Hroniskas iesnas – kā rūpēties par sava deguna veselību un labsajūtu?
Ja alerģiju vai infekciju izraisītu iesnu simptomi nemazinās pēc 12 nedēļām, tad ir attīstījušās hroniskas iesnas. Lai efektīvi mazinātu iesnu radīto diskomfortu, ir nepieciešama daudzpusīga pieeja, kuras pamatā ir precīza diagnoze un skaidra izpratne par iesnu rašanās iemesliem.
Kas ir hroniskas iesnas?
Atkarībā no iesnām raksturīgo simptomu ilguma tās var iedalīt akūtās, subakūtās un hroniskās iesnās. Visbiežāk vīrusa infekcijas un saaukstēšanās izraisa akūtas iesnas, kas var ilgt līdz četrām nedēļām. Ja iesnas ilgst no četrām līdz 12 nedēļām, tās tiek sauktas par subakūtām iesnām, bet ilgstošs un nemainīgi patstāvīgs iekaisuma process deguna dobumos un deguna blakusdobumos jeb sinusos, kas ilgst vairāk nekā 12 nedēļas, ir hroniskas iesnas.
Kādēļ rodas hroniskas iesnas?
Sākotnējie hronisku iesnu rašanās iemesli būtiski neatšķiras no ierastajiem iesnu rašanās cēloņiem, taču bieži ilgstošu un nepārejošu iesnu cēlonis var būt vairāku to ierosinošu faktoru vienlaicīga iedarbība. Daži no izplatītākajiem hronisku iesnu ierosinātājiem ir:
- Alerģijas
Ilgstoša saskare ar tādiem alergēniem kā ziedputekšņi, mājdzīvnieku spalvas, pelējums un putekļu ērcītes var izraisīt hroniskas iesnas. Hronisku iesnu attīstības riskus alerģiju dēļ pastiprina vides faktori, hormonālās izmaiņas un novājināta imūnsistēma.
- Infekcijas
Ja infekcijas ierosinātas akūtas iesnas netiek atbilstoši ārstētas, iekaisuma process deguna dobumos var kļūt hronisks. Akūtas infekciju izraisītas iesnas biežāk attīstās par hroniskām, ja cilvēkam ir kāda no deguna dobuma anatomijas pataloģijām.
- Anatomiskas pataloģijas
Hronisku deguna aizlikumu un iekaisumu var veicināt tādas anatomiskas novirzes kā deguna starpsienas novirze no viduslīnijas, polipi un sinusu struktūras novirzes.
- Vides faktori
Hroniskas iesnas veicina ne tikai ilgstoša saskare ar tādiem kairinātājiem kā gaisa piesārņojums, gaistošas ķīmiskas vielas un tabakas dūmi, bet arī iekštelpu gaiss ar ļoti zemu mitruma līmeni, it īpaši apkures sezonā. Sauss gaiss veicina deguna gļotādas izžūšanu un kairina deguna dobumu.
- Veselības problēmas
Hormonu izmaiņas organismā un astma ir dažas no izplatītākajām veselības problēmām, kas veicina hronisku iesnu veidošanos.
- Medikamentu blaknes
Dažu medikamentu ilgstoša vai nepamatota lietošana var veicināt patstāvīgu deguna aizlikumu un iekaisumu, it īpaši, ja ir alerģijas, anatomiskas pataloģijas un citas veselības problēmas. Tādēļ pirms medikamentu iegādes pret iesnām, ir nepieciešama konultācija ar ārstu vai farmaceitu.
- Dzīvesveida ietekme uz imūnsistēmu
Novājināta imūnsistēma padara cilvēku jutīgāku pret hroniskām infekcijām un iekaisumiem. Ilgstošs stress ir viens no faktoriem, kas vājina imūnsistēmu.
Hronisku iesnu cēloņu daudzveidība nozīmē, ka to efektīvai ārstēšanai un simptomu ilglaicīgai novēršanai ir nepieciešama precīza diagnoze un atbilstoša ārstēšana ar simptomus mazinošiem medicīniskajiem līdzekļiem. Tieši izpratne par dažādo faktoru iespējamajām kombinācijām un to indivduālo ietekmi uz deguna dobuma veselību ir svarīga, lai noteiktu precīzu diagnozi, tādēļ pirms medikamentu iegādes ir nepieciešams konsultēties ar ārstu.
Kādi ir biežākie hronisku iesnu simptomi?
Ja akūtu iesnu gadījumā deguna aizlikums parādās pēkšņi, deguna izdalījumi ir šķidri un iesnas pavada šķaudīšana, galvassāpes vai drudzis, tad hronisku iesnu gadījumā raksturīgs:
- pastāvīgs deguna aizlikums
deguna aizlikums ir pastāvīgs un nemazinās, tam raksturīgāki biezāki deguna izdalījumi;
- spiedošas sajūtas radīts diskomforts
hronisku iesnu gadījumā var attīstīties patstāvīga spiediena sajūta deguna, vaigu vai pieres apvidū, kas var pastiprināt galvassāpes;
- ožas un garšas sajūtu zudums
hronisku iesnu izraisīts ožas un garšas sajūtu zudums ir izteiktāks un ilgstošāks;
- nepārejošs nogurums
iesnas traucē miegu un rada patstāvīgu diskomfortu, tādēļ hronisku iesnu simptoms ir arī ilgstoša noguruma un vājuma sajūta.
Hronisku iesnu precīza diagnostika balstās uz simptomu novērošanu un detalizētiem medicīniskiem izmeklējumiem.
Kā rūpēties par savu veselību un labsajūtu hronisku iesnu gadījumā?
Rūpes par deguna dobuma veselību un iesnām raksturīgā diskomforta mazināšana prasa daudzpusīgu pieeju, kas ietver ne tikai piemērotu medikamentu lietošanu, bet arī pareizu deguna kopšanu un ikdienas paradumu uzlabošanu:
- kairinājuma novēršana
izvairīšanās no deguna gļotādu kairinošiem putekļiem, ziedputekšņiem, smaržvielām;
- imūnsistēmas stiprināšana
pilnvērtīga atpūta, sabalansēta uztura lietošana un pietiekoša ūdens apjoma uzņemšana stiprinās imūnsistēmu, palīdzot ķermenim cīnīties ar infekciju un straujāk atkopties;
- deguna skalošana
deguna skalošana ar sālsūdens šķīdumu var mazināt deguna aizlikumu;
- rūpes par deguna gļotādas neizžūšanu
mitrinātāju vai fizioloģisko aerosolu lietošana novērsīs deguna gļotādas izžūšanu, kas ir īpaši svarīga aizsargbarjera pret ieelpotajiem patogēniem – vīrusiem un baktērijām. Bieža deguna šņaukšana un berzēšana bojā deguna gļotādu un īpaši strauji tiek bojāta sausa gļotāda, veicinot iekaisuma padziļināšanos un jūtamāk apgrūtinot elpošanu.
Medikamenti hronisku iesnu ārstēšanai
Hronisku iesnu ārstēšanā var izmantot dažādus antihistamīnus, dekongestantus un steroīdus saturošus preperātus, taču tie ir jāizvēlas, ņemot vērā individuālo veselības stāvokli, iesnu simptomātiku un medikamentu blaknes. Tādēļ pirms medikamentu iegādes, ir vēlams konsultēties ārstu individuāli, lai noskaidrotu vispiemērotākā medikamenta izvēli. InternetAptieka.lv daudzveidīgais preperātu klāsts ļaus efektīvi mazināt iesnu simptomus.
- Vibrocil deguna pilienu aktīvā viela satur fenilefrīnu un antihistamīna līdzekli dimetindēnamaleātu. Šie deguna pilieni palīdz atvieglot aizlikta un tekoša deguna simptomus, ko ir izraisījušas infekcijas vai alerģijas. Pilienu sastāvā esošais fenilefrīns palīdzēs samazināt deguna tūsku saaukstēšanās, alerģiju un deguna blakusdobumu iekaisuma gadījumos. Pusaudžiem, kas vecāki par 12 gadiem, un pieaugušajiem vēlamā deva ir 3-4 pilieni katrā nāsī 3-4 reizes dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu instrukciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.
- Fenkarol tablešu aktīvā viela ir hifenadīna hidrohlorīds, kas pieder antihistamīna līdzekļu grupai. Fenkarol ir piemērots siena drudža, akūtas un hroniskas nātrenes, alerģiska rinīna, alerģiska konjunktivīta, angioneirotiskas tūskas, dermatozes, ekzēmas, neirodermīta, ādas niezes, uztura vai medikamentu izraisītas alerģijas ārstēšanai. Fenkarol tabletes ir jālieto uzreiz pēc ēšanas. Ieteicamā deva pieaugušajiem ir viena tablete 2-4 reizes dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu instrukciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.
- Sinupret ekstrakts ir augu izcelsmes medikaments, kura aktīvā viela ir dabīgs sausais ekstrakts no genciānas saknes, prīmulu ziediem, skābeņu un verbēnas lakstiem, kā arī melnā plūškoka ziediem. Sinupret paredzēts akūta, nekomplicēta deguna blakusdobumu iekaisuma ārstēšanai pieaugušajiem. Ietecamā deva pieaugušajiem ir viena tablete trīs reizes dienā. Precīzu zāļu lietošanu skatīt lietošanas instrukcijā vai zāļu aprakstā. Neskaidrību gadījumā vaicā ārstam vai farmaceitam.
Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu instrukciju uz iepakojuma. Par zāļu lietošanu konsultējieties pie ārsta vai farmaceita! ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI.
Noderīgi
Hronisku iesnu cēloņi var būt dažādi, taču visbiežāk hroniskas iesnas izraisa vairāku faktoru kopīga iedarbība. Neatbilstoša medikamentu lietošana, neņemot vērā iesnu rašanās cēloņus vai neievērojot ieteicamās devas, nespēs efektīvi ārstēt iesnas un novērst to simptomus. Lai izārstētu hroniskas iesnas ir nepieciešama daudzpusīga pieeja, rūpējoties ne tikai par atbilstošu medikamentu lietošanu, bet arī imūnsistēmas stiprināšanu un deguna gļotādai piemērotu mitrinātāju lietošanu.
Reklāma. Reklāmas devējs SIA “PANPHARMACY”.