Inhalācijas palīdzēs pārvarēt post-Covid sindromu
COVID-19 slimība nekur nav pazudusi. Tiek prognozēts, ka tā kulmināciju, tāpat kā citas sezonālās vīrusu slimības, varam sagaidīt aukstajā sezonā. Nereti, saslimstot ar šo infekciju, to tik viegli aizmirst neizdodas – daļa cilvēku saskaras ar post-Covid sindromu. Blakusparādības var būt jūtamas pat gadu! Ģimenes ārste, endokrinoloģe, Santiago de Compostela universitātes doktorante Rina Vasiléc dalās ar padomiem, kā tās ātrāk pārvarēt.
Ilgstošā Covid sekas
Covid-19 infekcija, ko izraisa SARS-CoV-2 vīruss, ir dziļi ietekmējusi sabiedrību, metusi izaicinājumu veselības aprūpes sistēmās un mainījusi ikdienas dzīvi. Lai gan lielākā uzmanība tiek pievērsta slimības akūtajai fāzei, lielas bažas rada simptomi, kas saglabājas arī pēc tās. Slimības subakūto fāzi bieži sauc par ilgstošo Covid vai post-covid sindromu. Ar elpceļu saistītu simptomu saglabāšanās pēc akūtas inficēšanās ar COVID-19, visticamāk, ir saistīta ar vīrusiem, kas galvenokārt uzbrūk bronhu un plaušu audiem. Šāds īpašs uzbrukums var izraisīt strukturālas un funkcionālas izmaiņas, kuru atrisināšana prasa ilgāku laiku.
Spāņu pētnieki (Moreno-Pérez u.c., 2021) atklāja, ka trīs mēnešus pēc slimības sākuma aptuveni 50% COVID-19 pacientu piedzīvojuši tādus ilgstošus simptomus kā nogurums, elpas trūkums, neiroloģiskas sūdzības un trauksme. Ziņojumos arī norādīts, ka 64% pacientu rentgena izmeklējumos novērotas plaušu anomālijas, un 50% pacientu pirmajos trīs mēnešos pēc slimības ir samazināta plaušu kapacitāte un elpošanas muskuļu vājums (Halpin u.c., 2021; Tenforde u.c., 2020). Klīniskie dati liecina, ka aizdusa rodas 42,6–65,6% cilvēku, kas atveseļojas no COVID-19, un tā nomoka līdz 4–6 mēnešiem vai ilgāk (Carvalho-Schneider u.c., 2021; Carfì u.c., 2020; Wang u.c., 2020).
Plaušām ir svarīga loma visa ķermeņa, īpaši smadzeņu, apgādē ar skābekli. Tas nozīmē, ka ilgstošas elpošanas problēmas var izraisīt kognitīvas problēmas: uzmanības trūkumu, apjukumu. Tās var ietekmēt garīgo labklājību un savstarpējās attiecības. Turklāt tādi pastāvīgi simptomi kā elpas trūkums un nogurums var būtiski pasliktināt darba spējas, kas var ietekmēt gan fizisko, gan garīgo darbību. Tāpēc tiem, kuri cīnās ar post-Covid sindromu, nepieciešama visaptveroša medicīniskā aprūpe.
Inhalācijas terapija elpceļu veselībai
Lai gan COVID-19 slimība ir jauna un iepriekš nepieredzēta, post-Covid sindroma pastāvīgie elpceļu simptomi ir pārsteidzoši līdzīgi hronisku plaušu slimību, piemēram, astmas, hroniskas obstruktīvas plaušu slimības (HOPS) simptomiem. Šo līdzību dēļ medicīnas eksperti atbalsta ideju ilgstošus COVID-19 simptomus ārstēt saskaņā ar tām pašām vadlīnijām kā iepriekšminētās hroniskās plaušu slimības (European Respiratory Society ziņojums, 2022). Viens no galvenajiem šādas ārstēšanas pasākumiem ir inhalācijas terapija, izmantojot īpašas ierīces – inhalatorus.
Inhalators ir medicīniska ierīce, kas paredzēta, lai šķidrās zāles pārvērstu smalkā miglā (aerosolā), izmantojot saspiestu gaisu, ultraskaņas tehnoloģiju vai tīkla membrānas. Pacienti ieelpo miglu caur masku vai iemutni, tāpēc zāles nokļūst tieši plaušās un elpceļos. Inhalatorus var klasificēt arī pēc to mobilitātes. Pārnēsājamie ir kompakti, ar akumulatoru lādējami vai atkārtoti uzlādējami lietošanai atrodoties ceļā. Stacionārie modeļi galvenokārt tiek izmantoti mājās, tie ir lielāki, un tiem ir nepieciešama elektrības kontaktligzda. Inhalatorus izmanto dažādu elpceļu slimību – astmas, HOPS un tagad arī ilgstoša COVID-19 ārstēšanai.
Inhalatoru loma atveseļošanās procesā
Inhalācijas terapijai ir šādas īpašas priekšrocības:
- Tiešā piegāde. Ieelpojot, zāles nonāk tieši apakšējos elpceļos un plaušās, radot lokālu un specifisku efektu, kas uzlabo ārstēšanas rezultātus.
- Ātra iedarbība. Ieelpotās aktīvās sastāvdaļas iedarbojas ātrāk nekā iekšķīgi vai injekcijas veidā lietotās. Tas ir ļoti svarīgi, lai atvieglotu akūtus simptomus, piemēram, aizdusu.
- Mazākas devas. Tā kā zāles nonāk tieši plaušās, tās parasti ir nepieciešams lietot mazāk nekā iekšķīgi lietojamas vai injicējamas formas.
- Samazināta sistēmiskā iedarbība. Zāles nonāk tieši elpošanas sistēmā, līdz ar to asinsritē uzsūcas maz aktīvo vielu, tāpēc ir mazāka iespēja rasties sistēmiskām blakusparādībām, kas var rasties lietojot iekšķīgi lietojamas vai injicējamas zāles.
- Daudzpusīgums. Inhalācijas terapijā izmanto dažāda veida zāles, tostarp fizioloģisko šķīdumu, mukolītiskus līdzekļus, bronhodilatatorus, kortikosteroīdus un antibiotikas. Tāpēc ir plašs ārstēšanas iespēju klāsts.
- Personalizēta ārstēšana. Inhalatori ir ērti lietojami, un pacienti tos var lietot mājās, nodrošinot pastāvīgu aprūpi un individuālu simptomu kontroli.
- Hroniska stāvokļa kontrole. Inhalācijas terapija ir īpaši noderīga hronisku elpceļu slimību ārstēšanā, jo tā nodrošina konsekventu un regulāru ārstēšanu, kas var uzlabot vispārējo plaušu darbību un dzīves kvalitāti.
- Ekspozīcija. Inhalatori ļauj kontrolēt terapeitiskās sesijas ilgumu no 10 līdz 30 min., ļaujot viegli pielāgot ārstēšanas sesijas individuālajām vajadzībām un grafikam.
- Piemērots jebkuram vecumam. Inhalācijas ierīces ir piemērotas visu vecumu pacientiem.
Ilgstoša Covid gadījumā visi šie ieguvumi palīdz labāk kontrolēt slimību un uzlabot dzīves kvalitāti tiem, kuri cieš no pastāvīgiem elpceļu simptomiem. Sākotnējie pētījumi un klīniskā prakse ir uzrādījuši pozitīvus inhalācijas terapijas rezultātus, izmantojot īpašas ierīces pacientiem ar post-Covid sindromu (Fawzy NA u.c., 2023; Evans R u.c., 2023). Inhalatoru lietošanu atbalsta Eiropas Klīniskās mikrobioloģijas un infekcijas slimību biedrība (ESCMID, 2022), tā ir iekļauta Šveices, Francijas un Indijas prakses vadlīnijās un minēta Itālijas sistemātiskajā ilgstoša Covid pārskatā (Fugazzaro S. U.c., 2022).
Inhalatora lietošana
Personīgā inhalatora iegāde ir gudrs lēmums. Šīs ierīces lietošana mājās ir efektīvs veids, kā zāles nogādāt plaušās, nodrošinot ātrāku atveseļošanos un ļaujot pacientiem veikt medicīnisko procedūru bez papildu slimnīcas apmeklējumiem. Inhalatori noder ne tikai post-Covid sindroma ārstēšanai, bet arī dažādu akūtu un hronisku elpceļu slimību profilaksei. Tā kā veselības aprūpes tendences virzās uz personalizētu mājas terapiju, šīs tehnoloģijas integrēšana veselības aprūpē ir progresīva pieeja.
Tirgū ir ārkārtīgi plaša inhalatoru izvēle, tāpēc katrs cilvēks vai ģimene var to izvēlēties atbilstoši savām īpašajām vajadzībām, kas garantē optimālus ārstēšanas rezultātus. Starp lieliskiem variantiem var minēt „B. Well“ (Šveice) ierīces MED-120, PRO-110 un PRO-115. Šie inhalatoru modeļi ir pārdomāti un izstrādāti tā, lai apmierinātu pacientu ar akūtām vai hroniskām elpošanas slimībām vajadzībām.
PRO-110 ir stacionārs kompresora inhalators, kas piemērots visai ģimenei. Tā atšķirīgā iezīme – spēja ģenerēt 3,16 μm aerosola daļiņas. Šāds daļiņu izmērs nodrošina ārstniecisko vielu iekļūšanu pat mazākajos bronhos un alveolās. Pētījumi apstiprina, ka vairāk nekā 70% zāļu sasniedz mērķa audus, ja tās tiek ieelpotas ar šo ierīci, līdz ar to uzlabojot plaušu mikrocirkulāciju un mukocilāro klīrensu. Šīs dzīvībai svarīgās funkcijas pēc Covid-19 bieži tiek traucētas. Jaunās paaudzes PRO-110 kompresors nodrošina minimālu troksni, tāpēc inhalācijas terapija, izmantojot šo ierīci, ir ērta, piemērota gan pieaugušajiem, gan bērniem un nodrošina profesionālu un uzticamu ārstēšanu mājas apstākļos. Turklāt ar novatoriskām funkcijām, piemēram, izsmidzināšanas ātrumu 0,4 ml/min, PRO-110 piedāvā ātrāku procedūru, izmantojot tikai 2-8 ml medikamentu un samazinot inhalācijas laiku, kas ir īpaši vērtīgi mūsu straujajā pasaulē. Paredzēts ģimenes vajadzībām, PRO-110 tiek pārdots kopā ar šādiem piederumiem: deguna skalošanas uzgali, iemuti, pieaugušo un bērnu masku. PRO-110 – tā ir ilgmūžīga un izturīga ierīce, kuru varēsiet lietot vairāk nekā desmit gadus.
Inhalatoram PRO-115 ir tādas pašas tehniskās īpašības kā PRO-110, taču tas ir īpaši izstrādāts maziem bērniem. Tas izskatās kā dzeltens rotaļu vilcieniņš, kas procedūras laikā izlaiž tvaiku. Tātad tas pārvērš inhalācijas terapiju par jautru rotaļu. Klāt pievienotas maskas trīs dažādos izmēros – zīdaiņiem, bērniem un pieaugušajiem. Tā ir praktiska izvēle ģimenēm ar bērniem.
MED-120 – pārnēsājams kompresoru inhalators ar optimālām inhalācijas īpašībām, padarot to ideāli piemērotu personīgai lietošanai. MED-120 efektīvi nogādā plaušās vairāk nekā 71% ieelpotā aerosola ar minimālo daļiņu izmēru 2,9 µm. Ar vēl ātrāku izsmidzināšanas ātrumu – 0,3 ml/min, MED-120 ļauj efektīvi izmantot laiku, patērējot līdz 6 ml izrakstīto medikamentu. Šī kalibrētā ievadīšana nodrošina, ka precīza deva sasniedz elpošanas sistēmu, nodrošinot optimālu farmakoloģisko reakciju, kas ir ļoti svarīga pēc vīrusu elpošanas sindromu ārstēšanā. MED-120 ir viens no klusākajiem kompresoru inhalatoriem, kas izstrādāts darbam ar trokšņa līmeni 44 dB, kas atbilst lietus skaņai. Kompaktais dizains (100 x 54 x 51 mm izmērā un tikai 160 g svarā) ļauj MED-120 nēsāt rokassomiņā vai paņemt līdzi ceļojumā. Ērta uzlāde, izmantojot mikro USB kabeli. To pārdod kopā ar deguna mazgāšanas uzgali, pieaugušo un bērnu masku, tāpēc tā ir universāla ierīce.
„B. Well“ ierīce atbalsta augstākās Šveices kvalitātes tradīcijas un atbilst paredzētajiem Eiropas drošības standartiem un direktīvām.
Ceļš uz vieglu elpošanu
Inhalācijas terapija palīdz atvieglot elpceļu post-Covid sindroma simptomus, uzlabo plaušu darbību un paātrina vispārējo atveseļošanos. Svarīgākais – izvēlēties ierīci, kas atbilst jūsu personīgajām vajadzībām. Šeit ir daži vispārīgi padomi inhalatora izvēlei un lietošanai:
- Konsultējieties ar veselības aprūpes speciālistiem, lai tie palīdzētu jums izvēlēties piemērotāko ierīci un izrakstīt zāles, kas ir piemērotas jūsu specifiskajiem simptomiem un vajadzībām.
- Ievērojiet ierīces lietošanas instrukciju. Ir svarīgi pievērst uzmanību arī inhalējamo zāļu devām. Tas ir vienīgais veids, kā nodrošināt optimālu inhalācijas efektivitāti.
- Regulāri tīriet inhalatoru, rūpējieties par to, kā norādīts produkta instrukcijā. Tādā veidā jūs izvairīsieties no ierīces piesārņošanas un nodrošināsiet tās kvalitatīvu darbību.
- Pievērsiet uzmanību inhalatora mobilitātei un funkcijām. Izvēlieties vienu, kas atbilst jūsu dzīvesveidam un vajadzībām. Pārnēsājamie inhalatori ir piemēroti tiem, kas daudz ceļo, bet īpašas funkcijas, piemēram, regulējams izsmidzināšanas ātrums, ir būtiskas individuālai ārstēšanai.
- Novērojiet savu stāvokli un ziņojiet ārstam par visām izmaiņām. Regulāra novērošana var palīdzēt pēc nepieciešamības pielāgot ārstēšanu.
- Painteresējaties, kā darbojas jūsu inhalators, uzziniet par tā terapijas ietekmi uz organismu, jo īpaši post-Covid sindroma kontekstā. Šīs zināšanas var palīdzēt efektīvāk sazināties ar veselības aprūpes speciālistiem un pieņemt pamatotus lēmumus par veselības aprūpi.