Kalcija trūkums organismā – pazīmes, ko nedrīkst ignorēt

Kalcija trūkums organismā – pazīmes, ko nedrīkst ignorēt

Kalcijs ir nepieciešams gan kaulu un zobu veselībai, gan normālai muskuļu, nervu un šūnu darbības nodrošināšanai. Tādēļ, ja parādās kalcija trūkums organismā, pazīmes var būt daudzveidīgas un pietiekoši nopietnas, lai būtiski ierobežotu ikdienas aktivitātes. 

Kādas pazīmes liecina par kalcija trūkumu?

Daudzas pazīmes, kas var liecināt par kalcija trūkumu, ir bieži novērojamas arī citu veselības problēmu vai saslimšanu gadījumā, tādēļ, tikai konsultējoties ar ārstu un veicot nepieciešamos izmeklējumus, var apstiprināt kalcija trūkumu organismā. Par nepietiekošu kalcija daudzumu organismā var liecināt gan kaulu un zobu veselības problēmas, gan muskuļu krampji un pastāvīgs nogurums. Ja savlaicīgi netiek konstatēts un novērsts kalcija trūkums organismā, pazīmes, kas var būtiski apgrūtināt ikdienas aktivitātes, kļūst tikai izteiktākas un to radītās problēmas smagākas.

Vāji un trausli kauli 

Kalcijs organismā ir galvenā minerālviela, kas kauliem piešķir izturību un blīvumu, rūpējoties par kaulu veselību. Aptuveni 99% no organismā uzņemtā kalcija atrodama tieši kaulos un zobos. Ja bērnībā un pusaudžu gados kalcijs ir būtisks kaulu augšanai un attīstībai, tad pieaugušajiem – palīdz uzturēt kaulu blīvumu optimālā līmenī. Parasti maksimālā kaulu masa tiek sasniegta līdz 30 gadu vecumam, bet pēc šī vecuma sasniegšanas kauli sāk pakāpeniski zaudēt savu blīvumu, kļūstot trauslāki, vieglāk lūstoši un pakļauti augstākam osteoporozes attīstības riskam.  

Nepārtraukts vājums un nogurums 

Hronisks kalcija trūkums var izraisīt vispārēju nogurumu un enerģijas trūkumu, jo kalcijs organismā ir nepieciešams gan normālas muskuļu darbības, gan enerģijas ieguvei vielmaiņas nodrošināšanai. Novājināti muskuļi apgrūtina kustību spējas.

Muskuļu krampji un spazmas 

Kalcijs ir nepieciešams normālas muskuļu darbības nodrošināšanai un nervu impulsu pārvadē, tādēļ muskuļu spazmas un krampji kājās un rokās, tirpšanas sajūta un nejūtīgums pirkstos var būt pirmās pazīmes kalcija nepietiekošai uzņemšanai.

Mutes veselības pasliktināšanās 

Ja samazinās kalcija līmenis organismā, var pasliktināties arī zobu veselība – vājinās zobu emalja un zobi kļūst ne tikai jutīgāki pret kariasu, bet arī vieglāk bojājas un lūzt.

Nervozitāte, nemiers, uzbudinātība 

Lai arī tikai 1% no visa uzņemtā kalcija nonāk asinīs, šis mikroelements ir ļoti svarīgs normālu nervu impulsu pārvadē un nervu šūnu normālā darbībā. Kavēta nervu sistēmas darbība var izraisīt paaugstinātu nervozitāti un aizkaitinātību.

Kas veicina kalcija trūkumu organismā?

Lai arī kalcijs organismā ir svarīga minerālviela kaulu, zobu, muskuļu un nervu sistēmas veselības uzturēšanā, organisms pats nespēj ne tikai sintezēt kalciju, bet arī uzņemt nepieciešamo kalcija daudzumu dažādu veselības vai dzīvesveida problēmu dēļ. Kalcija trūkumu organismā var pastiprināt:

  • Nesabalansēts uzturs

Kalcijs oganismā tiek uzņemts kopā ar pārtikas produktiem, kas ir bagāti ar kalciju. Ja uzturs nav sabalansēts vai no tā tiek izslēgtas noteiktas pārtikas produktu grupas, var veidoties kalcija trūkums. Kalciju satur ne tikai piena produkti, bet arī zaļie lapu dārzeņi, graudaugi un zivis. Turklāt ir jāņem vērā, ka kalcija uzsūkšanos var kavēt arī pārmērīgs šķiedrvielu un sāls patēriņš ēdienos.

  • Kalcija uzsūkšanās traucējumi

Kalcija uzsūkšanās notiek zarnu traktā, tādēļ dažādas zarnu slimības un iekaisumi, kā arī laktozes nepanesamība kavē optimāla kalcija apjoma uzņemšanu organismā.

  • Hormonālās izmaiņas

Pēc menopauzes sievietēm samazinās estrogēna līmenis, kas var samazināt kalcija uzsūkšanos un pastiprināt kalcija zudumus no kauliem. Kalcija trūkumu veicina arī paratireoīdo dziedzeru darbības traucējumi, jo šie dziedzeri palīdz regulēt kalcija līmeni asinīs.

  • Medikamentu blaknes

Ilgstoša diurētisko medikamentu vai steroīdu lietošana var pastiprināt kalcija izvadīšanu no organisma.

  • Mazkustīgs un neveselīgs dzīvesveids

Ja kofeīna un alkohola pārmērīga lietošana veicina kalcija izvadīšanu no organisma, tad sēdošs dzīvesveids un fizisko aktivitāšu trūkums – paātrina kaulu masas zudumu un pasliktina gan muskuļu darbību, gan hormonālo līdzsvaru.

  • D vitamīna trūkums

D vitamīnam ir svarīga loma kalcija uzņemšanas efektivitātē. Šis vitamīns palīdz ne tikai palielināt uzsūkto kalcija daudzumu zarnu traktā, bet arī nodrošināt uzņemtā kalcija nonākšanu no zarnu trakta līdz kauliem, iesaistoties to mineralizācijas procesā.

  • Grūtniecības un zīdīšanas periods

Grūtniecības un zīdīšanas laikā sievietēm ir nepieciešams uzņemt vairāk kalcija, lai nodrošinātu arī augļa un zīdaiņa kaulu attīstību, neietekmējot savu veselību.

  • Novecošanās

Novecojot ne tikai samazinās organisma spēja uzņemt kalciju no pārtikas produktiem, bet arī pastiprinās kaulu blīvuma samazināšanās process.

 

Kā uzņemt nepieciešamo kalciju?

Lai organismā nerastos kalcija trūkums, visbiežāk pieaugušiem vīriešiem un sievietēm vecumā no 19 līdz 50 gadiem ik dienu tiek ieteikts uzņemt 1000 mg kalcija. Tomēr ieteicamās kalcija devas var atšķirties ne tikai pēc vecuma un dzimuma, bet arī veselības stāvokļa. Palielinātas kalcija devas būs ieteicamas gan cilvēkiem ar paaugstinātu osteoporozes risku, gan sportiskiem un fiziski aktīviem cilvēkiem ar palielinātu slodzi uz kauliem un muskuļiem. Kalciju palīdzēs uzņemt:

1. Sabalansēts un daudzveidīgs uzturs

Lai palielinātu kalcija uzņemšanas efektivitāti, uzturā ieteicams iekļaut pārtikas produktus, kas ir bagāti ar kalciju, no dažādām pārtikas grupām. Visvairāk kalcija miligramos uz 100 g vai 100 ml produkta satur:

  • Piena produkti – piens (125 mg), jogurts (110 mg), Čederas siers (710 mg);
  • Zivis – sardīnes (382 mg), lasis (232 mg);
  • Vārītas pupiņas (69 mg);
  • Apelsīnu sula (80-120 mg);
  • Mandeles (264 mg);
  • Čia sēklas (631 mg).

2. Uztura bagātinātāji

Ja uzturs nav daudzveidīgs un no tā ir izslēgti kalciju saturoši produkti vai veselības un dzīvesveida problēmas ietekmē kalcija uzņemšanu, kalcija trūkumu palīdzēs novērst uztura bagātinātāji. Uztura bagātinātāji neaizstāj pilnvērtīgu uzturu, taču nodrošinās organismu ar trūkstošajām uzturvielām. InternetAptieka.lv piedāvā daudzveidīgu kalciju saturošu uztura bagātinātāju klāstu, piemēram:

  • Biofarmācija Calcium Forte 600 mg pulveris ar kalcija citrātu palīdz uzņemt organisma funkcijām nepieciešamo kalciju. Ieteicams pieaugušajiem lietot 1 paciņu dienā pirms vai pēc ēšanas, tās saturu izšķīdinot 100-150 ml ūdens, piena vai sulā. Precīzu uztura bagātinātāja lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
  • Olimp Labs Chela-Calcium kapsulas ar kalcija aminoskābes helātu un D3 vitamīnu ir jaunākās paaudzes organiskā kalcija formulas uztura bagātinātājs, kas nodrošina vispilnīgāko kalcija uzsūkšanos un izmantošanu organismā. Olimp Labs Chela-calcium kapsulas ir jālieto pēc ēšanas vienu līdz trīs kapsulas dienā vai pēc ārsta norādījumiem.
  • Livol Extra Calcium 400 mg tabletes ar kalcija karbonātu piemērots tiem, kuri vēlas bagātināt savu uzturu ar kalciju normālas kaulu un zobu veselības uzturēšanai un muskuļu darbības nodrošināšanai. Pieaugušajiem ieteicams lietot vienu tableti ēdienreizes laikā vienu līdz trīs reizes dienā. Precīzu uztura bagātinātāja lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.

Vairāk informācijas par šiem un citiem uztura bagātinātājiem atradīsi InternetAptieka.lv vitamīnu un minerālvielu piedāvājumā.

Uztura bagātinātājs! Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Saistīti raksti

Minerālviela Tavai veselībai – kas ir magnijs?

Minerālviela Tavai veselībai – kas ir magnijs?

    Samazinoties magnija apjomam organismā, tiek ietekmēta ne tikai nervu sistēmas un ...

Lasīt vairāk

Palīgs cīņā pret nogurumu - dzelzs

Lasīt vairāk

Speciāliste: Dzelzs deficīta anēmijas dēļ cilvēks var zaudēt saikni ar realitāti

Lasīt vairāk