ķīmisku vielu klātbūtnes iegūtu 100% tīru kolagēnu, ir viegli iejaucams ēdienā vai dzērienā un piemērots ilgstošai lietošanai.

Acorus Balance Collagen Beauty Shots ir piemērots gan sievietēm, gan vīriešiem, kuri vēlas uzlabot savas ādas, matu un nagu veselību. Šķidrais uztura bagātinātājs ar kolagēnu, cinku, selēnu, mangānu, varu un hialuronskābi ir jādzēr vienreiz dienā, izšķīdinot ūdenī.

Arī VPLAB Beauty Collagen Peptides satur tikai 100% hidrolizēto kolagēnu un pieejams pulverveidā, kas pirms lietošanas jāizšķīdina ūdenī. Šis kolagēnu saturošais uztura bagātinātājs neizraisa alerģisku reakciju un efektīvi palīdz uzlabot ādas veselību un izskatu.

Detalizētāku informāciju par šiem un citiem kolagēnu saturošiem uztura bagātinātājiem ir iespējams uzzināt InternetAptieka.lv kolagēna produktu klāstā. Atliek vien izvēlēties individuālajām vēlmēm vispiemērotāko līdzekli, taču nedrīkst aizmirst, ka uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu! Kolagēna uzņemšanas efektivitāti būtiski uzlabo uztura bagātinātāju lietošana kopā ar vitamīniem un minerālvielām, kas veicina kolagēna sintēzi organismā.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Saistīti raksti

Minerālviela tavai veselībai - magnijs

Lasīt vairāk

Palīgs cīņā pret nogurumu - dzelzs

Lasīt vairāk

Vai zināji, ka katram trešajam iedzīvotājam Latvijā trūkst D vitamīns?

Lasīt vairāk