Insults, tā pazīmes un novēršana: dzīvesveida izmaiņas veselīgākai nākotnei

Insults, tā pazīmes un novēršana: dzīvesveida izmaiņas veselīgākai nākotnei

Kā rāda statistikas dati, katru gadu Latvijā aptuveni 15 000 cilvēku mirst no sirds un asinsvadu slimībām un to izraisītām sekām. Un, lai gan biežāk kardiovaskulāro slimību riskam ir pakļauti vecāka gada gājuma cilvēki, tomēr statistikas dati ir skarbi – aptuveni katrs 10 no mirušajiem ir bijis vecumā līdz 60 gadiem.

Infarkts un insults pieder pie SAS jeb sirds un asinsvadu nopietnākajām slimībām, kas ne tikai būtiski ietekmē turpmāko dzīves kvalitāti, bet nereti beidzas letāli. Lai gan mūsu medicīnas aprūpe nodrošina augsta līmeņa, operatīvu ārstēšanu, tomēr lielā daļā gadījumu, pacientam nonākot slimnīcā, bieži vien jau ir par vēlu.

Proti, kā infarkta, tā insulta gadījumā, pats svarīgākais ir nekavējoša rīcība, jo veiksmīga ārstēšana ir iespējama vien tad, ja pacients slimnīcā nonāk pēc iespējas ātrāk. Tomēr neskatoties uz informatīvajām kampaņām un plaši pieejamo informāciju, aptaujas rāda, ka vēl aizvien ir ļoti liela sabiedrības daļa, kas īsti nezina, kāda ir atšķirība starp infarktu un insultu un kādas ir to tipiskās pazīmes.

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ir insults, kādas ir tā pazīmes un kādus profilaktiskus pasākumus savā ikdienā nepieciešams ieviest, lai mazinātu insulta risku nākotnē. 

Kas ir insults? 

Insults ir pēkšņi, lokāli asinsrites traucējumi, kas izraisa akūtu galvas smadzeņu apasiņošanas pasliktināšanos. Tā rezultātā var veidoties konkrētās smadzeņu daļas nodrošināto funkciju zudums vai traucējumi – var tikt traucētas runas, kustību vai koordinācijas funkcijas. Izšķir divu veidu insultu:

 • išēmiskais insults – izraisa smadzeņu asinsvada nosprostojums tromba dēļ, kurš veidojies un attīstījies smadzeņu vai kakla artēriju aterosklerozes vai sirdsdarbības traucējumu rezultātā.
 • hemorāģisks insults – sastopams salīdzinoši retāk, to izraisa asinsvada plīsums un asinsizplūdums smadzenēs, kas biežāk saistīts ar paaugstinātu asinsspiedienu vai aneirisma (masveida paplašinājums galvas smadzeņu artērijā, kas veidojas dzīves laikā vai iedzimti iegūta asinsvadu sieniņu bojājuma rezultātā).

Katra minūte ir svarīga: insulta pazīmes 

Kā norāda ārsti, cietušajam ir svarīgi pēc iespējas ātrāk saņemt neatliekamo medicīnisko palīdzību un nokļūt slimnīcā. Katra minūte ir svarīga, jo insulta sekas var būt gan paliekoši smadzeņu funkcionālie traucējumi, invaliditāte un smagos gadījumos arī nāve. Lai glābtu savu vai tuvinieka dzīvību, svarīgi atpazīt insulta pazīmes:

 • sejas asimetrija: noslīdējis mutes kaktiņš, grūtības pasmaidīt, mēles novirze no viduslīnijas;
 • pēkšņi runas traucējumi: neskaidra vai pilnībā zaudēta runas spēja, nespēja saprast teikto;
 • vienas ķermeņa puses vājums vai paralīze: neklausa roka un/vai kāja;
 • rīšanas traucējumi;
 • redzes traucējumi, redzes miglošanās
 • slikta dūša, vemšana, galvas reiboņi;
 • pēkšņas, neraksturīgas, ļoti stipras galvassāpes
 • smagos gadījumos – apziņas zudums

Dažkārt insulta simptomi var būt pārejoši, ko izraisa tranzitora išēmiskā lēkme jeb pārejoši smadzeņu asinsrites traucējumi. Arī šādā gadījumā noteikti nedrīkst kavēties un obligāti nepieciešams meklēt medicīnisko palīdzību, lai noteiktu simptomu iemeslus un uzsākt tūlītēju ārstēšanu. Pārejoša išēmiskā lēkme ir insulta riska faktors, līdz ar to savlaicīgi saņemot palīdzību, no insulta iespējams izvairīties.

Foto: freepik.com/Freepik 

Insults: ārstēšana un profilakse

Insulta gadījumā, atkarībā no insulta veida, ar medikamentozu ārstēšanu ārsti var palīdzēt tikai aptuveni pirmajās 4–6 stundās. Insulta ārstēšana ir sarežģīta un, diemžēl,ne vienmēr veiksmīga. Tieši tāpēc svarīgi jau savlaicīgi izslēgt ietekmējamos insulta riska faktorus:

 • nekontrolēts paaugstināts asinsspiediens;
 • paaugstināts holesterīna līmenis asinīs, kas veicina trombu veidošanās risku; 
 • nepietiekami koriģēts cukura diabēts; 
 • savlaicīgi neārstētas sirds un asinsvadu slimības un sirdsdarbības traucējumi
 • mazkustīgs dzīvesveids;
 • palielināts ķermeņa svars;
 • smēķēšana, alkohola lietošana;
 • nepilnvērtīgs uzturs. 

 

Profilakse 

Lai mazinātu insulta risku, nepieciešama kompleksa pieeja un dzīvesveida izmaiņas, jo atbildēt uz jautājumu “Ko darīt, lai neatkārotos insults?” iespējas vairs var arī nebūt. Svarīgi sekot līdzi savai veselībai, veikt regulāras profilaktiskas pārbaudes. Insults ir slimība, ko visbiežāk izraisa citas neārstētas sirds un asinsvadu saslimšanas. Tāpēc, pirmkārt, svarīgi sekot līdzi savam asinsspiedienam un holesterīna līmenim, kā arī sirds veselībai.

Ikdienā nepieciešams ieviest veselības stāvoklim un vecumam atbilstošas fiziskās aktivitātes. Katru dienu vēlams vismaz 30–60 minūtes pavadīt apzināti kustoties – nūjojot, skrienot, vingrojot, braucot ar velosipēdu utml.

Jāseko līdzi arī savam svaram, uzturam un sāls patēriņam. Ikdienā vajadzētu lietot mazāk treknus dzīvnieku izcelsmes produktus un vairāk šķiedrvielām, vitamīniem bagātus dārzeņus, augļus, graudaugus, pākšaugus, zaļumus, kā arī regulāri uzturā lietot zivis, kas ir bagātas ar Omega-3 un citām vērtīgajām taukskābēm.

Noteikti jāatsakās no kaitīgajiem ieradumiem un pārmērīgas alkohola lietošanas. Svarīgs ir arī kvalitatīvs miegs un stresa kontrole.

 • Vairāk par insultu, tā pazīmēm, riska faktoriem, ārstēšanu un sekām, iespējams iepazīties informatīvajā materiālā, ko sagatavojuši Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas ārsti sadarbībā ar Rehabilitācijas klīnikas speciālistiem

Foto: freepik.com/Freepik 

Stiprini sirds un asinsvadu veselību kopā ar InternetAptieka.lv! 

Lai palīdzētu stiprināt sirds un asinsvadu veselību un normālas funkcijas, InternetAptieka.lv piedāvā plašu uztura bagātinātāju klāstu Tavai vai Tavu tuvinieku veselībai. 

 1. CLARIWELL Strokex homocisteīna vielmaiņai, 84 kapsulas 

Latvijas ražotāja CLARIWELL uztura bagātinātājs, kura sastāvā ir unikālā formula ar holīnu, gotu kolu un folijskābi, kas palīdz veicināt homocisteīna vielmaiņas un asinsrites sistēmas darbību. Gotu kolas jeb Āzijas vairoglapes ekstrakts satur triterpēnus, kam piemīt pretiekaisuma, dzīšanu veicinošas un kardiovaskulārās sistēmas stiprinošas īpašības. Sastāvā esošā folijskābe veicina normālu asinsradi, palīdz nodrošināt normālu homocisteīna vielmaiņu un veicina normālu imūnsistēmas darbību, kā arī palīdz nodrošināt šūnu dalīšanās procesus.

Preparāts paredzēts pieaugušajiem, lietošanai pa 2 kapsulām divas reizes dienā ēšanas laikā, uzdzerot glāzi ūdens.

 1. Lactoflorene Colesterolo pulveris, 20 paciņas 

Lactoflorene Colesterolo sastāvā esošais holīns veicina normālu lipīdu un homocisteīna vielmaiņu, kam ir būtiska loma sirds un asinsvadu sistēmas darbībā. Grieķu sierāboliņš palīdz uzturēt fizioloģisko lipīdu līmeni asinīs, palīdz kontrolēt holesterīna un triglicerīdu vielmaiņu un niacīns veicina normālu enerģijas ieguves vielmaiņu.

Lai nodrošinātu produkta sastāvdaļu optimālu saglabāšanu, tiek izmantots DUOCAM® iepakojums: paciņas ir sadalītas 2 daļās A un B, kas neļauj sastāvdaļām mijiedarboties līdz sajaukšanai. Preparāts paredzēts pieaugušajiem, pa vienai DUOCAM paciņai dienā, vēlams pirms ēšanas. Paciņas saturu jāizšķīdina ūdens glāzē un uzreiz jāizdzer. Nav piemērots grūtniecēm, sievietēm bērniņa zīdīšanas laikā un cilvēkiem, kas vecāki par 70 gadiem.

 1. Biofarmācija Cor4 complex pulveris, 28 paciņas 

Uztura bagātinātāja sastāvā ir vilkābele, bosvēlija, kurkuma un vitamīns B1 (tiamīns), kas veicina normālu sirds darbību un kālijs, kas palīdz uzturēt normālu asinsspiedienu. Sastāvā ir arī bosvēlija, kurkuma un monakolīns K, kas palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni asinīs, savukārt tīruma kosa palīdz uzturēt asinsvadu sieniņu un koronāro artēriju elastību un stiprību.

Cor4 complex paredzēts lietošanai pieaugušajiem, pa vienai paciņai dienā pēc ēšanas. Paciņas saturs ir jāsajauc ar ūdeni vai sulu. Pulveri var lietot arī ieberot to tieši mutē. Nav piemērots grūtniecēm, sievietēm bērniņa zīdīšanas laikā un cilvēkiem, kas vecāki par 70 gadiem.

 1. MOCARD ATERO, 60 kapsulas 

Ražotāja Silvanols uztura bagātinātājs, kura sastāvā ir tādas sastāvdaļas kā kurkuma, kas veicina normālu holesterīna līmeni asinīs un sirds un asinsvadu sistēmas darbību un artišoks, kas veicina normālu lipīdu līmeni asinīs un palīdz uzturēt normālu aknu veselību. Savukārt tiamīns veicina normālu sirdsdarbību. Paredzēts lietošanai pieaugušajiem, pa vienai kapsulai dienā ēšanas laikā.

InternetAptieka.lv aicina – parūpējies par savu un savu tuvinieku veselību! Esi informēts, izslēdz insulta riska faktorus un ievies preventīvus pasākumus, kas stiprinās sirds un asinsvadu sistēmas veselību!

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Saistīti raksti

Aci pret aci

Lasīt vairāk

Celiakijas slimnieki var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi

Lasīt vairāk

Sausa mute, mēles dedzināšanas sajūta, pastiprināta zobu bojāšanās un izkrišana ... kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību cukura diabēta slimniekiem?

Lasīt vairāk