Taukskābes Tavai veselībai un imūnsistēmai
Siltu un saulainu dienu mūsu zemē varētu būt vairāk. Tomēr to trūkums nav iemesls, lai ieslīgtu grūtsirdībā, sāktu čīkstēt un skumt, un visbeidzot – pat nīkuļot vai, pasarg’ dievs, slimot… LYSI zivju eļļa - tas ir dabisks spēka un labas pašsajūtas eliksīrs visai ģimenei!
Katrā mūsu organisma šūnā - acīs, smadzenēs, ādā un citur – ir unikālas taukskābes, kas nepieciešamas, lai mēs būtu veseli un imūni pret baciļiem un vīrusiem. Diemžēl, šīs taukskābes organismā nerodas pašas no sevis – tās var uzņemt divos veidos: ar pārtiku vai lietojot zivju eļļu. Kas ir šīs tik vitāli svarīgās taukskābes? Omega- 3!
Zivju eļļa vai zivis?
Teorētiski nepieciešamo Omega-3 (O-3) taukskābju daudzumu var uzņemt ar pārtiku. Teorētiski. Lai to izdarītu nedēļā vismaz divas līdz trīs reizes ir jāēd jūras zivis. Svarīgi ēst tieši jūras zivis, jo arī zivis pašas neražo taukskābes, bet uzņem tās ar jūras aļģēm. Zinātnieki noskaidrojuši, ka vērtīgākais O-3 avots ir dziļūdens jūras zivis. Savukārt ezeru jeb saldūdens zivīs šo taukskābju nav, tāpēc atmetiet cerības uzņemt O-3 taukskābes, ēdot karpas, līdakas u. t.t.
Taču tas vēl nav viss! Lai uzņemtu nepieciešamo O-3 taukskābju daudzumumu, jāseko līdzi tam, kā ēdiens tiek pagatavots. Visveselīgāk ēst sautētas, vārītas vai krāsnī ceptas zivis, vēlams kā piedevas lietot dārzeņus. Kūpinātas zivīs O-3 taukskābes ir daļēji oksidējušās, un uz pannas ceptās zivīs ir daudz konceragēnu.
Uzņemt Omega-3 var arī vienkāršāk – ar zivju eļļu. Globāli zivju eļļas var iedalīt divās lielās grupās:
- mencu aknu eļļa;
- zivju eļļa no zivs ķermeņa.
Mencu aknu eļļa dabiskā veidā un lielā koncentrācijā satur svarīgākos, eļļā šķīstošos A un D vitamīnus kā arī Omega-3 taukskābes. Savukārt Omega-3 zivju eļļa lielā koncentrācijā satur Omega-3 taukskābes, taču dabīgā veidā šis zivju eļļas veids nesatur vitamīnus – ja vien tie nav pievienoti ražošanas procesā.
Mīti un patiesība
Laika gaitā par zivju eļļu izveidojušies vairāki mīti. Viens no tiem - lai sajustu labvēlīgo efektu, zivju eļļa jālieto tikai gada drēgnajos mēnešos. Nepareizi! Pareizāk to lietot visu laiku, jo O-3 taukskābes organisms nevar uzkrāt. Brīdī, kad pārtraucat lietot zivju eļļu, jūs vairs nesaņemat neaizstājamās O-3 taukskābes.
Runājot par zivju eļļu, ļoti svarīgi atcerēties likumsakarību - jo lielāka zivs, jo ilgāk tā dzīvo – jo vairāk uzkrāj sevī smagos metālus un citas cilvēka organismam nevēlamas vielas. Tieši tādēļ maldīgs ir uzskats, ka lasis ir vērtīgākais O-3 avots. Interesanti, ka daudz mazākas zivtiņas – tādas kā anšovi, sardīnes un skumbrijas - satur tikpat daudz O-3 un ir daudz tīrākas kā lielās jūras zivis.
Pareizs ir uzskats, ka zivju eļļa ar O-3 taukskābēm ir visvērtīgākā. Kāpēc? Pavisam vienkārši - jo lielāks O-3 saturs, jo vērtīgāka tā ir. Tāpēc, pērkot zivju eļļu, noteikti pievērsiet uzmanību O-3 daudzumam, jo aptiekas plauktos ir arī zivju eļļas veidi bez O-3 taukskābēm! Vēl kāda būtiska nianse, kam pievērt uzmanību, pērkot zivju eļļu – cenas un devu attiecība. Ne vienmēr lētākais produkts ir izdevīgākais, tāpēc iesakām izrēķināt, cik izmaksās vienas dienas deva un cik ilgam laikam produkts būs pietiekams.
LYSI – pasaules līderis
Lielākais mencu aknu eļļas ražotājs ar vairāk nekā 70 gadu pieredzi ir Īslandes uzņēmums – LYSI, kas atrodas Ziemeļatlantijas okeāna krastā – vienā no tīrākajiem reģioniem pasaulē. LYSI zivju eļļa tiek iegūta no salīdzinoši mazām zivtiņām – sardīnēm, anšoviem un skumbrijām. Nav slēpjams fakts, ka vairāki zivju eļļas ražotāji pērk no LYSI gatavu mencu aknu eļļu. Ja uz mencu aknu eļļas iepakojuma pamanāt, ka izcelsmes valsts ir Īslande, tad noteikti tā nāk no LYSI rūpnīcas. LYSI ražo ļoti plašu zivju eļļas klāstu – gan bērniem un pusaudžiem, gan pieaugušajiem un senioriem, kā arī – grūtniecēm un jaunajām māmiņām.
Ja vēlies pievienoties skaistas dzīves svinētājiem, ieskaties www.lysi.lv. Tur rakstīts viss, kas jāzina par zivju eļļu, tās īpašībām un lietošanu.